Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Odparzenia pieluszkowe
Fotolia
Pielęgnacja

Odparzenia pieluszkowe – jak wyglądają, co stosować, czym leczyć?

Odparzenia pieluszkowe mogą pojawić się w wyniku błędu pielęgnacyjnego, przegrzewania dziecka, źle dobranej pieluchy lub nieodpowiedniego kremu ochronnego. Odparzona pupa dziecka wymaga wyjątkowej troski. Sprawdź, czym smarować odparzenia pośladków, żeby szybko sobie z nimi poradzić.
Marek Pleskot - pediatra
lek. Marek Pleskot
Konsultacja merytoryczna

Odparzenia pieluszkowe to jeden z częstszych problemów pielęgnacyjnych u niemowląt. Mogą mieć różne objawy w zależności od stopnia nasilenia stanu zapalnego. Wspólnie z pediatrą dr. n. med. Markiem Pleskotem wyjaśniamy, jak mogą wyglądać odparzenia u dziecka i jak powinna wyglądać pielęgnacja podrażnionej i zaczerwienionej skóry.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Odparzenia pieluszkowe u dzieci

Odparzenia pieluszkowe pojawiają się u noworodka, niemowlaka i dzieci po pierwszych urodzinach. Skóra na pośladkach lub w pachwinach może odparzać się w całym okresie pieluszkowania. Zasady postępowania są podobne bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko, ale jest jeden wyjątek – jeśli odparzenie pojawia się u noworodka, czyli u dziecka, które nie skończyło pierwszego miesiąca, trzeba pokazać je lekarzowi. W przypadku starszych maluchów można przez kilka dni stosować domowe metody na odparzenia (opisujemy je niżej). A jeśli leczenie nie przynosi poprawy, dziecko powinien obejrzeć pediatra.

Odparzenia pieluszkowe – przyczyny

Pupa małego dziecka jest szczególnie skłonna do powstawania odparzeń: jest narażona na częsty kontakt z działaniem moczu i kału, ma cienki naskórek bez wystarczającej liczby gruczołów łojowych i jest schowana w pieluszce, co utrudnia jej oddychanie. Czasami naprawdę niewiele trzeba, aby pośladki się odparzyły – wystarczy przetrzymać dłużej dziecko w brudnej pieluszce podczas podróży.

Główne przyczyny odparzeń pieluszkowych:

  • zbyt rzadko zmieniana pielucha
  • niemycie pupy przy każdym przewijaniu
  • niedokładne czyszczenie zabrudzonych pośladków
  • niedokładne osuszanie pupy dziecka po umyciu
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
  • uczulenie na krem do pupy
  • uczulenie na pieluszkę
  • nadużywanie chusteczek nawilżanych
  • zbyt grube smarowanie pupy kremem ochronnym
  • używanie zasypek
  • drażniące działanie moczu lub kału
  • nawracające zakażenia dróg moczowych
  • infekcje, którym towarzyszą biegunki.

Jak wyglądają odparzenia pieluszkowe?

Głównym objawem odparzenia pieluszkowego jest podrażnienie i zaczerwienienie skóry pod pieluszką. Na pośladkach, a także w okolicy odbytu i narządów płciowych widoczny jest rumień. Dzięki starannej pielęgnacji na tych objawach często odparzenie się kończy. Czasem jednak pojawiają się kolejne objawy – grudki i pęcherzyki, z których sączy się surowiczy płyn. Zmiany te mogą zamieniać się w zasychające strupki. Opisanym objawom towarzyszy pieczenie i swędzenie skóry. To symptomy pieluszkowego zapalenia skóry. Stąd już tylko krok do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Odparzenie pieluszkowe – jak leczyć?

Jeśli mamy do czynienia z bardziej zaawansowaną formą odparzenia pieluszkowego, konieczne jest leczenie maściami i innymi preparatami przepisanymi przez lekarza (pediatrę lub dermatologa dziecięcego). Jeśli na skórze dziecka widoczne jest tylko zaczerwienienie i podrażnienie, można stosować popularny krem i maść na odparzenia, oraz tradycyjne domowe metody leczenia, jak np. wietrzenie pośladków. 

Co na odparzenia pieluszkowe?

Rodzice najczęściej poszukują informacji, jaki krem lub jaką maść używać, gdy u dziecka pojawiło się odparzenie. Smarowanie pośladków ma znaczenie podczas leczenia odparzeń, ale pierwszej kolejności należy upewnić się, czy dobrze pielęgnujemy pupę dziecka. Bez tego nie będzie poprawy.

Gdy zauważysz, że pośladki niemowlaka stały się podrażnione, zaczerwienione i rozwija się odparzenie:

  • Częściej zmieniaj pieluchę – w czasie odparzenia nawet co 2–3 godziny (jeśli skóra będzie zdrowa – co 3–4 godziny i za każdym razem, gdy niemowlę zrobi kupkę).
  • Przy każdym przewijaniu dokładnie umyj pupę dziecka – używaj ciepłej wodą i płynu do kąpieli dziecka
  • Zrezygnuj z nawilżanych chusteczek – są wygodne, ale mogą zawierać substancje dodatkowo podrażniające wrażliwą skórę. Staraj się korzystać z nich jedynie poza domem.  
  • Starannie osuszaj pośladki – aby wyleczyć odparzenia pieluszkowe, skóra musi być sucha. W fałdach skóry (u chłopców także pod moszną) może utrzymywać się wilgoć, która jest jedną z przyczyn odparzeń.
  • Nie używaj zasypek – nawet posypywanie mąką ziemniaczaną nie jest obecnie polecane przez dermatologów dziecięcych. Natomiast kąpiel dziecka w krochmalu może być stosowana przy zmianach sączących, pod warunkiem, że zaleci ją lekarz.
  • Stosuj krem na odparzenia – używaj go podczas każdego przewijania. Bez takiego wspomagania skóra niemowlaka ma mniejsze szanse, aby skutecznie chronić się przed drażniącym działaniem moczu i kału.

Odparzenia pieluszkowe – czym smarować?

Do wyboru masz różne kremy na odparzenia pieluszkowe: z cynkiem, z alantoiną czy pantenolem. Pamiętaj, że czasem jeden krem pomaga dziecku bardziej niż inny. Warto wypróbować różne kosmetyki. Krem ochronny do pupy stosowany do codziennej pielęgnacji powinien nawilżać skórę i działać łagodząco na powstałe zmiany. Warstwa kremu musi być cienka – zbyt gruba odniesie odwrotny od zamierzonego skutek i zamiast pomóc, zaszkodzi. Jeśli stosujesz nowy krem na odparzenia, aby przekonać się, czy rzeczywiście działa, musisz poczekać około trzech dni. Taką samą cierpliwością należy wykazać się, jeśli testujemy nowe pieluszki.
 

Jeżeli odparzenie nie znika po trzech dniach lub przechodzi w pieluszkowe zapalenie skóry – konieczna będzie wizyta u pediatry, który zleci specjalne maści. Nie należy z nimi samemu eksperymentować.  

Wietrzenie pośladków przy odparzeniach

Skóra, która ma częsty kontakt z powietrzem, oddycha. Dzięki temu jest mniej narażona na odparzenia. Zmianę pieluchy wykorzystuj do wietrzenia pośladków. Przewijając dziecko, pozwól mu przez pewien czas poleżeć trochę bez pieluszki (nigdy nie zostawiaj niemowlęcia na przewijaku bez opieki choćby na chwilę). 

Odparzenia pieluszkowe – o czym pamiętać?

Odparzeniom lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Dbaj, aby pośladki dziecka były zawsze czyste i suche. Gdy skóra na pupie jest podrażniona:

  • Jeśli karmisz naturalnie, nie odstawiaj niemowlęcia od piersi – kobiece mleko obniża PH moczu i aktywność enzymów zawartych w kupce.
  • Jeśli dziecko dorosło już do rozszerzania diety, nie spiesz się z wprowadzaniem nowych produktów. Zmieniają one skład moczu i konsystencję kupek. 
  • I na koniec najważniejsze – jeszcze skrupulatniej przewijaj dziecko. 


Zobacz też:

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry
Panthermedia
Pielęgnacja
Jak pielęgnować niemowlę z atopowym zapaleniem skóry?
Dowiedz się, jak pielęgnować skórę dziecka z AZS.
Tata
Kurs przewijania dla taty: jak zmienić pieluszkę
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy cię sztuki zmiany pieluszki.

Przymierzasz się do zmiany pieluszki swojemu dziecku, ale boisz się, że nie dasz sobie rady, bo nigdy tego nie robiłeś? Nie martw się, oto instrukcja zmiany pieluszki krok po kroku. Podobno tata jest lepszy w przewijaniu dziecka od mamy! Co będzie ci potrzebne do zmiany pieluszki dziecka? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne nawilżane chusteczki . – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Pieluszka jednorazowa, wielorazowa lub tetrowa Gdzie przewijać dziecko? Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiał się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki krok po kroku 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha . Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu...

przewijanie noworodka, jak przewinąć dziecko, zmiana pieluchy
Fotolia
Pielęgnacja
Kurs przewijania noworodka
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki. Co będzie potrzebne do przewijania noworodka Materac, na którym położysz dziecko. Miska z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). Oliwka albo krem przeciw odparzeniom . Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa. Gdzie przewijać noworodka Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Jakie pieluchy dla noworodka - sprawdź ranking! Noworodek i zmiana pieluchy Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu . Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz