Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wielkanoc
Panthermedia
Pielęgnacja

Wesołe zabawy

Wszystko wokół rozkwita – wiosna czai się już we wszystkich zakamarkach. Z pewnością przyda ci się kilka pomysłów na zabawy z maluchem.

Słońce coraz częściej wygląda zza chmur, a i dni stały się dłuższe. Z pewnością nie chce wam się już siedzieć w domu. Warto pamiętać o codziennych spacerach – to dla malucha nie tylko porcja zdrowia, ale także okazja do zdobywania nowych doświadczeń, poznawania świata. Jeśli zaś pogoda nie dopisuje, pobawcie się w domu. Też będzie fajnie.

WODNE ZABAWY (od 3. miesiąca)
Czego potrzebujesz: dwóch termoforków, plastikowego jajka do śmigusa-dyngusa (lub zwykłej strzykawki bez igły).
Jak się bawić: Jeden termofor napełnij zimną, drugi ciepłą wodą. Do plastikowego jajka wlej wodę o temperaturze pokojowej. Tuż przed wieczorną kąpielą połóż nagiego maluszka na przewijaku, w ciepłym pomieszczeniu. Najpierw ciepły termofor przyłóż na kilka sekund do brzuszka dziecka, potem do rączek i nóżek. To samo powtórz z zimną wodą i jeszcze raz z ciepłą. Teraz włóż maluszka do wanienki. Jedną ręką podtrzymuj dziecko, a drugą kilka razy psiknij wodą z jajka na brzuszek i rączki maluszka. Warto do tej zabawy zaangażować również drugiego rodzica.
Co daje: uspokaja i rozluźnia maluszka.

MAZURKI (od 8. miesiąca)
Czego potrzebujesz: mąki, jaj, wody mineralnej, cukru.
Jak się bawić: Przygotuj masę na kruche ciasto (takie, jak na wielkanocne mazurki). Na podłodze połóż drewnianą stolnicę lub dużą deskę do krojenia. Możesz też posadzić dziecko w wysokim krzesełku, pod warunkiem że będzie miało sporo miejsca na tacce przed sobą. Kulę ciasta podziel na mniejsze kawałki. Jeden z nich połóż przed malcem. Chwyć palec wskazujący dziecka i zróbcie ślad paluszkiem w cieście. Możecie odciskać w nim rączki, paluszki, lepić różne kształty. Niektóre odłóż na bok, a potem upiecz je. Możesz je przyozdobić i podać na świąteczny stół.
Co daje: ćwiczy mięśnie rączki, uczy wskazywania, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.

Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]

dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy
7 zabaw na świeżym powietrzu
Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!

Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła! Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     W co się bawić na dworze?     Bańki mydlane (od 12. miesiąca życia dziecka) Co jest potrzebne? Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek. Jak się bawić? Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek. Co to daje? Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy . Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.   Gra w kręgle (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle. Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty. Co to daje? Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości .   Wyprawa po skarby (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Wiaderko lub wózek. Jak się bawić? Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie...

Edipresse
Tata
Zimowy spacer z tatą: w co się bawić?
Może wybierzesz się z maluchem na spacer? Spójrz na świat jego oczami, pokaż mu coś ciekawego, pobawcie się. Wrócicie do domu pełni wrażeń i w świetnych humorach! Warto się przekonać.

Czas na spacer. Najbliższą godzinę spędzicie na doskonałej i bardzo rozwijającej (również dla ciebie!) zabawie. Będzie jeszcze fajniej i więcej okazji do zabawy, jeśli zamiast do wózka włożysz dziecko do nosidełka albo wyciągniesz sanki. Przed wyjściem z domu na spacer Przed wyjściem z domu nakarm dziecko lub poproś o to żonę. Zapakuj też jedzenie dla dziecka , np. podgrzany obiadek w słoiczku (w specjalnym termoopakowaniu) albo ciepłą wodę w termosie i butelkę z porcją mleka w proszku. Ubierz malucha na cebulkę. Zimą nie zapomnij też o kocu do sanek. A potem do dzieła! Zabawę możecie już zacząć, gdy wychodzicie z domu. To wprawi was oboje w doskonały humor. Nie przedłużaj jednak etapu ubierania. Zabawa na śniegu: Hop, do góry Od trzeciego miesiąca Jak się bawić: Obsypane śniegiem gałęzie zachęcają, by je rozbujać. Podnieś dziecko wysoko do góry, będzie miało większą frajdę, widząc twoje poczynania. A może sam wyciągnie rączkę. Gdy odrobina świeżego białego puchu obsypie dziecko, będzie zaskoczone, co to. Jeszcze bardziej, gdy poczuje na rączce, że śnieg jest zimny i znika. Pamiętaj jednak, by obserwować reakcję dziecka i nie wystraszyć go. Na koniec możecie schylić się do małego krzaczka. Co to daje: Ćwiczy zmysły, równowagę, koordynację ruchu. Zimowa zabawa na spacer: Ludzik z rękawiczki Od drugiego miesiąca Jak się bawić: Kiedy robicie przerwę na jedzenie, możesz przy okazji sprawdzić, czy dziecko nie zmarzło , czy nie ma zimnych rączek. Nałóż sobie na palce jego rękawiczkę albo swoją. Pomachaj nią jak kukiełką i powiedz śmiesznym głosem: „Ojej, gdzie mała rączka?” A potem szukaj rączki malucha, powtarzając: „Gdzie ta mała rączka, zaraz ją znajdę”. W końcu złap ją przez rękawiczkę i roześmiej się głośno. Co to daje: Rozwija świadomość własnego ciała, rozwesela. Zabawa na...

niemowlę, zabawa, uśmiech
Pielęgnacja
W co się bawić zimą
Jeśli twój maluch stanął już na nóżkach i ruszył na podbój świata, znajdziesz w nim najlepszego kompana zabaw. I to bez względu na aurę panującą na dworze.

Dla dziecka, które skończyło roczek, mama jest najlepszym partnerem do zabawy. Jeszcze nie ciągnie go do rówieśników, na razie bacznie przygląda im się z daleka. Dlaczego stanowicie dobraną parę? Ty masz setki pomysłów na zabawy, dla dziecka jesteś duża i silna. Maluszka rozpiera energia, dotyka, próbuje, zagląda – i nie ma mowy, by go powstrzymać. Obojgu wam przyda się ruch i śmiech, zwłaszcza na powietrzu. W drugim i trzecim roku życia malec odkrywa, do czego służą otaczające go przedmioty. Ale z radością o tym zapomina. Wtedy garnek przestaje być garnkiem, a staje się perkusją, stawem dla gumowych kaczek albo strażackim kaskiem. Dzięki temu nie potrzebujesz wielu zabawek, by zapewnić maluchowi doskonałą rozrywkę, przy okazji ćwicząc jego paluszki, rozwijając wyobraźnię i wyostrzając zmysły . Oto garść pomysłów. Domowe zabawy zimowe Gdy na dworze zawierucha albo szkrab troszkę choruje, plac zabaw zorganizuj w domu. Sprytne paluszki Wielką frajdą dla dziecka będzie lepienie. Może to robić z plasteliny, ciastoliny, ale wykorzystaj też ciasto solne. Świetnym materiałem do lepienia, np. figurek zwierząt, są chrupki kukurydziane. Potnij je na krótsze kawałki, z których powstaną krówki, kotki i pieski. Aby skleić chrupki, wystarczy zwilżyć ich końce wodą. Gdy farma będzie już gotowa, naśladujcie odgłosy, jakie wydają zwierzęta. Co to daje: zabawa doskonali precyzję rączek , uwrażliwia wnętrza dłoni oraz receptory znajdujące się w opuszkach palców. Uwaga! Jeśli lepicie z plasteliny, ciastoliny czy masy solnej, pilnuj, by dziecko ich nie jadło. Bawcie się w „ciepłe–zimne” – podawaj malcowi kawałki masy z lodówki lub ogrzane w dłoniach. Niech oceni ich temperaturę. Kuchenna orkiestra Przygotuj drewniane łyżki, pokrywki, deseczki oraz plastikowe pojemniki. Możecie razem zorganizować...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak