Rozwój mowy dziecka w 1. roku życia
Dowiedz się, jak przebiega rozwój mowy; dzięki temu pomożesz maluchowi ładnie mówić. O rozwoju mowy pisze logopeda Małgorzata Stanoch.
- Małgorzata Stanoch
Zaczyna się od krzyku. Pod koniec roku może paść pierwsze „ma-ma”.
Jak komunikuje się z nami noworodek?
Początkowo maleństwo komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku. Jako mama na pewno świetnie rozpoznajesz już jego rodzaje. Krzyk sygnalizuje różne potrzeby maleństwa, np. jest mi zimno, mam mokro, jestem głodne, jest mi niewygodnie. Krzyk jest także doskonałym ćwiczeniem narządu oddechowego, podczas którego można dostrzec krótko wdech i znacznie dłuższy, powolny wydech. Płacz dziecka jest odruchem bezwarunkowym jednak określany jest jako początek mowy.
Kiedy u niemowlaka zauważymy głużenie?
Około drugiego, trzeciego miesiąca życia pojawia się głużenie. Nie jest ono jeszcze mówieniem, ale nieświadomym treningiem narządów artykulacyjnych. Właśnie dzięki głużeniu powstają dźwięki zbliżone do samogłosek i spółgłosek. Aktywność ruchowa sprzyja głużeniu, zwłaszcza, gdy dzidziuś jest najedzony i w dobrym humorze.
Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?
Od szóstego miesiąca życia zaobserwować możesz u swojego maluszka inną formę wydawania dźwięków – gaworzenie. Jest to już czynność zamierzona przez dziecko. Polega ona na powtarzaniu i naśladowaniu dźwięków mowy, np. pa-pa-pa, ma-ma-ma. Słysząc miłe dla ucha dźwięki milknie i nasłuchuje. Dzięki rozwojowi spostrzegawczości i koncentracji uwagi dziecko zaczyna się już bawić dźwiękiem.
Pod koniec pierwszego roku życia maluch spełnia już proste polecenia, np. daj misia, zjedz serek. Pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, baba, tata, dada. Dziecko wymawia już głoski: p, b, t, d, n, t, ś czasami ć.
Sprawdź, kiedy dziecko zacznie mówić.
Ważne! co powinno cię zaniepokoić w mowie Twojego maluszka?
- Czy Twoje dziecko do porozumiewania się używa tylko sylab, np. da, to a nie używa innych słów?
- Czy Twoje dziecko nie rozumie prostych poleceń, np. idź do taty, podaj mamusi książeczkę?
- Czy Twoje dziecko porozumiewa się z wami za pomocą gestów a nie słów?
- Czy Twoje dziecko śpi z otwartymi ustami?
Jeżeli odpowiedziałaś pozytywnie na jedno z pytań, powinnaś skontaktować się ze specjalista logopedą.