Jak pomóc dziecku w nauce mowy?
Nauka mowy to nie wyścigi. Zanim maluch nauczy się mówić, musi najpierw osłuchać się z językiem – dzięki temu poznaje jego melodię. Z czasem zaczyna powtarzać głoski i sylaby, ale dopiero pod koniec pierwszego roku życia jest w stanie pojąć, że słowa coś znaczą.
Prawdy i mity o nauce mówienia
Jeśli chcesz pomóc dziecku w nauce mowy:
Mów do dziecka
Rób to od pierwszych dni jego życia. Korzystaj z każdej okazji: zwracaj się do niego podczas przewijania, kąpieli, spaceru, zabawy. Opowiadaj o prostych i zwyczajnych sprawach: „A teraz ubierzemy śpioszki” , „Zobacz to jest lampa”, „Daj rączkę, kochanie” itd.
Powtarzaj te same słowa
Mów na przykład: „To jest twoja żabka. Jaka śliczna żabka!”. Z czasem dziecko zacznie kojarzyć często słyszane słowa z konkretnymi przedmiotami i sytuacjami.
Mów ciepłym, serdecznym tonem
I uśmiechaj się jak najczęściej. Dzięki temu maluch wie, że nauka mowy to fajna sprawa i warto się do niej przyłoyć.
Dopuszczaj malca do głosu
Zdarza się, że młode mamy są tak ambitnymi nauczycielkami, że ... zagadują dziecko na amen. Nie monologuj bez chwili przerwy, zwracaj się do malca tak, jakbyś z nim rozmawiała: „A co powiesz na kaszkę? .... Wspaniale! Cieszę się, że masz na nią ochotę!”. Dziecko odpowie ci tak, jak potrafi na danym etapie rozwoju: śmieszną minką, machaniem rączkami, gaworzeniem.
Bawcie się w naśladowanie
Naśladuj miny, ziewanie, odgłosy, jakie wydaje maluch. Ta lubiana przez mamy i dzieci zabawa jest bardzo ważna dla rozwoju mowy. Dzięki niej maluszek dowiaduje się, że mowa i mimika służą do nawiązywania i podtrzymywania kontaktu.
Reaguj na zaczepki
Maluch, który potrafi gaworzyć, tak się cieszy z nowo nabytej umiejętności, że nieustannie zaczepia każdego, kto znajdzie się w pobliżu. I dobrze, bo to znaczy, że próbuje nawiązać kontakt przy pomocy mowy, a przecież właśnie dlatego ludzie mówią.
Jakie zabawy uczą mówić?
Kontroluj słuch
Żeby maluch nauczył się mówić, musi dobrze słyszeć. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości idź z dzieckiem do laryngologa lub audiologa.
Bądź cierpliwa
Wspaniale jest usłyszeć słowo „mama”, jednak każdy etap nauki mowy jest fantastyczny. Na przykład ten, gdy dziecko mówi jeszcze wyłącznie po swojemu, świetnie naśladując naszą intonację. Tak jak na słynnym filmie o gadających bliźniakach.