Reklama

Dziecięce emocje to nic innego, jak spontaniczna reakcja na daną sytuację. Maluchy nie potrafią tłumić swoich uczuć – w ich świecie radość to po prostu radość, a złość to złość.

Reklama

Grymas a uśmiech – jak wyglądają emocje niemowlęcia?

W przypadku noworodka sprawa jest prosta. Gdy ma pełny brzuszek i suchą pieluszkę – jest zadowolony (a raczej spokojny), natomiast gdy te podstawowe potrzeby nie są zaspokojone – wyraża swoje niezadowolenie poprzez płacz. Kilkutygodniowe niemowlę zaczyna już uważnie obserwować swoją mimikę. Mięśnie twarzy malucha mogą układać się w tzw. grymas, który często bywa mylony z uśmiechem. Nie jest to jednak szczery przejaw emocji. Pierwszy świadomy uśmiech pojawia się, gdy dziecko ma mniej więcej 6 – 8 tygodni. Wtedy nie cieszy się już „niechcący”, ale robi to świadomie, w odpowiedzi na widok twojej twarzy.

Od radości do smutku, a po drodze… Gdy dziecko rozwija się i rozumie coraz więcej, zaczyna również miewać swoje „humorki”.---#---złość, Gdy---#---złość
Gdy">złość

Gdy dziecko rozwija się i rozumie coraz więcej, zaczyna również miewać swoje „humorki”.---#---złość, Gdy---#---złość
Gdy">Gdy dziecko rozwija się i rozumie coraz więcej, zaczyna również miewać swoje „humorki”. Gniew, smutek czy złość należą do tej samej palety emocji, co radość czy zadowolenie, jednak znacznie trudniej sobie z nimi poradzić. Choć negatywnych emocji nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia, to możemy nauczyć dziecko je rozpoznawać. Dla malucha może być to nie lada wyzwanie, ponieważ nie potrafi jeszcze wyrażać słowami tego, co czuje. Dlatego pomocnym narzędziem mogą być Uczące Kredki „Kolorki-Humorki” od Fisher-Price – dzięki nim twoje dziecko nauczy się odkrywać emocje, a przy okazji pozna podstawowe kolory i cyferki.

Fisher-Price®

Każdy z tych zabawnych, kredkowych przyjaciół przedstawia inny stan – zaskoczenie, smutek, senność, wesoły nastrój lub złość. Po naciśnięciu kredki, twoja pociecha usłyszy zabawne piosenki oraz wypowiedzi i dowie się, który kolor oznacza dany nastrój:

  • fioletowa kredka okazuje zdziwienie
  • niebieska kredka przejawia smutek
  • zielona kredka po prostu… wstydzi się
  • żółta kredka jest wesoła i promienieje, jak słońce
  • czerwona kredka nie kryje na twarzy złości

Oprócz rozpoznawania różnych emocji, maluch nauczy się dopasowywania i wrzucania poszczególnych kredek do właściwych otworów w pudełku – i jeszcze zostaje za to nagrodzony radosnymi komunikatami i melodiami!

Fisher-Price®

Nauka rozpoznawania emocji

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy, wygłupy i aktywności. Dlatego możesz wzbogacić naukę rozpoznawania emocji poprzez dodanie ekspresji. Gdy pokażesz maluchowi np. uśmiechniętą kredkę, jednocześnie pokaż mu tę mimikę za pomocą własnej twarzy. Zachęć szkraba do tego samego – niech przyjrzy się czerwonej kredce i zastanowi się, co oznacza dana emocja. Niech spróbuje powtórzyć reakcję, a ty wyjaśnisz mu, w jakich sytuacjach ludzie się złoszczą. Jeżeli niebieska kredka jest smutna, zastanówcie się, dlaczego tak jest i jak można ją pocieszyć. To dobry sposób na naukę empatii i pokazanie dziecku, jak reagować na emocje drugiej osoby.

Reklama

Materiał powstał przy współpracy z: Fisher-Price®

Reklama
Reklama
Reklama