Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wakacje
Panthermedia
Pielęgnacja

Wakacje w Polsce

Oprócz plaży nad Bałtykiem i wyciągu na Gubałówce znajdziesz tu jeszcze tysiąc innych miejsc wartych pokazania maluchowi. Zatem: gdzie jechać z dzieckiem?

Podziemia, sztolnie, rycerze jak z „Krzyżaków”, bliskie spotkania z jeżem – to tylko mała część z tego, co możesz zaproponować malcowi tego lata. A co najlepsze: te atrakcje nie pochłoną ani zbyt dużo czasu (wystarczy weekend), ani pieniędzy. W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o tym, co spakować na egzotyczną wyprawę z dzieckiem. Dzisiaj rodzice podróżnicy doradzają, dokąd w Polsce zabrać malca i jak przetrwać z nim podróż przez polskie drogi.

Palcem po... internecie
Wyjazd w ciemno z nadzieją, że na miejscu znajdzie się jakiś wolny pokój – to świetny sposób podróżowania, ale dla bezdzietnych. Kiedy jedziemy ze smykiem, lepiej mieć wszystko poukładane jak w zegarku. Na szczęście wakacyjne planowanie noclegów i obiadów jest u nas coraz łatwiejsze. – Jeszcze pięć lat temu podróż z dzieckiem to był w Polsce sport ekstremalny! Nie było ani np. przewijaków w restauracjach, a o podgrzaniu wody na mleko można było pomarzyć – opowiada Justyna Ciborowska, mama pięcioletniego Franka i trzyletniej Róży, prowadząca wypożyczalnię sprzętu turystycznego dla dzieci, Travelito. Dzisiaj, kiedy Justyna planuje wyjazd, wchodzi na internetowe strony podróżnicze (np. Lonely Planet czy Travel Bit) albo czyta przewodniki dla rodziców. Zwykle jedno źródło informacji nie wystarcza, dlatego dobrze przejrzeć nie jeden, ale kilka przewodników, ale uwaga: wydanych nie dawniej niż trzy, cztery lata. – Starsze będą nieaktualne, bo choć ruiny zamku pewnie jak stały, tak stoją, to już noclegi i restauracje mogą być gdzieś indziej – mówi Marcin Przewoźniak, autor książek dla dzieci oraz „Przewodnika małego turysty”. Radzi też, aby do opinii z forów internetowych podchodzić z dystansem. – Można trafić na frustrata, któremu coś się nie spodobało, ale też znajdą się przyjaciele właściciela hotelu (albo i on sam!), którzy ukryci pod nickiem będą wychwalać pod niebiosa przeciętną rozrywkę.

Najpierw niedaleko
– Pierwszą rodzinną wycieczkę warto zaplanować na krótko (1–2 dni) i blisko, by w miarę komfortowych warunkach sprawdzić i siebie, i dziecko – mówi Justyna. Krótkie, niedalekie wycieczki poleca także Aldona Urbankiewicz, mama trzyletniego Mikołaja i autorka wydanych niedawno książek podróżniczych „Z Miśkiem w Norwegii” oraz „Z Miśkiem w Portugalii”. Chociaż była już z synkiem na dwutygodniowych wakacjach pod namiotem w Portugalii a jeszcze wcześniej zjeździła z nim (camperem!) pół Skandynawii, to między takimi poważnymi wyprawami często zabiera Mikołaja na krótkie wypady do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. – Przy ładnej pogodzie pakujemy rowery i fotelik rowerowy Miśka. Jeździmy tam po łąkach przez dzień czy dwa, wciąż odkrywamy nowe trasy. Kiedy poznamy już cel wyprawy, opinie internautów i przewodnikowe fakty, zostanie jeszcze jedno: wymyślić... alternatywny plan wycieczki.

Plan A i plan B
– Wszystko jedno, czy jedziemy na weekend, czy na tydzień, czy dwa, trzeba się przygotować, że plan A nie wypali. Bo się rycerze rozchorują albo będzie lało od rana do wieczora. Wybierajmy więc miejsca, gdzie jest kilka rzeczy obok siebie. Dobry przykład to Bałtów: tam są nie tylko dinozaury, ale i dymarki, minizoo, ośrodek jazdy konnej – wylicza Marcin. Warto też przygotować się na największy z podróżnych kataklizmów: zły humor malucha. – Zawsze bierzemy poprawkę na to, że Mikołaj może strzelić focha czy zmęczyć się szybciej, niż przypuszczaliśmy – mówi Aldona. W takich chwilach pomaga słodkie małe co nieco (Justyna radzi, aby wziąć je ze sobą, bo w turystycznych miejscowościach może być o nie trudno) albo przerwa na zabawę. – Apteczka i autka Miśka: tego nigdy nie zapominamy – śmieje się Aldona.

Dzieci mówią o wakacjach - film

Patronaty
PROSTO W SERCE
Miłość i zabawa w rytmie muzyki z lat 80-tych!Mnóstwo śmiesznych dialogów!

Miłość i zabawa w rytmie muzyki z lat 80-tych!Mnóstwo śmiesznych dialogów! Galapagos i Warner Bros . prezentują wydanie DVD przebojowej komedii „PROSTO W SERCE” , w reżyserii Marca Lawrence’a twórcy filmu „Dwa tygodnie na miłość” , scenarzysty takich hitów, jak „Miss Agent” , „Miss Agent 2 : Uzbrojona i urocza” czy „Podróż przedślubna ” . W filmie występują ulubieńcy kinowej publiczności – uroczy, przystojny i śpiewający (!) Hugh Grant ( Złoty Glob® za rolę w filmie „Cztery wesela i pogrzeb”, niezapomniane kreacje w „Notting Hill”, „Dwa tygodnie na miłość”) oraz przezabawna i słodka Drew Barrymore („Aniołki Charliego”, „50 pierwszych randek”, „Od wesela do wesela”), laureatka nagrody MTV Award w kategorii „najlepszy pocałunek na ekranie”. „Prosto w serce” to pierwszy film kinowy z udziałem Hugh Granta od 2004 roku („Bridget Jones : W pogoni za rozumem”). Na płycie oprócz filmu znajdą się również dodatki specjalne m.in. teledysk „PoP! Goes my Heart”, gagi z planu, dokument „Nuta za nutą – na planie filmu” i inne. O filmie Najpierw był idolem sceny muzycznej lat 80-tych, potem stał się zwykłym Alexem Fletcherem (Hugh Grant), który zarabia na życie wykonywaniem znanych przebojów na lokalnych festynach i w parkach rozrywki. Gdy nastoletnia gwiazda list przebojów, Cora Corman (talent na miarę Britney Spears i Christiny Aguilery, w tej roli Haley Bennett) prosi, by napisał dla niej hit, Alex dostrzega swoją wielką szansę na powrót do świata showbiznesu. Jest tylko jeden problem : potrafi komponować genialną muzykę, ale nie jest w stanie napisać do niej odpowiednich słów. I wtedy niespodziewanie pojawia się Sophie Fisher (Drew Barrymore) – zakręcona,...

Tata
Tata nic nie rozumie...
Mój syn Rysiek ma 24 lata i ośmioletnie bliźniaki. Wszystko przez tę bałwańską modę na szkolne macierzyństwo!

Mój syn Rysiek ma 24 lata i ośmioletnie bliźniaki. Wszystko przez tę bałwańską modę na szkolne macierzyństwo! Mam sen. Straszny sen. Widzę siebie samego i syna swego za lat dwadzieścia... Co się okazuje? Jestem starym piernikiem, zgryźliwym tetrykiem i niepoprawnym tabetykiem. Ale nikt już nie wie, co to ostatnie słowo oznacza, bo odkąd wprowadzono szybką ścieżkę edukacyjną, nie używa się wyrazów dłuższych niż dwusylabowe. Ja właśnie obchodzę pięćdziesiąte piąte urodziny. Jestem podwójnym dziadkiem, a mój syn znowu się ze mną pokłócił. O co? O dzieci, jak zwykle. O jego dzieci. Trendy macierzyństwo – Tata nic nie rozumie – mądrzy się Rysiek, który w tym roku skończy 24 lata, a ma już ośmioletnie bliźniaki. Wszystko przez tę bałwańską modę na szkolne macierzyństwo. Wymyślili ją eurodeputowani z Parlamentu Europejskiego, żeby znów było więcej Europejczyków niż imigrantów. No i po zmasowanej kampanii marketingowej dzieci zaczęły rodzić dzieci – co przed maturą zrobiło się bardzo trendy. Mieszkamy więc wszyscy na kupie, bo w Polsce wciąż – jak za dawnych czasów – łatwiej robić dzieci niż mieszkania. Terapia współtrwania – Tata to nic nie rozumie – powtarza Rysiek, leżąc na dywanie obok Żony Jego oraz obu bliźniaków. W fotelu (moim fotelu!!!) siedzi jakiś typ z dyplomem Powiernika Rodzinnej Terapii Współtrwania. Żona Syna powiła dwoje dzieci w gimnazjum, ale pomyślnie zaliczyła szybką ścieżkę edukacyjną, bo karmiącym matkom-nastolatkom Ustawa o Substancji Narodowej zabraniała zadawania trudnych pytań egzaminacyjnych. A teraz leżą, obydwoje, razem z dziećmi, na dywanie i poddają się terapii współtrwania. Ten terapeuta-powiernik w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzi rodzinę mego syna od chwili poczęcia ich bliźniaków. Niemal domownik, można powiedzieć. Pomaga rodzinie Ryśka...

Czas wolny
Szerokiej drogi
Jak z malutkim dzieckiem najwygodniej dotrzeć na miejsce wypoczynku? Z nami wybierzesz najlepszy sposób podróżowania!

  Wiesz już, gdzie pojedziesz się ze swoim brzdącem na wakacje. Ale jak z tak malutkim dzieckiem najwygodniej dotrzeć na miejsce wypoczynku? Są różne możliwości. Z nami wybierzesz najlepszy sposób podróżowania! Zdecydować się na własne cztery kółka, wsiąść do pociągu, czy polecieć nad chmurami? Podróżowanie każdym z tych środków lokomocji ma zalety i wady. Poznaj je, zanim zaplanujesz wakacyjną wyprawę. Sprawdź też, co zrobić, by długa droga nie była dla szkraba zbyt męcząca. Wyprawa samochodem Jakie ma zalety? Do samochodu możesz spakować, co sobie zamarzysz, i możesz zatrzymywać się tyle razy, ile chcesz. Jak ją zaplanować? Najlepiej wyjechać albo wczesnym rankiem, albo wieczorem, bo wtedy jest szansa, że maluch prześpi większą część drogi. Fotelik musi być prawidłowo zamontowany, a maluszek powinien siedzieć w nim przypięty pasami. Uwzględnij częste i dość długie przerwy na odpoczynek, bo dziecko nie jest w stanie usiedzieć w foteliku przez kilka godzin. Jeśli cel wyprawy jest odległy, pomyśl o noclegu (nie próbuj dojechać do Hiszpanii czy Włoch „za jednym zamachem”). O tym pamiętaj. Dbaj, by szkrab dostatecznie dużo pił. Możesz przetrzeć mu co jakiś czas buzię, karczek i rączki wilgotnymi chusteczkami. Fotelik, którego pokrowiec jest najczęściej wykonany z ciemnego i sztucznego materiału, dobrze jest przykryć białą tetrową pieluszką. Dziecko będzie się mniej pocić i nie podrażni sobie delikatnej skórki. Jeśli w aucie jest klimatyzacja, nie schładzaj powietrza zbyt mocno. Nigdy nawet na chwilę nie zostawiaj malucha samego w zaparkowanym samochodzie. Dziecko mogłoby dostać udaru cieplnego, o innych niebezpieczeństwach nie wspominając. Podróż pociągiem Jakie ma zalety? Daje dzieciom możliwość ruchu w czasie jazdy, jest też dla nich zazwyczaj wielką atrakcją. Jak ją zaplanować? Unikaj wyjazdu w czasie zmiany...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak