zabawki dla niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój

Bezpieczne zabawki dla dzieci: 7 zasad kupowania dla rodziców

Cechy bezpiecznych zabawek to wiedza obowiązkowa dla każdego rodzica. Bez znajomości zasad bezpieczeństwa nie ma co wyruszać na poszukiwania prezentu dla dziecka. Dlaczego bezmyślne kupowanie zabawek może być groźne? Bo pomysłowość malca i łatwość wymyślania nietypowych rozwiązań nie mają granic.
Ewa Łukasik
Konsultacja merytoryczna

Bezpieczne zabawki dla dzieci, czyli jakie? Grzechotki, klocki, lale, autka – twoje dziecko bawi się nimi codziennie. Dlatego tak ważne jest, by nie zrobił sobie nimi krzywdy. Kontrole w sklepach wciąż wykazują, że nie jest dobrze – zastrzeżenia budzi nawet jedna trzecia zabawek, szczególnie tych dla najmłodszych dzieci. Trzeba dokładnie sprawdzać zarówno zabawki do kąpieli, jak i klocki czy lalki. Zanim coś kupisz, dobrze to obejrzyj.

Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film

Jaka powinna być bezpieczna zabawka dla dziecka?

Bezpieczne zabawki to takie, które są dostosowane do umiejętności dziecka. Zabawka nie może zawierać małych elementów, które maluch może połknąć, włożyć sobie do noska czy ucha. Wszystkie jej części muszą być na trwałe przymocowane (np. oczko czy nosek misia nie mogą być łatwe do wyjęcia). Ważna jest precyzja wykończenia: ostre krawędzie, luźne nitki czy słabe szwy ją dyskwalifikują.

 

 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Wiemy, że bezpieczeństwo dziecka jest dla Ciebie najważniejsze. A nasi eksperci znają odpowiedzi na wiele Twoich pytań.Mechanizmy, które są w zabawce, powinny być tak skonstruowane, by dziecko mogło je samo uruchomić (odpowiednio do wieku). W przypadku zabawek dla niemowląt musisz mieć możliwość ich umycia lub wyprania.

Uwaga! Na etykietach producenci często zawyżają wiek dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona.

Bezpieczne zabawki dla dzieci: z jakiego materiału?

Materiał w bezpiecznych zabawkach musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Po uderzeniu zabawka nie może pęknąć, nie powinien odpaść od niej żaden element, a z pluszaka wychodzić futerko. Tworzywo nie może zawierać szkodliwych substancji (np. ftalanów) albo ich wydzielać (np. chromu lub ołowiu). Farby użyte do pomalowania muszą być nietoksyczne i niełuszczące się.
 

Skąd wiadomo, że zabawka nie zawiera toksycznej substancji?

W przypadku niektórych zabawek (np. akcesoriów plastycznych czy kosmetyków dla lalek) wystarczy, jeśli przeczytasz etykietę, sprawdzając skład i to, dla dzieci, w jakim wieku są przeznaczone. Trudniej jest z zabawkami z miękkiego plastiku (gryzaki), które mogą zawierać np. ftalany (substancje o działaniu rakotwórczym, dzięki którym plastik jest sprężysty).

 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!Choć przepisy zabraniają ich używania (w zamian stosuje się surowce silikonowe), zdarzają się zabawki dla dzieci, które je zawierają. Dlatego najlepiej kupować zabawki renomowanych firm w sklepach dbających o swą reputację.

Czy każda zabawka musi mieć instrukcję używania?

Nie każda zabawka musi ją mieć. Instrukcja jest konieczna (w języku polskim!), jeśli zawiera informację o warunkach bezpiecznego używania zabawki. Dotyczy to np. huśtawek, zjeżdżalni i zabawek będących miniaturą lub modelem urządzeń używanych przez dorosłych (np. sprzętów domowych). Instrukcję i wszelkie konieczne ostrzeżenia powinny zawierać zabawki na baterie.

Jak muszą być zabezpieczone baterie w bezpiecznej zabawce?

Baterie powinny być tak umieszczone, by dziecku nie udało się ich samodzielnie wyjąć. Śrubki mocujące klapkę (podobnie jak wszystkie inne) muszą być schowane w głębokich rowkach. Instrukcja obsługi zaś powinna zawierać informacje o rodzaju baterii, możliwości ich ładowania, a także niemieszaniu używanych i nowych. Wszelkie zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 24 V.

Jaka długa może być linka do ciągnięcia w zabawce?

W przypadku zabawek dla dzieci do 3. roku życia, a zwłaszcza niemowlaków, jej długość nie może przekraczać 22 centymetrów. Dłuższa mogłaby być niebezpieczna dla dziecka. Sprawdzaj też, czy linka nie jest wykonana z rozciągliwego materiału, który podczas zabawy mógłby zacisnąć się na szyi malucha.

Czy grające zabawki mogą być zbyt głośne?

Tak, i wykazała to kontrola Państwowej Inspekcji Handlowej. Zwracaj uwagę na poziom głośności zabawek. Jeśli dźwięki drażnią i są zbyt głośne dla ciebie, zrezygnuj z zakupu.
 

Jak powinny być oznakowane bezpieczne zabawki?

Na każdej bezpiecznej zabawce powinny być:

  • symbol CE – znak zgodności z wymogami Unii Europejskiej (nie jest to certyfikat bezpieczeństwa ani świadectwo jakości!);
  • nazwa i adres producenta (przedstawiciela, importera);
  • informacja o wieku dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona…
  • i o przyczynach ograniczeń wiekowych (np. zawiera małe elementy czy konieczny nadzór osoby dorosłej).

 


Zobacz też:

Chłopiec dusił się piłka gumową
AdobeStock
Aktualności
Matka ostrzega rodziców: przez tę zabawkę mój synek dusił się
"Właśnie przeżyłam najgorsze 24 godziny w moim życiu" – dramatycznie wyznała w poście mama, której synek omal nie umarł. Chłopiec bawił się bardzo lubianą zabawką.

Są we wszystkich możliwych kolorach i wzorach - gumowe kulki czekające w automatach na dzieci. Wystarczy, że maluch wrzuci monetę i wyskakuje kauczukowa piłeczka. Najprostsza zabawka świata. Ale ostrożnie! Nadzór 24 h Historia Toby'ego powinna być przestrogą dla wszystkich dzieci i rodziców. Chłopiec był naprawdę w śmiertelnym niebezpieczeństwie. W Niedzielę Wielkanocną kilkulatek bawił się w obecności swojej mamy. Zanim kobieta zdążyła zauważyć, chłopiec włożył sobie coś do ust . Po chwili zaczął się dusić. Przerażeni rodzice natychmiast wezwali kartkę pogotowia. W tym samym czasie ratownik instruował ich przez telefon jak pomóc dziecku, które traciło przytomność i traciło oddech. Pomoc nadjechała błyskawicznie, w ciągu 6 minut ratownicy byli już przy chłopcu. Toby był cały siny. Rozpoczęto reanimację . Na szczęście lekarzowi udało się otworzyć dziecku usta i wyciągnąć przedmiot, który blokował dostęp powietrza. Była to gumowa kuleczka , którą możemy spotkać w automatach w większości sklepów. " Właśnie przeżyłem najgorsze 24 godziny mojego życia . Mój syn Toby wczoraj prawie umarł. Mówią, że nie da się pilnować dzieci 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu" - napisała na Facebooka przerażona kobieta."Nigdy nie sądziłam, że ta piłka może stać się przyczyną nieszczęścia. Nie chcę nigdy więcej widzieć żadnej z takich piłek" - ostrzega i apeluje do innych rodziców, by bacznie przyglądali się swoim pociechom w trakcie zabawy. Zabawki w niechlubnej czołówce Rodzice powinni dokładnie sprawdzać, czym bawią się ich dzieci - w marcu Komisja Europejska wydała raport o niebezpiecznych produktach . Niestety zabawki stanowią największą grupę takich przedmiotów (29 proc.). Wysoko na liście znalazł się fidget spinner , popularna, niewielka, mieszczącej się w dłoni zabawka, mająca łagodzić stres....

Duracell
materiały prasowe
Czas wolny
Gorzkie baterie w trosce o bezpieczeństwo maluchów
W przeciętnym gospodarstwie domowym znaleźć można średnio 23 urządzenia zasilane bateriami. Wiele z nich jest coraz mniejszych i wymaga również coraz mniejszych – choć nadal wydajnych – baterii. Każdy rodzic doskonale wie, że trudno się obejść w dzisiejszych czasach bez elektronicznego termometru, zegarka, czy szumiących lub edukacyjnych zabawek, które wspierają ich w troszczeniu się o dziecko. Ale malutkie baterie pastylkowe – bo o nich mowa – mogą stanowić dla rodziców również wyzwanie. Zdarza się, że dziecko może pomylić baterię pastylkową z cukierkiem bądź zabawką i przypadkowo włożyć ją do buzi. Z pomocą wszystkim troskliwym rodzicom przychodzi więc firma Duracell, która zabezpieczyła baterie pastylkowe o średnicy 2 cm nie tylko przed dostępem dzieci, ale również przed przypadkowym połknięciem tych wyjętych z urządzeń domowych.

Szacuje się, że w 2020 roku na całym świecie doszło do 10 000 przypadków połknięcia litowych baterii pastylkowych przez dzieci, z czego więcej niż 50% przypadków miało miejsce w Europie. Również w Polsce mamy do czynienia z tego typu sytuacjami.   W ramach ostrego dyżuru mamy w naszym szpitalu kilku takich pacjentów miesięcznie, których hospitalizujemy i staramy się usunąć baterię endoskopowo lub operacją otwartą. Przypadków połkniętych mniejszych bateryjek jest kilkadziesiąt miesięcznie, ale one z reguły są już poza naszym zasięgiem endoskopii w jelitach, a do tego są mniej niebezpieczne. Takie dzieci idą do domu z odpowiednimi zaleceniami, jeżeli nie mają dolegliwości opowiada dr hab. med. Piotr Wojciechowski, specjalista chirurgii dziecięcej, kierownik Zakładu Dziecięcej Medycyny Ratunkowej CM UJ i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Czym może grozić połknięcie przez dziecko baterii? Szczególnym wyzwaniem są te o średnicy 2 cm, które mogą utknąć w dziecięcym przełyku. W 90% przypadków połknięcia baterii szkodliwość jest spowodowana różnicą potencjałów ładunku elektrycznego – po wejściu w kontakt ze śliną bateria, która utknie w przełyku może zamknąć obwód elektryczny i spowodować uszkodzenia okolicznych tkanek. Inną przyczyną jest działanie baterii jako dużego ciała obcego, które przebywając w jednym miejscu może spowodować mechaniczną odleżynę z perforacją. Aby uchronić dziecko przed połknięciem kluczowa jest profilaktyka, czyli unikanie rozbieralnych przedmiotów, które są zasilane bateryjnie lub akumulatorowo. Jeśli natomiast rodzic czy opiekun zauważy moment połknięcia, powinien możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub jechać do szpitala na SOR. Usunięcie połkniętej baterii powinno odbyć się niezwłocznie po rozpoznaniu mówi dr Wojciechowski....

Magnetyczne kulki
Adobe Stock
Aktualności
2-latka połknęła 14 magnetycznych kulek. Omal nie umarła przez niebezpieczną zabawkę!
Dziewczynka myślała, że to cukierki. Po horrorze, jaki przeżyła rodzina, matka dziewczynki pragnie ostrzec innych rodziców. 

Każdy, kto ma przynajmniej dwójkę dzieci, ma świadomość, że ci najmłodsi w rodzinie uwielbiają zabawki starszego rodzeństwa. Jak na złość najbardziej fascynujące są te wszystkie rzeczy, które nie powinny w ogóle trafić w ich ręce. O tym, jak ciekawość małego dziecka może być bardzo niebezpieczna, przekonała się Sam McCarthy. Myślała, że to cukierki Sam McCarthy jest mamą dwójki dzieci. Gdy jej dwuletnia córeczka Becca zaczęła się skarżyć na ból brzucha, była przekonana, że to zapalenie wyrostka robaczkowego. Kiedy w szpitalu wykonano prześwietlenie, okazało się, że w jelitach dziewczynki znajduje się aż 14. magnetycznych kulek! Zabawka oprócz tego, że tkwiła w jelitach dziecka, narobiła poważnych szkód. Magnesy przyciągając się, doprowadziły bowiem do perforacji jelita. Becca musiała przejść trzygodzinną operację, by lekarze mogli jej oclić życie. Fot: Facebook Kobieta przyznała, że kupiła trzy zestawy magnetyczny kulek. Wraz z synem i mężem bawili się nimi od Bożego Narodzenia i nawet nie podejrzewała, że może to być aż tak niebezpieczna zabawka. „Nie mam zielonego pojęcia, jak je znalazła. Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że mogła uznać je za cukierki" – wyznała Sam McCarthy. Po całym zdarzeniu kobieta postanowiła wesprzeć kampanię BTHA, by uświadomić rodziców i uchronić przed tym, co musiała przejść jej rodzina.  (nie)bezpieczne zabawki British Toy and Hobby Association (BTHA) przeprowadziło badanie dotyczące bezpieczeństwa zabawek sprzedawanych przez internet. Organizacja przyjrzała się szczególnie tym, które można kupić na: AliExpress, Amazonie, eBay i Wish. Okazało się, że ponad połowa przetestowanych przez nich zabawek nie spełniała norm bezpieczeństwa. Wśród zagrożeń czyhających na maluchy można wymienić: drobne elementy łatwe do połknięcia, w tym baterie, które były niewystarczająco...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz