Wakacje

Życzenia na wakacje: dla dzieci i dla nauczycieli (tradycyjne, oryginalne, śmieszne)
szkoła
życzenia
wakacje

Życzenia na wakacje – dla dzieci i nauczycieli (tradycyjne, oryginalne i śmieszne) 

Życzenia na wakacje wcale nie muszą być sztampowe. Czego życzyć na wakacje dzieciom, a czego nauczycielom? Przedstawiamy kilka propozycji, które powinny zainspirować do stworzenia idealnych wakacyjnych życzeń. Sprawdź, jakie życzenia na okoliczność zbliżających się wakacji będą lepsze: tradycyjne, oryginalne czy te zabawne?
Luiza Słuszniak
Kwiat paproci
lato
wakacje
czas wolny

Kwiat paproci: czy istnieje naprawdę? Legenda o kwiecie paproci a współczesna botanika

Legenda o kwiecie paproci swymi korzeniami sięga czasów słowiańskich. Przez wieki przekazywana z ust do ust zainspirowała m.in. braci Grimm i Józefa I. Kraszewskiego do spisania historii pełnych czarów. Czy kwiat paproci zakwita tylko w baśniach?
Luiza Słuszniak
Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły?
nauka
szkoła
uczeń

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły: czy liczy się frekwencja?

Czy po wystawieniu ocen liczy się nieobecności w szkole? Wielu uczniów po dziesięciu miesiącach nauki najchętniej już odpoczywałoby w domach lub na świeżym powietrzu. Zwłaszcza gdy ostatnie tygodnie kosztowały ich naprawdę sporo wysiłku. Sprawdziliśmy, czy po wystawieniu ocen sprawdzana jest frekwencja w szkole.
Luiza Słuszniak
Cytaty na zakończenie roku szkolnego dla dzieci (nie tylko do książek)
szkoła
uczeń
wakacje

Cytaty na zakończenie roku szkolnego dla dzieci (nie tylko do książek)

Cytaty na zakończenie roku szkolnego to coś, nad czym z pewnością warto się zastanowić. Może okazać się, że karteczka z takim cytatem odegra w życiu dziecka naprawdę ważną rolę. Zanim zdecydujesz, co wpisać do książki na zakończenie szkoły, zerknij na nasze propozycje.
Luiza Słuszniak
dni wolne od szkoły 2021
ferie
wakacje
rok szkolny

Dni wolne od szkoły 2023: kalendarz ferii, świąt i wakacji

Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego 2022/2023 oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy są najbliższe dni wolne od szkoły.
Ewa Janczak-Cwil
Lista rzeczy do zrobienia w wakacje
uczeń
przedszkolak
wakacje

119 rzeczy do zrobienia w wakacje 2023: lista szalonych i kreatywnych pomysłów

Lista rzeczy do zrobienia w wakacje może być naprawdę imponująca. Niech nie zabraknie na niej aktywności, na które zwykle nie ma czasu, a także takich, które cudownie wpływają na rozwój dziecka i nastolatka oraz zapewnią wam wspaniałe wspomnienia.
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
wakacje

Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?

Ile jeszcze do wakacji? Kiedy wreszcie będą wakacje? Te pytania nurtują niemal każdego zmęczonego rokiem szkolnym ucznia. Rodziców również, zwłaszcza gdy zaczynają planować letni wypoczynek. Rozpoczynamy odliczanie do końca roku szkolnego i sprawdzamy, kiedy dokładnie rozpoczynają się wakacje 2023. Jak co roku – są drobne różnice w czasie ich trwania.
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
wakacje
świadczenia rodzinne
koronawirus

Bon turystyczny 2023 – do kiedy jest ważny?

Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Właśnie kolejny raz wydłużono jego ważność. Wyjaśniamy, do kiedy płacić bonem turystycznym, czy trzeba składać wniosek, żeby go pozyskać i na co można go przeznaczyć. Opisujemy obowiązujące w 2023 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.
Małgorzata Wódz
kiedy dzieci wracają do szkoły
wakacje

Kiedy wracamy do szkoły po świętach?

Ze względu na to, że w tym roku święta wypadają w weekend, wiele osób zastanawia się, kiedy wracamy do szkoły po świętach w 2022 roku. Wyjaśniamy, jak wygląda przerwa świąteczna na przełomie 2022/2023 roku.
Luiza Słuszniak
Bon turystyczny przedłużenie
rodzina
wakacje
wakacje dla dzieci

Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 

Czas na wykorzystanie bonu turystycznego został przedłużony. Ta wiadomość z pewnością ucieszy wiele rodzin, które nie zdążyły jeszcze skorzystać z 500 plus na wakacje. Sprawdź, do kiedy będzie ważny bon turystyczny.
Joanna Biegaj
Kiedy wypada koniec roku szkolnego w 2022?
szkoła
wakacje
szkoła podstawowa

Kiedy koniec roku szkolnego w 2022/2023 [TERMINY]

Ile jeszcze do wakacji? Kiedy przypada koniec roku szkolnego 2022/2023? W zależności od tego, czy jest to szkoła podstawowa, czy liceum, zakończenie roku szkolnego odbędzie się w innym terminie. Sprawdź, kiedy wypada koniec roku szkolnego w Polsce w 2023 roku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Krynica Morska: zostawili bałagan
wakacje
sprzątanie domu
rodzinne wakacje

Rodzina z dziećmi zostawiła po sobie bałagan, a internauci podzieleni. Kto ma rację?

Właściciel domków letniskowych w Krynicy Morskiej opublikował zdjęcia, które wywołały w sieci prawdziwą burzę. Na widok bałaganu, który zostawiła po sobie rodzina z trójką dzieci, oburzyli się niemal wszyscy. Jedni na rodzinę „syfiarzy”, a drudzy na właścicieli domków (m.in. za bardzo wysokie ceny i konieczność wczesnego wymeldowywania się).
Luiza Słuszniak
mama bierze na wakacje tylko jedno dziecko
dziecko
rodzeństwo
wakacje

Mama zabiera na wakacje tylko jedno dziecko. Drugie zostawia z mężem w domu

Julie Cook jest mamą, która jadąc na zagraniczne wakacje, zabiera ze sobą tylko jedno dziecko. Drugie zostaje w tym czasie z tatą w domu. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o oszczędność pieniędzy, ale o coś wiele ważniejszego.
Joanna Biegaj
Chłopiec sam wyszedł z domu, potrąciło go auto
wakacje
wypadek

Tragiczny finał wakacji, nie żyje 2-letni chłopiec. Wyszedł w nocy z domu i został potrącony

Chłopiec przebywał na wakacjach w Irlandii razem z rodzicami. Kiedy wszyscy już spali, chłopiec przebudził się i wyszedł z domu. Niestety, już do niego nie wrócił.
Adrianna Trusiuk
Moja córka z kolonii wróciła… w ciąży
ciąża
córka
wakacje

„Moja córka z kolonii wróciła… w ciąży. Myślałam, że to zatrucie, ale zabrałam ją w końcu do lekarza” [LIST DO REDAKCJI]

To, co się stało, wciąż jest dla mnie szokiem. Od kilku dni wiem, że w wieku 45 lat zostanę babcią. Tak naprawdę nie chodzi o mój „młody” wiek jak na babcię, ale na stanowczo zbyt młody wiek mojej córki, która zostanie matką. Klaudia ma 17 lat. Zaszła w ciążę na koloniach.
redakcja mamotoja.pl
Noworodek w szpitalu
poród przedwczesny
poród
wakacje

Urodziła w czasie wakacji w Turcji. Musi zapłacić kilkadziesiąt tysięcy za poród i opiekę

Louise Crawshaw-Bowen i jej mąż Stephen Bowen z Wielkiej Brytanii byli w trakcie miesiąca miodowego w Turcji. Kobieta była już w zaawansowanej ciąży, lekarz wyraził jednak zgodę na lot samolotem. Niestety, niedługo po wylądowaniu Louise złapały silne skurcze i została przewieziona do szpitala.
Adrianna Trusiuk
Plaża w Albanii
plaża
wakacje
wypadek

Tragiczny finał wakacji, nie żyje 7-letnia dziewczynka

„To ja powinienem był zginąć” – powiedział zrozpaczony ojciec, który był świadkiem tragicznego wydarzenia.
Adrianna Trusiuk
Mimo wakacji moje dziecko musi stosować się do zasad
dziecko
wakacje
zasady wychowawcze

„Mimo wakacji moje dziecko musi stosować się do zasad. Chodzi spać o 20 i je dużo warzyw. Nie odpuszczę!” [LIST DO REDAKCJI]

„W wakacje wszystko wolno, w wakacje trzeba odpuścić dzieciom i wrzucić na luz” – już nie mogę słuchać tych bzdur. Rodzice, opamiętajcie się, wakacje nie są wytłumaczeniem na wszystkie głupoty, na które pozwalacie swoim dzieciom.
redakcja mamotoja.pl
Sąsiad w slipach przy moich dzieciach? Nie pozwolę!
wakacje
dobre wychowanie
list

„Sąsiad chodzi w samych slipkach po podwórku - zwróciłam mu uwagę, by ubrał się, gdy moje dzieci bawią się w ich ogrodzie z jego córkami” [LIST DO REDAKCJI]

Ręce opadają. I jestem pewna, że większość mam przyzna mi rację... We wtorek miała miejsce pewna przykra sytuacja, która wytrąciła mnie z równowagi. Wtedy zaczęły się te upały i Maciek, nasz sąsiad, od rana krzątał się po podwórku. W samych slipkach. No i klapkach.
redakcja mamotoja.pl
ubezpieczenie na wyjazd za granicę
wakacje
kolonie
bezpieczne wakacje

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – co warto wiedzieć przed wyjazdem dziecka na wakacje?

Ubezpieczenie dla dziecka na wyjazd za granicę powinno być pierwszym punktem na wakacyjnej liście przygotowań. Dziecko podczas upałów może się zatruć, w zabawie wyrządzić sobie krzywdę albo też zniszczyć czyjeś mienie. A to nie wszystkie zdarzenia, na wypadek których warto ubezpieczyć dziecko.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
 Chcecie odpocząć w wakacje, ale jak daję dziecku telefon i macie spokój, to nazywacie mnie "złą matką"
wakacje
list
telefon komórkowy dla dzieci

Chcecie odpocząć w wakacje, ale jak daję dziecku telefon i macie spokój, to nazywacie mnie "złą matką" [LIST DO REDAKCJI]

Apeluję o rozsądek. O to, by zanim wylejecie na kogoś wiadro pomyj, chwilę się zastanowić. Oczywiście najprościej jest oceniać (i to źle oceniać). Nieco więcej wysiłku kosztuje szersze spojrzenie na sprawę...
redakcja mamotoja.pl
Kąpałam się z dziećmi w jeziorze, a obok ktoś wpuścił do wody psy! Jak można być tak bezmyślnym?
wakacje
złość
list

„Kąpałam się z dziećmi w jeziorze, a obok ktoś wpuścił do wody psy! Jak można być tak bezmyślnym?” [LIST DO REDAKCJI]

Z tego co piszecie, wynika, że lato sprzyja postawom egoistycznym. A przynajmniej, że w wakacje widać to bardziej niż kiedykolwiek. Niestety, muszę dorzucić kamyk do tego ogródka. Chodzi o niedawną sytuację, która spotkała mnie i moje dzieci nad jeziorem.
redakcja mamotoja.pl
Wstrząsająca historia: 5-latek zatruł się helem
balony
wakacje
śmierć dziecka

Wstrząsająca historia: 5-latek zatruł się helem. Gdy lekarze odłączali aparaturę, mama trzymała go w ramionach

Wszystko zaczęło się pewnego czerwcowego dnia, w wesołym miasteczku. Przy stoisku z zabawkami 5-letni Karlton zobaczył ogromny balon w kształcie dinozaura. Uwielbiał dinozaury i tak rzadko o coś prosił, że rodzice postanowili sprawić mu radość i kupili balon. Nikomu nawet przez myśl nie przeszło, że może to doprowadzić do rodzinnego dramatu.
Luiza Słuszniak
Nietrzeźwe kobiety opiekowały się dziećmi na plaży w Łomży
rodzice
alkohol
wakacje

Łomża: nietrzeźwe kobiety opiekowały się dziećmi na plaży 

Dwie kobiety pod wpływem alkoholu opiekowały się dziećmi na plaży w Łomży. Interweniował ratownik. Kobiety odpowiedzą przed sądem rodzinnym.
Joanna Biegaj
bon turystyczny nielegalny handel
wakacje
świadczenia rodzinne

„Chcę sprzedać bon turystyczny o wartości 2000 zł. Sprzedaję, ponieważ wiem, że i tak nie wykorzystam”. Czy to legalne?

Bon turystyczny to bezgotówkowe świadczenie, które zgodnie z ideą rządzących ma wesprzeć polskie rodziny i polską branżę turystyczną w związku z kryzysem wywołanym epidemią COVID-19. To już ostatni dzwonek na wykorzystanie bonu – jego ważność kończy się 30 września 2022 roku. Dlatego wiele osób postanowiło odsprzedać swój bon. Czy to legalne?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Rodzina pakuje walizki
gorączka
wakacje
podróż z dzieckiem

Jak przygotować się do wakacji z dzieckiem? 5 kwestii, o których warto pamiętać

Przed wami upragniony, rodzinny urlop? Zwykle jest pełen zabawy i odpoczynku, jednak warto pamiętać, że czasem przytrafiają się… niespodziewane sytuacje. Podpowiadamy, o czym pamiętać, aby wakacje były komfortowe, przyjemne i bezpieczne.
Współpraca reklamowa
Moje dziecko jest wyśmiewane na koloniach
wakacje
kolonie
list

„Moja córka pojechała na kolonie. Dzieci się śmieją, ona płacze mi codziennie w telefon, żebym po nią przyjechała” [LIST DO REDAKCJI]

Moja córka w sobotę wyjechała na swoje pierwsze kolonie. Kiedy zadzwoniła pierwszego wieczora, miała bardzo smutny głos. Wtedy jeszcze się tym tak bardzo nie przejmowałam. Ale już w niedzielę Oliwka, spłakana, powiedziała mi, że chce wracać, bo dzieci bardzo jej dokuczają. Śmieją się z niej, że jest gruba. Przezywają „tłustą oliwą”. Rozmawiałam z opiekunką kolonijną. Ale w poniedziałek Oli znów dzwoniła, znów płakała, znów prosiła, żeby po nią przyjechać. Powiedziała też, że tego dnia nic nie jadła…
redakcja mamotoja.pl
Według córki są już wakacje...
wychowanie
szkoła
wakacje

„Według mojej córki już są wakacje. A ja jestem nienormalna, bo wysyłam ją do szkoły” [LIST DO REDAKCJI]

Długi weekend upłynął w naszej rodzinie pod znakiem jednej wielkiej awantury. Powód? Moja 11-letnia córka uważa, że w ostatnim tygodniu przed wakacjami już nie trzeba chodzić do szkoły. Za przykład podaje mi dzieci sąsiadki, którym mama już pozwoliła mieć wakacje… Moim zdaniem córka powinna chodzić do szkoły do końca roku szkolnego.
redakcja mamotoja.pl
Dziewczynki jadą z rodzicami na wakacje
bezpieczne wakacje
bezpieczna podróż
wakacje dla dzieci

5 sposobów na spokojne i... bezpieczne wakacje z rodziną

Urlop z rodziną z pewnością trzeba dobrze zaplanować. Aby nie był pełny napięć, które utrudniają wypoczynek, warto zadbać o kilka ważnych kwestii jeszcze przed wyjazdem. Podpowiadamy, o jakich czynnościach warto pamiętać, żeby zapewnić sobie i bliskim komfort na wakacjach.
Współpraca reklamowa
Rodzina na wakacjach
urlop z dzieckiem
wakacje
urlop

Jakie ubezpieczenie sprawdzi się na urlopie z dziećmi? 5 kosztów, które powinno pokryć

Wyjeżdżając na rodzinne wakacje, warto wcześniej przygotować się również na te trudne i niespodziewane sytuacje. Skuteczną pomoc m.in. w razie wypadku, choroby lub kradzieży zapewni ubezpieczenie turystyczne. Zobacz, jaki zakres warto wybrać, aby zabezpieczyć swój budżet przed dodatkowymi kosztami.
Współpraca reklamowa