Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, zabawa, rozwój
Panthermedia
Rozwój

Maleństwo poznaje świat ustami

Usta służą dziecku nie tylko do jedzenia, ale i do poznawania otaczającego świata, a także, co nie mniej ważne, do osiągania przyjemności.

Kilkudniowy noworodek z zapamiętaniem ssie swoją malutką piąstkę, starsze niemowlę wkłada do buzi wszystko, co się znajdzie w zasięgu jego ręki. Usta służą dziecku nie tylko do jedzenia, ale i do poznawania otaczającego świata, a także, co nie mniej ważne, do osiągania przyjemności.

Kilka chwil po urodzeniu noworodek potrafi ssać pierś. Jest to niezwykle ważne doświadczenie, gdyż otrzymuje z mlekiem matki znacznie więcej niż tylko pokarm. Otrzymuje także miłość i wiedzę o otaczającym świecie, tak innym niż ten, który go otaczał w okresie życia płodowego. Nie jest sam, ma przy sobie mamę, w każdej chwili może chwycić ustami miękką i ciepłą pierś i przytulić się do niej. Dzięki temu świat jawi mu się jako bezpieczny i przyjazny. Gdy najedzony zasypia, trzymając jeszcze w ustach pierś, poczucie szczęścia wypełnia całe jego ciało.

Odkrywa własne ręce
Ssanie palca należy do czynności, które dziecko potrafi wykonać już w fazie życia płodowego. Paluszki noworodka wędrują do buzi całkiem przypadkowo, ssanie ich należy do czynności o charakterze odruchowym. Stopniowo dziecko zaczyna odkrywać, że dostarcza mu to miłych wrażeń. Niemowlęta zazwyczaj lubią ssać kciuk, palec wskazujący lub nawet dwa paluszki. Usta, wargi i język są bogato unerwione. Doznania czuciowe płynące z tej okolicy przyczyniają się do coraz lepszego funkcjonowania układu nerwowego. Około trzeciego miesiąca maluszek nie tylko odruchowo wkłada rączki do ust, ale potrafi się już im przyglądać oraz brać do buzi trzymaną w rączkach zabawkę. Zazwyczaj potem zaczyna ją gryźć, lizać lub ssać. Informacje na temat przedmiotów, które bierze do ust, są przekazywane do mózgu. Proces ten odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka.

Wszystko do buzi
Pięciomiesięczne dziecko umie już trzymać w obu rękach różne przedmioty, no i oczywiście prawie natychmiast wkłada je do ust. Jakże różnią się od siebie gładka, twarda grzechotka, elastyczny gryzaczek z tworzywa sztucznego, róg kołderki czy szczoteczka z włosia! Po minie malucha możemy zobaczyć, co sprawia mu najwięcej radości, a co wcale nie jest dla niego miłe.

Twarz mamy
Pierwszą i najważniejszą zabawką dziecka jest twarz mamy. Każdy maluch dotyka jej z upodobaniem, głaszcze, szczypie, łapie za włosy. Mama śmieje się, a dziecko odpowiada uśmiechem. Jeśli tylko uda mu się odpowiednio przybliżyć swoją twarz do twarzy mamy, przytula się do niej, czasem liże, no i nie może stracić okazji, by złapać ją za nos. Tak różne mogą być sposoby wzajemnego poznawania się, wyrażania miłości.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

karmienie piersią, pozycje do karmienia
arch. edipresse
Karmienie
Jak dobrze przystawić noworodka do piersi?
Prawidłowe przystawianie noworodka do piersi to gwarancja, że dziecko się naje, a ty nie będziesz miała kłopotów z piersiami. Jak zatem dobrze przystawiać noworodka do piersi? Sprawdź!

Karmienie piersią, a zwłaszcza prawidłowe przystawienie noworodka do piersi na początku jest wyzwaniem – ty i noworodek nie macie jeszcze wprawy. Chcesz, by kwilące z głodu dziecko wreszcie się najadło, więc szybko podajesz mu pierś. Jednak czujesz, że coś cię nieprzyjemnie ciągnie, boli, ręka cierpnie ci pod ciężarem małego ciałka. Nic dziwnego. Dopiero nabierasz pewności, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi. Skorzystaj z naszych wskazówek, a będziesz cieszyć się karmieniem piersią przez długi czas. Uchronisz się też przed popękanymi brodawkami i innymi komplikacjami.   1. Aby prawidłowo przystawić noworodka, ułóż go we właściwej pozycji Zanim rozpoczniesz karmienie, usiądź wygodnie. Następnie połóż dziecko tak, by całe jego ciałko było zwrócone do ciebie. Takie ułożenie pomoże mu poczuć się bezpiecznie, pozwoli też wygodnie ssać i połykać pokarm. Możesz być pewna, że dobrze leży, gdy: jego brzuszek dotyka twojego brzucha główka leży na twoim przedramieniu lub w zgięciu łokciowym całym przedramieniem podtrzymujesz plecy dziecka, a dłonią jego pośladki dziecko ma prosty kręgosłup – jego ucho, ramię i biodro ułożone są w linii prostej twarz noworodka jest na wprost piersi, a usta naprzeciw brodawki Zobacz także: Pozycje do karmienia 2. Aby prawidłowo przystawić noworodka, przygotuj pierś do karmienia Dobre trzymanie piersi uchroni cię przed zaciskaniem przewodów mlecznych, a dziecku pozwoli chwycić sporą część otoczki i prawidłowo ssać. Pamiętaj, by: czterema palcami podtrzymywać pierś od spodu kciuk kłaść na górze, daleko od otoczki 3. Aby prawidłowo przystawić noworodka, zachęć go do ssania Brodawką podrażnij usta noworodka, by otworzył je szeroko. W takim momencie ruchem całego ramienia przystaw dziecko do piersi. Wtedy: czubek nosa i broda dziecka...

niemowlę, smoczek
Karmienie
Prawdy i mity o ssaniu
Czynność, bez której nie ma dzieciństwa, kryje wiele tajemnic. Od tego zależy rozwój zgryzu, mowy oraz samopoczucie Twojego maluszka.

Noworodek dopiero musi nauczyć się ssania Mit. Maluszek ćwiczy tę umiejętność już od 11. tygodnia życia płodowego ! Dlatego potrafi ssać, gdy przychodzi na świat. Musi jednak nauczyć się, jak chwytać brodawkę. Im wcześniej zacznie to robić, tym większa szansa na szybki sukces. Trzeba go do tego zachęcić tuż po narodzinach. Ssanie, ciepło i zapach ciała mamy łagodzą również stres związany z przyjściem na świat. To samo dziecko ma różną potrzebę ssania Prawda. Zwiększa się ona po pierwszym miesiącu życia, ale już w drugim półroczu maleje. Początkowo wystarczy częściej przystawiać dziecko do piersi. Niektóre maluchy nie zaspokajają w pełni naturalnej potrzeby ssania podczas jedzenia – częściej, gdy są karmione butelką. Nasila się ona, gdy dziecko długo leży samo, nudzi się, jest śpiące, w czasie choroby i pod wpływem trudnych przeżyć, zdenerwowania. Smyk jest wtedy niespokojny, płacze, wkłada rączki do buzi. Smoczek uspokaja skuteczniej niż pierś Mit. Nie używaj smoczka jako jedynej metody uciszania płaczącego malca. Ten sposób powinien być ratunkiem tylko w trudnych momentach. Nie podawaj go więc, ilekroć dziecko zapłacze lub będzie niespokojne. Wypróbuj inne metody: przystawiaj do piersi, kołysz i noś, śpiewaj, pokazuj zabawki . Prawidłowe ssanie zależy od sposobu połykania Prawda. Gdy maluszek pije mleko z piersi lub butelki, musi umieć połykać, mając szeroko otwartą buzię i wysunięty języczek, jednocześnie oddychając przez nosek. Połączenie tych czynności bywa początkowo trudne. Kiedy zaczyna jeść łyżeczką , uczy się połykać przy zamkniętej buzi i schowanym języku. Ssanie paluszka powoduje powstawanie wad zgryzu Mit. Niektóre niemowlęta (zwłaszcza karmione piersią) nie akceptują smoczka, wypluwają go, odwracają buzię na jego widok. Zaspokajają potrzebę ssania, wkładając do buzi kciuk. Nie...

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: co robić, kiedy dziecko źle chwyta pierś – radzi ekspert
Jeżeli dziecko ma problem z uchwyceniem piersi, karmienie może być bolesne dla mamy i nieefektywne – mimo ssania, dziecko nie jest w stanie wypić odpowiednią porcję pokarmu. Co robić, żeby nauczyć dziecko prawidłowego chwytania piersi? Radzi ekspert.

Jeżeli niemowlę przed karmieniem nie otworzy szeroko ust (zdarza się tak np. u dzieci, które były długo dokarmiane sondą), to będzie miało problem z uchwyceniem piersi. Możesz uczyć je tego poprzez wykonywanie kilku pomocnych ćwiczeń. Pomiędzy karmieniami głaszcz palcem okolicę pod noskiem. Traktuj to jako formę zabawy albo pieszczoty. Jeśli po tym dziecko nie otworzy odruchowo buzi, przytrzymuj mu bródkę, otwierając jego usta, i powtarzaj „otwórz, otwórz”. Jednocześnie możesz otwierać swoje usta szeroko, jak przy wymawianiu „aaa” – dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, nawet mimowolne. Podobne ćwiczenie wykonuj też tuż przed przystawieniem do piersi. Już nie palcem, ale brodawką piersiową drażnij okolicę pod nosem dziecka, a jeśli nie otworzy szeroko buzi, odciągaj lekko palcem bródkę w dół i powtarzaj: „Otwórz”. Niemowlęta szybko uczą się reagować na to lub inne słowo, którego stale używasz. Kiedy dziecko otworzy usta, przystaw je do piersi. Dzięki temu niemowlę zacznie łączyć dwa fakty: „Kiedy otworzę szeroko buzię, płynie mleko”. Jeśli dziecko chwyci pierś zbyt płytko, przerwij karmienie. Delikatnie włóż swój mały palec w kącik jego ust i powoli wsuwaj go głębiej, rozchylając dziąsła malucha. Trzymając palec między dziąsłami dziecka, powoli wysuwaj pierś z jego ust. Spróbuj przystawić je jeszcze raz, tym razem prawidłowo, tak, aby dziecko obejmowało ustami większą część otoczki brodawki piersiowej. Uwaga! Podczas ćwiczeń uśmiechaj się, patrząc dziecku w oczy: kontakt wzrokowy jest bardzo ważny. Dla niemowlęcia twój uśmiech i spojrzenie jest nagrodą za wysiłki podczas nauki otwierania buzi. Jeżeli domowe ćwiczenia nie przynoszą rezultatu, poradź się certyfikowanego doradcy laktacyjnego (ich listę znajdziesz na: www.kobiety.med.pl). Konsultacja:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz