Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
edipresse.BPH118.jpg
Edipresse
Pielęgnacja

Skala Brazeltona – poznaj język swojego dziecka

Już po urodzeniu noworodki wspaniale potrafią kontrolować swoje otoczenie. Skala odsłania nam umiejętności noworodka i pokazuje nam, jak odczytywać język dziecka.

Skala opiera się na 28 czynnikach behawioralnych i 18 odruchach w celu zrozumienia wszystkiego, co niemowlę ma do powiedzenia. Spostrzeżenia nie dają jednego wyniku, lecz oceniają zdolności dziecka w różnych obszarach rozwojowych i opisują, jak dziecko łączy te obszary.

Skala powstała w USA w latach 60. XX wieku; w Polsce jest praktycznie nieznana. Służy ona ocenie indywidualnych możliwości i zdolności dziecka, których poznanie ma pomóc budowaniu więzi miedzy rodzicami a dzieckiem. Nie jest ona testem badawczym, jest narzędziem pomagającym zdefiniować stany dziecka. Można ją stosować w ciągu 2 miesięcy od urodzenia, także dla wcześniaków urodzonych po 35. tygodniu ciąży oraz dzieci opóźnionych w rozwoju.

Czym jest skala Brazeltona?

Założeniem Skali Brazeltona (The Neonatonal Behavioural Assesment Scale) jest fakt, że dzieci potrafią się komunikować i niewerbalnie wyrażają swoje emocje. Skala behawioralnej oceny noworodka (NBAS) poprzez cykliczne obserwacje dziecka pomaga rodzicom i specjalistom rozszyfrować „język” noworodka. Metoda Brazeltona była pierwszą, która wykraczała poza badanie i rejestrowanie nieprawidłowości – NBAS akcentuje najlepsze, mocne strony dziecka, jak również wyzwania przed nim stojące.

„Zachowanie dziecka jest językiem. Chciałbym podzielić się jednym spostrzeżeniem z młodymi rodzicami – zaufajcie temu językowi” – mówi dr T. Berry Brazelton.

Podstawy skali Brazeltona

Założenia NBAS są następujące:

  • noworodki, nawet te, które wydają się słabe, są wysoce uzdolnione już w chwili narodzin,
  • noworodki poprzez zachowanie komunikują się z otoczeniem,
  • niemowlęta nie tylko reagują na sygnały wokół ich, ale podejmują także kroki, by kontrolować swoje środowisko np. poprzez płacz zwracają uwagę swoich opiekunów.

NBAS spotkała się początkowo ze sceptycyzmem. Minęło ponad 20 lat zanim prace Brazeltona zostały opublikowane i środowisko medyczne zaczęło je powoli akceptować. Skala NBAS nie ocenia w klasyczny, tradycyjny sposób – ona po prostu odsłania portret dziecka i przekazuje nam kim ono jest. Skala stała się popularna na całym świecie. Dzisiaj kluczowe ośrodki propagujące skalę mieszczą się w Londynie i Cambridge oraz w Addenbrookes (Rosie Hospital).

Koordynator centrum Brazeltona w Wielkiej Brytanii, psycholog Joanna Hawthorne mówi: „Staramy się mówić rodzicom, aby obserwowali swoje dziecko ponieważ przekazuje ono ogromną ilość informacji. Noworodki są bardzo dobrze wyposażone – są społecznie wykwalifikowanymi istotami”.

Jak wyglądają badania?

Najlepiej jeśli ocena rozpocznie się w ciągu kilku dni po przyjściu dziecka na świat. Przeprowadza się ją w ciepłym, zacisznym półciemnym pokoju, na dziecku w stabilnym stanie klinicznym pomiędzy karmieniami. Ocena zajmuje ok. 20-30 minut. Odpowiedzi są specyficzne dla każdego dziecka i dostarczają wielu cennych wskazówek. NBAS odgrywa istotną rolę w przypadku dzieci upośledzonych, uszkodzonych lub wcześniaków. Skala jest także narzędziem pomagającym w nawiązaniu kontaktu z dzieckiem u kobiet z depresją poporodową, matek wcześniaków, matek dzieci z wadami wrodzonymi lub matek mających problemy z zaakceptowaniem dziecka. Została ona tak zaprojektowana by odkrywać silne strony noworodka, jego indywidualne zachowania a jednocześnie badać jego stan zdrowia.

„Stosowanie NBAS zmieniło moje podejście oraz sposób w jaki pracuje z dziećmi. NBAS daje możliwość oddziaływania w bardzo pozytywny sposób. Często również daje nadzieję rodzicom dzieci specjalnej troski” – stwierdza Betty Hutchon (jedna z trenerek skali Brazeltona z Wielkiej Brytanii) .
NBAS zapoczątkowała najbardziej wszechstronne sprawdzanie możliwości zachowań noworodka. Obejmuje ona wszystkie uwarunkowania kulturowe i dostosowuje się do różnych stylów życia.


Realizacja projektu „Skala Brazeltona w Polsce” jest możliwa dzięki firmie Johnson & Johnson, światowemu liderowi w dziedzinie ochrony zdrowia.
Partnerzy projektu: Johnson & Johnson Poland, Centrum Zdrowia Dziecka

Więcej o skali Brazeltona: www.brazelton.co.uk

High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]

kangurowanie
Adobe Stock
Noworodek
Kangurowanie – korzyść dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka
Kangurowanie, czyli bardzo bliski – skóra do skóry – kontakt dziecka z rodzicem, przynosi szczególne korzyści wcześniakom. Obniża ryzyko problemów z oddychaniem, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ale kangurowanie jest polecane także noworodkom urodzonym w terminie i starszym niemowlętom. Przynosi również korzyści ich rodzicom.

Kangurowanie to sposób opieki nad niemowlęciem. Polega na zapewnieniu dziecku kontaktu ze skórą rodzica („skóra do skóry’’). Kangurowanie najlepiej rozpocząć w szpitalu, zaraz po narodzinach. Wiele szpitali praktykuje kładzenie dziecka na brzuchu lub klatce piersiowej mamy od razu po porodzie, niektóre pozwalają nawet na breast crawl . Kontakt ten może trwać nawet dwie godziny, ale nie powinien być krótszy niż 20 minut. Warto kangurowanie praktykować także później, na oddziale noworodkowym i w domu. I pamiętać, że kangurowanie jest nie tylko dla mam, ale również dla ojców! Spis treści: Kangurowanie wcześniaków Kangurowanie noworodka Kangurowanie dziecka przez mamę Kangurowanie dziecka przez ojca Jak kangurować – zasady? Jak długo kangurować dziecko? Kangurowanie wcześniaków Kangurowanie jest uznaną metodą leczenia wcześniaków . Stosuje się je w oddziałach intensywnej terapii noworodka, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Niemczech, Belgii oraz w części polskich szpitali. Dzieci, które przyszły na świat w złej formie albo za wcześnie, są noszone przez mamę lub tatę na piersiach „skóra do skóry”. Dzięki temu ich stan szybciej się poprawia. WHO wydała nowe wytyczne , które mają na celu poprawę przeżywalności i zdrowia dzieci urodzonych przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży) lub z małą masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg po urodzeniu). Kangurowanie, według nowych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, należy rozpocząć od razu po porodzie, czyli bez wstępnego okresu w inkubatorze. Jest to istotna zmiana w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi, a także powszechną praktyką kliniczną. Kangurowanie wcześniaków w szpitalu przebiega pod kierunkiem personelu medycznego . To on ocenia, czy stan zdrowia dziecka na to pozwala. Kontakt skóra do skóry nie jest...

edipresse.25266NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Rozwój
Skala Brazeltona
Badacze już dawno temu potwierdzili to, co większość matek instynktownie przeczuwa – że noworodek nie jest „czystą kartą”, ale człowiekiem o określonym charakterze.

Noworodek ma jednak niezwykle ograniczone środki wyrazu – potrafi jedynie płakać i spać.. Niejeden zdesperowany rodzic marzy, by dzieci przychodziły na świat z instrukcja obsługi w komplecie. Skala Brazeltona jest taką właśnie „Instrukcją Obsługi Noworodka”. Doktor Berry Brazelton wiele lat temu zrozumiał i przekazał innym prostą prawdę – językiem dziecka jest jego zachowanie. Uważna obserwacja najdrobniejszych reakcji malucha pozwala odczytać wysyłane przez niego sygnały i odpowiednio na nie zareagować – pozwala na efektywną komunikację między rodzicami a dzieckiem Na czym więc polega badanie przy pomocy Skali Oceny Zachowania Noworodka (NBAS) według Brazeltona? Właściwie już pierwsze słowo wprowadza w błąd. Nie jest to bowiem tak naprawdę badanie, nie ma tu mowy o prawidłowościach czy nieprawidłowościach, chorobach czy anomaliach. Osoba badająca po prostu wraz z rodzicami poświęca około 30 minut na obserwację zachowania maluszka w różnych sytuacjach – po to, aby go poznać i dowiedzieć się, z kim ma do czynienia. Jak wygląda badanie wg skali Brazeltona? Podczas spotkania osoba badająca będzie się starała dowiedzieć jak najwięcej na temat zachowania dziecka , na temat jego osobowości, tego co lubi, a co jest dla niego nieprzyjemne, jak radzi sobie ze stresem. Cennym źródłem informacji są rodzice – oni bowiem najlepiej znają swojego malucha. Jednak to półgodzinne spotkanie powinno uświadomić wam, jak wiele potrafi wam przekazać wasze dziecko oraz jak wiele umiejętności posiada – nawet jeśli ma dopiero kilka dni. Będziecie wspólnie obserwować sen maluszka: czy śpi snem sprawiedliwego, czy budzi go najlżejszy hałas, co przeszkadza mu bardziej – światło czy dźwięk? Zobaczycie wrodzone odruchy noworodka – pozostałość po naszych ewolucyjnych przodkach, ale też „wyprawka od Matki Natury”...

bilans zdrowia dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Bilans dziecka – w jakim wieku, czy jest obowiązkowy?
Bilans zdrowia dziecka to bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa zdrowia dziecko powinno mieć wykonane ok. 10 bilansów do czasu osiągnięcia pełnoletności. Kiedy się je wykonuje?

Regularnie wykonywane bilanse zdrowia dziecka pozwalają na wczesnym etapie wykryć różne nieprawidłowości w rozwoju. Umożliwiają też szybkie podjęcie leczenia, które pozwoli zlikwidować problem lub ograniczyć jego postęp. Na bilans zdrowia można zgłosić się do przychodni, pod której opieką jest dziecko. Badanie przeprowadza lekarz rodzinny razem z pielęgniarką. Jest ono bezpłatne. Sprawdź, w jakim wieku wykonuje się bilans zdrowia dziecka.  Spis treści: Co to jest bilans zdrowia dziecka? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Kiedy wykonuje się bilanse zdrowia? – wiek dziecka  Bilans zdrowia dziecka: czy można wykonać badanie prywatnie? Co to jest bilans dziecka? Bilans zdrowia to kompleksowe badanie okresowe, podczas którego lekarz ocenia stan zdrowia dziecka. W trakcie badania sprawdza się, czy dziecko nie ma: wad wzroku, wad słuchu, wad postawy (np. skoliozy, płaskostopia), zaburzeń ciśnienia tętniczego, zaburzeń wzrostu (np. niskorosłości), problemów w rozwoju psychicznym, zaburzeń psychosomatycznych, niedowagi lub otyłości. Do oceny rozwoju fizycznego dziecka wykorzystuje się  siatki centylowe . Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dziecko ma prawo do bilansu zdrowia, a lekarz ma obowiązek go wykonać. Rodzice jednak nie mają obowiązku zgłaszać się z dzieckiem na bilanse. Warto jednak to robić. To ważne badania profilaktyczne, które pozwalają dbać o zdrowie dziecka aż do osiągnięcia przez nie dorosłości. Najczęściej rodzice zgłaszają się na bilans zdrowia z niemowlęciem i młodszym dzieckiem. Tylko ok. 65 procent nastolatków przychodzi na bilanse. Tymczasem wiek szkolny to ważny etap w rozwoju. Warto monitorować, czy dziecko rozwija się w tym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak