Zabawki na wyciągnięcie ręki! Dzięki nim maluch nauczy się chwytać
Trzymanie kubka, malowanie kredkami czy gra w piłkę – aby maluch mógł swobodnie wykonywać te i wiele innych czynności, musi najpierw nauczyć się chwytać. Dowiedz się, jak pomóc mu w zdobyciu tej ważnej umiejętności.
Chwytanie to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym (jest to tzw. odruch chwytny). Nie wiąże się on jednak ze świadomym wyborem – po prostu, gdy coś dotyka wnętrza dłoni malucha, on automatycznie ją zaciska. Odruch ten zanika najczęściej w okolicy 8. tygodnia życia dziecka. Po nim przychodzi czas na kontrolowane chwytanie.
Kiedy pojawia się świadomy chwyt?
Zanim maluch nauczy się pewnie trzymać w dłoni różne przedmioty, musi wzmocnić mięśnie szyi i pleców,
a następnie ramion i całego tułowia. Kolejnym etapem jest opanowanie i kontrolowanie ruchów rąk oraz palców. Aby do tego doszło, potrzebna jest również prawidłowa koordynacja ręka-oko. Świadome chwytanie pojawia się zazwyczaj ok. 3. miesiąca życia dziecka. Wtedy zacznij zachęcać szkraba do tego, aby brał do ręki różne przedmioty. Jakie? Najlepiej takie, które będą wzbudzały jego ciekawość
i stymulowały bodźce.
Jak zachęcić dziecko do chwytania?
Staraj się zwracać uwagę malucha na pojedyncze przedmioty. Mogą to być zawieszki, które można przypiąć do łóżeczka lub wózka oraz lekkie zabawki. Powinny być kolorowe, aby przyciągnąć uwagę niemowlęcia. Wspieraj koncentrację dziecka, poruszając powoli kolorowymi przedmiotami w prawą i lewą stronę i odwrotnie. Dopiero kiedy szkrab nauczy się wodzić oczami za zabawką, zacznie ją świadomie chwytać. Wtedy właśnie pojawia się fascynacja własnymi rączkami i palcami. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do chwytania, postaw na zawieszki-grzechotki – to świetna zabawka, która sprawia frajdę już kilkutygodniowemu bobasowi. Do miękkiej Dzwoniącej Pszczółki można się przytulić, a gdy się nią potrząśnie, radośnie zadzwoni. Z kolei Panda z pięcioma klekoczącymi krążkami wydaje zabawne odgłosy przy potrząsaniu, a Słonik z kuleczką trzyma kolorową piłkę, która obraca się i wesoło grzechocze!
Oprócz grzechotek przydatne będą także aktywizujące zawieszki, zrobione z różniących się fakturą materiałów, takich jak sztruks czy plusz – chwytanie ich pozwala rozwijać zręczność, a wyraziste kolory
i wzory stymulują rozwijające się zmysły dziecka. Wystarczy, że trąci ono ręką Słonika lub Krokodylka,
a usłyszy radosne klekotanie i grzechotanie. Idealna dla małych rączek jest też Aktywizująca Rybka. Ta urocza miękka przyjaciółka z morskiego świata gwarantuje mnóstwo radosnej, sensorycznej zabawy: oferuje różnorodne materiały, przyciągające wzrok wzory w kontrastowych kolorach, a także zabaweczki do zręcznościowych ćwiczeń, takie jak klekocząca muszelka czy grzechotka-meduza. Tego rodzaju zabawki można wykorzystać poza domem – wystarczy przyczepić je do torby lub wózka.
Zdolność chwytania przedmiotów daje początek rozwojowi kolejnych umiejętności, takich jak prawidłowe trzymanie długopisu czy refleks w trakcie gry w piłkę. Stymulację bodźców zapewni Aktywizująca Zebra, która posiada uchwyt do podgryzania, kulkę z koralikami do trącania, wiszącego motylka oraz klekoczące pierścienie. Z kolei zawieszka Hipcio Piłeczka 2w1 rozwinie zmysły twojego dziecka i da mu poczucie bezpieczeństwa. Zrobiona jest z różnorodnych materiałów – gładkich i szeleszczących, co wspiera rozwój sensoryczny malucha. Co więcej, przytulanka ta może zmienić się w uroczą piłeczkę, za pomocą której szkrab będzie mógł ćwiczyć swoją zręczność!
Jakie zabawki dla niemowlaka - sprawdź opinie
- Pluszowy hipopotam wykonany z miękkich i gładkich materiałów.
- Wystarczy wywrócić go na lewą stronę, aby przekształcić go w miękką piłkę.
- Zdejmowany zaczep umożliwia zawieszenie zabawki i łatwe przenoszenie.
- Gdy maluch potrząśnie przytulanką, usłyszy dźwięk dzwoneczka.
Radość z odkrywania świata
Dopiero w czwartym miesiącu życia maluch uczy się w pełni kontrolować wzrokiem to, co robią ręce. Nie robi tego jeszcze zbyt sprawie, ale stara się skupiać wzrok na przedmiotach i śledzić działanie swoich dłoni. Pięciomiesięczny szkrab będzie już sięgał po konkretne przedmioty, które go interesują. Może też nie chcieć rozstać się z rzeczą, którą sobie upatrzył. Gdy niemowlę skończy pół roku, zdobędzie kolejną umiejętność – chwytanie dwóch przedmiotów na raz. Warto więc wybierać różnego rodzaju zabawki – kolorowe, wydające dźwięki i stymulujące poszczególne zmysły. Im ciekawsze będą, tym chętniej maluszek będzie po nie chętnie sięgał.
Materiał powstał przy współpracy z: Fisher-Price®