Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, nauka chodzenia
Rozwój

Pierwsze kroczki

Pewnego dnia twój malec odważy się ruszyć do przodu, choć zaraz upadnie. Nie panikuj, tylko zachwycaj się. To zdopinguje go do kolejnych prób. Aż do skutku.
Hanna Więcławek-Wassermann - ortopeda traumatolog
dr n. med. Hanna Więcławek-Wassermann
Konsultacja merytoryczna

Już od przyjścia na świat twój maluszek rozpoczął żmudny proces nauki chodzenia. Nieprawdopodobne? Ale prawdziwe. Każda umiejętność to kroczek ku następnej i następnej. Nie może przecież usiąść, nim nie nauczy się przewracać na brzuszek, raczkować, nim nie usiądzie itd. Nie stresuj się, gdy twój brzdąc zostanie nieco w tyle za rówieśnikami na którymś z etapów tej edukacji. Każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju. Niektóre zaczynają chodzić już w dziesiątym miesiącu, inne dopiero w czternastym-szesnastym. Tylko 60% maluchów potrafi w swoje pierwsze urodziny zrobić kilka kroków.

1. Pełza
W dziewiątym miesiącu niektóre dzieci zaczynają się czołgać, inne od razu raczkują. Maluszek, który umie się już przesuwać, musi mieć jak najwięcej przestrzeni.
Jak możesz pomóc? Połóż przed malcem atrakcyjną zabawkę w pewnej odległości. Na pewno zechce po nią sięgnąć. W ten sposób zachęcisz go do posuwania się w przód.

2. Raczkuje
Najpierw malec kołysze się oparty na dłoniach i kolanach. Od tego już tylko krok do raczkowania. A to bardzo ważny etap w rozwoju ruchowym – psycholodzy i fizjoterapeuci przywiązują do niego dużą wagę, ponieważ korzystnie wpływa na pracę mózgu. Ręce i nogi muszą poruszać się naprzemiennie, lewa ręka – prawa noga, prawa ręka – lewa noga. Malec nie powinien kicać jak zajączek.
Jak możesz pomóc? Dostarczaj maluszkowi okazji do raczkowania. Niech porusza się w ten sposób jak najczęściej. Ciesz się, gdy wstanie, ale nie „prowadzaj” go na siłę za rączkę, jeśli nie potrafi utrzymać równowagi. Najważniejsze, by prawidłowo raczkował, bo w ten sposób ćwiczy mięśnie, doskonali koordynację ruchową. To najlepszy wstęp do samodzielnego chodzenia.

3. Wstaje
Dziesiąty miesiąc to okres wspaniałych osiągnięć. Pewnego dnia twój maluch bez pomocy, przytrzymując się jedynie mebli, podciągnie się do góry i stanie. A może zrobi to, przytrzymując się nogi taty? To nadzwyczajne osiągnięcie.Świat z pozycji pionowej wygląda całkiem inaczej.
Jak możesz pomóc? Musisz zapewnić maluchowi odpowiednio stabilne sprzęty, by mógł uczyć się wstawać, np. kojec z drewnianymi szczebelkami, mocne i dość ciężkie krzesło. Nie kupuj mu kapci – stópki lepiej pracują, gdy dziecko ma na nóżkach tylko antypoślizgowe skarpetki.

4. Porusza się przy meblach
Kiedy dziecko już pewnie stoi i umie poruszać się przy meblach, weź je za obie rączki i zobacz, jak się czuje w takiej pozycji. Jedenastomiesięczny maluch może zrobić wtedy parę kroczków, ale nie martw się, gdy będzie jedynie stał w miejscu. Nie musisz (a nawet nie powinnaś) zachęcać go do chodzenia, prowadzając za rączkę.
Jak możesz pomóc? Nie przeszkadzaj. Zdejmij ze stołu serwetę, wynieś niskie meble o ostrych kantach, wysoko schowaj chemikalia i leki.

5. Stawia pierwsze kroczki
Już niedługo pierwsze urodziny? Popatrz, jak wspaniale rozwija się twoje dziecko! Raczkuje po całym mieszkaniu, ale widać wyraźnie, że największą przyjemność sprawia mu stanie. Trzymany za rączkę maluch potrafi zrobić parę kroków. Bywa i tak, że w tym miesiącu nadchodzi długo oczekiwana chwila i dziecko stawia swoje pierwsze samodzielne kroczki! Nauczyć się chodzić to najpierw nauczyć się wyczuwać równowagę, później umieć posuwać się do przodu. Podczas nauki chodzenia jedne dzieci są bardzo ostrożne, inne „pędzą” do przodu, niczego się nie bojąc. Wszystkie są szczęśliwe, gdy mają koło siebie rodziców dumnych z ich dokonań. Ubrany w antypoślizgowe skarpeteczki malec może chodzić zarówno po twardej podłodze, jak i miękkim dywanie – to dobra okazja do ćwiczenia sprawności stópek. Kapcie i butki kup, dopiero gdy malec zacznie sprawnie chodzić.
Jak możesz pomóc? Nie podnoś dziecka za każdym razem, gdy upadnie. Wysiłek, jaki wkłada w to, by się podnieść, też jest ważny. Dziecko upada, podnosi się, podpiera rękami, wstaje, znów upada... To taka sama nauka jak każda inna. Pozwól mu uświadomić sobie możliwości lokomocyjne, bo właśnie stąd m.in. będzie czerpało zaufanie do samego siebie.

Nie kupuj chodzika
To zupełnie niepotrzebny wydatek. Wiesz, że:
- zaburza naukę chodzenia, bo dziecko w chodziku nieprawidłowo obciąża stopy, a w konsekwencji cały układ kostny i mięśniowy. Maluchy, które dużo przebywają w chodziku, częściej zaczynają stąpać na palcach.
- utrudnia doskonalenie zmysłu równowagi, ponieważ daje podparcie z każdej strony. Maluch w chodziku nie uczy się też bezpiecznego upadania na podłogę.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Jak wspierać dziecko w nauce chodzenia? - film

raczkowanie
Adobe Stock
Rozwój
Kiedy dziecko raczkuje: kiedy powinno zacząć raczkować i jak je tego nauczyć?
To kiedy dziecko raczkuje, zależy od indywidualnych uwarunkowań. Zazwyczaj dzieci zaczynają raczkować przed 11. miesiącem życia. Ale nie każde dziecko raczkuje, niektóre omijają ten etap i zamiast raczkowania pełzają albo od razu stawiają pierwsze kroki. Zdarza się też nieprawidłowe raczkowanie − zwróć uwagę na łączenie nóżek i zagięte palce maluszka.

Być może niecierpliwisz się, rozmyślając, kiedy dziecko zacznie raczkować. Pamiętaj jednak, że dla niemowlaka, który dopiero niedawno nauczył się trafiać dłonią w drugą dłoń, raczkowanie to nie lada sztuka. Aby zacząć raczkować, dziecko musi dźwignąć pupę do góry, ustawić ręce równolegle do siebie, unieść jednocześnie dłoń i przeciwległą nogę i nie upaść przy tym na buzię. To nie jest łatwe. Nie da się nauczyć dziecko raczkować, ale można zachęcać niemowlę do raczkowania. Pomogą specjalne spodnie do raczkowania, przydatne są także maty oraz nakolanniki. Kiedy dziecko raczkuje? Dziecko zwykle powinno zacząć raczkować między 8. a 11. miesiącem życia. Zanim jednak zacznie ono raczkować, długo się do tego przygotowuje. Najpierw zaczyna od turlania się, potem przychodzi kolej na pełzanie i kołysanie się w pozycji na czworaka w przód i tył. Przenoszenie ciężaru ciała w przód i w tył, na prawo i na lewo daje niemowlakowi ważne informacje o pozycji ciała. Dopiero kiedy maluch nauczy się kontrolować swoją pozycję, zacznie raczkować do tyłu albo kręcić się wokół własnej osi. Wreszcie ruszy w wybranym przez siebie kierunku. Zatem to, w jakim wieku dziecko zacznie raczkować – czy nastąpi to bliżej 8. czy 11. miesiąca życia – zależy od tempa jego rozwoju. Na pytanie, kiedy dziecko raczkuje, jest też inna odpowiedź poza tą, że wtedy, kiedy jest do tego gotowe. Aby niemowlę zaczęło raczkować, musi mieć do tego warunki i motywację. Malcowi potrzebna jest przestrzeń , w której ma miejsce do raczkowania. W kojcu raczej nie zechce tego robić. Trzeba więc malucha umieszczać na podłodze i podsuwać mu w pewnej odległości od niego zabawki. Pomaga też zachęcanie dziecka do podejścia do rodzica. Zwykle okres raczkowania trwa przez ok. 3 miesiące. Kiedy dziecko opanuje raczkowanie do perfekcji, porzuci je bez żalu i zacznie coraz...

jak nauczyć dziecko raczkować
Adobe Stock
Rozwój
Jak nauczyć dziecko raczkować: dlaczego maluch nie raczkuje i jak mu w tym pomóc?
Sprawdź, jak nauczyć dziecko raczkować, bo raczkowanie to idealny trening: ćwiczy mięśnie i koordynację, doskonale wpływa na kręgosłup. Jest także świetną gimnastyką dla... mózgu.

Jak nauczyć dziecko raczkować? Zanim do tego przejdziemy, warto zdać sobie sprawę, jak skomplikowana jest to czynność dla niemowlęcia i dlaczego raczkowanie uznaje się za ważny etap rozwoju dziecka. Pamiętasz, jak trudno zapanować nad zdalnie sterowanym autkiem? Trzeba je najpierw „wyczuć”. Podczas raczkowania jest chyba nawet trudniej. Centrum sterowania, czyli mózg maluszka, musi wziąć pod uwagę nie tylko cztery kierunki (prawo, lewo, przód, tył), a tysiące parametrów: jedne mięśnie się napinają, inne kurczą, prawa ręka i lewa noga ruszają do przodu, pozostałe kończyny czekają na swoją kolej, biodra nie mogą się przy tym za mocno kiwać, a łokcie zginać itd. Nic więc dziwnego, że zanim malec ruszy przed siebie, musi sporo ćwiczyć. Etapy nauki raczkowania Zanim dziecko zacznie raczkować, najczęściej „zalicza” zdobycie innych umiejętności. Są to: pełzanie w przód i w tył, czołganie się na brzuchu, stawanie na czworakach i bujanie się do przodu i tyłu i w końcu raczkowanie. Około 10. miesiąca życia dziecko zaczyna bujać się siadzie klęcznym w przód i tył, później czworakuje „na wstecznym” (czyli raczkuje właśnie) albo przesuwa się do przodu z opuszczoną na pięty pupą. Czasem nawet zastyga w bezruchu i nie bardzo wie, co ze sobą zrobić. Zwykle przychodzi jednak taki moment, kiedy dziecko raczkuje do przodu, czyli czworakuje. Jak pomóc dziecku raczkować? Prawdopodobnie dziecko w końcu samo dojdzie do tego, jak się raczkuje. Zacznie to robić prawdopodobnie około 10. miesiąca życia. Musi mieć jednak okazję do ćwiczeń, a także powód, by podjąć wysiłek. Dlatego nie trzymaj za długo malca w łóżeczku albo na leżaczku i nie wyręczaj go we wszystkim (np. podając mu każdą zabawkę, na którą spojrzy). Daj mu szansę: może sam dotrze do przedmiotu, który go interesuje? Przywołuj malucha do siebie i śmiej...

nauka chodzenia
Panthermedia
Rozwój
Milowe kroki w nauce chodzenia
Przez całe pierwsze pół roku życia niemowlę tylko leży. Potem uczy się czołgać. Wreszcie raczkuje. Na pierwszy krok trzeba będzie poczekać przynajmniej do 1. urodzin.

Nauka chodzenia zajmie dziecku cały pierwszy rok życia – a może i dłużej. To zresztą wcale nie jest jakoś bardzo długo, zważywszy na to, że dziecko w 6. miesiącu życia o swoich stopach wie mniej więcej tyle,  że wyśmienicie smakują i świetnie mieszczą się w buzi! Wkładanie nóżek do ust to niezłe ćwiczenie wspomagające rozwój stawów biodrowych , a także sygnał, że najpewniej już niedługo maluch będzie gotowy do raczkowania. O tym pamiętaj! Aby dziecięce nóżki mogły się prawidłowo rozwijać, muszą mieć dużo swobody. Nie zakładaj więc niemowlęciu sztywnych spodenek (np. dżinsowych) i nie otulaj go ciasno kocem. Spowijanie zalecane jest tylko dla noworodków! Raczkowanie – wstęp do nauki chodzenia Dziecko około 8. miesiąca życia zacznie się czołgać, potem przez krótki okres może raczkować do tyłu, aż wreszcie ruszy tam, gdzie poniosą go oczy. Sposobów raczkowania jest tyle, ile dzieci, ale główna zasada ruchu naprzemiennego (lewa ręka – prawa noga i odwrotnie) pozostaje zawsze taka sama. Zwróć zatem uwagę, czy niemowlę porusza się symetrycznie, raz angażując mięśnie z lewej, a raz z prawej strony. Jeżeli „oszczędza” jeden bok, powiedz o tym lekarzowi. Takie zachowanie może być oznaką np. nieprawidłowego napięcia mięśni , które czasem trzeba rehabilitować. O tym pamiętaj! Raczkowanie wzmacnia kręgosłup, zapobiega wadom postawy, a do tego sprzyja rozwojowi mózgu. Nie jest jednak koniecznym etapem nauki chodzenia: są niemowlęta, które go omijają. Kiedy niemowlę zacznie wstawać? Podczas pierwszych prób wstawania maluch z pewnością o wiele częściej będzie łapał... zająca! To normalne. Nie staraj się go ratować przed każdym upadkiem, ponieważ właśnie padając i podnosząc się, poznaje swoje możliwości i uczy się równowagi . Mniej więcej w 7–8. miesiącu dziecko powinien też zacząć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz