Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Wiwat świeże powietrze

Naprawdę nie trzeba wiele, aby wasz zwykły, codzienny spacer stał się atrakcją dnia! Poznaj zasady idealnej przechadzki z dzieckiem.

Pierwszy spacer noworodka trwa około pół godziny, ale już po tygodniu takiego hartowania dziecka, możesz wydłużyć wasz pobyt na świeżym powietrzu przynajmniej do dwóch godzin. Zobacz, co zrobić, aby wasze codzienne spacerki zmieniły się w fascynującą wyprawę!

Nie przegrzewaj
Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa na ciepło, bo maluszek ma jeszcze niewiele gruczołów potowych, które w naturalny sposób ochładzają ciało. Aby nie przegrzać brzdąca, schowaj do szafy polarowe bluzy i koce, za to wyjmij z niej cienką, wiosenną kurteczkę i bawełniane koszulki. Ubieraj dziecko „na cebulkę”, zgodnie z zasadą: jedna warstwa ubrań więcej, niż masz ty. Gdy zauważysz, że jest mu za gorąco, zdejmij kurteczkę. Ubrany zbyt ciepło maluch łatwo się spoci, a to może się skończyć przeziębieniem. Gdy chcesz sprawdzić, czy twoje dziecko jest odpowiednio ubrane, dotknij jego karku. Ciepły, ale nie spocony oznacza, że wszystko jest w porządku.

Zorganizuj zabawę
Dla noworodka spacer to wymarzona okazja... do drzemki, ale już kilkumiesięczne niemowlę, zamiast spać, woli uważnie przyglądać się światu. Wykorzystaj spacer na pierwsze rozmowy o przyrodzie: połaskocz maleństwo listkiem, daj do powąchania kwiat mlecza, pokaż grę cieni na chodniku. Dla starszaka nie zapomnij zabrać z domu zestawu do piaskownicy i „podwórkowej” zabawki. Twój mały dreptuś na pewno chętnie pobawi się drewnianą kaczuszką do popychania albo zajączkiem na sznurku.

Bądź blisko
Spacer to świetna okazja do nawiązania kontaktu z maluszkiem. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze niemowlęciem, patrz mu głęboko w oczy, cichutko nuć kołysanki albo rozśmiesz je zabawnymi minami. Dla starszego smyka obecność mamy jest konieczna podczas pierwszych prób chodzenia. Asekuruj malca, by nie upadł na chodnik i nie stłukł kolanka. Taki wypadek może go zniechęcić do stawiania kolejnych kroczków.

Pamiętaj o przekąsce
Ruch na świeżym powietrzu na pewno wzmoże apetyt każdego spacerowicza, dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą małego co nieco. Zjedzona na dworze jarzynowa zupka smakuje o niebo lepiej, a nielubiany serek łatwiej przejdzie przez gardło, gdy oczy będą zajęte spoglądaniem na chmury. Może właśnie odkryłaś sposób na swojego marudnego niejadka?

Nie chodź po sklepach
Zakupy „przy okazji” spaceru z maluszkiem? To nie najlepszy pomysł. Taka przechadzka od warzywniaka do supermarketu szybko zniecierpliwi malca. Do tego zmiany temperatury podczas wchodzenia z ulicy do wychłodzonego klimatyzacją sklepu – i odwrotnie – grożą infekcją górnych dróg oddechowych dziecka.

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

spacer
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenny spacer
Chociaż zrobiło się trochę cieplej, wasze spacery będą wyglądać podobnie jak zimą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Podpowiadamy, jakie wprowadzić zmiany.

  Rewolucji nie będzie, bo różnice są niewielkie. Sprawdź, jak teraz ubierać maluszka, którym kremem smarować buzię i na jak długo wychodzić. Lżej ubieraj Wiosenna pogoda lubi płatać figle, dlatego zasada ubierania na cebulkę obowiązuje nadal. Trochę ją jednak zmodyfikujemy. - Policz warstwy. W ciepłe dni wystarczy, jeśli włożysz malcowi body (to będzie warstwa izolacyjna, dzięki której zimne powietrze nie dotrze do skóry), śpioszki ze stópkami, skarpetki i sweterek. Zamiast puchowego kombinezonu załóż kurteczkę i polarowe spodnie. - Weź dodatkowy koc. Włóż go pod wózek, na wypadek zerwania się wiatru albo przelotnego deszczu.  W chłodniejsze dni przydadzą się też rękawiczki (ale cieńsze niż zimą, najlepiej bawełniane) i wiązana, polarowa czapka. - Nie przegrzewaj. Jeżeli jest tak ciepło, że ty zakładasz już tylko bluzkę, nie każ malcowi pocić się pod czterema warstwami ubrania – takie obrazki wciąż można zobaczyć w parkach! - Sprawdzaj kark. Powinien być ciepły, ale nie spocony. Nie sugeruj się ciepłotą rąk malca – często są chłodne, nawet jeśli dziecku wcale nie jest zimno. Zmień krem Na początku wiosny dzieci nadal nie powinny wychodzić na spacer z „gołą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić np. przed chłodnymi powiewami. - Wybierz lżejszy krem. Kiedy słupek w termometrze za oknem skoczy powyżej 7ºC, zrezygnuj z tłustych i ciężkich kremów na zimę. Przejdź na lżejsze, zawierające wodę preparaty. Właśnie teraz jest pora na kosmetyki „na każdą pogodę”. - Chroń przed słońcem. Dziecku poniżej szóstego miesiąca nie nakładaj kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Lepiej będzie, jeśli postawisz budkę w gondoli, tak by ocieniała jego buzię. W drugim półroczu życia maluchy mogą już być smarowane kremami z filtrami (ale...

dziecko, kąpiel, pielęgnacja
Pielęgnacja
Kąpiel jest fajna
Bywa i tak, że dotąd niesprawiający problemów podczas mycia malec nagle na widok wanny zaczyna protestować. Znamy pomocników, którzy na nowo przekonają smyka do kąpieli.

Chcesz, aby twoje dziecko witało kąpiel z uśmiechem? By tak się stało, wygnaj z łazienki nudę! Kiedy maluch się kąpie, śpiewaj mu piosenki, strój miny, opowiadaj bajki... Słowem, zadbaj o to, by smyk spędzał w wannie naprawdę miłe chwile. Co ci się przyda? Mata na dno wanny Najlepiej z gumy albo miękkiej gąbki. Dzięki temu bobas będzie bezpieczny – przecież wystarczy sekunda, aby maluch zanurzył się pod wodą. Przed każdą kąpielą przelewaj matę wrzątkiem – aby nie gromadziły się w niej bakterie ani grzyby. Ale uwaga! Zanim włożysz malca do wanienki, upewnij się, że mata jest już chłodna. Używaj jej kilka tygodni, a potem wymień ją na nową. Miękka myjka Ułatwi dokładne umycie wszystkich fałdek maluszka. Ale pamiętaj, by po kąpieli wycisnąć z gąbki wodę i wywiesić ją, aby dokładnie wyschła. Delikatne mydełko Powinno być przeznaczone dla niemowląt: bezzapachowe, antyalergiczne i o obojętnym odczynie pH (5,5). Pamiętaj, że mydła dla dorosłych niszczą barierę ochronną skóry bobasa. Dziecięcym mydełkiem możesz też umyć główkę bobasa. Łagodny szampon Do pielęgnacji dziecięcych włosów wybieraj kosmetyki, które nie szczypią w oczy i łatwo się spłukują. Dzięki temu najbardziej newralgiczny punkt kąpieli: mycie główki, obejdzie się bez płaczu. Wodne zwierzątka Samemu w wannie jest nudno... Maluchowi umilą czas plastikowe kaczuszki i żółwie, a gdy maluch się nimi znudzi, pokaż mu, że można się też wodą bawić inaczej. Daj mu do kąpieli sitko („Ale sika!”), plastikowe lusterko („Pod wodą wyglądam jakoś dziwnie”), piłeczkę pingpongową („O rany, jak trudno ją utrzymać pod wodą!”) czy korek („On pływa!”). Barwnik do wody Możesz też przekonać malucha do wody niecodziennymi sztuczkami. Nie wiesz, co wymyślić? Wlej do wanny kilka kropel barwnika spożywczego (do...

niemowlę, spacer, nauka chodzenia
Pielęgnacja
Po co dziecku spacer
Maluszek powinien spędzać na dworze przynajmniej dwie godziny dziennie, codziennie! Bo długi spacer to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz dać swojemu dziecku.

Gdyby policzyć kilometry, jakie przemierzyłaś, pchając przed sobą wózek, pewnie uzbierałoby się ich tyle, ile przebył Fileas Fogg podczas swojej 80-dniowej podróży dookoła świata. Nic dziwnego, że czasem (np. po trzech godzinach marszu!) zastanawiasz się: „Czemu wszyscy, od teściowej po lekarza, na okrągło trąbią o spacerze?”. Zobacz, dlaczego codzienne wyjście z dzieckiem jest takie ważne. Spacer hartuje i leczy Dzięki codziennym spacerom malec nauczy się radzić sobie ze zmianami temperatury. Wyjście z domu doskonale dotleni dziecięcy organizm, dzięki czemu będzie on lepiej funkcjonował. Spacery dostarczają też naturalnej witaminy D, koniecznej do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Aby smyk rzeczywiście odniósł korzyści z przechadzki, nie przegrzewaj go. W letni dzień maluch powinien być ubrany tak samo jak ty, jeśli więc masz na sobie sukienkę na ramiączkach, nie otulaj malca w welurek, ale załóż mu pieluszkę i włóż lekką koszulkę. Podczas spaceru sprawdzaj kark dziecka. Jeśli jest ciepły, ale nie spocony, to znaczy, że ubrałaś go idealnie! Spacer wyznacza pory dnia Rytm dnia i nocy to coś, czego niemowlę musi się dopiero nauczyć. Codzienny spacer, zawsze o tej samej porze, z pewnością mu to ułatwi. Dzięki temu, że niemowlęta na dworze zasypiają bez problemów, wyjście z domu pomoże ci uregulować pory dziennych drzemek twojego malca. Jeśli chcesz, aby smyk dłużej pospał, wyjdź na dwór tuż po karmieniu. Najedzony bobas zaśnie głęboko. Ze starszakiem sprawa jest jeszcze prostsza: zabawa na dworze sprawi, że dziecko wieczorem zaśnie w ciągu chwili. Spacer zaostrza apetyt Ruch na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na niejadka. Spora dawka tlenu połączona z zabawą i nowymi doznaniami sprawi, że maluszek szybciej poczuje głód. Jeśli zaserwujesz mu posiłek na spacerze, najpewniej zje większą porcję niż zwykle. Być może nawet uda...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak