Jak ćwiczyć precyzyjne ruchy u dziecka?
Czym są ruchy precyzyjne i jak je rozwijać? Dowiedz się i poznaj zabawy, które Ci w tym pomogą.
Ruchy precyzyjne mogą Ci się kojarzyć z małą motoryką, czyli chwytaniem. To bardzo dobre skojarzenie, jednak nie pokrywa w pełni znaczenia tego terminu. Ruchy precyzyjne to ruchy wszystkich „drobnych” mięśni, a więc tych, które są odpowiedzialne nie tylko za ruchy dłoni czy palców, lecz także mimikę twarzy. Ruchy precyzyjne ułatwiają także prawidłową artykulację wyrazów. Dlatego, choć mogłoby się wydawać, że są takie niepozorne, warto je rozwijać i ćwiczyć. Sprawdź, jak to robić.
Ćwiczymy małe rączki
Jeśli chcesz, aby w przyszłości Twoje dziecko nie miało problemu z wykonywaniem bardzo precyzyjnych czynności, jak np. zapinanie guzików czy wiązanie sznurowadeł, o rozwój ruchów precyzyjnych dziecka powinnaś zadbać jak najwcześniej. Tak naprawdę ruchy precyzyjne możesz ćwiczyć wszędzie. Z pomocą na pewno chętnie przyjdzie Sorter kształtów i Układanka 2w1 od Tiny Love, zachęcając dziecko do rozwijania zdolności motorycznych i promując rozwój poznawczy.
Zabawka jest połączeniem sortera kształtów, układanki i puzzli. Zawiera wiele interesujących dźwięków i kształtów, między innymi obracające się kółko a kuku z postaciami zwierzątek pod spodem, 2 grzechotki, piszczek do naciskania oraz ściany, które można wyginać. Podczas zmiany ustawienia każdej ze ścian słychać odgłos klikania, co jeszcze bardziej zachęca dziecko do zabawy. To wszystko gwarantuje nieograniczone możliwości!
Ćwiczymy wrażliwość sensoryczną
Niezależnie od tego, którą zabawkę wybierzesz dla malucha, zwróć uwagę, aby stymulowała rozwój kilku zmysłów jednocześnie. Idealnie sprawdzi się tu Karuzela – Rośnij z muzyką – Zabawa na łące. Dzięki kombinacji muzyki i ruchu, pobudzi zmysły bawiącego się maleństwa, a także, gdy przyjdzie czas odpoczynku, umożliwi mu stopniowe przygotowanie się do snu. Unikalny system poruszania się karuzeli 4D (zabawki skierowane są zawsze w stronę dziecka) oraz obserwacja uroczych zabawek „tańczących” do 18 melodii rozwijają koordynację wzrokową, oraz zmysły dziecka.
Zabawka ta „rośnie” razem z dzieckiem, więc gdy malec podrośnie i będzie potrafił samodzielnie siedzieć, wystarczy demontaż górnej części karuzeli, a mechanizm w prosty sposób zamieni się w przenośną pozytywkę.
Mechanizm wyposażony jest w 2 głośniki z regulacją głośności oraz 18 melodii z 6 różnych kategorii zapewniających 40 minut ciągłej, niepowtarzającej się muzyki. Z pewnością nie będzie problemu, żeby znaleźć coś odpowiedniego!
Ćwiczymy małe paluszki
Maluchy poznają świat także przez zmysł dotyku. Wszystkiego przecież chcą dotknąć, wszędzie włożyć swoje małe paluszki. W ten sposób stymulują mięśnie, które potem okażą się bardzo pomocne np. przy nauce pisania. W motoryce małej palce wykorzystywane są przede wszystkim do tzw. chwytu pęsetowego, czyli łapania niewielkich przedmiotów opuszkami palca wskazującego i kciuka. W ćwiczeniu tej umiejętności pomocna będzie mata Gimnastyka dla bobasa z pałąkami Kick&Play – Farma, która wspiera ruchy (oprócz paluszków) całego ciała, rozwój mowy, zmysłów oraz wyobraźni, a także emocji.
Mata zachęca do unoszenia głowy, wspomaga kontrolowanie ruchów ręki, koordynację wzrokowo-ruchową, doskonalenie sprawności ruchowej i rozumienie zależności przyczyna - skutek. We wcześniejszym etapie rozwoju dziecka, możesz unieść i połączyć brzegi na obwodzie maty, tworząc przytulne miejsce dla dziecka, zapewniające mu poczucie bezpieczeństwa.
Plansza dźwiękowa Kick & Play to dwie zabawki w jednej. W pierwszych miesiącach rozwoju dziecko może uderzać w nią nóżkami, a gdy trochę podrośnie - rączkami, aby uprzyjemnić czas leżenia. Mata zawiera liczne urocze zabawki, takie jak bezpieczne lusterko, oraz elementy świecące i grające - łącznie aż 18 aktywności dla malucha. Dodatkowo ma przesuwane pierścienie dla łatwiejszego przemieszczania zabawek na pałąkach. To daje przestrzeń do nieograniczonej zabawy. To daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz wrażenie, że mama lub tata są zawsze tuż obok. Wyrażanie i rozpoznawanie emocji możecie ćwiczyć także za pomocą lustereczka, które jest dołączone do maty. Spróbujcie zrobić różne zabawne miny i odgadnąć, jakie uczucia one wyrażają: radość, rozbawienie, a może złość czy smutek?
Ćwiczymy małe oczka
Pierwsze lata życia dziecka to także bardzo ważny czas dla rozwoju mięśni oczu, które są niezwykle ważne dla całościowego rozwoju dziecka.
Jak więc ćwiczyć małe oczka? Wystarczy, że do fotelika, łóżeczka czy wózka maluszka zamontujesz Łuk z zabawkami, na którym radośnie kołysze się ptaszek, zawieszka z lusterkiem i grzechotka pszczółka. Oprócz tego znajduje się piłka grzechotka z szeleszczącymi elementami, uroczy lisek z przezroczystym pryzmatem oraz wiatraczek kwiatek uruchamiany przez dziecko.
Rozkołysz zabawki i pozwól maluchowi wodzić za nimi wzorkiem. Następnie wskaż jedną zabawkę i zachęć brzdąca, by skupił na niej wzrok. Pamiętaj, że niemowlaki są krótkowidzami, dlatego zabawki powinny znajdować się w odległości 20-30 cm od jego twarzy.
Artykuł powstał z udziałem Marko