Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Pierwszy raz w hotelu

Skończył się czas beztroskich wyjazdów w ciemno i szukania kwatery na miejscu. Jesteś mamą, więc dokładnie musisz wiedzieć, co czeka twoje dziecko.

 

Kwatery prywatne, pensjonaty albo luksusowe hotele – wybór miejsc noclegowych jest bardzo duży. Sprawdź, jak znaleźć takie, w którym będzie dobrze i tobie, i twojemu dziecku.
Zorganizuj próbę generalną
Masz szansę zobaczyć, jak maluch reaguje na nowe otoczenie. Nieznane łóżeczko, pokój – to wszystko może budzić niepokój, a nawet strach. Zanim wybierzesz się na dłuższy urlop, zaplanuj wyjazd do dziadków lub znajomych nawet na jedną noc.

Posłuchaj opinii znajomych
...albo sprawdź, co o miejscu, do którego chcesz się wybrać, sądzą internauci. Dla dziecka nie ma znaczenia hotelowy standard, ważniejszy jest łatwy dojazd, by nie narażać malucha na przedłużanie podróży. Hotel powinien znajdować się z dala od hałaśliwych ulic, ale jednocześnie w takim miejscu, by dojście np. na saneczkową górkę nie okazało się kilkugodzinną wyprawą.

Liczba gwiazdek to nie wszystko
Szukaj hotelu przyjaznego rodzinom z dziećmi – w otoczeniu innych rodziców będziesz czuła się pewniej. W takim miejscu płacz albo gorszy nastrój malucha nie spotka się z oburzeniem gości, np. samotnych par, które oczekują ciszy i spokoju. Kup przewodnik po wybranym regionie, by zaplanować atrakcje odpowiednie do wieku malca.

Dawkuj atrakcje z umiarem
Przez pierwsze dni maluch ma prawo być rozdrażniony, marudny, odmawiać jedzenia. Nowe otoczenie, ale też nadmiar wrażeń mogą wywołać u niego kłopoty ze snem. Jeśli płacz powtarza się co noc, postaraj się szczególnie dopieścić dziecko. Pozwól mu spać w waszym łóżku. A może potrzeba mu więcej odpoczynku, a mniej nowych bodźców? W przypadku poważniejszej choroby hotel powinien udzielić informacji o najbliższej przychodni lub szpitalu, zazwyczaj jednak objawy aklimatyzacji są przejściowe i już po kilku dniach malec czuje się w nowym otoczeniu jak ryba w wodzie.

Zachowaj rytm dnia i zwyczaje
Do hotelu warto zabrać jak najwięcej przedmiotów związanych z codzienną rutyną malca, np. z jedzeniem, zasypianiem – ulubioną miseczkę do zupy, butelkę lub kubek. Nie powinny też zmienić się wasze zwyczaje. Jeżeli wieczorem w domu zwykle czytacie bajki albo przytulacie się na łóżku – nie zarzucaj tego w czasie wyjazdu, nawet jeżeli wydaje się, że inne atrakcje zrekompensują dziecku zmiany w planie dnia.

Miej asa w rękawie, a najlepiej kilka
Zimowe dni są krótkie, zatem po kuligach, saneczkowaniu, górskich spacerach pozostaje do zagospodarowania długi wieczór, a maluchy szybko się nudzą. Dobrze, by hotelowa świetlica nie była wyposażona jedynie w telewizor dla dorosłych. Wiele hoteli ma place zabaw, lecz korzystanie z nich zimą może być utrudnione. Dlatego nieoceniona jest sala zabaw wyposażona w klocki, gry oraz biblioteczkę dla starszych dzieci. Warto zabrać z domu kilka ulubionych zabawek, układanek i gier, a także koniecznie kredki i blok rysunkowy dla nieco starszych maluchów. W droższych, zagranicznych hotelach organizuje się zabawy, konkursy i dyskoteki dla najmłodszych, choć niestety dość często są one w obcym języku, np. po niemiecku. Ale dzieci nieraz potrafią zadziwić. Niektóre z nich, nie znając języka, doskonale się bawią w gronie rówieśników z całej Europy.

Wątpliwości młodej mamy wyjaśnia specjalista: Agnieszka Komosa, pracuje w warszawskim biurze podróży Impuls
Na jakie udogodnienia mogą liczyć rodzice?
W hotelach wyższej klasy są minikluby, place zabaw na powietrzu oraz pokoje zabaw. Oferują one także baseny z brodzikiem o odpowiednim poziomie wody, krzesełka dla dzieci w restauracji. Płacąc dodatkowo, można skorzystać z pomocy opiekunki.
Co dla dzieci oznacza oferta „ALL Inclusive”?
To opcja, którą oferują hotele zagraniczne. Przewiduje ona dla maluchów napoje i słodycze bez ograniczeń bądź urozmaicone menu, które zaspokoi wyrafinowany gust niejadków. A w pokoju specjalne łóżeczko dla dziecka i wanienkę. Przygotowywane są też programy rozrywkowe dla maluchów, które prowadzą profesjonaliści (zajęcia plastyczne, konkursy).
Co zrobić, gdy hotel nie spełnia oczekiwań?
Trzeba domagać się wypełnienia warunków umowy od biura podróży (przy podpisywaniu należy ją dokładnie przeczytać). Jeśli w trakcie pobytu reklamacja nie zostanie pozytywnie rozpatrzona, potrzebne będą dowody, np. zdjęcia, by potwierdzić niezgodność z ofertą. Reklamację można złożyć również po powrocie. Organizator ma 30 dni na jej rozpatrzenie. Biura zazwyczaj wypłacają rekompensatę. Jeśli nie, pozostaje sąd.


Konsultacja: Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Pielęgnacja
W pokoiku niemowlęcym
Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć?

Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć dla niego osobny pokoik. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Sypialnia dla niemowlęcia musi być też wygodna dla ciebie. Młodej mamie wszystko wydaje się niezbędne. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne i nie daj się ponieść pokusie urządzenia „najsłodszego pokoiku na świecie”. Sprzęty dla malucha muszą być praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Najlepiej na początek wybierz tylko te niezbędne. Z czasem dokupisz kolejne, odpowiednie do potrzeb rosnącego dziecka. Podpowiemy, co na pewno Ci się przyda. Łóżeczko Jest konieczne – to w nim będzie się koncentrować życie dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Łóżeczka produkowane są w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70 cm. W większym malec będzie spał do trzecich urodzin. Są modele, które rosną wraz z właścicielem – po rozmontowaniu boków zrobisz z nich tapczanik, powiększając nawet długość spania. Wybierz łóżeczko z szufladami lub pojemnikiem na pościel i trzystopniową regulacją wysokości materaca – w miarę rozwoju malucha dno będziesz opuszczać. Przydadzą się wyjmowane szczebelki lub opuszczana boczna ścianka – kiedy pociecha zacznie chodzić, sama wydostanie się z łóżeczka. Dobra rada: zastanów się, czy warto kupować kołyskę (to ok. 200 zł). Łatwo ululać w niej maleństwo, ale szybko będzie mu ciasno i niebezpiecznie, gdy zacznie się przekręcać na boki. Może poszukasz łóżeczka z biegunami (które można rozmontować)? To model bez szuflad. Materac i pościel Materacyk powinien być dość twardy. Może mieć wypełnienie naturalne (z trawy morskiej lub włókna kokosowego), lecz mniej alergizująca jest pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by był nowy. W używanym są roztocza i kurz. Jeśli nie ma zdejmowanego pokrowca, który...

Wychowanie
Dziecko w aucie, czyli jedziemy na wakacje
Pierwszy raz wyjeżdżasz z maleństwem na wakacje samochodem? Nie obawiaj się długiej jazdy samochodem. To da się przeżyć. Co więcej, już nigdy podróżowanie z dzieckiem może nie być tak proste, jak teraz. Oto kilka podpowiedzi na drogę.

Pierwsza myśl – podróż z dzieckiem samochodem ? To na pewno się nie uda! Nie martw się na zapas. To, co czujesz, zwykle okazuje się zwyczajnym lękiem przed nieznanym. Jeśli żałujesz, że nie wybrałaś innego środka lokomocji, pamiętaj, że bez względu na to, czym jedziesz, problemy zawsze będą podobne: dziecko bywa głodne, znudzone, śpiące, zabrudzone i płaczliwe. Taka jest jego natura i nie zmienisz jej, siedząc z maluchem przez całe lato w domu. By wszystko się udało, warto spełnić kilka warunków. Oto, co można zrobić, by (dalej) wyjechać z dzieckiem. Bądź przygotowana na różne okazje Jeśli jedziesz z dzieckiem samochodem, ogranicza cię jedynie przestrzeń bagażnika. Rodzice, zwłaszcza z krótkim stażem, potrafią zagospodarować ją co do centymetra. Wszystko wydaje się im niezbędne. Pamiętaj jednak o tym, że warto niektóre rzeczy mieć pod ręką.  Przygotuj torbę – zapakuj do niej zapasowe ubranka, pieluchy, jedzenie i połóż ją obok siebie w aucie. Nie licz na to, że wszystkie ważne sprawy uda się załatwić na postojach, kiedy można wyjąć rzeczy z bagażnika. Może się zdarzyć, że utkniecie na dłużej w korku, a dziecko długo będzie zmagać się z wilczym głodem albo podczas gwałtownego hamowania zaleje się soczkiem od góry do dołu. Jeśli masz jeszcze wolne miejsce w bagażniku, to warto zabrać ze sobą zapasy jedzenia w słoiczkach, soczków, mleka modyfikowanego i pieluch – w kurortach akcesoria i pieluchy niemowlęce zwykle są droższe. Zaplanuj podróż: nie licz godzin ani kilometrów Zwykle okazuje się, że miejsca, do których wybierają się rodzice z dzieckiem, są położone dużo dalej, niż wynikałoby to z mapy. Dlatego opracowywanie sztywnych ram podróży zupełnie nie ma sensu. Przy założeniach – wyjazd o 6.00, trzy godziny na pokonanie 200 km i dojazd na miejsce o 9.00 – na pewno czeka cię...

Logo Hotel Przyjany Rodzinie
materiały prasowe
Czas wolny
Dziecko VIP-em w hotelu
Hotele, w których na dzieci czekają śliniaczki, podgrzewacze do butelek, nakładki na sedes, kąciki zabaw i przyjaźnie nastawiony personel (który dysponuje np. numerem telefonu do pediatry), jeszcze kilka lat temu można było znaleźć tylko... za granicą. Dziś takich obiektów jest w Polsce coraz więcej. Poznasz je po certyfikacie Hotel Przyjazny Rodzinie.

Projekt Hotel Przyjazny Rodzinie ma na celu promocję miejsc noclegowych w Polsce, w których przyszłe mamy, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi, mogą czuć się bezpiecznie, komfortowo i spokojnie. Hotelarze i właściciele pensjonatów, którzy zgłaszają swoje obiekty do konkursu. Potem członkowie specjalnej kapituły zrzeszonej przy tym projekcie, wizytują hotele (oczywiście z dziećmi!), wszystko uważnie sprawdzają i oceniają. Najlepsze obiekty dostają certyfikaty – Hotel Przyjazny Rodzinie. To najlepsza gwarancja, że w tym miejscu, rodzina z dziećmi będzie się świetnie czuła. Kapituła - kto sprawdza, czy hotel jest przyjazny rodzinie? W skład kapituły wchodzą przede wszystkim rodziny z dziećmi . Rodzice to albo osoby znane i lubiane (np. Justyna Steczkowska , Beata Tadla , Monika Morozowska , Marta Kuligowska), albo osoby, które zawodowo zajmują się tematami związanymi z dziećmi (np. Dorota Zawadzka , psycholog ; dr Wojciech Ozimek, pediatra; Magda Klimkowska, redaktorka naczelna "Mamo, To Ja", autorka tego tekstu). W czasie wizyt w hotelach dorośli sprawdzają wyposażenie , wypełniają kwestionariusze, robią zdjęcia. Ale najbardziej intensywnie testują obiekty dzieci - to one sprawdzają, czy menu dziecięce w restauracji jest smaczne, czy zabawki w kąciku zabaw są atrakcyjne, czy obsługa obiektu nie złości się na biegające, czasem hałasujące i zadające mnóstwo pytań, kilkuletnie dzieci. Zobacz też: Mapa atrakcji dla dzieci Hotel przyjazny rodzinie - co to znaczy? Co jest sprawdzane, zanim hotel zostanie oceniony? Bardzo, bardzo wiele rzeczy. Oto tylko niektóre z nich: czy można dostać dodatkowe dziecięce łóżeczko z pościelą czy w pokoju jest np. nawilżacz powietrza, przewijak dla niemowlaka czy zabezpieczone są kontakty, drzwi balkonowe i okna   czy dostępne są plastikowe sztućce czy w łazience znajduje się nocnik lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak