Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, tulić, uśmiech
Pielęgnacja

Pierwszy raz w gościach

Wszyscy już was odwiedzili, by poznać malucha. Przyszła pora, żebyś to ty wybrała się z dzieckiem do rodziny i znajomych.

Dla dziecka, które do tej pory znało tylko własny dom, wizyta w nowym miejscu będzie bardzo ciekawym doświadczeniem. Dzięki niej maluszek zacznie się oswajać z nieznanym mu dotąd otoczeniem. Dołóż wszelkich starań, aby wyjście w gości jak najlepiej kojarzyło się nie tylko dziecku, ale i tobie. Wtedy z przyjemnością będziesz planować kolejną wizytę. Zobacz, co nie powinno umknąć twojej uwadze.

To ty wybierz porę dnia
Bo nikt lepiej niż ty nie zna twojego dziecka. Wiesz, kiedy jest wypoczęte i może grać rolę gwiazdy w towarzystwie, a kiedy zaczyna marudzić i popłakiwać z byle powodu. Wyjaśnij gospodarzom, że na twoją decyzję ma wpływ rozkład dnia malucha. Z pewnością to zrozumieją, rodzicom małych dzieci wiele się wybacza. Pamiętaj, że wizyta nie powinna trwać zbyt długo. Na pierwszy raz godzina lub półtorej w zupełności wystarczy.

Ekwipunek podróżny
Dobrze spakowana torba uchroni cię przed kłopotami. Szczególnie jeśli wybierasz się do osób, które nie mają małych dzieci. Włóż do niej pieluszki i ubranka na zmianę. Słoiczek z jedzeniem i ulubiony jogurt zaspokoją głód, jeśli przygotowane przez gospodarzy dania nie będą nadawały się dla dziecka. Nie przejmuj się, jeśli maluchowi zdarzy się zjeść więcej ciastek niż w domu. Wizyta to wyjątkowa sytuacja.
Nie zapomnij o zabawkach. Wybierz te, których dziecko jeszcze nie widziało lub o których posiadaniu nie pamięta. Na wszelki wypadek weź też książeczkę i kolorowankę. Czasem dzieciom jest strasznie nudno w gronie dorosłych.

Przy stole z dorosłymi
Towarzyszenie dorosłym przy posiłku to dla malucha spore wyzwanie. Nie oczekuj od niego, że usiądzie z wami grzecznie. Za to chętnie zajrzy w każdy zakamarek domu, którego przecież dobrze nie zna. Jeżeli uda ci się wcześniej przyzwyczaić dziecko do wspólnego jedzenia posiłków, będzie łatwiej. Wiadomo, że chciałabyś, by malec zaprezentował się z jak najlepszej strony, nie karm go jednak, tylko pozwól na samodzielne jedzenie, jeśli wyraźnie tego chce. Nie zapomnij o pochwale, nawet gdy krótko siedział z wami nad talerzem. Starsze dziecko próbuj włączać do rozmowy.

A wazon w drobny mak
Uprzedź gospodarzy, że twoje dziecko interesuje się otoczeniem i bierze do rączki różne przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu. Musisz jednak wziąć na siebie odpowiedzialność za ewentualne straty. Stłuczony wazon przyjdzie ci pewnie odkupić. Bałaganienie wynika z nieposkromionej ciekawości malucha, a dotykanie przedmiotów pozwala je poznać. Staraj się zawsze patrzeć na jego zachowanie z takim nastawieniem, choć starsze dziecko może też próbować w ten sposób zwrócić na siebie uwagę, jeśli np. jesteś zajęta rozmową.

Najbezpieczniej na kolanach mamy
Jeśli maluszek jest onieśmielony, nie chce się przywitać z twoją koleżanką, nie pozwala cioci, by wzięła go na ręce, uszanuj to. Strach przed obcymi, podobnie jak lęk przed rozłąką, jest naturalnym zjawiskiem w rozwoju emocjonalnym. Dziecko uczy się odróżniać swoich od obcych. Poczuje się bezpiecznie, jeśli potrzymasz je na rękach, posadzisz na kolanach, przytulisz. Na pewno nie powinnaś go zmuszać do kontaktu z innymi.

Podekscytowany i zmęczony
Po powrocie do domu porozmawiajcie o tym, jak było. Pochwal dziecko za to, co podobało ci się w jego zachowaniu. Maluch będzie podekscytowany i zmęczony. Daj mu odpocząć, poczytaj książeczki, zrób dłuższą kąpiel albo od razu połóż go spać. Jeśli wizyta odbyła się do południa, nie planuj tego dnia więcej atrakcji. Nawet spacerek może się okazać sporym wysiłkiem.


Na pytania rodziców odpowiada: dr Aleksandra Jasielska, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

→ Co zrobić, gdy dziecko od razu w progu wybucha płaczem na sam widok gospodarzy?
Zacznijmy od ustalenia powodu płaczu. Może to być strach przed nowym miejscem lub osobami, próba zwrócenia na siebie uwagi albo wyraz dziecięcej nieśmiałości. Bez względu na przyczynę trzeba ukoić smutek i zachować spokój. Niekiedy jest to trudne, bo płacz malucha może budzić i rodzicielską czułość, i irytację. Nie wolno stosować gróźb, zabawiania na siłę, warto pocieszyć dziecko i dać mu czas, by poradziło sobie ze smutkiem po swojemu.

→ Jakie korzyści niesie zabieranie malca w gości?
Kontakt z innymi osobami, np. spoza rodziny, może sprawić, że dziecko stanie się bardziej otwarte, towarzyskie. Ale może też być inaczej. Częste wizyty wcale nie muszą zniwelować dziecięcej nieśmiałości. O tym decydują cechy charakteru, a także poczucie własnej wartości budowane w relacjach z mamą i tatą.

 

 

 



Chcesz wiedzieć jak z dziećmi radzą sobie gwiazdy showbusinessu?

 

 

 

 

 

 



Konsultacja: Aleksandra Jasielska psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

mama, dziecko, zabawa
Wychowanie
Jak nie wychować odludka
Twoje dziecko woli spędzać czas z Tobą w domu niż na placu zabaw z innymi dziećmi? Do czego potrzebni są maluchowi inni ludzie? Odpowiadają psycholodzy.

Nasz dwuletni syn jest przez większą część dnia ze mną. Mąż w tym czasie pracuje. Mieszkamy wiele kilometrów od dalszej rodziny, a w nowym miejscu zamieszkania nie mamy sąsiadów z dziećmi. Zresztą syn woli spędzać czas ze mną w domu, niż na placu zabaw. Czy wychowamy go na odludka? Mąż twierdzi, że przesadzam. Do czego potrzebni są maluchowi inni ludzie? Marzena z Kościana Dr Joanna Urbańska: Można wymienić kilka powodów, dla których dwulatek potrzebuje innych ludzi – dorośli zapewniają mu bezpieczeństwo i warunki do życia i rozwoju, a rówieśnicy zaspokajają potrzebę przebywania wśród dzieci i ciekawość. Jakie są inne argumenty? Prof. Anna Brzezińska: Dziecko od pierwszych lat życia kształtuje swoją tożsamość indywidualną i społeczną. Zaczyna poznawać siebie i odróżniać się od innych. Przejawia się to najpierw np. w odczuwaniu odrębności własnego ciała. Byłyby to niemożliwe, gdyby nie obecność innych ludzi – ich dotyk, głaskanie, branie na ręce. Znajdując się w różnych sytuacjach społecznych, maluch w ciągu kilku lat zaczyna identyfikować się z określoną płcią, grupą wiekową czy rodzinną. Dr Joanna Urbańska: Przebywając wśród ludzi, uczy się, kim jest, a kim nie jest. Bez obserwacji innych osób w przyszłości trudniej byłoby mu określić: „kim jestem”, „co umiem”, „co jest moim ograniczeniem, a co mocną stroną”? Prof. Anna Brzezińska: Aby proces odróżniania się od jednych i utożsamiania z drugimi przebiegał prawidłowo, dziecko musi mieć szansę gromadzenia doświadczeń, które umożliwią takie porównania. Potrzebne jest też, oczywiście, opanowanie pewnych umiejętności poznawczych i językowych. Maluch uczy się tego przez cały okres przedszkolny. Dr Joanna Urbańska: Gdy życie dwulatka obfituje w okazje sprzyjające poznawaniu świata społecznego, dziecko ma idealne...

dziecko, szachy, gry planszowe
Panthermedia
Wychowanie
Przegrało i nie płacze? To jest możliwe!
Przyjemne popołudnie przy grze planszowej zamienia się w koszmar, bo twoje dziecko przegrało. Co robić, by osłodzić porażkę?

Gra w grzybobranie, chińczyka czy warcaby powinna zaczynać się i kończyć przyjemnie. Ale jeśli dziecko nie umie przegrywać – radośnie piszczy, tylko gdy zwycięża, a przegraną przyjmuje z płaczem, obrażaniem się, rzucaniem pionkami i deklaracjami, że już więcej grać nie będzie, pora coś zmienić. Gry wywołują silne emocje – podekscytowanie rywalizacją, zadowolenie, że można miło spędzić czas z rodzicami, radość ze zwycięstwa. Ale na rozdzierającą rozpacz i awantury z powodu przegranej nie powinno być miejsca – ani przy planszy, ani w innych podobnych sytuacjach. Zobacz, jak nauczyć dziecko radzić sobie z porażką . Dziecko nie umie przegrywać – co robić? Chowamy planszówki? Wcale nie. Gry przynoszą maluchom mnóstwo korzyści. Dzieci uczą się przegrywać, ale też wygrywać z klasą, szanować przeciwnika, który okazał się słabszy – takie kompetencje mogą bardzo pomóc w przyszłej życiowej karierze. Jeśli umiejętnie i łagodnie wprowadzisz malucha w świat rywalizacji, lepiej poradzi sobie wśród rówieśników, a w przyszłości w pracy. Dzięki grom nauczy się też, jak radzić sobie ze stresem, frustracją, zawodem i złością, którą odczują po przegranej. Które dzieci gorzej znoszą porażki? Przegrywanie może sprawiać większy kłopot tym bardziej wrażliwym i mniej odpornym na stres. Jednak największe problemy z oswojeniem przegranej miewają mali perfekcjoniści. Wszystko chcą robić bezbłędnie, obawiają się niepowodzenia, które obnaża słabości i pokazuje, że nie ze wszystkim sobie radzą. Lęk przed porażką u dziecka może ujawnić się także podczas innych zadań związanych z rywalizacją – zajęć sportowych, konkursów, z którymi zetkną się w przedszkolu, a potem także w szkole. O czym świadczy silny lęk przed przegraną? Są maluchy, które rezygnują z gry od razu, gdy inne pionki wyprzedzają jego. Są też...

dziecko, dziecko tygodnia, niemowlę, Julia
Rozwój
Co pamięta niemowlę? Najnowsze doniesienia naukowców
Choć do niedawno sądzona, że niemowlęta niczego nie zapamiętują, najnowsze badania zmieniają ten pogląd. Zobacz, jak to wykorzystać w praktyce.

Okazuje się, że nawet bardzo malutkie dzieci zapamiętują ważne wydarzenia ze swojego życia. Choć psychologowie twierdzą, że z pierwszych trzech lat życia człowiek nie pamięta nic, to przecież doświadczenia z dzieciństwa mają trwały wpływ na psychikę. Spróbowano wyjaśnić ten paradoks. Co nowego odkryto na temat pamięci niemowlaka ? Zespół badaczy z Duke University wykazał, że niemowlęta mają i przechowują wspomnienia. Półroczne dziecko zapamiętuje coś na mniej więcej dobę. Większość dzieci do ósmego miesiąca tworzy wspomnienia równie łatwo jak dorośli. Są one jednak bardzo kruche. Zdolność pamiętania w ciągu pierwszych 18 miesięcy stopniowo się wydłuża. Ale małe dzieci zapominają banalne zdarzenia szybciej niż dorośli i starsze maluchy. Prawdopodobnie przyczyną braku wczesnodziecięcych wspomnień jest właśnie szybsze zapominanie niż trudności z zapamiętywaniem. Jak wykorzystać najnowsze doniesienia naukowców? Choć maluchy pamiętają krótko, to wyróżniające się zdarzenia z przeszłości mogą zachować w pamięci na dłużej – mówi dr Aleksandra Jasielska, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Warto, by rodzice wzięli to pod uwagę!    

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak