Najciekawsze zabawki dla malucha! [PRZEGLĄD]
Co kupić dziecku, skoro w sklepach z zabawkami same przytulanki zajmują wiele półek? Jak wybrać karuzelę, matę, sorter czy projektor, gdy wybór jest tak ogromny? Naszym zdaniem warto postawić na zabawki, które są wszechstronne i „rosną” wraz z maluchem. Poznajcie je!
Oto najciekawsze zabawki Tiny Love. Każda jest inna i stworzono je z myślą o dzieciach w różnym wieku. To, co je łączy, to fakt że wszechstronnie rozwijają, można się nimi bawić na wiele sposobów i dostosowują się do zmieniających się potrzeb maluszka.
DLA DZIECI OD DNIA NARODZIN
Gimnastyka dla bobasa z pałąkami – Leśna Kraina (0+)
Ta rewolucyjna mata edukacyjna z pałąkami zapewnia dziecku wszechstronny rozwój. Malec może na niej ćwiczyć ruchy całego ciała (np. unoszenie głowy, kontrolowanie ruchów ręki wyciągniętej w stronę zawieszek, obracanie się z brzucha na plecy i odwrotnie, wreszcie samodzielne poruszanie się), doskonalić ruchy precyzyjne (z czasem zaczyna chwytać zabawki i manipulować nimi) i uczyć się rozumieć zależności przyczyna-skutek.
Ogromną zaletą tej maty jest fakt, że „rośnie” wraz z dzieckiem – została pomyślana w taki sposób, by można ją było przystosować do zmieniających się możliwości i potrzeb dziecka: łącznik pałąków pozwala na przysunięcie lub oddalenie zabawek.
Zabawka ma mnóstwo elementów, które budzą ciekawość i zachęcają małego użytkownika do wysiłku. Wśród nich są na przykład urocze zawieszki-zwierzątka, elementy świecące, grające, wibrujące i szeleszczące, bezpieczne lusterko, gryzaczek, zabawkę a ku-ku oraz lśniące, satynowe wstążki. Każdy z nich prowokuje do ruchu i samodzielnych badań, a przecież właśnie na tym polega rozwój.
Mata umożliwia zabawę na wiele sposobów.
▪ Baw się, leżąc na pleckach. Próbując pacnąć, a potem chwycić zwisające zabawki, dziecko ćwiczy umiejętności motoryczne. I każdego dnia jest w tym lepsze.
▪ Baw się, na brzuszku. Leżąc w tej pozycji, dziecko ćwiczy unoszenie głowy i wzmacnia mięśnie pleców i karku. To ważne, ponieważ nauka kontroli ciała zaczyna się właśnie od głowy i środka ciała. Dzieci nie zawsze lubią tę pozycję, ale zmieniają zdanie, gdy mogą przeglądać się w lusterku.
▪ Baw się na siedząco. Gdy malec potrafi już siedzieć, może odkrywać bardziej zaawansowane funkcje zabawek, a badając je, ćwiczy ruchy precyzyjne i uczy się kojarzyć fakty („Dotknąłem borsuka, a on zaszeleścił!”).
Karuzela klasyczna – Leśna Kraina (0+)
To nie jest zwyczajna karuzela! Ma pozytywkę, która gra relaksującą muzykę klasyczną, uspokajające światełko nocne i może poruszać się na 4 różne sposoby, dzięki czemu wciąż na nowo absorbuje uwagę maluszka i pobudza rozwój koordynacji wzrokowej. Jest nachylona w taki sposób, by leżący na plecach bobas mógł dobrze widzieć wszystkie jej elementy.
Bardzo ciekawym elementem zabawki są czarno-białe spirale, które doskonale stymulują wzrok bobasa już w pierwszych miesiącach życia, a więc w okresie, gdy najlepiej widzi kontrasty. Z czasem zaczyna dostrzegać także bardziej subtelne barwy, dlatego nie brakuje tu także innych kolorów.
Karuzela cieszy zarówno najmłodsze niemowlęta, które spędzają większość czasu w łóżeczku, jak i nieco starsze bobasy, które uwielbiają bawić się przyciskami – po odłączeniu ramienia, pozytywka staje się samodzielną zabawką.
Jak można bawić się karuzelą?
▪ Obserwuj i słuchaj muzyki. Dziecko w wieku od 0 do 3 miesięcy może obserwować czarno-białe spirale i kolorowe zwierzątka przesuwające się przed jego oczami, równocześnie słuchając spokojnej muzyki klasycznej. Karuzela pobudza zmysły bobasa, a także wycisza go i przygotowuje do snu.
▪ Baw się pozytywką. Po 5 miesiącu życia, gdy dziecko jest już za duże na karuzelę, można zdemontować jej ramię i dać dziecku do zabawy samą pozytywkę: może wtedy naciskać guziki i tym samym samodzielnie włączać muzykę i światełka. Przy okazji ćwiczy ruchy precyzyjne i cieszy się tym, że ma wpływ na to, co się dzieje wokół niego („Nacisnąłem guzik i pojawiła się muzyka!”).
Łuk muzyczny z zabawkami – Leśna Kraina (0+)
Dzięki tej zabawce dziecko nie musi się nudzić w wózku, leżaczku albo foteliku. Łuk muzyczny z zabawkami urozmaica mu czas i uczy je wodzenia wzrokiem, wyciągania ręki w kierunku zabawki oraz kojarzenia faktów.
Zabawka jest bardzo łatwa w montażu, dzięki czemu można z niej korzystać podczas spacerów, jazdy samochodem i w domu. gdy malec korzysta z leżaczka – montuje się ją błyskawicznie za pomocą wygodnych klipsów. Ma także ruchomy pałąk, który umożliwia nachylenie łuku w taki sposób, by dziecko dobrze widziało zabawki i mogło po nie sięgać.
Łuk ma wiele elementów, które budzą ciekawość bobasa: zwierzątka, które są grzechotkami, szeleszczą lub grają, wyposażony w uchwyt-gryzak wiatraczek, który dziecko może uruchomić, zawieszkę z bezpiecznym lusterkiem, piłkę, pozytywkę z 4 melodiami, a nawet rozszczepiający światło pryzmat.
Jak można bawić się łukiem?
▪ Obserwuj. Gdy dziecko ma 0-3 miesiące, z uwagą obserwuje zabawki. Najlepiej widzi je wówczas, gdy są umieszczone 20-25 cm od jego oczu.
▪ Badaj. W wieku 2-4 miesięcy dziecko może nie tylko obserwować zabawki, ale także zerkać w lusterko i bawić się gryzakiem.
▪ Chwytaj i baw się. 4-6 miesięczny maluszek może już chwytać zabawki, przekładać je z ręki do ręki, uderzać nimi, bawić się w a ku-ku i wkładać gryzaczek do buzi.
Lampka, projektor muzyczny i pozytywka – Mały Marzyciel 3 w 1 (0+)
To wyjątkowe urządzenie łączy w sobie funkcje 3 przedmiotów: jest lampką nocną, która świeci ciepłym, delikatnym światłem, projektorem, który wyświetla gwiazdozbiór oraz odtwarzaczem mp3 z 17 kołysankami oraz kojącym białym szumem (w kilku wersjach), pozwalającym zrelaksować się i zasnąć. Co ciekawe, odtwarzacz mp3 pozwala nie tylko odtwarzać gotowe nagrania, ale także wgrać poprzez kabel USB ulubione piosenki dziecka, głos mamy czytające bajkę albo cokolwiek innego, np. odgłosy fal uderzających o brzeg.
Lampka – projektor może być także magiczną latarenką, z która można wybrać się na spacer – w przenoszeniu jej z miejsca na miejsce pomaga sznurkowy uchwyt.
Mały Marzyciel ma także czasomierz automatycznego wyłączania po 15, 30 lub 60 minutach oraz czujnik płaczu, który automatycznie włącza dźwięki i muzykę, gdy dziecko przebudzi się w środku nocy.
Urządzenie „rośnie” wraz z dzieckiem – pomaga mu wyciszyć się i zasnąć w każdym wieku, także wówczas, gdy jest już przedszkolakiem a nawet uczniem. Sprawia także, że dzięki gwiazdkom i muzyce nawet najzwyklejszy dziecięcy pokoik zmienia się w magiczną krainę.
DLA DZIECI POWYŻEJ 6. MIESIĄCA ŻYCIA
Sorter i układanka 2 w 1 – zabawka edukacyjna (6+)
Istnieją zabawki, które są tak ważne dla rozwoju, że powinno mieć je każde dziecko. Taką zabawką jest m.in. uczący myślenia i panowania nad niesfornymi paluszkami sorter. Ten, który wybraliśmy, jest wyjątkowy, bo służy nie tylko do wkładania klocków w odpowiednie otworki, ale jest także nietypową – bo przestrzenną – układanką.
Gdy zabawka jest złożona, dziecko może bawić się nią jak klasycznym sorterem, a więc dopasowywać kształty do otworów w kształcie kwadrata, kółka, krzyżyka i trójkąta.
Gdy ją rozłoży, sorter zmienia się w układankę z wieloma ciekawymi elementami, które można badać. Co więcej, ma ruchome ścianki, które można ustawiać w różnych pozycjach, tworząc z nich najrozmaitsze konstrukcje, np. domek, dinozaura, pudełko z ruchomym wieczkiem, podest na nóżkach itd.
Różnokolorowe klocki (każdy ma inny kształt) także są interesujące: dwa z nich są grzechotkami, jeden – piszczkiem, który wydaje odgłos po naciśnięciu, a jeden piszczkiem-shakerem.
Uwagę malca przyciąga także obracające się kółko a ku-ku z ukrytymi pod nim postaciami zwierzątek oraz bezpieczne lusterko, w którym można się przejrzeć.
Jak można bawić się sorterem?
▪ Wrzuć klocki do odpowiednich otworków. Bawiąc się w ten sposób, dziecko ćwiczy ruchy precyzyjne, jednocześnie ucząc się kojarzyć fakty (przekonuje się np. że nie da się włożyć trójkątnego klocka do kwadratowego otworu i odwrotnie).
▪ Ułóż puzzle. Po rozłożeniu sorter zmienia się w układankę, która również uczy myślenia i doskonali precyzyjne ruchy rąk.
▪ Badaj elementy. Każdy z nich jest inny i dzięki temu dziecko może zostać małym odkrywcą.
▪ Zbuduj coś nowego. Ruchome ścianki sprawiają, że zabawka może przybrać najróżniejsze kształty, co pozwala rozwijać wyobraźnię i kreatywność.
DLA DZIECI POWYŻEJ ROKU
Mały Odkrywca Królik Thomas – zabawka interaktywna (12+)
Ten uśmiechnięty, ciekawski króliczek nie bez powodu otrzymał imię po genialnym wynalazcy-samouku Thomasie Edisonie. Nazwano go tak, ponieważ świetnie wpływa rozwój dziecka i pobudza jego ciekawość.
Zabawkę zaprojektowano z myślą o dzieciach, które skończyły już rok, a wszystkie jej funkcje to efekt pracy ekspertów specjalizujących się w rozwoju maluchów
Dzięki Króliczkowi Thomasowi dziecko zyskuje nie tylko przyjaciela-przytulankę, ale także dowiaduje się wielu ważnych rzeczy o codziennych czynnościach, zaczyna rozumieć związki przyczynowo-skutkowe oraz uczy się bawić na różne sposoby, zarówno z rodzicami czy rodzeństwem, jak i samodzielnie.
Jak się bawić Królikiem Thomasem?
▪ Pobaw się ze mną w a ku-ku. Gdy dziecko przykryje Thomasa, ten zawoła, by go znaleźć, a gdy go odkryje, zabawka będzie klaskać i wiwatować.
▪ Połaskocz mnie. Gdy dziecko naciśnie brzuszek Thomasa, jego serduszko zaświeci, a zwierzątko zacznie chichotać.
▪ Nakarm mnie. Gdy dziecko przyłoży marchewkę (jest w zestawie) do buzi króliczka, rozlegnie się miłe dla ucha chrupanie.
▪ Potrząśnij mnie. Gdy króliczek straci równowagę, zacznie wesoło chichotać.
▪ Spraw, żebym kichnął. Gdy dziecko naciśnie nosek Thomasa, króliczek zabawnie kichnie.
▪ Skacz ze mną. Gdy dziecko będzie poruszać króliczkiem tak, jakby skakał, rozlegną się odgłosy kojarzące się ze skakaniem.
▪ Połóż mnie do snu. Gdy maluch położy Thomasa na plecach, zwierzątko zacznie pochrapywać.
Do zabawki dołączono 7 kart rozwojowych z zabawami i opisem ich wartości dla rozwoju maluszka.
Królik Thomas ma także przyjaciół: Lwa Leonardo, nazwanego tak na cześć Leonarda Da Vinci, oraz Myszkę Coco, która swoje imię zawdzięcza Coco Chanel.
Artykuł powstał we współpracy z Marko