konkurs Narodziny Rodziny
mamotoja.pl
new badge konkurs medium
Aktualności

Akademia Młodych Rodziców: konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś mamą lub tatą niemowlaka? Chcesz podzielić się swoimi przeżyciami związanymi z pojawieniem się na świecie dziecka? Napisz do nas i opisz nam swoją historię. Co miesiąc nagradzamy jedną historię, a za rok wyłonimy zwycięzcę, który zgarnie nagrodę główną!

Konkurs „Narodziny rodziny” ogłaszamy w ramach Akademii Młodych Rodziców – naszego projektu skierowanego do rodziców niemowląt. Wiemy, bo same jesteśmy mamami, jak wiele pytań niosą pierwsze miesiące z dzieckiem. W Akademii odpowiadamy na nie i pomagamy rodzicom w opiece nad niemowlakiem.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Konkurs „Narodziny rodziny”

Kiedy pojawia się dziecko, świat się zmienia. Czasem o 180 stopni, czasem trochę mniej. Pięknie opowiada o tym w naszym wywiadzie Agnieszka Włodarczyk, która została ambasadorką Akademii. Chcemy też poznać wasze opowieści i aby was do tego zachęcić, ogłaszamy konkurs „Narodziny rodziny”.

Podziel się swoją historią

Napisz, jak zmieniło się twoje życie po narodzinach dziecka. Co czułaś lub czułeś (tatusiowie, śmiało piszcie!), co sprawiało ci trudność, a co przynosiło radość. Opisz swoje pierwsze dni, tygodnie lub miesiące z niemowlakiem. Pamiętaj:

Czekają wspaniałe nagrody!

Za rok spośród wszystkich nadesłanych prac wyłonimy zwycięzcę, który otrzyma nagrodę główną, czyli wózek spacerowy Oyster 3 Mercury!

wózek Marko Oyster

Ale nie trzeba wcale na nagrodę tak długo czekać! Co miesiąc z przesłanych do nas historii wyłonimy tę jedną, której autor zostanie nagrodzony nagrodą miesiąca. A nagrody miesiąca też są bardzo atrakcyjne!

W sierpniu to zestaw rewolucyjnych butelek do karmienia Nanobébé!

Te butelki do karmienia i przechowywania pokarmu marki Nanobébé to prawdziwa rewolucja! Znajomy kształt dla dziecka przypominający pierś matki. Unikalna i opatentowana geometria butelki, dzięki której mleko równomiernie wypełnia wnętrze butelki. Dzięki unikalnej geometrii mleko ogrzewa się w butelce 2x szybciej. Równomierne ogrzanie chroni wartości odżywcze mleka matki. W zestawie znajdują się 3 butelki o pojemności 150 ml.

materiały prasowe

UWAGA! W celu odbioru nagrody laureat powinien w terminie 7 dni od dnia opublikowania listy laureatów wysłać prywatną wiadomość na adres: amr@mamotoja.pl

pielęgnacja noworodka
AdobeStock/Halfpoint
Pielęgnacja
Czy umiesz pielęgnować noworodka? Test
Mycie, przewijanie, kąpanie – istnieje kilka zasad, które gwarantują sukces w pielęgnacji noworodka. Uwaga, niektóre zalecenia w ostatnim czasie znacznie się zmieniły. Sprawdź, czy jesteś na bieżąco.

  var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' Najlepsza pieluszka dla noworodka to... '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='tetrowa'; odp[0][1]='jednorazowa'; odp[0][2]=' wielorazowa'; prawidlowe[2] = '0'; odpowiedzi[0] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: jednorazowa lub wielorazowa Decyzję o rodzaju pieluszek dla dziecka każdy rodzic powinien podjąć indywidualnie, kierując się kilkoma kryteriami: ceną, jakością (na niektóre rodzaje pieluch skóra dziecka może gorzej reagować), ale także funkcjonalnością. Gdzieniegdzie pokutują jeszcze poglądy, że maleństwo po urodzeniu musi przez pierwsze 2–4 tygodnie leżeć w pieluszkach tetrowych. Nie ma to żadnego uzasadnienia poza przesłaniem ekologicznym. Jeśli nie chcesz zaśmiecać świata ogromem zużytych wielorazówek, możesz z powodzeniem kupować dziecku pieluszki wielorazowe nowej generacji, które są bardziej komfortowe i dla dziecka, i dla mamy (lepiej wchłaniają wilgoć), i nie trzeba zmieniać ich tak często jak pieluszek tetrowych.'; pyt[1]=' Dziecko trzeba przewinąć... '; odp[1] = new Array(0) odp[1][0]='zaraz gdy zrobi siusiu'; odp[1][1]='co 3–4 godziny i od razu po zrobieniu kupki'; odp[1][2]='tylko gdy zrobi kupkę'; prawidlowe[1] = '1'; odpowiedzi[1] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: co 3–4 godziny i zaraz po zrobieniu kupki Maluszki moczą pieluszkę bardzo często, jednak nie ma potrzeby, by zmieniać ją od razu, gdy znajdzie się na niej kilka kropel moczu. Aby nie dopuścić do podrażnień skóry, wystarczy przewijać dziecko co około 3–4 godziny, jeśli w tym czasie nie zrobiło kupki. Warto jednak wiedzieć, że wypróżnienia zdarzają się noworodkom nawet do 20 razy w ciągu doby.'; pyt[2]=' Przy zmianie pieluszki… '; odp[2] = new Array(0) odp[2][0]='pośladki myje się samą wodą lub wodą i mydłem'; odp[2][1]='pupę dziecka...

Odruch Moro
AdobeStock
Noworodek
Odruch Moro: jak wygląda, kiedy zanika?
Występowanie odruchu Moro tuż po narodzinach to objaw zdrowia noworodka. Odruch Moro jest wrodzoną reakcją dziecka na zagrożenie. Zobacz, w jakich sytuacjach występuje i kiedy powinien zaniknąć.

Odruch Moro, określany też jako „odruch obejmowania”, występuje u noworodka i jest fizjologiczną reakcją na nagły i silny bodziec. Dla nowo narodzonego dziecka silnym bodźcem mogą być na przykład naturalne odgłosy pojawiające się w domu. Reakcja noworodka wynika z tego, że środowisko, w jakim przebywał w brzuchu matki, bardzo różni się od otoczenia, w którym znajduje się po narodzinach. Odruch Moro utrzymuje się przez pierwsze tygodnie życia dziecka. Później powinien zaniknąć. Czasem można obserwować go dłużej. Wyjaśniamy, jaką rolę pełni odruch Moro, jak wygląda i co zrobić, kiedy w porę nie wygaśnie.  Spis treści:  Odruch Moro – co to? Odruch Moro – jak wygląda Odruch Moro – kiedy zanika? Jak wygasić odruch Moro u noworodka? Odruch Moro – o czym świadczy? Odruch Moro – czym jest? Odruch Moro to wrodzona i bezwarunkowa reakcja dziecka na nagły hałas, zapalenie ostrego światła, wzrost lub obniżenie temperatury lub gwałtowną zmianę położenia ciała (np. gdy potrząśniesz łóżeczkiem, w którym leży dziecko). Dziecko może zareagować odruchem Moro, gdy czuje, że nie jest dostatecznie mocno trzymane podczas podnoszenia lub noszenia (lub gdy podnosisz je za szybko). Odruch Moro u noworodka jest instynktowną reakcją na zagrożenie. Wiąże się z dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego. Odruch Moro ułatwia dziecku zaczerpnięcie pierwszego haustu powietrza, a także wpływa na przygotowanie do utrzymywania główki w pozycji siedzącej.  Brak odruchu Moro u dzieci urodzonych w terminie może świadczyć o uszkodzeniu neuronów ruchowych lub innych uszkodzeniach mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty.  Odruch Moro występuje także, gdy noworodek...

kupka niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.

Kupka niemowlaka – jak powinna wyglądać? Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kupkach niemowlaka. Sprawdzisz w nim, o czym może świadczyć kolor stolca, jego konsystencja i zapach. Podajemy też amsterdamską skalę uformowania stolca niemowląt , którą można posługiwać się w komunikacji z lekarzami. Dowiesz się tutaj, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka i co w kupce niemowlaka może niepokoić. Spis treści: Ciemnozielona lub czarna kupka noworodka Zielona kupa niemowlaka przed rozszerzaniem diety Kupka ciemnozielona, czerwona, pomarańczowa, z kłaczkami Kupka niemowlaka złocista jasnożółta lub musztardowa Bladożółta kupka niemowlaka, raczej luźna Wodnista kupka niemowlaka Kupa niemowlaka jasnożółta i brązowa Kupka odbarwiona – biała lub szara Śluz w kupce niemowlaka, nitki krwi lub ropa Kupka twarda, zbita, robiona z wysiłkiem Kupka z grudkami, kulkami, piaskiem Kupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego Krew w kale u dziecka – kiedy iść do pediatry Jak często niemowlę powinno robić kupkę? Amsterdamska skala kupek niemowlęcia Rodzaje kupek niemowlaka – infografika do pobrania Kupka niemowlaka – co oznacza jej kolor? Kupka niemowlaka i noworodka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada. Nawet jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko – z piersi lub modyfikowane – kolor, konsystencja i zapach kupy może się różnić. U niemowląt powyżej 4–6 miesiąca, które mają już rozszerzaną dietę , różnice w wyglądzie stolca mogą być bardzo wyraźne. Dla pediatrów i opiekujących się dzieckiem rodziców sposób, w jaki dziecko się wypróżnia, jest ważną informacją o jego samopoczuciu i zdrowiu. Wyjaśniamy, jak wyciągać prawidłowe wnioski. Kupka niemowlaka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj