Już w chwili narodzin dzieci różnią się między sobą wagą i wzrostem. Lekarze przyjmują, że przeciętny donoszony zdrowy noworodek waży od 2,8 do 4,2 kg (zazwyczaj chłopcy są nieco ciężsi niż dziewczynki; często także drugie dziecko waży troszkę więcej niż pierwsze) i mierzy od 48 cm do 56 cm. Różnica w wadze oraz wzroście chłopców i dziewczynek wynosi przeciętnie 5%.

Reklama

Dlaczego noworodek waży mniej?

Większość noworodków w pierwszych trzech dobach życia traci swoją masę urodzeniową o około 5-10%. Młoda mama często jest bardzo rozczarowana, gdy maleństwo, z którym wychodzi ze szpitala do domu, waży mniej niż w chwili urodzenia. To normalne zjawisko spowodowane:

  • oddaniem smółki oraz moczu;
  • parowaniem przez skórę oraz utratą wody z oddechem.

Inne przyczyny zmniejszenia wagi urodzeniowej to:

  • niepobieranie przez dziecko pokarmu przez kilka lub kilkanaście godzin po urodzeniu (w łonie mamy maluch był odżywiany "na bieżąco", zaś po urodzeniu często zasypia lub z różnych powodów jest oddzielony od mamy). Nawet wczesne przystawienie do piersi (w ciągu dwóch godzin po porodzie) sprawia, że maluch zjada tylko niewielką ilość siary, która poprzedza pojawienie się mleka;
  • spożywanie małej ilości mleka przez pierwsze godziny, a nawet dni życia (dzieci przesypiają niemal całą dobę, zasypiają często podczas karmienia);
  • zmiana środowiska (stres poporodowy, zmiana temperatury otoczenia, światło - to wszystko może wpływać na spadek masy ciała dziecka).

Kiedy noworodek wraca do masy urodzeniowej?

Dziecko jest wypisywane wraz z mamą ze szpitala, gdy potrafi efektywnie ssać. Powrót do masy ciała z chwili narodzin odbywa się około dziesiątego dnia życia (normy przewidują nawet dwa tygodnie).

Jak niemowlę przybiera na wadze?

Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecko przybiera na wadze około 1 kg miesięcznie (jest to wartość przeciętna - dzieci karmione naturalnie często tyją nieco mniej), później przyrost zmniejsza się i wynosi około 600-800 g. Wzrost dziecka często jest skokowy - maleństwo potrafi w jednym miesiącu nie urosnąć wcale, by w następnym „podskoczyć” o 2 cm.

Zobacz także

Czy waga niemowlaka wpływa na wagę dziecka w przyszłości?

Wzrost i waga noworodka nie decydują o tym, jak zbudowany będzie dorosły. Są maleństwa, które rodzą się drobniutkie i bardzo szybko nadrabiają zaległości, by po pół roku stać się dorodnymi bobasami. A są też takie, które szybko „gubią” zapasy tłuszczyku z okresu płodowego i wyrastają na dzieci o smukłej budowie.

Sprawdź też: Kalkulator wagi dziecka

[CMS_PAGE_BREAK]

Jak często trzeba ważyć niemowlę?

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma potrzeby ważenia go częściej niż raz w miesiącu. Ważenie cotygodniowe powinniśmy przeprowadzać, jeśli zaleci nam je lekarz lub gdy obawiamy się, że dziecko zbyt mało je (rzadko budzi się na karmienia, zasypia przy nich, nie potrafi efektywnie ssać). Malucha karmionego piersią nie ma potrzeby ważyć przed i po każdym karmieniu - wartość kaloryczna pokarmu jest różna w zależności od pory dnia i nocy, a i maluch sam reguluje sobie ilość wypijanego mleka podczas poszczególnych karmień.

O ile dziecko przybiera na wadze?

  • Do 3. doby życia: spadek masy ciała o około 10% masy urodzeniowej.
  • Około 10. doby: osiągnięcie masy urodzeniowej.
  • Pierwsze 3 miesiące życia: przyrost wagi od 150 g do 250 g tygodniowo.
  • Między 3 a 6 miesiącem życia: przyrost wagi od 100 do 150 g tygodniowo.
  • W 2 półroczu życia: przyrost wagi około 100 g.

Na pytania rodziców odpowiada dr Krystyna Polak, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.

Od czego zależy waga urodzeniowa dziecka?
Czynników wpływających na wagę noworodka jest bardzo dużo. To, czy dziecko będzie niskie, czy wysokie, tęgie, czy też szczupłe, w dużej mierze zależy od rodziców, którzy przekazują tę informację w genach (wzrost dziecka jest determinowany w większym stopniu wzrostem matki niż ojca). Waga dziecka zależy również od odżywiania mamy w czasie ciąży, jej wagi sprzed tego okresu, a nawet jej wagi urodzeniowej (dzieci często ważą przy urodzeniu tyle, ile ich mamy). Na małą wagę urodzeniową wpływa palenie przez mamę papierosów, a nawet jej częste przebywanie w zadymionym środowisku. Często jednak nie można dokładnie ustalić przyczyn małej lub nadmiernie dużej wagi noworodka.

Do czego służą siatki centylowe?
Są to tablice przedstawiające przeciętny wzrost i masę ciała dziecka w danym wieku w skali od 0 do 100%. Jeśli naniesiemy na siatkę wiek oraz wagę (lub wzrost) naszego malucha i odczytamy, że znajduje się on na 70 centylu, będzie to oznaczało, że tylko 30% populacji w tym wieku waży więcej. Zazwyczaj w opracowaniach siatek centylowych wyodrębnia się 3, 10, 25, 50, 75 i 97 centyl. Za "wąską" normę uznaje się wartości pomiędzy 25. a 75. centylem, a za normę "szeroką" - między 10. a 90. centylem (w tym przedziale mieści się 80% wszystkich dzieci). Maluchy, które nie osiągają 3. centyla lub przekraczają 97. centyl, wymagają obserwacji lekarskiej. Warto jednak pamiętać, że bardzo ważna jest zbieżność wagi i wzrostu dziecka – np. jeśli obie dane plasują się w górnej części tabeli, to zwykle nie ma powodu do niepokoju.
Polecamy: Sprawdź rozwój dziecka na siatkach centylowych

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama