Wielkanoc

Życzenia wielkanocne
życzenia
wielkanoc
życzenia świąteczne

Życzenia wielkanocne: krótkie, piękne, religijne, mądre

Życzenia wielkanocne to słowa, dzięki którym jeszcze bardziej możemy poczuć nastrój wiosennych świąt. Jeśli właśnie na tym ci zależy, zerknij na nasze propozycje i wybierz życzenia na Wielkanoc, wśród niepowtarzalnych, pięknych oraz… nietypowych inspiracji.
Joanna Biegaj
wielkanoc 2022 dni wolne od szkoły
szkoła
wielkanoc
uczeń

Wielkanoc 2024: dni wolne od szkoły. Kiedy zaczyna się przerwa wielkanocna i ile trwa?

Przerwa wielkanocna w szkole za każdym razem trwa tyle samo dni. Ale data jej rozpoczęcia jest każdego roku inna, ponieważ uzależniona jest od terminu, w którym wypada Wielkanoc. A ta, przypomnijmy, jest świętem ruchomym. Sprawdź, kiedy uczniowie mają wolne od szkoły z okazji Wielkanocy w 2024 roku.
Joanna Biegaj
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
wielkanoc
kościół

Wielki Post: kiedy się zaczyna i kończy w 2024 roku? Ile trwa, historia, symbole, Wielki Post dawniej i dziś

Wielki Post to w Kościele katolickim wyjątkowy czas. Od samego początku chrześcijaństwa miał ogromne znaczenie, choć nie trwał wówczas 40 dni, a... 40 godzin. Co jeszcze warto wiedzieć o Wielkim Poście? Sprawdź, kiedy się zaczyna i kiedy kończy w 2024 roku.
Luiza Słuszniak
Green Mountain w Karpaczu
wielkanoc

Odpocznij w Święta w sercu Karkonoszy

Poczuj wiosnę, oddychaj górskim powietrzem i nabierz sił w Green Mountain w Karpaczu. Niepowtarzalna atmosfera, wspaniały czas z rodziną oraz budząca się do życia, karkonoska wiosna. Te Święta Wielkanocne mogą być inne niż wszystkie!
materiały promocyjne
jajka wielkanocne kolorowanki
dziecko
wielkanoc
kolorowanka

Jajka wielkanocne – kolorowanki [7 OBRAZKÓW]

Jajka wielkanocne: kolorowanki do druku w 7 wersjach – każdy maluch znajdzie coś dla siebie. Możesz wydrukować też wszystkie kolorowanki, wtedy dziecko będzie miało dużo świetnej zabawy, a ty – czas na przygotowanie świąt. Później możecie zebrać wszystkie obrazki i urządzić wspaniałą domową wystawę w Wielkanoc.
Joanna Biegaj
życzenia wielkanocne - dla najbliższych
wielkanoc
życzenia świąteczne
wierszyki

Życzenia wielkanocne dla najbliższych, dla nauczyciela i dzieci z przedszkola

Życzenia wielkanocne dla najbliższych możesz wysłać w kartce wielkanocnej, SMS-em lub po prostu przeczytać przez telefon. Przedstawiamy propozycje życzeń na Wielkanoc: poniżej piękne życzenia dla bliskich, współpracowników, nauczycieli, dzieci i znajomych.
Magdalena Drab
Okres wielkanocny: co to jest, ile trwa, symbole
wielkanoc
kościół

Okres wielkanocny – co to jest, ile trwa, symbole

Kiedy zaczyna się okres wielkanocny i kiedy kończy? Jakie uroczystości wyznaczają ramy okresu wielkanocnego w kościele katolickim? I co właściwie oznacza ten czas dla wiernych? Okazuje się, że dla katolików to nie tylko czas radości, ale i pewnych obowiązków.
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
szkoła
wielkanoc
uczeń

Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe

Co to są rekolekcje? Wyjaśniamy, w jakim celu organizuje się rekolekcje wielkopostne, ile trwają, kto je prowadzi i czy udział w nich jest obowiązkowy. Sprawdź, co robi się na rekolekcjach i kiedy są rekolekcje wielkopostne w 2023 roku.
Luiza Słuszniak
Niedziela Palmowa: co to jest, kiedy ją obchodzimy i po co święci się palmy
wielkanoc
tradycje wielkanocne

Niedziela Palmowa: co to za święto, kiedy je obchodzimy i po co święci się palmy?

Czym jest Niedziela Palmowa i kiedy przypada? Wyjaśniamy, co oznacza Niedziela Palmowa dla katolików i jakie zwyczaje oraz obrzędy się z nią wiążą. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ostatniej niedzieli Wielkiego Postu.
Luiza Słuszniak
śmigus dyngus
wielkanoc
tradycje wielkanocne
tradycje

Śmigus-dyngus (lany poniedziałek): skąd się wziął, jak wygląda w różnych częściach Polski?

Co to jest śmigus-dyngus? Wyjaśniamy, jak bardzo stary jest to zwyczaj i jak wygląda w poszczególnych rejonach Polski. Oraz czy od początku obchodzony był w święta wielkanocne i jaki symboliczny sens ma tradycja świętego Lejka. Sprawdź, skąd wziął się śmigus-dyngus!
Luiza Słuszniak
Malowanie jajek
wielkanoc

Malowanie pisanek i innych jajek wielkanocnych – różne techniki: tradycyjne, ekologiczne, proste i dla zaawansowanych

Malowanie jajek ma bardzo długą tradycję. Nic dziwnego, że przez wieki powstawały naprawdę rozmaite techniki zdobienia jaj: woskiem, naturalnymi barwnikami, wydrapywanymi wzorkami, listkami roślin, naklejkami, farbami czy tuszem. Jeśli zastanawiasz się, jak w tym roku ozdobić jajka, zapraszamy po garść inspiracji. Opisujemy zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne. Pomysłów na malowanie jajek wielkanocnych jest naprawdę sporo.
Luiza Słuszniak
Wielkanoc 2022: kiedy w szkołach zaczyna się przerwa świąteczna?
szkoła
wielkanoc
czas wolny

Przerwa świąteczna na Wielkanoc 2023: kiedy się zaczyna i kiedy wypada powrót do szkoły?

Wielkanoc w 2023 roku wypada 9 i 10 kwietnia, jednak dzieci uczęszczające do szkół mają kilka dodatkowych dni wolnych od nauki. Czy wiesz, ile trwa wiosenna przerwa świąteczna w szkole twojego dziecka, a także, kiedy zaczyna się szkoła po świętach?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
przerwa wielkanocna w szkole
wielkanoc

Przerwa wielkanocna w szkole: kiedy wypada? Wielkanoc 2023

Przerwa wielkanocna w szkole w 2023 roku trwa dość długo. Rodzice będą musieli zaopiekować się dziećmi także przed świętami i po nich. Podajemy daty: kiedy się zaczyna i kiedy się kończy przerwa wielkanocna w szkole.
Magdalena Drab
Wspólna modlitwa. Wielkanoc 2022
wielkanoc
tradycje wielkanocne
świeta wielkanocne

Modlitwa na śniadanie wielkanocne: jaką odmówić? [TEKSTY MODLITW]

Modlitwa odmawiana przy śniadaniu wielkanocnym i składanie sobie świątecznych życzeń w gronie rodziny i najbliższych zwykle rozpoczynają obchody Wielkanocy. W końcu dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym. Czy wiesz, co się czyta przy stole wielkanocnym?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przepisy na ciasta wielkanocne: nowoczesne i sprzed lat. Słodkie inspiracje na Wielkanoc 2022
ciasta
wielkanoc

Ciasta wielkanocne: najlepsze przepisy na Wielkanoc 2023 z XIX, XX i XXI wieku

Jakie ciasta wielkanocne będą królować podczas Wielkanocy w 2023 roku? Z pewnością sprawdzą się tradycyjne przepisy na: baby, mazurki, serniki i paschy. Można upiec je zarówno według staropolskich receptur lub sięgnąć po nowoczesne, proste przepisy. Przedstawiamy kilka propozycji. Z pewnością znajdziesz wśród nich inspirację na słodką Wielkanoc 2023.
Luiza Słuszniak
 Ksiądz wyprosił mnie z dzieckiem z kościoła, bo się rozpłakało. Nie pójdę tam poświęcić koszyczka!
wielkanoc
ksiądz

„Ksiądz w Niedzielę Palmową wyprosił mnie z dzieckiem z kościoła, bo się rozpłakało. Nigdy nie pójdę tam poświęcić koszyczka!” [LIST DO REDAKCJI]

W Niedzielę Palmową poszłam z dwuletnim synkiem do kościoła. Zostaliśmy wyproszeni, i to w bardzo chamski sposób. Czuję się upokorzona zachowaniem księdza. I choć mieliśmy dziś razem z Wojtusiem przygotować koszyczek na sobotę – nie wiem, czy mam do tego serce.
redakcja mamotoja.pl
Wielkanoc w Ukrainie
wielkanoc
przepisy wielkanocne
tradycje wielkanocne

Ukraińskie dania wielkanocne [5 tradycyjnych potraw + PRZEPISY]

Ukraińskie dania wielkanocne to – tak jak i w Polsce – namacalny symbol Wielkanocy. Wielu Polaków gości Ukraińców w swoich domach i pomaga osobom w kryzysie uchodźczym odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Święta wielkanocne to czas pojednania, poczucia wspólnoty, a także spotkań w gronie bliskich. Jeśli chcesz sprawić swoim gościom niespodziankę, to sprawdź, co jedzą Ukraińcy na Wielkanoc.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Babki wielkanocne: wilgotne i pyszne [sprawdzone przepisy na wilgotne babki]
ciasta
wielkanoc

Babki wielkanocne: wilgotne i pyszne [sprawdzone przepisy]

Babka to od wieków w wielu domach ciasto nr 1 na wielkanocnym stole. Jeśli wciąż szukasz przepisu na idealnie wilgotną babkę, mamy dobrą wiadomość: jej wykonanie może być naprawdę proste i naprawdę łatwo się o tym przekonać.
Luiza Słuszniak
wielkanoc
mazurek
przepisy wielkanocne

Mazurki wielkanocne – przepyszne i proste w wykonaniu [8 PRZEPISÓW]

Bakaliowy, czekoladowy, pomarańczowy, na kruchym cieście, waflu lub opłatku... Mazurek to obowiązkowe ciasto na Wielkanoc. Polecamy osiem sprawdzonych przepisów na mazurki wielkanocne. Mogą jeść je również całkiem małe dzieci.
redakcja mamotoja.pl
co wkładamy do koszyczka wielkanocnego
wielkanoc
pisanki
koszyk wielkanocny

Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego i dlaczego? Lista i symbolika produktów

Co włożyć do święconki? Jajka, chleb, wędlinę... Nieprzypadkowo do koszyczka wielkanocnego wkładamy właśnie te produkty. Szykowanie koszyczka to odpowiedni moment, by opowiedzieć dziecku o wielkanocnej tradycji.
Magdalena Drab
wielkanoc ciekawostki
wielkanoc
tradycje wielkanocne

Wielkanoc – ciekawostki i tradycje dla dzieci. Zwyczaje wielkanocne w Polsce i na świecie

Wielkanoc to także ciekawostki i tradycje, które przyniosą dzieciom dużo frajdy. Opisujemy zwyczaje malowania jaj, pieczenia mazurków, święcenia palm czy pokarmów. Zastanawiacie się, jak wygląda Wielkanoc na świecie? Często różni się od naszej, polskiej, dlatego warto przyjrzeć się różnym tradycjom.
Luiza Słuszniak
Córka nie znosi księży: żyje w konkubinacie i nie uznaje sakramentów. A święcenie jajek traktuje jak atrakcję i uczy tego dzieci!
wielkanoc
rodzinne święta

„Córka żyje w konkubinacie i nie uznaje sakramentów, ale maluje pisanki i idzie święcić jajka, bo to atrakcja dla dzieci!” [LIST DO REDAKCJI]

Trudno mi pogodzić się z tym, jak moja córka podchodzi do wiary. Od dziesięciu lat żyje na kocią łapę z ojcem swoich dwóch synów. Julek i Leon oczywiście nie są ochrzczeni. Córka utrzymuje, że nie znosi księży i dlatego nie przyjmuje sakramentów i nie chodzi do kościoła… Jednocześnie zorganizowała malowanie pisanek i wizytę w święta w świątyni.
redakcja mamotoja.pl
naturalne barwniki do jajek pisanek
wielkanoc
jajka
pisanki

Naturalne barwniki do jajek – farbowanie jajek bez chemii [PRZEPISY]

Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami wpisuje się w dawną tradycję wielkanocną, gdy nie istniały jeszcze gotowe farbki do jajek. Zaopatrz się między innymi w cebulę, kurkumę i czerwoną kapustę. Poznaj nasz przewodnik po naturalnych metodach barwienia jaj.
Joanna Biegaj
jak zrobić koszyk wielkanocny z papieru
wielkanoc
ozdoby wielkanocne
ozdoby

Jak zrobić koszyczek wielkanocny z papieru – instrukcja krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zrobić koszyczek wielkanocny z papieru? Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. A co najlepsze – do jego wykonania będziesz potrzebować jedynie kleju, nożyczek i papierowych kartek. Skorzystaj z naszej instrukcji krok po kroku.
Joanna Biegaj
symbole wielkanocne
wielkanoc
koszyk wielkanocny
tradycje wielkanocne

Symbole wielkanocne – w koszyczku, kościele i na wielkanocnym stole [ZNACZENIE]

Symbole wielkanocne znajdziemy zarówno w kościele, jak i w domu na świątecznym stole. Sporo znajduje się w tradycyjnej święconce – właściwie każda potrawa wkładana do koszyka wielkanocnego ma swoją symbolikę. Poznaj wszystkie symbole świąt wielkanocnych i ich znaczenie.
Ewa Janczak-Cwil Luiza Słuszniak
Wielkanoc z teściową
teściowa
wielkanoc

„Moja teściowa jest podła. Przed nami znów koszmarna Wielkanoc” [LIST DO REDAKCJI]

Jeśli już „cieszycie się” na Wielkanoc w rodzinnym gronie, z teściową na czele – możemy przybić sobie piątkę. Nie chcę się z nikim licytować, że to moja teściowa jest najgorsza, ale… gdybyśmy zrobiły ranking, na pewno byłaby w czołówce. Nienawidzę jej.
redakcja mamotoja.pl
droga Wielkanoc
pieniądze
wielkanoc
świeta wielkanocne

Ile wydamy na święta w tym roku? Czaka nas droga Wielkanoc!

Olej jest droższy o 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wcale nie jest lepiej z cenami innych produktów... Czy czekają nas droższe i skromniejsze święta? Wszystko to wskazuje.
Joanna Biegaj
Agnieszka Kaczorowska gotowa na Wielkanoc
wielkanoc

Agnieszka Kaczorowska gotowa na Wielkanoc. Ma powód, by się spieszyć!

Agnieszka Kaczorowska najwyraźniej nie może doczekać się świąt, bo już przystroiła dom na Wielkanoc. Wyszło pięknie, a w przygotowaniach pomagała mamie córeczka.
Magdalena Drab
jak zrobić palmę wielkanocną
wielkanoc
ozdoby wielkanocne
tradycje wielkanocne

Jak zrobić palmę wielkanocną: tradycyjną, egzotyczną, z bukszpanu lub papieru

Jeżeli zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną, mamy 5 różnych propozycji: od tych „egzotycznych” po bardzo tradycyjne. Tłumaczymy, jak zrobić palmy wielkanocne krok po kroku.
Joanna Biegaj
Wielki Piątek: znaczenia, tradycja, przesądy
wielkanoc
tradycje wielkanocne
tradycje

Wielki Piątek: znaczenie, tradycja, przesądy. Co się wtedy wydarzyło i jak się go obchodzi?

Wielki Piątek to szczególny dzień dla chrześcijan. To także jedyny dzień w roku liturgicznym, kiedy w kościołach nie odprawia się mszy świętej. W kulturze ludowej istnieje wiele tradycji i przesądów związanych z Wielkim Piątkiem. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska