Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, sen, łóżko
Rozwój

Co przeszkadza dziecku w spaniu

Każdego ranka wstajesz niewyspana, bo twój maluch w nocy znowu dał ci popalić. Zamiast obmyślać kolejny cudowny sposób usypiania, zastanów się, czy w twoim domu nie czają się wrogowie długich snów.

Jak to jest, że niektóre maluszki zasypiają bez marudzenia i śpią długo, a inne wieczorami awanturują się i sypiają jak zające pod miedzą? Cóż, wiele zależy od dziecięcego temperamentu, ale... na szczęście nie wszystko. Bo czasem maluchowi po prostu przeszkadza coś w długim spaniu. Co to może być? Tutaj znajdziesz podpowiedzi.  

Niezaspokojony apetyt
Noworodek ma malutki brzuszek i nie potrafi najeść się na zapas. Dlatego pije mleczko także w nocy. Ale nie musisz go do karmienia całkowicie rozbudzać. Podaj mu pierś lub butelkę przy przyciemnionym świetle, spokojnie. I absolutnie się z malcem nie baw. Jeśli natomiast starszy niemowlak w nocy domaga się bez przerwy mleka, podawaj mu bardziej syte kolacje. Może też być tak, że dziecko wcale nie budzi się z powodu głodu, tylko... z przyzwyczajenia. Miło jest przecież w nocy przytulić się do piersi mamy i possać ciepłe mleczko. Ale i na takie pobudki jest sposób. Gdy smyk cię woła, spróbuj przetrzymać go chwilę i nie przychodź od razu. Jeśli jednak to nie skutkuje, daj mu butelkę z wodą. Malec szybko zrozumie, że nocne wstawanie się nie opłaca, bo i tak nie kończy się ono piciem mleka.

Kiepskie godziny snu
Maluszek szaleje do północy lub wprost przeciwnie – dość wcześnie usypia, ale za to budzi się bladym świtem? Pora przyjrzeć się jego rytmowi dnia. Jeśli smyk wieczorem jest pełen energii i długo nie może usnąć, być może zbyt często śpi w dzień. Warto zmniejszyć liczbę popołudniowych drzemek lub przesunąć godzinę ostatniej na wcześniejszą. Jesteś mamą rannego ptaszka – kładź szkraba wieczorem godzinę później. Upewnij się też, że nic nie przeszkadza mu dłużej pospać, np. zbyt duży hałas czy słoneczne światło. 

Życie w chaosie
Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy przygotowujesz dziecku kąpiel codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się także, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły was za bardzo z tego rytmu.

Wieczorne szaleństwa
Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Tę porę lepiej zarezerwuj na opowiadanie pogodnych bajek lub ciche nucenie do uszka kołysanek. Dzięki takim spokojnym zajęciom dziecko znacznie łatwiej się wyciszy.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobnie jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę? Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Ile śpi niemowlę: tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny? Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc? Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę? Ile godzin na dobę powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że podajemy tu tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale zwykle zależą od wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Poniżej wyjaśniamy, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień, i ile czasu pomiędzy nimi dziecko jest zwykle aktywne. Na to, ile śpi niemowlę, znaczący wpływ ma wiek dziecka. Ile śpi miesięczne niemowlę? Podczas dziennej drzemki przesypia od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60...

niemowlę, sen, problemy ze snem
Fotolia
Rozwój
5 rzeczy, które pomogą dziecku przespać noc
Zwykle niemowlęta najpóźniej pod koniec pierwszego roku życia same zaczynają przesypiać noce. Innym jednak trzeba w tym pomóc. Sprawdź, jak to zrobić.

Nowo narodzone dziecko w ogóle nie odróżnia dnia od nocy. Choć przesypia większą część doby, robi to na raty. W tym wieku jest to całkowicie naturalne. Dziecko ma jeszcze maleńki żołądek i często budzi je po prostu głód. A kiedy się już naje, może nabrać ochoty do zabawy nawet o czwartej nad ranem. Zwykle niemowlęta najpóźniej pod koniec pierwszego roku życia same zaczynają przesypiać noce . Innym jednak trzeba w tym pomóc. Co w tym pomoże? 1. Karmienie wieczorową porą Choć noworodek jest jeszcze za malutki, żeby spać bez przerwy przez 8–9 godzin , możesz zrobić wiele, by już niedługo się tego nauczył. Przede wszystkim nie musisz go całkowicie rozbudzać do karmienia. Podaj mu spokojnie pierś lub butelkę przy przyciemnionym świetle. I absolutnie się z malcem nie baw. Jeśli starszy, 3-, 4-miesięczny, maluch w dzień ssie pierś co kilka godzin, a w nocy domaga się jej bez przerwy, przyczyną kłopotów nie jest już głód. Może ma lekki sen i budzi się, gdy tylko czuje, że jest sam. Przetrzymaj go chwilę i nie przychodź od razu, gdy zakwili. Staraj się też, by maluszek nie zasypiał przy piersi lub butelce. Łatwo się do tego przyzwyczai. A kiedy potem obudzi się i zobaczy, że nie ma cię obok, zaniepokojony zacznie płakać. 2. Właściwy rytm dla ciebie i dziecka Maluch szaleje do północy lub przeciwnie – słodko usypia, ale za to budzi się bladym świtem? Pora przyjrzeć się jego rytmowi dnia. Jeśli smyk wieczorem jest pełen energii, nie może zasnąć, być może zbyt często śpi w dzień . Spróbuj zmniejszyć liczbę popołudniowych drzemek lub przesuń godzinę ostatniej na wcześniejszą. Jesteś mamą rannego ptaszka? Kładź szkraba wieczorem godzinę później. Upewnij się też, że nie przeszkadza mu dłużej pospać zbyt duży hałas, światło czy po prostu głód. 3. Najważniejsze rytuały To właśnie one pozwolą ci utrzymać stały rytm...

niemowlę, sen
Rozwój
Nocne dylematy
Podobno niemowlę trzeba co trzy godziny budzić do karmienia. Podobno półroczny smyk powinien przesypiać całe noce. Podobno... Poznaj prawdy i mity o dziecięcym śnie.

Chyba każda mama czasem słyszy o tym, że nie powinna usypiać smyka w swoim łóżku, że nie wolno jej reagować na płacz dziecka w nocy albo że kołysanie do snu tylko rozpieści. Opinii na temat dziecięcego spania krąży naprawdę mnóstwo. Sprawdź, w które z nich warto uwierzyć, a o których lepiej jak najszybciej zapomnieć. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy PRAWDA. Maleństwo w pierwszych tygodniach życia śpi po prostu wtedy, gdy jest zmęczone. Dopiero od szóstego tygodnia powoli uczy się odróżniać dzień od nocy. Między drugim a czwartym miesiącem życia okresy czuwania i snu stają się wyraźniejsze. Smyk zacznie się budzić nie tylko po to, by jeść ale też, aby poznawać świat. Z czasem nauczy się też przesypiać w nocy więcej czasu. Zdrowe dzieci śpią tyle, ile potrzebują PRAWDA. Są maluszki, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. To, ile snu potrzebuje dziecko, zależy od jego temperamentu, genów i wrażliwości. Jeśli bobas dobrze się rozwija, to wszystko jest w porządku, nawet wtedy, jeśli śpi trochę krócej niż jego rówieśnik. Bobas musi się wypłakać przed snem MIT. Niemowlęta często miewają wieczorem okresy podenerwowania. Zwykle te wieczorne, trudne do utulenia płacze są związane z odreagowywaniem przez dziecięcy niedojrzały układ nerwowy wrażeń z całego dnia. Nie wierz jednak opiniom, że lepiej zaczekać, aż bobas sam się uciszy, bo wtedy zaśnie twardym snem. Maluch płacząc, daje znać, że cię bardzo potrzebuje! Jeśli zostawiasz go w takich chwilach samego, traci poczucie bezpieczeństwa i powoli przestaje wierzyć, że je kochasz. Dzieci powinny spać we własnym łóżeczku MIT. Spanie z dzieckiem może być bardzo przyjemnym i wygodnym rozwiązaniem (zwłaszcza dla karmiącej mamy). Jeśli jednak nie macie już ochoty na towarzystwo, spróbujcie odzwyczaić malca od zasypiania w waszym łóżku. Dobrym momentem na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak