
Przyzwyczajenie dziecka do zasypiania przy piersi, to najczęstszy błąd rodziców
Dla większości mam, karmienie piersią to najszybszy sposób na uśpienie dziecka. Niemowlę zasypia w trakcie karmienia, bo czuje bliskość mamy i czuje się bezpieczne. Jednak, jak podkreślają psychologowie, nie powinno się przyzwyczajać dziecka do zasypiania przy piersi, ponieważ wtedy niemowlę częściej budzi się w nocy i od razu domaga się bliskości mamy i podania "cyca". Jeśli dziecko już przyzwyczaiło się do takiego sposobu zasypiania, to warto jak najszybciej je od tego oduczyć. Dzięki temu, gdy dziecko będzie budziło się w nocy, nie tylko mama, ale również tata będzie w stanie uśpić je ponownie, bo nie każde nocne wstawanie oznacza głód dziecka.
– O ile na początku nie stanowi to żadnego problemu, bo jest to taki fajny, naprawdę bardzo intymny moment, który sprzyja budowaniu bliskości, o tyle z czasem wielu rodziców zaczyna się zastanawiać, jakby to zrobić, żeby to moje maleństwo zasypiało inaczej, niekoniecznie przy piersi. Ważne, by nie wyrabiać złego nawyku zasypiania przy piersi, tylko by od początku dbać o to, żeby pierś służyła karmieniu, nie do usypianiu. Oczywiście pierś służy również do tego, by zbudować relację, taką bliską, czułą relację z maleństwem, ale musimy zdecydowanie oddzielać karmienie od zasypiania – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy.
Polecamy: Karmienie noworodka: 7 błędów, których lepiej nie popełniać
Kiedy należy odłożyć dziecko do swojego łóżeczka?
Obserwując niemowlę, każda mama z czasem będzie w stanie zauważyć, kiedy dziecko ssie aktywnie, a kiedy zaczyna przysypiać. Ważne, żeby nie przegapić tego momentu, kiedy niemowlę całkowicie zaśnie. Jak można to zaobserwować? Kiedy mama zauważy, że dziecko nie ssie intensywnie, np. nie wydaje dźwięku głośnego przełykania pokarmu, oczy powoli zamykają mu się, delikatnie zaczyna trzymać pierś, wtedy jest najlepszy moment na wybudzenie dziecka. Najlepiej delikatnie pogłaskać go po pleckach lub po buzi. Jeśli dziecko nie zareaguje można spróbować wyjąć pierś i przełożyć dziecko do łóżeczka, natomiast, jeśli dziecko ponownie wykaże zainteresowanie jedzeniem, nie przerywamy mu tej czynności i czekamy, aż zje do końca.
Ważne, żeby przełożyć dziecko do łóżeczka w półśnie, żeby niemowlę zapamiętało, w jakim miejscu zasypia. Dzięki temu przy wybudzeniu nocnym nie jest przestraszone, że znalazło się w innym miejscu.
Polecamy: Dźwięki, które uśpią malucha - czy naprawdę działają?
Co zrobić, gdy dziecko jest przyzwyczajone do zasypiania przy piersi?
Dziecko które zasypia przy piersi, a następnie jest odkładane do swojego łóżeczka często budzi się w nocy i od razu domaga się piersi mamy. To wcale nie oznacza, że jest głodne, a najbardziej prawdopodobne jest to, że potrzebuje piersi, żeby poczuć się bezpiecznie i poczuć bliskość mamy: – To, że maluch budzi się w nocy, nie oznacza, że jest głodny i prosi o pierś, bo musi się najeść, tylko może prosić o pierś, bo to go uspokaja i wycisza. Jeżeli jest tak, to sugeruję, żeby na początku poczekać chwilę, nie od razu dawać pierś. Odczekajmy 2-3 minuty, wydłużając ten czas stopniowo do 5 minut i oczywiście w tym czasie możemy robić wszystko inne, co pozwoli to dziecko uciszyć. Mówimy ściszonym głosem, stajemy obok, głaszczemy, tulimy, byleby mu jakoś pomóc. Potem podajemy pierś, jeżeli jest do tego przyzwyczajony – mówi Marta Pałuba.
W czasie nocnych wybudzeń należy maksymalnie skracać czas karmienia i wydłużać przerwy między jednym posiłkiem a kolejnym. Stopniowe wydłużanie przerw powinno spowodować, że dziecko przestanie się upominać piersi w nocy. Jednocześnie jednak trzeba częściej karmić niemowlaka w ciągu dnia, aby cały czas był najedzony i nie zasypiał głodny, bo to utrudnia prawidłowy, zdrowy sen.
Zobacz wypowiedź psycholog Marty Pałuby o zasypianiu dzieci w trakcie karmienia:
Źródło: Newseria Lifestyle
Zobacz także: Zasypianie dziecka przy piersi - dyskutuj na forum

Chcesz odzwyczaić dziecko od karmienia piersią, bo jesteś już zmęczona nocnym wstawaniem? To zrozumiałe. Choć są dzieci, które potrafią przespać pół nocy albo nawet całą, to są też i takie, które budzą się praktycznie co chwilę, domagając się za każdym razem piersi mamy. Jeśli masz dość, bo ciągle chodzisz niewyspana, znajdziesz tu wskazówki, które pomogą dziecku oduczyć się picia z piersi i przesypiać całą noc. Nakarm dziecko porządnie w ciągu dnia Aby odzwyczaić dziecko od karmienia piersią w nocy, staraj się w ciągu dnia regularnie karmić dziecko i nie zapominać o przystawianiu do piersi (nawet, jeśli dziecko nie domaga się posiłku). Jeśli z różnych przyczyn pominiesz któreś karmienie w ciągu dnia, dziecko na pewno będzie chciało nadrobić stracony posiłek w nocy. Zanim pójdziesz spać, obudź dziecko na karmienie Sprawdzoną metodą mam jest nakarmienie dziecka, zanim mama uda się na odpoczynek. Bo możesz być pewna, że gdy tylko zamkniesz oczy, dziecko obudzi się na karmienie. Zapewnij dziecku więcej bliskości To, że twoje dziecko budzi się często na nocne karmienie , może być wynikiem tego, że potrzebuje więcej bliskości i dotyku. Dlatego jeśli chcesz oduczyć dziecko picia z piersi, w ciągu dnia zadbaj o to, żeby zapewnić mu swój dotyk. Idealnie sprawdza się tutaj noszenie dziecka w chuście. Przyzwyczaj dziecko do usypiania z tatą Gdy dziecko jest już nakarmione przed snem, przekaż obowiązki związane z usypianiem tacie. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do obecności taty i gdy obudzi się w nocy, jest szansa, że ponownie zaśnie, gdy tata weźmie je na ręce. Ogranicz dziecku dostępność piersi Jeśli nakarmiłaś już dziecko przed snem, wyjmij delikatnie pierś z jego buzi i zakryj biust. Gdy w nocy dziecko obudzi się w poszukiwaniu sutka, jest większa szansa, że gdy go nie znajdzie, zniechęci się i ponownie...

Dla dziecka, które dopiero co się urodziło, dzień i noc wyglądają podobnie. Noworodek śpi, budzi się, gdy czuje głód lub coś mu przeszkadza, potem przez jakiś czas jest aktywny i znowu zasypia. Dopiero po 2–3 tygodniach zaczyna odróżniać dzień od nocy. Ale to wcale nie oznacza, że pomiędzy godziną 21 a 7 rano nie zechce jeść! Oj, zechce, i to pewnie nieraz! Czy niemowlę karmione piersią musi jeść także w nocy? Tak. Po pierwsze dlatego, że ma mały żołądek. Zjada niewiele i jest głodne niedługo po posiłku. Po drugie dlatego, że początkowo masz niewiele mleka. Po trzecie, kobiecy pokarm jest szybciej trawiony niż modyfikowana mieszanka. Nic więc dziwnego, że w pierwszych tygodniach noworodek chce jeść nawet co 2–3 godziny , na okrągło, przez całą dobę. Wkrótce jednak zacznie zjadać nieco więcej na każdy posiłek i wtedy przerwy pomiędzy karmieniami powinny się wydłużyć: w dzień do około trzech godzin, zaś w nocy nawet do sześciu. Spróbuj nakarmić dziecko około godziny 21, wtedy powinien dać ci pospać mniej więcej do trzeciej rano. Jeśli jesteś nocnym Markiem i nie śpisz do późna, możesz nakarmić niemowlę około północy, wówczas będziesz miała szansę na spanie do rana. Niestety, niektóre dzieci budzą się częściej, nawet co godzinę. Chociaż powodem tych pobudek zwykle nie jest głód, to jednak dziecko najszybciej uspokoi się , ssąc pierś. Najwygodniej będzie ci wziąć go do swojego łóżka i nakarmić w półśnie. Oczywiście jest ryzyko, że się do tego przyzwyczai i potem nie będzie dawał się odłożyć do łóżeczka. Zabranie go do swojego łóżka pozwoli ci się jednak wyspać. Nie martw się: z czasem twoje dziecko będzie coraz rzadziej się budziło. Czy „butelkowe” niemowlę równie często robi nocne pobudki? W pierwszym miesiącu życia on też może chcieć jeść przez całą dobę co trzy godziny. Zwykle jednak...

Karmienie piersią może być stresujące, szczególnie, gdy dziecko zachowuje się, jakby ciągle było głodne: domaga się ssania, płacze po odstawieniu od piersi. Powodów, dla których tak robi, może być naprawdę wiele. Oto najczęstsze z nich. Noworodek nie potrafi zjeść dużo na raz Noworodek ma malutki żołądek. Mieści się w nim niewielka ilość mleka. A i w Twoich piersiach w pierwszych kilkunastu godzinach po porodzie jest go niedużo. Smyk wypija niewiele: początkowo kilka mililitrów, potem kilkadziesiąt, do 100–120 po kilku dniach. Dlatego musi ssać często, bo szybko robi się głodny. Pamiętaj jednak, że pierś w buzi malucha nie zawsze oznacza jedzenie. Jak poznać, że dziecko naprawdę je? Usłyszysz charakterystyczne odgłosy, jakby postękiwanie. To dlatego, że ssanie oraz przełykanie jest dla malca ciężką pracą. Gdy odczuwa duży głód, ssie szybko. Kiedy się trochę nasyci, zaczyna jeść spokojnie. Noworodek ma silny instynkt ssania Najmłodsze niemowlaki mają bardzo silny odruch ssania. Warto im pozwolić na częstsze jedzenie, ale nie non stop. Jeśli nawet na chwilę nie możesz odłożyć dziecka do łóżeczka, spróbuj podać mu smoczek gryzaczek (ale możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy maluch ma już wyrobiony prawidłowy odruch ssania, czyli około szóstego tygodnia). Noworodkowi brakuje mleka Tuż po porodzie to normalne, ale kryzysy laktacyjne mogą się też zdarzać później, szczególnie około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca. Nie martw się: będziesz miała tyle mleka, ile potrzebuje twój noworodek, pod warunkiem że pozwolisz mu ssać tak często, jak chce. Nawet co chwila. Noworodkowi może chcieć się pić W gorące dni maluszek nieustannie domaga się piersi, bo ciągle chce mu się pić, a na początku karmienia w mleczku jest dużo wody. Dziecko ssie bardzo często (nawet co 15 minut), za to krótko. Nie jest głodne, więc spija tylko wodniste...