Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
połóg, dziecko, niemowlę, mama, wyprawka
Fotolia
Pielęgnacja

Płeć a zachowanie niemowlęcia

Dziewczynki to księżniczki, a chłopcy – łobuziaki? Badania pokazują, że owszem - płeć ma wpływ na zachowanie niemowlęcia. I widać to już od pierwszych tygodni życia maluszka!
Dziewczynki są grzeczne, chłopcy płaczą?
Dziewczynki odbierają świat bardziej zmysłowo: są wrażliwsze na dźwięki i niewygodę. Łatwiej je jednak uspokoić, bo lubią koncentrować się na twarzach i doceniają kontakt fizyczny, przytulenie czy głaskanie. Chłopcy są bardziej energiczni. Więcej i głośniej płaczą i – co jest zmorą wielu rodziców - krócej śpią. Ich układ nerwowy jest mniej dojrzały, co objawia się m.in. nieco gorszą koordynacją i częstszą kolką. Lepiej znoszą jednak niewygody (jak np. mokra pieluszka) i bardziej są zainteresowani otoczeniem niż twarzami. Istota tych różnic tkwi w mózgu, a właściwie w jego połówkach. Jest on bowiem podzielony na dwie bardzo zróżnicowane w funkcjach półkule. Lewa nazywana jest półkulą werbalno-logiczno-matematyczną, odpowiada bowiem za słowa, gramatykę, logikę, liczby, zapamiętuje fakty. Rozumie tylko dosłowne znaczenie słów. Półkula lewa zaś odpowiedzialna jest za zgoła odmienne kwestie – to część kreatywna, "zajmująca się" emocjami, uczuciami, uzdolnieniami artystycznymi. Gdzie więc tkwi różnica między chłopcami a dziewczynkami?
 
Zagadka różnic w zachowaniu rozwikłana
U dziewczynki obydwie półkule rozwijają się bardziej harmonijnie. Lepiej też ze sobą współpracują, bo wytwarza się między nimi więcej połączeń. Mózg chłopca formuje się w życiu płodowym pod wpływem testosteronu. Jego półkule pracują bardziej niezależnie. Lewa, odpowiedzialna za analizę, rozwija się trochę lepiej. Budowa mózgu wpływa więc na zachowanie dziecka. Choć trzeba pamiętać, że wszystkie cechy, które przez to przypisujemy płci, to tylko uogólnienia. 
 
Dziewczynka 

rodzi się zdrowsza i silniejsza

  • szybciej się rozwija
  • jest bardziej empatyczna
  • ma lepszą pamięć i koncentrację
  • potrafi robić kilka rzeczy naraz
  • jest opiekuńcza
  • uważniej słucha
  • jest spokojniejsza, bardziej opanowana
  • ma wrażliwsze zmysły dotyku i słuchu
  • szybciej uczy się mówić 
Chłopiec
rodzi się cięższy i dłuższy
  • ma mniejszą odporność na ból
  • jest wrażliwszy na bodźce wzrokowe
  • ma lepszą orientację przestrzenną
  • jest sprawniejszy fizycznie
  • ma "zmysł" techniczny
  • jest bardziej ekspansywny i agresywny
  • ma większą skłonność do ryzyka
  • wolniej uczy się mówić
  • ma trudność z rozpoznaniem i nazywaniem uczuć
 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dziecko, rysować, leworęczność, kredki
Panthermedia
Psychologia
A ja wolę lewą rękę
Twoje dziecko woli jeść, rysować i zapinać guziki lewą ręką? Przeczytaj, jak postępować, by nie zakłócić jego rozwoju.

Prawa czy lewa ręka? Zwykle już 7-miesięczne niemowlę chętniej używa jednej rączki (np. pokazuje nią, gdzie mama albo miś mają oczko), jednak dopiero między 3. a 5. rokiem można stwierdzić, której ręki dziecko używa zdecydowanie cześciej. To właśnie nią lepiej rysuje, sprawniej zapina guziki i nawleka koraliki. To w niej trzyma  ukochanego misia, nią sięga po widelec. Skąd się bierze leworęczność? Lewą stronę ciała kontroluje prawa półkula mózgu, prawą - lewa. Choć półkule mózgowe ze sobą współpracują, u każdego z nas jedna z nich jest „ważniejsza”.  Zwykle dominuje lewa, dlatego większość ludzi jest praworęczna. Leworęczność pojawia się wówczas, gdy dominuje prawa półkula mózgowa.  To, która półkula mózgowa  wysuwa się na prowadzenie, jest cechą dziedziczną, podobnie jak kolor włosów czy oczu (sprawdź,  co dziecko może odziedziczyć poza wyglądem  i leworęcznością). Wiele zależy jednak także od warunków rozwoju w okresie płodowym. Np. docierająca do nienarodzonego maluszka duża ilość testosteronu może  hamować rozwój lewej półkuli, a wtedy jej funkcje przejmuje prawa, co sprzyja leworęczności, która częściej występuje u chłopców.  Co robić, gdy dziecko jest leworęczne? Nie ma znaczenia, czy dziecko wybierze prawą, czy lewą rękę. Najważniejsze jest to, by nie zmieniać tego na siłę, bo można wówczas zakłócić jego rozwój. Zmuszanie leworęcznego dziecka , by pisało lub rysowało prawą ręką przynosi więcej szkody niz pożytku.  Dzieje się tak dlatego, że leworęczne dziecko na ogół lepiej słyszy na lewe ucho, ma silniejszą lewą nogę i sprawniejsze lewe oko. Jeśli skłonimy je, by używało prawej ręki, narobimy bałaganu i utrudnimy mu rozwój.   Bywa i tak, że bałagan robi się sam, np. maluch ma w dominującym oku  wadę wzroku...

dzieci, dziewczynka, chłopiec, przedszkolaki
Wychowanie
Księżniczka i łobuziak - Czy dziewczynki są mądrzejsze niż chłopcy?
To właśnie one szybciej zaczynają mówić, a za kilka lat, gdy ich koledzy będą dopiero mozolnie składać sylaby, płynnie przeczytają, że Ala ma kota. Czy to oznacza, że dziewczynki mają większą szansę na Nobla?

Choć nie wszystkie dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż ich koledzy z piaskownicy, zazwyczaj właśnie tak się dzieje. Nie tylko prędzej wymawiają pierwsze wyrazy, ale mają także większy zasób słów i lepiej radzą sobie z budowaniem zdań oraz zawiłościami gramatyki. Gdy podrosną, szybciej uczą się czytać i pisać. Robią mniej błędów ortograficznych, łatwiej też uczą się języków obcych. Wcześniej niż ich koledzy zaczynają posługiwać się liczbami, lepiej dodają, odejmują, mnożą... Czy to oznacza, że dziewczynki są zdolniejsze niż chłopcy? Nie, po prostu każda z płci rozwija się trochę „po swojemu”. Chłopcy, choć więcej czasu zajmuje im oswojenie się z cyferkami, z czasem (na ogół) zaczynają bić na głowę swoje koleżanki w zadaniach wymagających rozumowania matematycznego. Przeważnie mają także bardziej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, lepiej radzą sobie z pojmowaniem pojęć abstrakcyjnych i łatwiej dostrzegają relacje między nimi. Są również odważniejsi w podejmowaniu nowych wyzwań. Ale spokojnie: jeśli chodzi o pamięć i inteligencję, nie stwierdzono między płciami istotnych różnic. Skąd się to bierze Jak wyjaśnić te różnice? Zdania badaczy są podzielone. Jedni uważają, że są one wrodzone i wynikają z odmiennej budowy mózgu i innego działania hormonów. Świadczy o tym według nich to, że ujawniają się zbyt wcześnie, by wpływ środowiska mógł mieć jakieś znaczenie. Inni twierdzą, że – niezależnie od różnic biologicznych – ogromne znaczenie ma właśnie środowisko, które w zależności od płci maluszka wzmacnia albo zaniedbuje rozwój jego poszczególnych umiejętności. Zauważono na przykład, że opiekunowie, zajmując się dziewczynkami, częściej czule do nich gruchają (a one dzięki temu będą sobie w przyszłości lepiej radziły z mówieniem), natomiast chłopców starają się zainteresować...

dziewczynka, fikołki
Fotolia
Czas wolny
Lato? Lekcje dla geniuszy
Ta pora roku kojarzy się z czasem wolnym od nauki. Ale umysł małego dziecka nie ma wakacji, intensywnie pracuje przez cały rok. Jadąc na urlop, też możesz rozwijać zdolności malucha, a przy okazji dobrze się bawić.

Gdy już zapakujecie walizki, włożycie je do bagażnika i zamkniecie drzwi domu na klucz, okazuje się, że teraz bez najmniejszych przeszkód możecie być ze sobą przez 24 godziny na dobę. Ten czas można wykorzystać na relaks, słodkie lenistwo, rozwijanie swoich pasji i zdolności własnego dziecka. Wakacje temu sprzyjają. Podróże kształcą, czyli dziecko na wakacjach Nie bój się, że dziecko nie skorzysta z wakacyjnego wyjazdu, tylko się umęczy albo rozchoruje. Nawet najmłodszy berbeć dowie się, że poza okolicą, w której zwykle spędza czas, jest jeszcze inny świat: z dużą wodą (jeziora, morze), z górami, z ciekawą architekturą (wieże, zamki, mosty), zwierzętami (wielbłądy, ale i krowy), a ludzie mogą mówić tam w nieznanym języku. Oczywiście turystyczne atrakcje lepiej maluchom dawkować. Ambitny maraton po kilku muzeach to mrzonka, ale zwiedzenie jednej ekspozycji, np. w muzeum historii naturalnej, może być ciekawym przerywnikiem. Śpiewanie działa na myślenie Nie masz pomysłu, czym zająć dziecko podczas długiej podróży? Zacznij śpiewać. To prosty i skuteczny sposób wpływania na rozwój dziecka. Melodię piosenki przetwarza prawa półkula mózgu (u osób praworęcznych), a tekst (lewa). Gdy dziecko śpiewa lub słucha śpiewu, współpracują ze sobą obie półkule, a to pobudza tworzenie się między nimi nowych połączeń. Im jest ich więcej, tym efektywniej pracuje mózg. Wstęp do matury Podobno brak talentu do matematyki ma korzenie w dzieciństwie. To wtedy kształtuje się wiedza o podstawowych pojęciach: liczbach, proporcjach, dodawaniu, mnożeniu, bryłach czy figurach. Przy braku dobrych podstaw trudno potem zrozumieć funkcje trygonometryczne czy logarytmy. Nie czekaj, aż dziecko pójdzie do przedszkola lub szkoły, bawcie się w matematykę także na wakacjach: liczcie mijane na spacerze drzewa, przelewajcie wodę z mniejszego wiaderka do większego (maluch...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak