
Na początek uporządkuj zwyczaje dziecka i postaraj się nauczyć je prawidłowego zasypiania jak najwcześniej. Niestety w pierwszym okresie po urodzeniu niewiele da się zrobić, aby kontrolować rytm snu noworodka – zasypia wtedy, kiedy chce. Jeśli jest zmęczony, nic nie powstrzyma snu, a jeśli nie śpi, cóż, wtedy po prostu nie śpi. Już od pierwszego dnia życia dziecka możesz jednak zrobić kilka rzeczy.
Podsuń dziecku "przedmiot pomocniczy"
Bardzo możliwe, że taki bezpieczny przedmiot - na przykład pluszak lub kocyk – stanie się dla dziecka ważny i będzie mu pomagać w zasypianiu. Jednym z lepszych sposobów na przywiązanie dziecka do misia lub kocyka jest najpierw noszenie go przez jakiś czas przy sobie, aby nabrało zapachu mamy. Dzieci mają bardzo wyostrzony zmysł węchu; kiedy obudzą się nagle, co nocą często się zdarza, zapach mamy może je uspokoić i pomóc znów zasnąć.
Oddziel dziecięcy sen od senności
W okresie niemowlęcym dziecko może szybko zmieniać stany snu i czuwania. Zauważaj sygnały dziecka i stosuj się do nich: jeśli zaśnie podczas karmienia lub noszenia, odłóż je do miejsca, w którym śpi, jak kołyska, łóżeczko czy wózek. Jeśli dziecko czuwa, zachęcaj je do większej czujności bawiąc się z nim. Tworząc wyraźne rozróżnienie między okresami snu i czuwania pomożesz dziecku skojarzyć spanie z określonym miejscem.
Naucz dziecko oddzielać dzień od nocy
Chociaż niemowlę nauczy się kiedyś spać dłużej w nocy, noworodki mogą mieszać dzień i noc. Aby pomóc dziecku wykorzystywać godziny nocne na dłuższe okresy snu, wprowadź wyraźne rozróżnienie między drzemkami i snem nocnym. Wieczorem zacznij budować rytuał zasypiania – spokojna zabawa, czytanie, ciepła kąpiel, przebieranie w piżamkę, śpiewanie, kołysanie, spowijanie i zaciemnianie pokoju.
Traktuj nocne posiłki inaczej niż te w ciągu dnia
Ponieważ noworodek musi jeść przez całą dobę, będzie się budzić kilkakrotnie w ciągu nocy. Aby nocne karmienia były funkcjonalne i mniej dezorganizujące nocny odpoczynek, Dr Penelope Leach w książce „Twoje dziecko” sugeruje, aby nocne karmienia były ciche i spokojne, zaś te w ciągu dnia stanowiły sytuację społeczną. Innymi słowy, jeśli dziecko zaczyna marudzić w nocy, podejdź do niego i nakarm je, zanim na dobre się obudzi.
Jeśli dziecko śpi z wami, będzie to jeszcze łatwiejsze. Nie rozmawiaj z dzieckiem i nie zapalaj światła, utrzymuj cichą, senną atmosferę jaką stworzyliście, aby dziecko wiedziało, że teraz nie jest czas na zabawę. W ciągu dnia – wręcz przeciwnie. Traktuj karmienia jako okazję do rozmów z dzieckiem, śpiewania mu i wchodzenia z nim w interakcje.
Zachęć starsze dziecko do samodzielnego zasypiania
Początkowo dziecko będzie na pewno zasypiać w twoich ramionach podczas karmienia lub zasypiania. Może spać jeśli nosisz je w chuście, uśpione przez rytm twoich kroków i ciepło twojego ciała.
Stopniowo zmieniaj zwyczaje.
Kiedy dziecko jest senne, ale jeszcze nie śpi, odłóż je do łóżeczka. Odkładając je, kiedy nie śpi – ale czuje się kochane i spokojne – możesz sprawić, że będzie kojarzyć samodzielne zasypianie z takimi właśnie uczuciami. Może się jednak okazać, że łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać. Mimo to nadal staraj się odkładać dziecko do łóżeczka kiedy jest senne, ale nie śpi, a wkrótce przyzwyczai się do tego.
Jak jeszcze możesz pomóc dziecku zasnąć?
- Rozważ dlaczego dziecko budzi się w nocy i płacze. Wysłuchaj jego płaczu i uspokój je.
- Dzielcie się obowiązkiem wstawania do dziecka. Często dziecko karmione piersią woła mamę w nocy, nawet jeśli nie potrzebuje już nocnych karmień. Ale jeśli tata bierze udział w nocnym wstawaniu, dziecko może nauczyć się uspokajać w jego obecności, a następnie przestać potrzebować kogokolwiek skoro i tak nie dostaje jedzenia!
- Zaproponuj dziecku przytulankę lub kocyk-uspokajacz. Pomóż mu skojarzyć ten przedmiot ze snem.
Czytaj też: Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia - radzi psycholog

Kiedy dzieci śpią , maluch zamyka oczy, spada aktywność jego mózgu, następuje uspokojenie emocji. Rytm beta powoli zanika, a pojawia się rytm alfa. Nie jest to jeszcze prawdziwy sen, ale czuje on opadanie, kołysanie lub wznoszenie się. Stan ten trwa około 10 – 15 minut. Spowolnienie fal mózgowych charakteryzuje rytm theta. Podczas pierwszej fazy jego trwania następuje oderwanie od rzeczywistości, mięśnie się rozluźniają, a w umyśle pojawiają się nielogiczne, oderwane od siebie obrazy. Co ciekawe, jeśli wybudzimy maluszka właśnie w tej fazie, nie będzie pamiętać, że spał. W drugiej fazie jeszcze bardziej obniżają się częstotliwości fal mózgowych, ale od czasu do czasu występują gwałtowne wstawki szybkich fal, nazywane wrzecionami snu. W fazie trzeciej pojawiają się fale delta i aż do fazy czwartej sen nazywany jest wolnofalowym. Fizycznie wygląda to tak, że ustają ruchy gałek ocznych, znika napięcie mięśni, spada temperatura ciała i wyrównuje się oddech. Do krwi uwalniany jest hormon wzrostu (potoczne stwierdzenie „śpij, bo nie urośniesz” jak widać ma sens), następuje szybsze gojenie ran i ogólna regeneracja organizmu. Sen wolnofalowy trwa do godziny i występuje w pierwszej części nocy. Jeśli będziemy teraz chcieli obudzić dziecko, może nie być to łatwe zadanie, a obudzony maluch nie będzie rano pamiętał o tym zdarzeniu. Po godzinie pierwszego cyklu snu fale mózgowe przyspieszają, a mózg przechodzi od fazy czwartej do pierwszej, czyli odwrotnie niż w trakcie zasypiania. Po upływie półtorej godziny oddech przyspiesza, gałki oczne zaczynają się gwałtownie poruszać – to faza REM, nazywana snem paradoksalnym. Skąd taka nazwa? Bo w zapisie EEG można zaobserwować obraz, który wygląda tak, jakby śniące dziecko właśnie się obudziło. Faza REM jest ulubioną fazą badaczy snu. W niej bowiem pojawiają się marzenia senne. Sygnały z zewnątrz dochodzą do...

Dziecko rodzi się z jeszcze nie w pełni wykształconym ośrodkowym układem nerwowym, dlatego docierające do niego bodźce są przez układ nerwowy przetwarzane w niedoskonały sposób. Kiedy maluszek śpi, jego umysł odpoczywa, a ciało... rośnie. Rytm dziecka Przez pierwsze miesiące Twoje maleństwo funkcjonuje w charakterystycznym, trójdzielnym rytmie. Co dwie lub trzy godziny kolejno następują fazy: czuwania, snu aktywnego i snu głębokiego. Faza czuwania to czas, kiedy niemowlę nie śpi . Wyraźnie odbiera bodźce wzrokowe, kieruje główkę w stronę światła, jest względnie spokojne, niezbyt często porusza rączkami i nóżkami. Jeśli Twój maluszek nie lubi, gdy w pokoju jest ciemno, przez pierwsze trzy lub cztery miesiące zostawiaj na noc zapaloną lampkę. Gdy po przebudzeniu dziecko zobaczy światło, a nie będzie głodne, prawdopodobnie po chwili ponownie zaśnie. W fazie snu aktywnego maluszek się wierci, posapuje, rusza powiekami i gałkami ocznymi. Często podkurcza i prostuje nóżki, szuka najwygodniejszej pozycji. To zupełnie normalne. Nie musisz od razu wyjmować dziecka z łóżeczka i próbować go utulać czy karmić. W ten sposób tylko wybijasz go ze snu i zaburzasz naturalny rytm. Sen głęboki charakteryzuje się tym, że niemowlę przyjmuje najdogodniejszą dla siebie pozycję, śpi z lekko rozchylonymi ustami, oddycha regularnie, ma miarowe, spokojne tętno. Nie wolno wtedy wybudzać dziecka, gdyż przerywanie tej fazy powoduje rozregulowanie całego cyklu. Maluch może stracić apetyt, stać się płaczliwy i drażliwy . Przywrócenie poprzedniego rytmu wymaga później wiele cierpliwości. Dlatego nawet jeśli malec ma mokrą pieluszkę lub wydaje Ci się, że powinien coś zjeść albo wyjść na spacer, poczekaj, aż sam się wybudzi i przejdzie do fazy czuwania bez płaczu, przetrze oczka, poziewa, poprzeciąga się… Dzień czy noc? Trudno wymagać od noworodka, by nocą ładnie spał,...

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę , jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze. Spis treści: Kiedy dziecko przesypia całą noc? Kiedy niemowlę przesypia noc? Jak pomóc dziecku przespać noc? Karmienie piersią w nocy Jak długo karmić piersią w nocy? Ile śpi noworodek, a ile niemowlę i starsze dziecko? Najczęstsze problemy ze snem dziecka Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym , najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy , choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi naraz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Większość rocznych dzieci przesypia już całe noce . Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce . Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce. Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy, i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią,...