Oglądajcie wspólnie rodzinne albumy ze zdjęciami. Opowiadaj dziecku, kogo przedstawiają, pokazując najbliższych znanych dziecku członków rodziny. Żeby maluch nie zniszczył rodzinnej pamiątki, przygotuj album specjalnie dla niego, wybierając wyraźne, duże fotografie.
Co to daje?
Dziecko poznaje rodzinę, uczy się klasyfikowania, rozwija sprawność językową, a przekładając kartki ćwiczy sprawność rączek.

Daj dziecku dwa większe nietłukące się kubki lub miseczki. Do jednego z nich wsyp trochę kukurydzianych lub innych śniadaniowych płatków i pokaż maluchowi, jak je przesypywać. Potem pozwól mu na samodzielne próby i przymknij oko, gdy płatki częściej trafią na podłogę niż do kubka. Co to daje? To doskonała zabawa wspierająca rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i sprawność rączek.

Francuscy naukowcy z Université Clermont Auvergne i Australijscy badacze z Edith Cowan University zbadali, co kryje się za tym, że dzieci wydają się wyjątkowo odporne na zmęczenie . Swoimi odkryciami podzielili się na łamach naukowego periodyku Frontiers in Physiology. Jak działa ciało dziecka? Podczas wielu aktywności fizycznych dzieci mogą męczyć się szybciej niż dorośli. Wszystko dlatego, że ich układ krążeniowo-oddechowy nie jest jeszcze w pełni sprawny i ma trudności z przyzwyczajeniem się do pewnych rodzajów wysiłku. Poza tym pokonanie jakiegokolwiek dystansu wymaga od maluchów zrobienia większej liczby kroków niż ma to miejsce w przypadku osoby dorosłej. Jednak te niedostatki organizm dziecka przezwycięża dzięki pewnym wyjątkowym cechom. Jakim? Sekret tkwi w mięśniach! Mięśnie dzieci są dużo bardziej odporne na zmęczenie niż mięśnie przeciętnych osób dorosłych. Na dodatek organizm dziecka dużo szybciej regeneruje się po dużym wysiłku fizycznym niż ciało jego rodzica. Takie wnioski wysnuli naukowcy, poddając wysiłkowi dzieci oraz przeciętnych, niewytrenowanych dorosłych. Mięśnie kilkulatka i tempo, w jakim regeneruje się jego organizm, są więc podobne do tych, jakie obserwuje się u sportowców. Jak dbać o sprawność dziecka? Na podstawie wspomnianych badań naukowcy zasugerowali, jak rozwijać sprawność fizyczną u dzieci. Jeśli chcesz więc zadbać o sprawność dziecka, możesz nie skupiać się na kształtowaniu jego wytrzymałości – tę, twoja pociecha ma w małym palcu! Warto za to skoncentrować się na rozwijaniu u niej: szybkości siły mięśni prawidłowej techniki ruchu Na jakie zajęcia sportowe warto posłać dziecko? Na takie, które skupiają się przede wszystkim na kształtowaniu wyżej wymienionych trzech aspektów sprawności fizycznej. Nie będzie więc to ani trening biegowy, ani jazdy na rowerze – te...

Już czas na czytanie. Kup dziecku plastikową książeczkę „do kąpieli”, porządnie umyj i pozwól cieszyć się… jej smakiem. Przynajmniej na początku dziecko będzie głównie oblizywać grube kartki, z czasem zacznie je odwracać i przyglądać się obrazkom. Co to daje? Zabawa książeczką zwiększa sprawność małych rączek, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, stymuluje wzrok i… zaszczepia pasję czytania.