10 zabaw, które wspomagają rozwój mowy niemowlaka
Polecamy 10 zabaw, które pomagają maluchowi uczyć się mówić.
1 z 10
Śpiewaj
Śpiewanie
Śpiewaj dziecku jeszcze zanim się urodzi, mów do niego łagodnym głosem, puszczaj muzykę. Maluch zaczyna słyszeć już między 4 a 5 miesiącem. Zapoznawaj go więc z dźwiękami i tonem własnego głosu. Po urodzeniu śpiewaj kołysanki - nic tak nie uspokaja malucha, kołysanki uczą nowych słów i rozwijają słuch muzyczny.
Czytaj też: Kołysanki dla dzieci
2 z 10
Dotykaj twarzy
Dotykaj twarzy niemowlaka
Dłońmi lub np. własnym nosem, dotykaj policzków, noska. Takie zabawy prowokują do śmiechu, ale też uwrażliwiają buzię malca. Możesz też wypróbować masaż logopedyczny.
Czytaj też: Jak wspierać rozwój mowy dwulatka?
3 z 10
Baw się dźwiękami
Baw się dźwiękami
Maluch słyszy, jeszcze zanim się urodzi, więc stymuluj jego słuch muzyką i śpiewaniem jeszcze pred urodzeniem. Niemowlakowi włącz muzykę, ustaw w pobliżu tykający zegar, odkręć kran. Dzięki temu dziecko uczy się rozpoznawać dźwięki i koncentrować na nich uwagę.
Czytaj też: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
4 z 10
Przytulaj i całuj
Przytulanie, całowanie
Jak najczęściej przytulaj i całuj dziecko, niech wie, że otaczają go kochający i przyjaźni ludzie. Do rozwoju mowy niezbędne jest środowisko, w którym maluch czuje się bezpieczny i otoczony miłością i troską.
Czytaj też: Jak rozwija się mowa u dziecka?
5 z 10
Naśladowanie
Naśladuj
Naśladuj to, co robi dziecko - jeśli kichnęło, udawaj, że kichasz, jeśli ziewa, ziewaj razem z nim. Maluchy to uwielbiają! Niedługo twoja pociecha zacznie naśladować ciebie - nie tylko to, co robisz, ale też jak mówisz.
Czytaj też: Jaką jesteś mamą? - psychotest
6 z 10
Opowiadaj
Opowiadaj
Opowiadaj dziecku, co robisz, mów, co się dzieje za oknem, dokąd idziecie, co będziecie robić. To bardzo ważne, żeby maluch cały czas był w tzw. kąpieli słownej, słyszał poprawną, płynną mowę ojczystą. Nie zdrabniaj i nie spieszczaj niepotrzebnie.
Czytaj też: Jak rozmawiać z niemowlakiem? - film
7 z 10
Wierszyki i rymowanki
Mów do dzieci wierszykami i rymowankami
Idzie rak nieborak... Wędruj po ciele dziecka palcami, a na końcu delikatnie (!) uszczypnij jego skórę. Dzięki takim zabawom smyk osłuchuje się z rymowanym tekstem i ćwiczy pamięć.
Czytaj też: Wstydliwe problemy po ciąży
8 z 10
Książeczki
Oglądanie obrazków
Kup maluszkowi książeczki z wyraźnymi, prostymi obrazkami. Tłumacz mu, co na nich widzi („To jest konik”, „To jest samochodzik”). Dzięki temu poznaje nowe wyrazy, nawet jeśli wydaje ci się, że ich nie zapamiętuje, dziecko odnotowuje je w pamięci.
Czytaj też: 5 rzeczy, które szczęśliwe mamy robią lepiej
9 z 10
Rozśmieszaj
Rozśmieszanie
Łaskocz, parskaj, kiwaj rytmicznie głową, ruszaj brwiami, wypowiadaj zwracające uwagę wyrazy (np. „grrrroszek”), używaj wyrazów dźwiękonaśladowczych („bach!”, „trrrach!”). Spontaniczny śmiech stymuluje krtań oraz wpływa na mięśnie twarzy, przepony i ciała.
Czytaj też: Niepokojące objawy w czasie nauki chodzenia
10 z 10
Naśladuj odgłosy
Naśladuj odgłosy...
np. zwierząt, samochodu, koguta policyjnego. Bawcie się w ten sposób, nie tylko oglądając książeczki, ale także podczas spacerów, wizyty na wsi itd. Zademonstruj malcowi, jak „mówi” krówka, pies, koń, kot, ptaszek, sowa, osiołek itd. Nie zapomnij o odgłosach wydawanych przez maszyny i inne przedmioty („brrrum”, „tik-tak, tik-tak”, „eeeeeooooo”). Malec będzie uwielbiał je powtarzać.