Mamo, tato, widzę Was...
...czyli parę słów o tym, jak zmienia się wzrok niemowlęcia i jak stymulować go do prawidłowego rozwoju.
- Artykuł sponsorowany
Chyba każda mama uważa, że jej maleństwo najpiękniej śmieje się właśnie do niej, że to za nią wodzi wzrokiem i że dlatego tak płacze, gdy ukochana osoba znika z pola widzenia. Tymczasem jakość wzroku dziecka ma niewiele wspólnego z tym, co widzi dorosły. Potrzeba nawet 5 lat, by maluch dostrzegł wszystko to, co widzą jego rodzice.
Niebieski rządzi!
Na początek ciekawostka – czy wiesz, że wszystkie dzieci, niezależnie od tego czy ich rodzice są brunetami czy zielonookimi rudzielcami przychodzą na świat z niebieskimi oczami? Dzieje się tak dlatego, że w przedniej warstwie tęczówki noworodka nie ma pigmentu. Prześwieca przez nią barwnik znajdujący się głębiej. Kolor oczu ustala się w ciągu pierwszego roku życia. O tym, jaki będzie miał odcień, decydują geny. Warto też wiedzieć, że oczy noworodka często sprawiają wrażenie zezowatych. To dlatego, że w kącikach silnie zaznaczone są wewnętrzne fałdy. Za kilka tygodni fałdy się cofną i "zez" zniknie.
Patrzę, patrzę... widzę!
Przez pierwsze kilka dni noworodek widzi świat do góry nogami, w dodatku niewyraźnie – na odległość co najwyżej 20-30 centymetrów. To, co na dalszym planie, to dla niego tylko zamazane plamy. Jego wzrok nabierze ostrości dopiero za kilka miesięcy. W wieku 2 - 3 miesięcy dziecko zaczyna dostrzegać rysy twarzy matki, ojca i zapamiętuje je (fotografie twarzy rodziców ogląda dłużej niż innych osób). Początkowo każde oko dziecka porusza się po swojemu. To normalne. Mięśnie utrzymujące gałkę oczną są na razie tak słabe, że trudno im utrzymać oczy równolegle i skoordynować ich ruch. Za pół roku wszystko będzie już w porządku.
By wzrok dobrze się rozwijał
Co prawda wzrok dziecka sam z wiekiem się polepsza, ale warto mu "pomóc". Jak?
• Kontrastowe barwy
Małe dzieci lubią przyglądać się kontrastowo zestawionym kolorom – czerwieni z niebieskim, czerni z bielą. Ciekawostkę stanowi fakt, że dziecko widzi czarne linie na białym tle jako ruchome kształty. Jest to wynikiem niedostatecznie ustabilizowanej siatkówki oka. Przyglądanie się takim liniom pozwala skupić wzrok i wspomaga prawidłowy rozwój wzroku.
• Oświetlenie
Oczy nie lubią mroku ani ostrego światła. Najlepsze jest więc oświetlenie rozproszone. Podczas zabawy powinno być włączone górne światło, które łagodnie rozjaśni cały pokój. Natomiast nocą dziecko powinno spać w zupełnej ciemności – jego oczy wtedy najszybciej i najlepiej wypoczywają.
• Dieta starszaka
Cenne dla oczu są witaminy E, C i beta–karoten (jagody, marchewka, morele, papryka, cytrusy). Korzystna jest też witamina A (wątróbka, żółtko, marchew, pomidory). Warto również podawać produkty zawierające cynk (kasze, chleb pełnoziarnisty) i selen (pszenica, brązowy ryz, pestki dyni).
[CMS_PAGE_BREAK]
• Zabawki
Przy zakupie zabawek należy zwracać uwagę na jakość ich wykonania i wielkość. Odpowiednie zabawki dla niemowląt do 6. m.ż. to solidnie wykonane grzechotki, zabawki gumowe oraz te wydające różne dźwięki. Natomiast dla dzieci w wieku od 6. do 12 miesięcy najbardziej odpowiednie są zabawki pływające w wodzie oraz miękkie kolorowe zabawki (na przykład zwierzęta lub piłeczki). Kolory powinny być żywe, o dużym kontraście, czyli łatwo ordróżnialne dla dojrzewającego układu wzrokowego.
• Kwasy na medal!
Kwasy tłuszczowe, bo o nich mowa, stymulują rozwój ostrości widzenia i w ten sposób pośrednio wpływają na cały rozwój psychoruchowy i zdolności poznawcze małego brzdąca. Czym zaś są dokładnie kwasy LC PUFA? LC PUFA (Long Chain PolyUnsaturated Fatty Acids), czyli długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe to taki szczególny rodzaj kwasów tłuszczowych, który wpływa na funkcje ośrodkowego układu nerwowego – w tym na rozwój ostrości widzenia. W związku z tym, z punktu widzenia fizjologii dojrzewania zmysłu wzroku, ważne jest, aby w odpowiedniej ilości dostarczyć małemu organizmowi te składniki tłuszczowe. W czasie ciąży kwasy LC-PUFA są aktywnie transportowane z organizmu matki przez łożysko do nienarodzonego jeszcze dziecka. Od momentu narodzin organizm maluszka sam wytwarza kwasy DHA i ARA z ich prekursorów – kwasów linolowego i alfa-linolenowego. Jednak w czasie pierwszych miesięcy życia przemiana ta nie zawsze zachodzi w jednakowy sposób i ilości LC-PUFA mogą być niewystarczające. Dlatego natura wyposażyła mleko matki w kwasy LC-PUFA. Najważniejsze z nich to kwas arachidonowy (ARA) i dokozahesaenowy (DHA). A zatem, gdy karmisz piersią, w menu maleństwa znajdują się one automatycznie. Co jednak, gdy przestaniesz karmić?
• LC PUFA z butelki
Enfamil PREMIUM 2 z LIPILEM jest mlekiem następnym, którego skład powstał w wyniku szeroko zakrojonych badań oraz ponad 100-letniego doświadczenia Mead Johnson w opracowywaniu innowacyjnych produktów przeznaczonych do żywienia niemowląt i dzieci. Mleko to zawiera LIPIL – jedyną w swoim rodzaju mieszankę kwasów tłuszczowych LC PUFA (omega 3 – DHA i omega 6 – ARA), takich samych jak w mleku matki. Ilość kwasu DHA w LIPILU -0,3% - została oficjalnie zatwierdzona przez ekspertów z EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) jako mająca wpływ na rozwój wzroku dzieci. Dzięki temu, kiedy przestajesz karmić piersią, nadal możesz wspierać prawidłowy rozwój wzroku swojej pociechy.
Akcja – koordynacja!
Wzrok współdziała z precyzyjnymi ruchami rąk, sterowanymi wolą - co nazywamy koordynacją wzrokowo - ruchową. Maluch dzięki zmysłowi wzroku dostrzega jakąś zabawkę - kierowanie w jej stronę ręki czy też całego ciała niemowlęcia dokonywane jest pod kontrolą wzroku. Co ważne - zbliżając się do interesującego przedmiotu ręka precyzyjnie zwalnia, co ułatwia dotknięcie i uchwycenie zabawki. W poprzednich etapach rozwoju dziecko nie umiejąc ustalić odległości, uderzało w nią tylko.
Czy wiesz, że?
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy życia dziecka, jego ostrość wzroku poprawia się ośmiokrotnie i jest porównywalna z ostrością wzroku wielu dorosłych, którym przydałyby się słabe okulary.