Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, bujanie, zabawa
Rozwój

Dlaczego dzieci lubią się bujać?

Co powoduje, że niemal wszystkie dzieci lubią się huśtać? Chodzi o niezwykłą moc tego ruchu. Warto o tym wiedzieć więcej.

Czy zastanawiałaś się dlaczego właściwie kołyszesz dziecko, aby je uspokoić? Albo co powoduje, że niemal wszystkie dzieci lubią się huśtać? Chodzi o niezwykłą moc tego ruchu. Warto o tym wiedzieć więcej.

Dostać się na huśtawkę na placu zabaw wcale nie jest łatwo. Najczęściej wszystkie są zajęte. A przecież mogłoby się wydawać, że huśtanie jest nudne. Tak można pomyśleć, gdy traktuje się je tylko jako zabawę. Ale jest w nim coś więcej – to rodzaj ruchu potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka.

Kołysz mnie, kołysz

Od chwili narodzin dzieci lubią być w ruchu. Nic dziwnego. Są do niego przyzwyczajone. W brzuchu mamy niemal cały czas się poruszały. Każdy jej krok, każdy ruch powodował ich przemieszczenie. Dlatego po urodzeniu czują się nieswojo, leżąc w stabilnym łóżeczku. To właśnie kołysanie, huśtanie, bujanie jest dla nich czymś naturalnym.

Tajemniczy przedsionek

Kiedy nosisz dziecko na rękach, kołyszesz je na leżaczku albo bujasz na koniku, stymulujesz układ przedsionkowy mózgu malucha. To on odpowiada za prawidłowe reakcje ciała podczas zmian położenia w przestrzeni i za reakcje na przyspieszenia, jakim podlega ono w ruchu.
Badania wskazują, że dzieci, które w pierwszych latach swego życia otrzymały odpowiednią stymulację układu przedsionkowego, są spokojniejsze, mniej płaczą, szybciej rosną i prędzej zdobywają kolejne umiejętności (siadanie, raczkowanie, chodzenie). Lepiej też umieją się koncentrować, a dzięki temu nauka nie sprawia im trudności.

Prawie jak u mamy

Udało się ustalić, jakie kołysanie daje najlepsze efekty w uspokajaniu malutkiego dziecka: powinno mieć prędkość 60–70 ruchów na minutę, a idealne wychylenie dla każdego ruchu wynosi około 7,5 centymetra (nie jest więc zbyt zamaszyste). Pożądany kierunek to przód i tył. Kołysanie musi być rytmiczne i najlepiej je wykonywać w tym samym tempie.
Skąd biorą się te wartości? Uważa się, że mają one związek z biciem serca (zwykle są to około 72 uderzenia na minutę). Tego rytmu słucha maleństwo przez całe dziewięć miesięcy, zanim się urodzi, dodatkowo kołysząc się w rytm kroków mamy. Takie kołysanie uspokaja, bo przypomina dziecku bezpieczne czasy wewnątrz brzuszka.

Niech świat zawiruje

Zazwyczaj dzieci same domagają się stymulacji przedsionkowej. Około 6–8 miesiąca przechodzą fazę podskakiwania w łóżeczku (to też forma stymulacji). Czasem rodzice mogą również zaobserwować, jak przed snem maluszek porusza główką na boki, jakby chciał, aby świat zawirował – to ułatwia mu zasypianie. Takie zachowanie jest jak najbardziej normalne i ma nawet swoją nazwę (iactatio capitis nocturna). Obserwacja niemowląt spowodowała, że dawniej małe dzieci spały w kołyskach.

Polecamy: Rady na dobry sen niemowlaka

Lubi czy nie?

Noś dziecko na rękach lub huśtaj tak długo, jak ono tego potrzebuje. Wbrew temu, co mówią Ci babcia lub ciocia, nie obawiaj się, że maleństwo się do tego przyzwyczai. Wsłuchaj się w nie i obserwuj, by poznać jego potrzeby. Czasem zdarza się, że maluch, jak każdy z nas, potrzebuje po prostu spokoju.
Jeśli jednak dziecko wyraźnie reaguje tak, jakby nie lubiło takiej stymulacji albo się jej bało, skontaktuj się ze specjalistą. Strach w takich sytuacjach pojawia się zazwyczaj jedynie u maluszków, które mają kłopoty z właściwą regulacją procesów koordynowanych w układzie nerwowym, np. występują u nich zaburzenia napięcia mięśniowego.

To zły nawyk?

Dobrze wiedzieć, gdzie kończy się uspokajanie, a zaczyna wyrabianie złych nawyków. No bo co zrobić z maluchem, który płacze, bo chce, by go ciągle nosić na rękach? Trzeba dobrze wyczuć małego terrorystę i nie pozwolić się wykorzystywać. Spróbuj przejść do zabawy na podłodze, zainteresuj go jakąś zabawką.
Niektóre dzieci, domagając się noszenia, potrafią uderzać główką o miękkie czy nawet twarde przedmioty. Szybko jednak przekonują się, że to może być bolesne i zaprzestają takich praktyk. Twoją uwagę powinien zwrócić malec, który siedząc, sam zaczyna się bujać. Tak ujawnia się niezaspokojona potrzeba stymulacji. Jest ona sygnałem dla rodziców, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego.

Zobacz także: Dobre i złe nawyki przy usypianiu

Konsultacja: dr N. Med. Grażyna Banaszek neurolog dziecięcy, prowadzi ośrodek Wspierania Rozwoju Dziecka „Elpis” w Warszawie.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dotyk
fotolia.com
Pielęgnacja
Dotykaj, pieść, tul, kołysz
Niemowlę powinno jak najmniej samo leżeć w łóżeczku – twierdzi Ewa Grzybowska, psycholog i terapeuta integracji sensorycznej. Dowiedz się, dlaczego dotyk jest dla maleństwa tak ważny.

Noszenie dziecka na rękach? Tak! Nic dziwnego, że dziecko nie lubi leżeć w spokoju. Gdy mieszkało w twoim brzuchu, wciąż kołysałaś je swoimi ruchami. Jeśli teraz nosisz je na rękach , w chuście, kołyszesz lub bujasz, przypominają mu się wcześniejsze doznania, które tak lubiło. Nawet najmłodsze niemowlę uwielbia być na rękach. Jest zadowolone, gdy kręcisz się z nim w kółko, unosisz je do góry i opuszczasz (nawet czasami dość szybko i gwałtownie!). Rodzi się bowiem z bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem równowagi. Bezpośrednio po urodzeniu lekarz układa noworodka na brzuchu matki, aby nawiązały się pierwsze więzy dotykowe . Kontakt ten dostarcza dziecku pewności siebie, spokoju, a Ty przekazujesz mu swoje ciepło i czułość, tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Skóra do skóry Kontakt maleństwa ze światem zewnętrznym zaczyna się przez skórę – poprzez nią noworodek odczuwa temperaturę i odbiera bodźce dotykowe. Wszystkie naturalne czynności, jak pieszczoty, pocałunki, branie na ręce czy ciche mówienie są nieocenione w nawiązywaniu porozumienia i przekazywaniu emocji pomiędzy matką a dzieckiem. Dotykaj z miłością W ciągu dnia wiele razy bierzemy dziecko na ręce, aby mu zmienić pieluszkę, nakarmić czy uspokoić. Jeśli robimy to w sposób mechaniczny i w dużym pośpiechu, zaspokajamy jedynie biologiczne potrzeby dziecka. A ono potrzebuje dotyku miłości, który sprawi, że będzie czuło się kochane i bezpieczne. Dlatego podczas czynności pielęgnacyjnych postaraj się skupić tylko na maleństwie. Dotyk uspokaja i usypia Noworodki często noszone na rękach, pieszczone, kołysane i bujane mniej płaczą i szybciej zasypiają. Największe zdziwienie psychologów wzbudzało jednak to, że maluszki łatwiej się uspokajały, jeśli były kołysane ruchami pionowymi (czyli góra–dół) niż w poziomie! Psychologowie doszli do wniosku, że jest...

relacja mama – dziecko, miłość do dziecka
Fotolia
Noworodek
Jak okazać noworodkowi miłość?
Miłość do noworodka możesz okazywać na wiele sposobów. Dziecko powinno jak najmniej samo leżeć w łóżeczku, ważne by było jak najczęściej dotykane. Dlaczego? I jak jeszcze okazywać noworodkowi miłość? Wyjaśnia Ewa Grzybowska, psycholog i terapeuta integracji sensorycznej.

Noworodek lubi ruch Nic dziwnego, że dziecko nie lubi leżeć w spokoju. Gdy mieszkało w twoim brzuchu, wciąż kołysałaś je swoimi ruchami. Jeśli teraz nosisz noworodka na rękach, w chuście, kołyszesz lub bujasz, przypominają mu się wcześniejsze doznania, które tak lubił. Nawet najmłodsze niemowlę uwielbia być na rękach. Jest zadowolone, gdy kręcisz się z nim w kółko, unosisz je do góry i opuszczasz (nawet czasami dość szybko i gwałtownie!). Posiada bowiem bardzo dobrze rozwinięty zmysł równowagi . Bezpośrednio po urodzeniu lekarz układa noworodka na brzuchu matki, aby nawiązały się pierwsze więzy dotykowe. Kontakt ten dostarcza dziecku pewności siebie, spokoju, a ty przekazujesz mu swoje ciepło i czułość, tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Noworodek ma wrażliwą skórę Kontakt dziecka ze światem zewnętrznym zaczyna się przez skórę – poprzez nią noworodek odczuwa temperaturę i odbiera bodźce dotykowe. Wszystkie naturalne czynności, jak pieszczoty, pocałunki, branie na ręce czy ciche mówienie są nieocenione w nawiązywaniu porozumienia i przekazywaniu emocji pomiędzy matką a dzieckiem. Sprawdź, czego nie lubi skóra noworodka Dotykaj noworodka z miłością W ciągu dnia wiele razy bierzemy dziecko na ręce, aby mu zmienić pieluszkę, nakarmić czy uspokoić. Jeśli robimy to w sposób mechaniczny i w dużym pośpiechu, zaspokajamy jedynie biologiczne potrzeby dziecka. A ono potrzebuje dotyku miłości, który sprawi, że będzie czuło się kochane i bezpieczne. Dlatego podczas czynności pielęgnacyjnych postaraj się skupić tylko na dziecku. Sprawdź, co robić, gdy noworodek płacze Kołysz i bujaj noworodka Noworodki często noszone na rękach, pieszczone, kołysane i bujane mniej płaczą i szybciej zasypiają. Największe zdziwienie psychologów wzbudzało jednak to, że dzieci łatwiej się uspokajały, jeśli były kołysane ruchami...

Koń na biegunach
AdobeStock
Aktualności
Konik na biegunach to marzenie każdego dziecka. Spełnij je!
Zauważyłaś, że wszystkie dzieci od maleńkiego uwielbiają się bujać. Ten rodzaj ruchu to nie tylko świetna zabawa, ale i stymulacja niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka.

Maluszki są przyzwyczajone do kołysania niemalże od poczęcia. Pamiętają to z czasu, gdy mieszkały w brzuszku mamy. Starsze dziecko nadal uwielbia ruch przód-tył, bo jest to bardzo uspokajające, a także pomaga w wytwarzaniu się połączeń między neuronami, co zwiększa potencjał intelektualny dziecka. Korzyści jest jeszcze więcej! Kołysanie musi być rytmiczne i najlepiej w tym samym tempie. Pożądany kierunek to przód i tył. Uważa się, że ma to związek z biciem serca. Gdy maluch rośnie, nadal uwielbia się bujać i możesz zapewnić mu to w formie huśtawki lub bujawki. Na rynku nie brakuje ciekawych propozycji. Przed wyborem jednak należy się dobrze się zastanowić. Konik - z drzewa koń na biegunach Najlepszą zabawką z dzieciństwa (lub niespełnionym marzeniem) jest konik na biegunach. Piękny rzeźbiony, drewniany przywołuje wspomnienia i pięknie wygląda w pokoju, jeśli rodzice stawiają na minimalizm. Niemniej uroczo prezentują się koniki pluszowe, które dziecko może pogłaskać. Zazwyczaj mają siodło i wyglądają jak żywe. Ale uwaga! Często rodzice kupują zbyt wysokie zabawki, a takiego konika łatwo zbyt mocno rozbujać. Upadek z dużej wysokości może być niezwykle niebezpieczny. Dobrze rozbujana zabawką może bowiem przekręcić się, dlatego dostosuj wielkość zabawki do wieku dziecka. Zwierzak na biegunach Alternatywą dla klasycznych bujanych koników są niskie bujawki. Nóżki zwierzaków są jakby leżące, przez co malec nie może się aż tak zamszycie rozbujać, a także w razie czego ma bliżej do ziemi. Bezpieczniej, a dobra zabawa nadal murowana! Plastikowa bujawka Jeśli mieszkasz w domu, fajnym rozwiązaniem będzie plastikowa bujawka. Latem świetnie sprawdzi się w ogrodzie, a jednocześnie łatwo będzie zadbać o jej czystość. Zimą możesz zabawkę przechować w garażu lub wstawić do dziecięcego pokoju....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak