Aktywne rączki, otwarty umysł
Czy wiesz, że odpowiednio dobrane zabawki będą stymulować dziecko i wspierać jego rozwój? O tym, jak wybrać najlepszą zabawkę edukacyjną dla malucha, mówi psycholog dr Justyna Korzeniewska.
Dla niemowlaka jego otoczenie to „wyspa skarbów” i „czarowna kraina” jednocześnie. Przedmioty wabią kolorami, odblaskami, kształtami, dźwiękami. Wszystko jest takie ekscytujące, ale najczęściej niedostępne lub niebezpieczne. Maluszek spontanicznie interesuje się wszystkim, co widzi, słyszy i czego dotyka, ponieważ jego zmysły i umysł są gotowe do poznawania i rozwoju. Wciąż potrzebuje przedmiotów do badania i zagadek do rozwiązywania. Mając taki pogodny nastrój i pozytywne oczekiwania, szczególnie trudno przyjmuje się nudę lub rozczarowanie. Dlatego tak ważne są odpowiednie zabawki, które zaspokoją wysokie potrzeby rozwojowe maluszka. Jak je wybrać?
Jak wybrać zabawkę dla dziecka?
W trosce o bezpieczeństwo dziecka nie można udostępniać mu przedmiotów codziennego użytku niedostosowanych do jego pomysłowej i ożywionej zabawy. Właściwymi obiektami do takich zajęć są jednak odpowiednie zabawki z linii aktywizującej dla niemowląt od Fisher-Price®, takie jak Aktywizujące jabłuszko, Doniczka i Dzwoniący ptaszek „A kuku” czy Świecąca latarenka.
Starannie zaprojektowane z myślą o najmłodszych dzieciach zabawki aktywizujące skutecznie pomagają stymulować rozwijające się zmysły maluszków. Wzrok dziecka jest aktywizowany dzięki fantazyjnym kształtom, ciekawym barwom, przeciwstawnym kolorom oraz odbiciom w lusterkach i odblaskom. Zabawki mają harmonijną kolorystykę przełamaną kontrastowymi zestawieniami w formie pasków, kropek i szachownicy, które stymulują wzrok już nowo narodzonych dzieci. Jabłuszko dodatkowo przyciąga uwagę lusterkiem, a Latarenka światłem. Wszystkie te zabawki zaskakują także formą: jabłuszko „rozkłada się” na cząstki, z doniczki nie tylko wyrasta kwiatek, ale też wyskakuje zwierzaczek, w latarence fruwa biedronka w kontrastowe kropki, a z budki wysuwa się ptaszek wprawiany w ruch dzięki manipulacjom malucha.
Jak rozwijać słuch dziecka przez zabawę?
Słuch dziecka może rozwijać się dzięki muzyce z Latarenki, dzwoneczkom Ptaszka, szelestom i grzechotce Jabłuszka czy podzwanianiu skunksa z Doniczki. Dodatkowo zabawa z tym sympatycznym zwierzątkiem dostarcza wrażeń węchowych o zapachu wanilii. Potrzeba stymulacji dotykowej jest z kolei zaspokajana dzięki elementom do naciskania, jak np. przycisk Latarenki i skunks w Doniczce, oraz do pociągania np. ptaszek z budki oraz ślimak-grzechotka, ptaszek-gryzaczek i motylek przymocowane do Jabłuszka. Manipulacje tymi zabawkami zaskakują wrażeniami i zaciekawiają dzięki zestawieniu różnych faktur. Plastik łączy się z tekstyliami, elementy twarde z miękkimi, powierzchnie gładkie z wytłaczanymi. Uzupełnieniem tych akcesoriów są gryzaczki przy Latarence i Jabłuszku do łagodzenia podrażnienia dziąseł przy wyrzynaniu się ząbków.
Zabawa - źródło nowych bodźców
Aktywizujące zabawki Fisher-Price® dla najmłodszych maluszków nie tylko zapewnią wiele zróżnicowanych bodźców, ale pomogą też zrozumieć podstawowe zjawiska w otoczeniu. Nieprzypadkowo skunks chowa się w doniczce, a gryzaczek w kieszonce jabłuszka. Eksperymentowanie z nimi, chowanie i odnajdywanie, pomaga zrozumieć pojęcie stałości przedmiotów. Dziecko odkrywa, że przedmioty istnieją nadal, pomimo ich chwilowego zniknięcia z pola widzenia. Ta pierwsza rozwiązana zagadka zapoczątkowuje kolejne operacje intelektualne i rozwój myślenia. Możliwość wywoływania określonych efektów w zabawce uczy zależności przyczynowo-skutkowych. Ponadto wzmacnia rozumienie związku pomiędzy własnymi działaniami a obserwowanymi efektami. To zachęca do dalszych wysiłków i większej aktywności.
Specjalnie dobrane zabawki aktywizujące pomagają rozwijać analizę wzrokową, uwagę słuchową, wrażliwość dotykową, ciekawość poznawczą, spostrzegawczość i uważność dziecka już od pierwszych chwil życia. Dzięki nim jest w pełni gotowe do zabawy, nauki oraz odkrywania wszystkich skarbów w swojej czarownej krainie dzieciństwa.
Wypowiedź ekspertki Fisher-Price, dr n. hum. Justyny Korzeniewskiej – psycholog dziecięcej