Mikrobiota jelitowa – co to takiego i jak o nią dbać?
Czy wiesz, że w jelitach znajduje się nawet kilkaset gatunków bakterii, które każdego dnia dbają o nasze zdrowie? Mikrobiota jelitowa jest jednak wrażliwa i trzeba prawidłowo o nią dbać. Jej skład może się zmieniać – czasem niekoniecznie na korzyść gospodarza. Co musimy wiedzieć o dobrych bakteriach w brzuszku naszego malucha?

Mikrobiota człowieka składa się z bilionów komórek, w tym bakterii, wirusów i grzybów. Największe populacje drobnoustrojów znajdują się w jelitach. Co ciekawe, organizm dziecka do chwili narodzin jest jałowy, choć najnowsze badania wykazały, że środowisko wewnątrzmaciczne nie jest sterylne.
Chociaż wizja posiadania w organizmie tak wielu różnych drobnoustrojów może przerażać, są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Mówiąc w skrócie – są kluczowe dla zachowania zdrowia. Każdy człowiek ma swoją unikalną mieszkankę mikroorganizmów. Bywa jednak, że dochodzi do zachwiania równowagi między „dobrymi” i „złymi” bakteriami, dlatego o prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej trzeba dbać już od najmłodszych lat.
Mikrobiota jelitowa u dziecka – skąd się bierze?
Pierwsze mikroorganizmy zaczynają zasiedlać organizm dziecka już w chwili porodu, a jego rodzaj ma duży wpływ na to, na jakie drobnoustroje będzie wystawione. W przypadku porodu naturalnego będą to bakterie z układu pokarmowego i rodnego matki. W przypadku cesarskiego cięcia flora bakteryjna dziecka będzie mniej zróżnicowana i na start będą w niej dominować bakterie skórne mamy. Każdy kolejny dzień życia dziecka będzie rozwijał ekosystem w jelitach głównie za sprawą karmienia. Kobiety po cesarskim cięciu miewają problemy z laktacją, co dodatkowo może wpływać na kolonizację bakteryjną jelit maluszka.
Co potrafi mikrobiota?
Jelita wchłaniają składniki odżywcze, które wspierają funkcje całego organizmu. Ale to jeszcze nie wszystko! Około 70 procent układu odpornościowego znajduje się w jelitach, a więc gra toczy się o wysoką stawkę. Sprawnie działający układ immunologiczny chroni przed zakażeniami, przewlekłymi stanami zapalnymi, czy nawet alergiami i zaburzeniami metabolicznymi.
Mikrobiota może stać na straży zdrowia twojego dziecka, ale trzeba odpowiednio o nią dbać. Im bardziej urozmaicona dieta, tym lepiej rozbudowana flora bakteryjna jelit.
Po co dziecku probiotyki?
Rodzice najczęściej szukają informacji na temat probiotyków dopiero wtedy, kiedy dziecko dostaje pierwszy antybiotyk. Powszechnie widomo, że w trakcie kuracji i po jej zakończeniu należy przyjmować probiotyki, który mają zadbać o „dobre bakterie” w naszych jelitach.
Ponieważ w pierwszych miesiącach życia układ pokarmowy uczy się nowych umiejętności, brzuszek twojego maluszka wymaga szczególnej troski.
Jak jeszcze wspierać rozwój mikrobioty?
Nie bez powodu mówi się, że pokarm matki jest najlepszy dla dziecka. Wraz z nim maluch przyjmuje nie tylko składniki immunomodelujące jak np. przeciwciała, ale także również prawidłowo odżywia już bytujące w jelitach bakterie. Pierwsze 1000 dni życia dziecka to czas intensywnego rozwoju na wszystkich płaszczyznach. To też czas, gdy rozwija się mikrobiom jelitowy dziecka. Im bardziej urozmaicona będzie jego dieta, tym większe prawdopodobieństwo stworzenia silnej „społeczności” mikroorganizmów, zasiedlających jelita.
Materiał powstał przy udziale firmy Pharmabest
Polecane
Jesienne i zimowe rytuały pielęgnacyjne – jak dbać o skórę maluszka w tym okresie?
Współpraca reklamowa
Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka? Na najczęściej zadawane pytania w naszym Q&A odpowiedział fizjoterapeuta – Paweł Zawitkowski
Współpraca reklamowa