Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, śmiech
Pielęgnacja

Uczucia niemowlaka

Wiesz, że maluszek próbuje z tobą rozmawiać? Jego język to system znaków. Nie musi się ich uczyć – zna je od urodzenia. Warto się w tym temacie podszkolić.

Na początku świat dziecka jest maleńki – ogranicza się do łóżeczka, pokoiku, ramion mamy i taty. Ale to sprawia, że ci, którzy go zamieszkują, są bardzo ważni. Decydują, jakim człowiekiem będzie maleństwo. Mają do powiedzenia więcej niż geny!

Ale to ciekawe
Jeśli zabawka ma kształt zwierzaka, Zosia zainteresuje się nią na sto procent. Nawet klocki uważa za fajne tylko wtedy, gdy są na nich kotki. Inga
Jak maluch to okazuje: Ma uniesione brwi, wpatruje się lub wsłuchuje z otwartą buzią. Jeśli interesujący przedmiot się rusza, wodzi za nim oczkami lub próbuje do niego dotrzeć.
Co warto robić: Dbaj, by sytuacji, które budzą zainteresowanie malucha, było jak najwięcej. Żadna nie będzie zbyt zwyczajna! Ilekroć zauważysz skupienie na buzi dziecka, potraktuj to jak okazję do podbudowania jego pewności siebie i lekcję wiedzy o świecie. Jak najrzadziej mów „nie”. Gdy będą je kusić rzeczy zakazane... zastąp je innymi, np. nożyczki wymień na dziecięce, szklankę na plastikowy kubeczek. Pokaż, jak się ich używa. Jeśli je po prostu odbierzesz, pomyśli, że musi hamować ciekawość – przecież strofujesz go, gdy się nią z tobą dzieli.

Rozpiera mnie radość
Ola piszczy z radości, gdy się śmieję razem z nią. Jeśli nie reaguję, na jej zaczepki, robi się smutna. Weronika
Jak maluch to okazuje: Śmieje się, oczy błyszczą, wydaje radosne dźwięki.
Co warto robić: Przeżywaj z nim jego radości, poczuje się dobrze w swoim świecie. Wyrośnie na osobę pewną siebie.
Co warto robić: Noworodkowi radość daje karmienie, gdy jest głodny, i zmiana pieluszki, gdy ma mokro. Ale z czasem zaspokajanie potrzeb przestaje mu wystarczać. Warto wtedy wypełniać radosne chwile słowami. Kiedy maluszek grucha na widok zabawki, poruszaj nią, wydając zabawne dźwięki. A gdy drży ze szczęścia na widok psa, powiedz: „Lubisz go głaskać. Fajnie merda ogonkiem”. Nie skupiaj się na napominaniu, że pies może ugryźć. Dziecko poczuje się zdezorientowane, bo jego radość spotka się z brakiem twojej aprobaty. Śmiejcie się razem!

Dałem się zaskoczyć
Gdy mijałyśmy samochód, nagle włączył się alarm. Widziałam, że Hania czeka na moją reakcję, by sprawdzić, czy to coś groźnego i czy trzeba się bać. Iwona
Jak maluch to okazuje: Oczy ma szeroko otwarte, powieki mrugają, usta układają się w kształt litery o. Dziecięce zaskoczenie może przekształcić się równie dobrze w zainteresowanie, jak i strach. A stąd prosta droga do płaczu.
Co warto robić: Jeśli zauważysz, że dziecko jest zdziwione, np. widokiem klauna, wycofaj się, spokojnie tłumacząc: „To pan w przebraniu. Masz rację – wygląda inaczej. Przyjrzymy mu się, zgoda?”. Weź dziecko na ręce – to je uspokoi i udowodni, że to, co niespodziewane, bywa ciekawe. Ale jeśli ograniczysz się do pogłaskania po główce i słów: „To zwyczajny klaun”, poczuje się niezrozumiane. Pamiętaj, że maluchy często boją się postaci w maskach, bo mają one zniekształcone rysy twarzy.

Jestem naprawdę zły
Gdy karmiłam Jasia, upadł mu samochodzik, którym jeździł po stoliku. Marudził, ale zostało tylko kilka łyżek zupki, więc się nie schylałam po zabawkę. Zdenerwował się, walił rękami w blat! Kinga
Jak maluch to okazuje: Marszczy brwi, mruży oczy, twarz czerwienieje, płacze, krzyczy, bije i gryzie. Kiedy niemowlę wpada w złość, nic nie jest w stanie na to poradzić. Mówi ci w ten sposób, że jego niezadowolenie stało się nie do wytrzymania.
Co warto robić: Przede wszystkim znajdź przyczynę. Strzeż się jednak, bo złość jest zaraźliwa. Postaraj się przełożyć uczucia na słowa – to rozładuje napięcie. Jeśli dziecko zrzuci na podłogę zabawkę czy jedzenie, zastanów się, z czego jest niezadowolone. Może nie jest głodne, nie smakuje mu, spodziewało się czegoś innego, ząbkuje?

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Wychowanie
Kochanie, będziesz mieć rodzeństwo
Co zrobić, by starsze dziecko nie czuło się odtrącone, gdy na świat przychodzi braciszek lub siostrzyczka?

Co zrobić, by starsze dziecko nie czuło się odtrącone, gdy na świat przychodzi braciszek lub siostrzyczka? Zadbaj o to zanim jeszcze dzidziuś się urodzi. Jeśli uda Ci się wzbudzić w starszym dziecku ciepłe zainteresowanie niemowlęciem, rozumiejąc jednocześnie całą gamę sprzecznych uczuć, które nim targają, zwiększysz szanse na udany związek między dziećmi w przyszłości. Jedna rozmowa nie wystarczy, by przygotować dziecko na zmianę. Jak przekazać nowinę? Lepiej nie spieszyć się z przekazywaniem dziecku rewelacji zaraz po tym, jak test ciążowy pokaże dwie kreski. Dziewięć miesięcy to dla małego człowieka niewyobrażalnie długi czas, cała wieczność. Ale z drugiej strony dziecko powinno usłyszeć dobrą nowinę bezpośrednio od rodziców, dlatego, gdy decydujesz się ogłosić ją wielu osobom i wiesz, że będziecie często o tym rozmawiać, powiedz o tym również najmłodszemu członkowi Waszej rodziny. On i tak wyczuje, że „coś się święci” i będzie zaniepokojony, że rodzice coś ukrywają. Powiedz prosto: "W naszej rodzinie pojawi się nowe dziecko", ale nie przesadzaj z entuzjazmem. Daruj sobie zapewnienia, że wciąż będziesz kochać swojego starszaka, bo tylko go zaniepokoisz czymś, co wcześniej mogło mu w ogóle nie przyjść do głowy. Nie roztaczaj wspaniałych wizji o wspólnej zabawie, gdyż dziecko będzie czuło się oszukane, gdy wrócisz do domu z noworodkiem, który nawet nie będzie umiał dać cześć. Powiedz otwarcie, że dzidziuś będzie maleńki i bezradny, że będzie często płakał, głównie spał i wymagał ciągłej opieki. Wspólne oczekiwanie Włącz swojego pierworodnego w przygotowania do narodzin brata lub siostry, by czuł, że jest ważny, a nie odsuwany na bok. - Zabierz go ze sobą na wizytę do lekarza, by mógł posłuchać bicia małego serduszka i zobaczyć portret braciszka lub siostrzyczki na USG. - Jeśli ma ochotę,...

Wychowanie
Szczęśliwy mały człowiek
Dowiedz się, jak postępować, by zapewnić synkowi czy córeczce nie tylko szczęśliwe dzieciństwo, ale także pełne miłości dorosłe życie!

  Dziecko kochane bezwarunkowo ma w życiu łatwiej – nabiera pewności siebie i umie dostosować się do wymagań innych. Warto więc wiedzieć, jak postępować, by zapewnić synkowi czy córeczce nie tylko szczęśliwe dzieciństwo, ale także pełne miłości dorosłe życie! Gdy rodzice są optymistami, rośnie szansa, że maluch też będzie pogodny to fakt, kluczem do szczęścia naszych pociech jest miłość. Ale tylko taka, która nie stawia żadnych warunków. Nie mówi: „Kocham cię, bo jesteś taki rozkoszny, grzeczny, mądry...”, tylko: „Kocham cię nawet wtedy, gdy nie podoba mi się to, co robisz”. Mów i... słuchaj Już w ciąży można zwracać się do maleństwa na wiele sposobów, np. przemawiać do niego czule, nucić kołysanki. Naukowcy udowodnili, że rozkrzyczane noworodki słysząc łagodny głos matki, który znają z okresu prenatalnego, szybciej się uspokajają i zasypiają. Nasze rady: - Spędzając dzień z niemowlęciem, mów mu, co teraz robisz, śpiewaj piosenki, naśladuj głosy zwierząt. A kiedy zacznie gaworzyć, gaworz razem z nim. Dziecko bardzo to lubi, bo wtedy wie, że to, co „mówi”, jest dla innych ważne. - Słuchaj uważnie, co pociecha ma do powiedzenia. Podpytuj, jak minął dzień w przedszkolu, co wydarzyło się w szkole czy na podwórku. Poprzez rozmowę lepiej poznajesz dziecko, a ono dowie się, że ma w Tobie oparcie. Traktuj z szacunkiem Nawet najmłodsze dziecko ma prawo do własnych opinii czy upodobań. Maluch, którego głos brany jest w rodzinie pod uwagę, czuje się kimś ważnym. Później, w dorosłym życiu nie będzie nikomu pozwalał „rozstawiać się po kątach”. Nasze rady: - Zawsze staraj się uprzedzać malca o swoich zamiarach. Nie żądaj kategorycznie, by np. posprzątał zabawki, kiedy zajęty jest robieniem budowli z klocków. Daj mu chwilę na dokończenie zabawy. - Kiedy to tylko...

okulary dla niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Okulary dla niemowlaka: jak dobrać pierwsze okulary dla dziecka?
Okulary dla niemowlaka wcale nie powinny dziwić. Od początku trzeba uważnie się przyglądać, jak maluszek patrzy na świat. Jeśli coś cię zaniepokoi, idź z dzieckiem do okulisty. Wszelkie wady wzroku warto jak najwcześniej skorygować. Podpowiadamy, kiedy okulary dla niemowlaka są konieczne i gdzie je kupić.

Okulary dla niemowlaka czasem są niezbędne. Dziecko po urodzeniu widzi oddzielnie jednym i drugim okiem. Dopiero potem mózg uczy się zlewać te dwa obrazy w całość. Jeszcze później nauczy się stereopsji, czyli widzenia głębi. Problem pojawia się, gdy wystąpi wada wzroku. Po co są okulary dla niemowlaka? Okulary dla dziecka nie są powodem do wstydu. Prawie 90 proc. informacji o otoczeniu odbieramy za pośrednictwem narządu wzroku. Dlatego wszelkie nieprawidłowości trzeba korygować już od najmłodszych lat życia, by się nie pogłębiały. Najczęstsze wady wzroku u dzieci to: Krótkowzroczność. Dziecko widzi w miarę dobrze z bliska, ale słabo z daleka. Mruży oczy, wyraźnie wysila wzrok, przybliża się do telewizora. Gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła i za mocno załamuje światło. Ostry obraz powstaje przed siatkówką. Na niej zaś jest nieostry. Malec musi nosić soczewki albo szkła rozpraszające (minusowe). Dalekowzroczność. Maluch widzi nieostro z każdej odległości. Męczy go oglądanie obrazków, układanie puzzli, a później czytanie. Gałka oczna jest za krótka albo rogówka zbyt płaska. Ostry obraz powstaje za siatkówką. Na niej natomiast jest rozmyty. Pomaga noszenie szkieł lub soczewek skupiających (plusowych). Astygmatyzm. Dziecko mruży oczy, przekrzywia główkę, żeby wyraźnie widzieć. Wada ma związek z nieprawidłową budową rogówki, obraz powstaje w dwóch punktach, położonych przed i za siatkówką. Jest zniekształcony, rozciągnięty. Maluch musi nosić specjalne szkła cylindryczne. Gałka oczna niemowlęcia jest mała, dlatego u większości dzieci występuje niewielka dalekowzroczność (2-3 dioptrie). Gałka z wiekiem szybko rośnie i nadwzroczność się zmniejsza. Kłopot powstaje, gdy dziecko jednym okiem widzi lepiej niż drugim. Jeśli różnica jest duża, mózg nie potrafi dwóch...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak