Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
łóżeczko, niemowlę, sen
Rozwój

Co powinno się znaleźć w idealnej sypialni dziecka?

Jest kilka rzeczy, których niemowlak będzie potrzebował do snu. Podajemy listę zakupów, o które muszą zadbać rodzice małego śpiocha.

Łóżeczko

Na początku dziecko może spać w kołysce albo w specjalnym wiklinowym koszu na kółkach (specjaliści od snu noworodków nie zalecają wspólnego spania z dzieckiem w łóżku rodziców). Tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami powinno mieć atest. Masz wtedy pewność, że materiał, z którego jest zrobione, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków. Nie ustawiaj go przy rozgrzanym kaloryferze, bo właśnie tam powietrze jest najbardziej wysuszone i najgorętsze (ciężej się wtedy oddycha i maluch nie będzie w pełni wypoczęty). Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od urodzenia. Później dobrze jest już kupić nowe, np. dziecięcy tapczanik. Są również łóżeczka niemowlęce w rozmiarach 140x70, które można później przerobić na zwykłe tapczaniki dziecięce; wystarczają do około siódmego roku życia.

Materacyk

Ważne, aby był nowy – bez szkodliwych dla zdrowia roztoczy i kurzu. Poza tym nowy materac nie jest zdeformowany, dzięki czemu zapobiega się przyszłym skrzywieniom kręgosłupa i innym problemom rozwojowym związanym ze spaniem w złej pozycji. Za miękki, za twardy albo z innego powodu niewygodny materacyk może uniemożliwić spokojny sen nawet największemu śpiochowi. Najlepszy jest materac elastyczny, ale na tyle twardy, by nie zapadał się pod ciężarem ciała. Jeśli szkrab wierci się przez sen, można zabezpieczyć brzegi łóżeczka dodatkowym miękkim obiciem lub od razu wyłożyć je materacykiem, który ma boki zawijane ku górze.
Czytaj też: Uwaga na robaki w materacach dla dzieci
 

Kołderka

Na początku dziecku wystarczy rożek zapinany na rzep i kocyk. Prawdziwa pościel przyda się starszemu niemowlakowi. Wybierając kołderkę, zwróć uwagę, czym jest wypełniona, zwłaszcza gdy maluch jest alergikiem (pierze może go uczulać!). Wtedy najlepsza dla niego jest pościel ze specjalnego włókna poliestrowego, którą można regularnie prać, i to w 60°C. Ważne jest również, aby kołderka była lekka i dostosowana do wzrostu dziecka, tzn. żeby można było szczelnie nią okryć malucha. Dla dzieci w wieku od roku do około dwóch lat, które rozkopują się przez sen, można kupić śpiworek – ma on kształt worka i zapina się na szelki. Starszemu niemowlakowi włóż rogi kołderki pod materacyk. W ten sposób zapobiegniesz temu, że maluszek narzuci ją sobie na buzię. I nie podciągaj kołderki wyżej niż do paszek dziecka! Kup dwa zestawy bawełnianych poszewek.

Otulaczek

To dobry i przydatny gadżet dla niemowląt. Otulanie działa uspokajająco – maleństwo czuje się jak w brzuchu mamy. Dzięki temu dzieci rzadziej się wybudzają i mniej płaczą. Powinien być uszyty z delikatnej tkaniny bawełnianej (np. flaneli), by nie usztywniać i nie przegrzewać dziecka. Miękkie rzepy pozwalają dopasować jego rozmiar do każdego maleństwa.

Poduszeczka

Nie będzie potrzebna przez pierwszych 6 miesięcy. Młodsze niemowlaki nie powinny na niej spać ze względu na ryzyko uduszenia. Półrocznemu dziecku nie dawaj klasycznego jaśka, bo może być niebezpieczny (gdy dziecko wtuli się w niego, utrudnia sobie oddychanie) i źle wpływa na kształtujący się kręgosłup. Jeśli z powodu kataru albo wiotkości krtani malec powinien spać z ułożoną wyżej głową, unieś cały materac, np. podkładając książki pod wezgłowie łóżeczka albo kup specjalną poduszkę-podpóreczkię, która pomaga utrzymać główkę w stałej, wygodnej pozycji, także na boku (boczne podpórki można regulować). Starsze dzieci (powyżej dwóch lat) często same wybierają sobie w sklepie podusię, np. z samochodzikiem lub myszką. Warto zwrócić uwagę, by była ona dość płaska i miała wymienną poszewkę.

