Rozwój

Czego oczekiwać w okresie między 4. a 6. miesiącem życia

Maluszek staje się coraz bardziej samodzielny, a odkrywanie świata sprawia mu wielką frajdę! Sprawdź, co czeka Cię w najbliższych miesiącach.

Maluszek staje się coraz bardziej samodzielny, a odkrywanie świata sprawia mu wielką frajdę! Sprawdź, co czeka Cię w najbliższych miesiącach, czyli między 4. miesiącem życia a 6. miesiącem życia.


- Mam kontrolę: Dziecko ma coraz większą kontrolę nad własnym ciałem. Może już potrafić przekręcać się z brzucha na plecy i z powrotem, coraz lepiej wychodzi mu sięganie po przedmioty, wkrótce też zacznie siadać z pomocą dorosłego. Będzie też używać obu rąk do odkrywania świata.
Pomóż dziecku przyjmować różne pozycje – na plecach, na brzuchu i siedzącą z podparciem. Każda z pozycji pozwala na oglądanie świata z innej perspektywy i pozwala na rozwijanie nowych umiejętności, takich jak przekręcanie się, sięganie po przedmioty lub manipulowanie przedmiotami przy pomocy obu rąk.
Bawcie się w gry wymagające sięgania po przedmioty i chwytania ich. Trzymaj ciekawe przedmioty w zasięgu dziecka i zachęcaj je do sięgania po nie.

- Potrafię to zrobić!: Twoje dziecko uczy się jak coś działa i że ono może spowodować że coś się stanie. Wykorzystuje swoje nowe umiejętności ruchowe do podnoszenia i odkrywania przedmiotów. Będzie Was obserwować i uczyć się co robić.
Proponuj dziecku zabawki o różnych fakturach, kolorach, kształtach, wadze i funkcjach. Odkrywaj je wraz z dzieckiem.
Pokazuj dziecku różne sposoby korzystania z przedmiotów: przekładanie ich z ręki do ręki, potrząsanie nimi, popychanie i upuszczanie.

- Co teraz? Wasze dziecko uwielbia przewidywać kolejne wydarzenia. Będzie się Wam przyglądać z zainteresowaniem, pokazując, ze chce coś zrobić jeszcze raz. Świadomość, czego może się spodziewać daje mu poczucie kontroli.
Mów do dziecka przygotowując się do karmienia. Pomaga mu to zrozumieć, że jedzenie będzie już za chwilę i uczy cierpliwego czekania.
Bawcie się w „a kuku!”; zróbcie krótką przerwę kiedy „znikniecie” aby miało czas pomyśleć, co stanie się za chwilę.
Ustalcie niezmienne rytuały. W miarę możliwości trzymajcie się stałego planu dnia, na przykład: kolacja, kąpiel, bajka, kołysanka, sen.

- Samodzielnie: Dziecko będzie chciało odkrywać swoje jedzenie i samo jeść. Próbowanie i dotykanie różnych rodzajów pokarmu stanowi część procesu uczenia się. Samodzielne jedzenie buduje pewność siebie.
Pozwól dziecku bawić się palcami i badać pierś lub butelkę podczas karmienia. Może to spowodować bałagan, ale niezbędne dla jego uczenia się jest odkrywanie struktury i smaku różnych rzeczy.
Kiedy podrośnie, pozwól mu dotykać jedzenia i zachęcaj je do samodzielnego jedzenia, dając mu własną łyżeczkę.

- Mam coś do powiedzenia. Dziecko będzie wydawało mnóstwo różnych dźwięków do Was, do innych ludzi, do zabawek i w różnych innych sytuacjach. Wokalizacja to fundament rozwoju mowy. Im częściej na nią reagujecie, tym pewniej dziecko będzie się czuło i tym chętniej będzie z Wami „rozmawiać”.
Słuchajcie dziecka, gdy do Was „mówi” i patrzcie mu w oczy. Kiedy robi przerwę, odpowiadajcie i czekajcie. W ten sposób dziecko uczy się sztuki rozmowy.
Zaczynajcie rozmowy i sprawdzajcie, czy dziecko odpowiada. Nie zapominajcie jednak o odczytywaniu sygnałów wysyłanych przeze mnie. Jeśli dziecko nie ma ochoty na rozmowę, nie narzucaj się – czasem może potrzebować przerwy.

- Wszystko w buzi: W wieku czterech miesięcy dziecko chce odkrywać wszystkie aspekty otaczającego świata. Uczy się poprzez zmysły. Wkładanie przedmiotów do buzi jest jeszcze jednym sposobem poznawania ich. Najczęściej nie ma to nic wspólnego z głodem lub ząbkowaniem.
Upewnij się, że przedmioty, które mogą dostać się w ręce dziecka są czyste i bezpieczne do wkładania do buzi. Oznacza to, że muszą być na tyle duże, by nie zmieściły się w buzi w całości, i na tyle gładkie by nie powodowały zadrapań lub podrażnień.

- Weź to do ręki: Czteromiesięczne niemowlęta nie używają kciuka do chwytania przedmiotów; przechodząc z zabawy oburęcznej do zabawy jedną ręką przytrzymują przedmioty przyciskając je palcami i dłonią.
Proponuj dziecku zabawki łatwe do trzymania, najlepiej z uchwytami. Upewnij się, że są wystarczająco lekkie aby dziecko mogło je utrzymać i wystarczająco duże, by nie zmieściły się do buzi.
Pamiętaj, ze choć Twoje dziecko potrafi trzymać przedmiot, a nawet po niego sięgnąć, nie potrafi jeszcze świadomie otworzyć dłoni i wypuścić zabawki. Kiedy czteromiesięczne niemowlę upuszcza zabawkę, to wcale nie dlatego, że chciało ją upuścić!

- Jestem osobą: Po czterech miesiącach wspólnego życia wiesz dość dobrze, w czym Twoje dziecko jest podobne do innych dzieci w jego wieku, a czym się od nich różni. W trakcie następnych kilku miesięcy maluch nauczy się pokazywać Ci co lubi, a czego nie lubi oraz co go interesuje.
Kiedy dziecko odwraca się, wygina lub zaczyna płakać w trakcie zabawy lub w innych momentach, nie traktuj tego osobiście – może to być jego sposób okazania, że potrzebuje przerwy w intensywnej interakcji. Może to być doskonały pomysł na uspokajającą przerwę, przytulanie i śpiewanie spokojnych piosenek.
Pomyśl o osobowości Twojego dziecka. Czy woli otoczenie głośne czy spokojne? Czy jest energiczne czy refleksyjne? Nie chodzi o to, że jest jednak prawidłowa osobowość – chodzi o to, abyście poznali swoje dziecko i szanowali je takim, jakie jest.


Tekst podlega ochronie praw autorskich (c) copyright Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. 2007. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA