Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, sen, spać, łóżko
Pielęgnacja

Razem czy osobno

Czujesz, że nadal łączy cię z maluszkiem niewidzialna pępowina? To zupełnie naturalne. Ale weź pod uwagę, że jeśli czasem się rozdzielicie, dziecko będzie uczyć się samodzielności i niezależności.

Możesz spać z dzieckiem, ale możesz też nauczyć je zasypiania we własnym łóżeczku. Możesz wziąć z nim wspólną kąpiel w dużej wannie, ale możesz też włożyć je do jego wanienki. Możecie razem udzielać się towarzysko – albo wybrać opcję: maluch zostaje z tatą, mama idzie na imprezę. Co wybrać? Podpowiadamy, co będzie najlepsze dla was obojga.

Kąpiel w wannie
Nasza trzymiesięczna Anielka zaczęła protestować podczas kąpieli. Moja mama poradziła, aby kąpać się z małą w dużej wannie. Pomysł mi się spodobał, ale nie jestem pewna, czy wspólna kąpiel na pewno jest zdrowa dla dziecka. Karolina z Piaseczna
Taka wspólna kąpiel jest nie tylko zupełnie bezpieczna, ale i bardzo przyjemna! Maleństwo jest wtedy z tobą bardzo blisko, dzięki czemu czuje się bezpiecznie i łatwo się odpręża po dniu pełnym wrażeń. Usiądź wygodnie w wannie i poproś męża, aby podał ci malucha. Oprzyj jego plecki o swoją klatkę piersiową, tak aby nóżki i pupa były zanurzone w wodzie (o temperaturze ok. 37°C). Możesz też ugiąć kolana i ułożyć maluszka przodem do siebie, opierając jego plecy o swoje uda. Dzięki takiej pozycji możesz swobodnie kontrolować poziom zanurzenia. Zanim zaczniesz myć dziecko, możecie przez kilka chwil się pobawić. Weź jego dłoń i np. uderzaj nią o powierzchnię wody, tak aby wokół rozpryskiwały się krople.
O tym pamiętaj! Zanim nalejesz wody do wanny i włożysz do niej malucha, weź prysznic, aby zmyć z siebie kurz i pot. Zrezygnuj ze wspólnej kąpieli z dzieckiem, jeśli masz infekcję pochwy albo problemy dermatologiczne.

Wyjście do kawiarni
Dzięki piaskownicy i placom zabaw poznałam kilka świetnych dziewczyn! Mamy dzieci w tym samym wieku i dobrze się nam rozmawia. Zastanawiałam się, czy nie urządzić naszego spotkania w pobliskiej kawiarni, ale dwie znajome uważają, że to zły pomysł. Anita z Warszawy
Przekonanie, że mama musi z dzieckiem siedzieć w domu, już dawno odeszło do lamusa! W naszych czasach na szczęście coraz częściej wyjście z maluszkiem do kawiarni, kina albo muzeum to nic dziwnego. Takie aktywne spędzanie czasu jest bardzo korzystne i dla dziecka, i dla ciebie. Wyjście na kawę to okazja, by przełamać rutynę i porozmawiać na tematy inne niż dziecięce albo przeciwnie – wymianę doświadczeń macierzyńskich.
O tym pamiętaj! Zanim wejdziesz z malcem do kawiarni, upewnij się, że będziecie tam mile widzianymi gośćmi. Zadzwoń i zapytaj o salę dla niepalących, o to, czy wewnątrz jest wydzielony kącik zabaw, gdzie maluch będzie mógł raczkować oraz czy będziesz mogła wypożyczyć krzesełko dla dziecka albo postawić wózek obok stolika.

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

Mama
Rady dla początkującej mamy
Macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne.

Początkowo macierzyństwo wydaje się tak trudne, jak prowadzenie samochodu w zatłoczonym mieście. Gubisz się wśród zakazów i nakazów. Czy wszystkie są równie ważne. Czujesz się złą matką, bo znów położyłaś maleństwo do łóżeczka bez kąpieli? Co więcej, zrobiłaś to później niż zwykle. Większość żelaznych zasad sprawdza się tylko w poradnikach. Jedno dziecko już pierwszej nocy po wyjściu ze szpitala uśnie w swoim łóżeczku i będzie tam spać przez następne kilka lat. Inne, nim dojrzeje do samodzielnego spania, trzeba nosić na rękach. Gdy nabierzesz wprawy, przekonasz się, kiedy można postępować elastycznie. ZASADA 1. Zawsze karm noworodka po dziesięć minut z każdej piersi Szybko zorientujesz się, ile czasu rzeczywiście potrzebuje Twoje dziecko. Czy opróżni pierś w pięć minut i zaśnie najedzone, czy raczej będzie przysypiać lub rozglądać się podczas ssania. Maluch, który szybko się najada, zezłości się, gdy spróbujesz karmić go dłużej, niż potrzebuje. A jeśli ma słabszy odruch ssania, może potrzebować nawet czterdziestu minut, by się najeść. Będzie nieszczęśliwy, gdy odstawisz go wcześniej. Rada dotycząca karmienia noworodka Ustal z dzieckiem indywidualny czas karmienia, nieważne czy będzie to dziesięć minut, czy godzina. Widać tyle mu potrzeba. A jak poznać, że malec się najada? Jeśli regularnie przybiera na wadze i moczy siedem do dziesięciu pieluszek na dobę, na pewno zjada wystarczającą ilość Twojego mleczka. ZASADA 2. Nie odkładaj najedzonego noworodka, póki mu się nie odbije Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych butelką, które podczas jedzenia częściej połykają powietrze. Natomiast dzieci karmione piersią nie zawsze potrzebują odbijania. Rada dotycząca karmienia noworodka Gdy po każdym karmieniu nosisz maluszka pół godziny, czekając, aż mu się wreszcie odbije – a przechylanie go, masowanie plecków nie...

dziecko, kąpiel, pielęgnacja
Pielęgnacja
Kąpiel jest fajna
Bywa i tak, że dotąd niesprawiający problemów podczas mycia malec nagle na widok wanny zaczyna protestować. Znamy pomocników, którzy na nowo przekonają smyka do kąpieli.

Chcesz, aby twoje dziecko witało kąpiel z uśmiechem? By tak się stało, wygnaj z łazienki nudę! Kiedy maluch się kąpie, śpiewaj mu piosenki, strój miny, opowiadaj bajki... Słowem, zadbaj o to, by smyk spędzał w wannie naprawdę miłe chwile. Co ci się przyda? Mata na dno wanny Najlepiej z gumy albo miękkiej gąbki. Dzięki temu bobas będzie bezpieczny – przecież wystarczy sekunda, aby maluch zanurzył się pod wodą. Przed każdą kąpielą przelewaj matę wrzątkiem – aby nie gromadziły się w niej bakterie ani grzyby. Ale uwaga! Zanim włożysz malca do wanienki, upewnij się, że mata jest już chłodna. Używaj jej kilka tygodni, a potem wymień ją na nową. Miękka myjka Ułatwi dokładne umycie wszystkich fałdek maluszka. Ale pamiętaj, by po kąpieli wycisnąć z gąbki wodę i wywiesić ją, aby dokładnie wyschła. Delikatne mydełko Powinno być przeznaczone dla niemowląt: bezzapachowe, antyalergiczne i o obojętnym odczynie pH (5,5). Pamiętaj, że mydła dla dorosłych niszczą barierę ochronną skóry bobasa. Dziecięcym mydełkiem możesz też umyć główkę bobasa. Łagodny szampon Do pielęgnacji dziecięcych włosów wybieraj kosmetyki, które nie szczypią w oczy i łatwo się spłukują. Dzięki temu najbardziej newralgiczny punkt kąpieli: mycie główki, obejdzie się bez płaczu. Wodne zwierzątka Samemu w wannie jest nudno... Maluchowi umilą czas plastikowe kaczuszki i żółwie, a gdy maluch się nimi znudzi, pokaż mu, że można się też wodą bawić inaczej. Daj mu do kąpieli sitko („Ale sika!”), plastikowe lusterko („Pod wodą wyglądam jakoś dziwnie”), piłeczkę pingpongową („O rany, jak trudno ją utrzymać pod wodą!”) czy korek („On pływa!”). Barwnik do wody Możesz też przekonać malucha do wody niecodziennymi sztuczkami. Nie wiesz, co wymyślić? Wlej do wanny kilka kropel barwnika spożywczego (do...

dziecko, spacer, kawiarnia
Panthermedia
Pielęgnacja
Aktywny maluch
Czy uwierzysz w to, że jeszcze kilka lat temu jedynym w Polsce publicznym miejscem z przewijakiem i kącikiem do karmienia było warszawskie lotnisko na Okęciu?

Dzisiaj takich miejsc, które chętnie ugoszczą mamę i smyka, przybywa jak grzybów po deszczu. To dowód na to, jak bardzo zmieniło się podejście właścicieli kin, kawiarni i hoteli do swoich najmłodszych klientów, oraz na to, że zmieniliśmy się również my, rodzice, i nasz sposób spędzania czasu z dzieckiem. Kino dla dwojga Ściszony dźwięk, przykręcona klimatyzacja i lekkie światło, aby maluszek się nie obudził ani nie przestraszył. Do tego przewijaki w kątach sali, a także pieluszki we wszystkich możliwych rozmiarach – tak wyglądają niedzielne rodzinne pokazy filmowe w warszawskim kinie Muranów. – Weekend to najlepszy termin na wyjście do kina dla kobiety na urlopie macierzyńskim. Tak naprawdę to tylko wtedy może na film wybrać się np. z pracującą w ciągu tygodnia koleżanką albo mężem. Nasze niedzielne spotkania „Z dzieckiem w kinie” to próba przywrócenia młodych mam światu – uśmiecha się Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa, współorganizującej pokazy dla mam w Muranowie. Dodaje, że atutem muranowskiego cyklu jest repertuar: ambitne nowości z całego świata. Na taki „dorosły” film można przyjść nie tylko z niemowlakiem, który prześpi seans, ale też z większym dzieckiem – zajmą się nim animatorki w holu. Chociaż kino Muranów jest jedno na całą Polskę, to mamy spoza Warszawy nie powinny czuć się pokrzywdzone: podobne cykle kinowe są organizowane przez kompleksy kin Multikino i Silverscreen, znajdujące się w kilkunastu większych miastach Polski. Tutaj filmy dla rodziców wyświetlane są w środy, w samo południe. Godzina jest nieprzypadkowa: zwykle około dwunastej większość dzieci ucina sobie dłuższą drzemkę. W ramach jednego biletu mama może zająć dwa fotele, aby na jednym z nich ustawić np. fotelik samochodowy ze śpiącym malcem. Jeśli przywiozłaś smyka w wózku, zapytaj o fotelik w kinowej kasie – najpewniej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak