Reklama

Jak często trzeba zmieniać pieluszkę?

dr n. med. Dorota Jenerowicz: Im częściej, tym lepiej. Zabrudzona i mokra pieluszka może przyczynić się do podrażnień. U noworodka, czyli dziecka w pierwszym miesiącu życia, powinno się ją zmieniać co najmniej co trzy godziny i zawsze od razu, gdy pojawi się kupka.

Reklama

Czy zawsze trzeba myć pupę?

dr n. med. Dorota Jenerowicz: Mycie pupy noworodka podczas przewijania to dobry sposób na uniknięcie odparzeń. Do mycia potrzebna jest ciepła woda (jak do kąpieli) oraz kostka myjąca lub płyn, które zapewnią odpowiednie pH skóry (kosmetyki dla dorosłych mogą podrażniać skórę dziecka). Namoczonym i namydlonym wacikiem oczyszcza się wszystkie fałdki. Po jednym ruchu wacik zmienia się na nowy. Przed założeniem czystej pieluszki skórę wystarczy osuszyć. Lepiej nie używać gąbek i myjek, bo trudno je utrzymać w czystości.

Warto wiedzieć: Odparzenia - co jest prawdą, a co mitem?

Jak przewijać dziewczynkę, a jak chłopca?

dr n. med. Dorota Jenerowicz: U dziewczynek ważny jest kierunek mycia: prawidłowy to przód-tył (od cewki moczowej do pupy). W ten sposób zapobiega się zakażeniu układu moczowego bakteriami z kupki. Wacikiem przemywa się okolice krocza, zagłębienia, wargi sromowe i pupę.
U chłopca najpierw myje się siusiaka (bez odciągania napletka). Potem zakamarki pod siusiakiem, wokół worka mosznowego i pod nim (w tych miejscach często dochodzi do odparzeń), pachwiny i pośladki. Białą wydzielinę, zwaną mastką, która zbiera się na krawędzi napletka, też trzeba usunąć.

Kiedy można użyć chusteczek pielęgnacyjnych?

dr n. med. Dorota Jenerowicz: Jeśli dziecko nie ma skłonności do podrażnień, można oczyścić mu pupę nawilżanymi chusteczkami pielęgnacyjnymi. Przydają się one przede wszystkim poza domem. Szukając odpowiednich dla noworodka, zwróć uwagę, by były wysokiej jakości.

Dlaczego ważne jest wietrzenie pupy?

dr n. med. Dorota Jenerowicz: To też sposób ochrony pupy przed odparzeniem. Przed zapięciem pieluchy dziecko może poleżeć trochę z gołymi pośladkami. Ale jeśli się denerwuje, lepiej poczekać z tym na lepszy nastrój. Można też kupować pieluszki z funkcją „air”, które są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze.

Czy pośladki trzeba smarować?

dr n. med. Dorota Jenerowicz: Krem lub maść (np. Sofeo, Sudocrem, Linomag, Bepanthen) chroni skórę przed wilgocią i tarciem, które skutkują podrażnieniem. Kosmetyk należy rozprowadzić cienką warstwą na pośladkach, w pachwinach i fałdkach. Nowoczesne pieluchy jednorazowe mają mikrokanaliki odprowadzające wilgoć, więc gruba warstwa kremu mogłaby je zatkać.
Testując nowy kosmetyk, warto obserwować skórę dziecka przez 2-3 dni, dopiero wtedy można wnioskować, czy rzeczywiście jest skuteczny.

Reklama

Polecamy: Uczulenie czy odparzenie - jak je rozpoznać?

Reklama
Reklama
Reklama