Ubranko do snu

Luźna, przewiewna, flanelowa lub bawełniana piżamka to ubranko dla starszega dziecka. Jeśli jest dwuczęściowa, zadbaj o to, by gumka od spodenek była odpowiednio luźna i nie ściskała za bardzo malucha. Niemowlakom najwygodniej śpi się w założonych na body śpioszkach lub w samym pajacyku. Ważne jest, by ubranie było wygodne - wpijający się w szyję kołnierzyk, zbyt ciasno zapięta pieluszka, przykrótkie śpiochy, niewygodny kaftanik, drażniąca skórę sztywna metka... To wszystko może zakłócać spokojny sen. Bardzo dokuczliwe mogą być też metalowe zatrzaski od piżamki.
Sprawdź: Co powinna zawierać wyprawka noworodka?

Dźwięki

Trudno spać w hałasie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niektórym dzieciom przeszkadza w zasypianiu absolutna cisza. Znajome odgłosy, jak szum wody czy niezbyt głośna rozmowa, sprawiają, że malec czuje się znacznie bezpieczniej. Wiele dzieci najszybciej zasypia przy cicho grającym radiu lub odgłosach telewizora dochodzących zza ściany. Jeśli natomiast malec lubi słuchać spokojnych bajek przed zaśnięciem, a po przebudzeniu pomaga mu skoczna, wesoła muzyka, dobrze jest ustawić w pokoju radio i odtwarzacz CD. Niektóre dzieci zamiast tego wolą dźwięk wciąż tej samej ulubionej pozytywki, np. z karuzeli zawieszonej przy łóżku lub z zabawki – przytulanki.

Lampka

Nie układaj dziecka do snu przy zapalonym świetle. To silny bodziec i może zakłócać odpoczynek. Poza tym u dzieci śpiących w ostrym świetle częściej rozwija się krótkowzroczność. Najlepiej zamontować przy łóżku malca niewielką lampkę, która daje delikatną poświatę lub ma regulację natężenia światła. Taka może się palić nawet całą noc, jeśli maluszek boi się ciemności. W sklepach dostępne są też lampki podłączane bezpośrednio do kontaktu lub takie z czujnikiem światła – same gasną, gdy zaczyna świtać.
Zobacz: Lampki do pokoju dziecięcego - przegląd redakcji

Termofor

Ukryty w mięciutkiej zabawce może być dobrym towarzyszem do snu, zwłaszcza dla typowych zmarzluszków. Przydaje się też podczas chorowania i bólu brzuszka.
Plecamy: Przegląd suchych termoforów dla dzieci

Firanki

Kolorowe zasłony mogą być bardzo fajną ozdobą dziecięcego pokoju, ale czasami ich finezyjne wzory są postrachem dla malca... Wtedy lepiej je zdjąć. Jeśli blisko okna znajdują się drzewa, których cień widać w nocy w pokoju, lub poranne promienie słońca padają bezpośrednio na malca, lepiej zamontować roletę w jednolitym ciemnym kolorze.

Zabawki

Maleńkim dzieciom umilają czas o poranku. Kilkulatki natomiast bardziej potrzebują zabawek przed zaśnięciem. Zabieranie do snu ulubionej przytulanki (niekiedy licznego towarzystwa lalek i pajacyków) pomaga pokonać strach (np. kiedy maluch obudzi się w nocy i chce pójść do rodziców). Pozostaje jeszcze kwestia złych snów, które czasem budzą maluszka. Tu też pomocna będzie zabawka – pożeracz snów. Może to być smok, lew lub szkatułka, do której będą trafiały koszmary. Umieść je przy łóżku lub pod nim.

Czytaj też:

Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film

najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka
Sen
Wiemy, co pomaga dziecku w zasypianiu!
Radzimy, co zrobić, aby zapewnić dziecku mocny, zdrowy sen. Podpowiadamy, jak przygotować pokój do snu maleństwa, kiedy zmienić dziecku łóżeczko. Sprawdź, jak indywidualne upodobania i nastrój wpływają na zasypianie.

Aby ułatwić dziecku zasypianie, szczególnie wieczorne, które u dzieci starszych zaczyna sprawiać problem, stwórzcie odpowiednie ku temu warunki. Przygotowanie pokoju do snu należy do wieczornych rytuałów, które maluchy lubią i dzięki którym czują się bezpiecznie i są spokojne. Poza tym sprawiają, że sen będzie mocniejszy i spokojniejszy. Co pomaga dziecko w zasypianiu? Aby tworzyć jak najlepsze warunki do spania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników im sprzyjających, czyli: pokój, temperaturę w pokoju, ubranko, łóżeczko, pościel, nastrój dziecka, rytuały towarzyszące kładzeniu się spać, a także indywidualne upodobania twojego dziecka. Jak przygotować pokój do snu dziecka? Dziecko można zacząć przyzwyczajać, że pod koniec dnia pokój należy uprzątnąć — pozbierać porozrzucane klocki, poukładać zabawki na półkach, przygotować łóżeczko do spania. Oczywiście dziecko na początku nie będzie w stanie samodzielnie tego zrobić i sama będziesz musiała wykonać te czynności, ale w obecności dziecka. Z czasem zacznie ciebie naśladować i przyzwyczajać do tego, że wieczorem trzeba ogarnąć swój pokój. Ważne jest również wywietrzenie pokoju , co musi się odbywać, kiedy dziecka w nim nie ma. Maluch będzie lepiej spał, oddychając świeżym powietrzem. Tylko pamiętaj, żeby nie wychłodzić za bardzo pokoju, szczególnie zimą — optymalna temperatura do spania to koło 20 stopni. Jeśli warunki mieszkaniowe temu sprzyjają, dobrze jest zostawić uchylone okno przez całą noc. Ważne jest również to, aby powietrze nie było za suche. Można do tego celu użyć ceramicznych nawilżaczy powietrza , które wiesza się na kaloryferze. Wielu rodziców suszy w dziecięcym pokoju pranie. Sprawdź też , jak dobrze nawilżyć pokój dziecka . Kiedy zmienić dziecku łóżeczko? Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od...

dziecko nie chce spać
Panthermedia
Sen
Dziecko nie chce spać? 15 powodów, dlaczego tak się dzieje
Powodów, dla których dziecko nie chce spać, może być kilka, np. dziecko jest wyspane lub nie odróżnia nocy od dnia. Przyczyną może być również nieregularny tryb życia, głód, zdenerwowanie lub zatkany nosek.

Czasami dziecko nie chce spać, bo jest gł, dlaczego niemowlę nie chce spać w łóżeczku jest niewygodny materac - może jest on za twardy lub za miękki? Przyczyną nieprzespanych nocy bywa też nieregularny tryb życia malucha, nieodpowiednia pora lub fakt, że po prostu dziecko jest wyspane. Sprawdź, co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać z jednego z tych powodów.  Spis treści : 1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane 2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia  dnia od nocy 3. Dziecko nie chce spać, bo jest dla niego za wcześnie 4. Dziecko nie chce spać, bo nie jest zmęczone 5. Dziecko nie chce spać, bo prowadzi nieregularny tryb życia 6. Dziecko nie chce spać samo 7. Dziecko nie chce spać, bo nie ma odpowiedniego miejsca do snu  8. Dziecko nie chce spać, bo jest głodne 9. Dziecko nie chce spać, bo coś mu przeszkadza 10. Dziecko nie chce spać, bo ma brudną pieluszkę 11. Dziecko nie chce spać, bo jest zdenerwowane 12. Dziecko nie chce spać, bo jest zbyt zmęczone 13. Dziecko nie chce spać, bo... jest za cicho 14. Dziecko nie chce spać, bo ma zatkany nos 15. Dziecko nie chce spać, bo ma niewygodny materac 1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę . 2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia  dnia od nocy Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teorii, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy. Na szczęście...

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Rozwój
Dlaczego nie chce spać
Co się dzieje z Twoim maluchem? Nie lubi spać czy może coś mu nie pozwala zasnąć?

  Co się dzieje z Twoim maluchem? Nie lubi spać czy może coś mu nie pozwala zasnąć? Przyczyny problemów ze snem niemowlęcia są różnorakie: od błahych po bardzo poważne. Sprawdź, czemu Twój maluszek wierci się i – zamiast spać – co chwilę otwiera oczka. Już się wyspałem Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę. Poplątało mi się Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teoria, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy – noworodek nie chce spać . Na szczęście jest na to rada. Pokaż dziecku, czym się różni dzień od nocy. Gdy drzemie w dzień, nie zasłaniaj szczelnie okien, nie wyłączaj radia, nie chodź po domu na palcach. Możesz też położyć malca w innym miejscu niż na noc, np. w kojcu. Wieczorem postępuj inaczej. Zgaś światło, mów ciszej, wprowadź wieczorne rytuały. Nie daj się wciągnąć w zabawę. Dla mnie za wcześnie! Jeśli Twoje dziecko raczej nie należy do rannych ptaszków – zazwyczaj budzi się późno, rano jest półprzytomne, werwę natomiast odzyskuje wieczorem – nie licz na to, że będzie zasypiać zaraz po dobranocce. Jednak nawet stuprocentowa „sowa” nie powinna chodzić spać o północy. Jeśli chcesz, by dziecko zasypiało chociaż odrobinę wcześniej, postaraj się stopniowo zmienić jego przyzwyczajenia. Zacznij jednak nie wieczorem, a rano – od wcześniejszej o kwadrans pobudki. Bawię się, więc śpię Im dziecko starsze, tym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz