Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i pewnych etapów rozwojowych nie możemy, a nawet nie powinniśmy przyspieszać. Możemy jednak je wspierać. Jak? Najlepiej przez zabawę na macie edukacyjnej. Dlaczego? Bo duży obszar do zabawy pozwala dziecku na rozciąganie swojego ciała, eksperymentowanie z ruchem oraz turlaniem się, wydłużaniem czasu na brzuszku czy siedzeniem ciesząc się wieloma aktywizującymi elementami maty. A to jeszcze nie wszystko, co można robić na macie edukacyjnej!

Reklama
materiały prasowe

Zabawy motoryczne dla niemowlęcia w wieku 0-6 miesięcy

Kolory, faktury i dźwięki stymulują zmysły dziecka już od pierwszych dni. Dziecko będzie próbować dosięgać i dotykać zawieszek rozwijając jednocześnie ruchy całego ciała i ruchy precyzyjne, może również oglądać swoje własne odbicie w lusterku, które znajdziesz na macie Gimnastyka dla bobasa z pałąkami - Leśna Kraina, wydłużając czas na brzuszku. Kiedy dziecko siedzi, pozwól mu cieszyć się przytulnym miejscem do zabawy i odkrywania różnych elementów maty, m.in. ptaszka ze światełkiem i muzyką, grzechotki w kształcie bobra, szeleszczącego borsuka, miękkiego gryzaka, czy zawieszki w kształcie sarny. Możesz także użyć zwierzątek namalowanych na macie oraz zabawek, by opowiedzieć dziecku różne historie. Dzięki takiej zabawie maluch będzie rozwijał słownictwo oraz wyobraźnię. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku, połóż dziecko tak, by znalazło się przed jakimś elementem maty bądź obrazkiem. Wskaż na element i powiedz, np. „To jest wiewiórka!”.

Zabawa na macie, w tym również czas spędzony na leżeniu na brzuszku jest niezwykle cenny i stanowi jeden z kluczowych elementów rozwoju niemowląt. Jednocześnie jednak utrzymywanie tej pozycji może być frustrującym doświadczeniem zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Dzięki Karuzelce „Czas dla brzuszka” dziecko jest tak oczarowane i zaangażowane zabawką, że zapomina, iż przebywa w pozycji na brzuszku. Zabawka posiada balansujący ruch i obracające się o 360° ramiona, na których wiszą przyjazne postacie zwierzątek, z lusterkiem i grafiką spirali, aby nieustannie inspirować dziecko do podnoszenia główki.

Zabawy motoryczne dla niemowlęcia w wieku 6+ miesięcy

Kiedy dziecko potrafi już siedzieć, nadszedł czas na zbadanie bardziej zaawansowanych elementów maty. Maluch może to zrobić, bawiąc się elektroniczną zabawką "ptaszkiem" oraz ciesząc się z gry w a ku-ku za pomocą szeleszczącego borsuka. Reguluj pałąki z zabawkami w taki sposób, by zachęcić brzdąca do sięgania po zabawki, lub wskazuj określone zabawki na macie i zachęcaj brzdąca, by spróbował się do nich zbliżyć, ćwicząc raczkowanie.

Zobacz także
materiały prasowe

Zabawy motoryczne dla dziecka w wieku 12+ miesięcy

Na macie edukacyjnej możecie świetnie się bawić, nawet gdy maluch ma już za sobą swój pierwszy rok życia. Zabawa „Taniec w lesie” pozwoli dziecku ćwiczyć koordynację ruchową, spostrzegawczość, a także rozwinie zmysł słuchu. Jak się bawić? Bardzo prosto! Włącz muzykę z odgłosami natury (np. śpiew ptaków, szum drzew, kumkanie żab), byście poczuli się jak w lesie. Gdy muzyka gra, tańczcie wesoło wokół maty, a kiedy zatrzymasz nagranie, wypowiedz nazwę danego zwierzątka, które znajduje się na macie Leśna Kraina. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze znalezienie tego zwierzątka i dotknięcie go.

Marko
Reklama

Więcej: Marko

Reklama
Reklama
Reklama