Reklama

W przypadku najmniejszych dzieci czasem wystarczą źle dobrane buciki lub błędy w pielęgnacji, by za­szkodzić nóżkom i spowodować w przyszłości wady postawy. Sprawdź, co zatem warto wiedzieć o dziecięcych nóżkach, by dobrze o nie zadbać.

Reklama

W czasie przewijania nie wolno szarpać niemowlęcia za nóżki

PRAWDA Można w ten sposób uszkodzić delikatne stawy biodrowe niemowlęcia. Aby zapewnić stawom prawidłowy rozwój, układaj dziecko na brzuszku w pozycji żabki i nie krępuj ruchów dziecka poprzez ciasne otulanie czy ubieranie w nieelastyczne ubranka.
Cztaj także: Czemu warto kłaść dziecko na brzuszku? Korzyści jest więcej niż myślisz!

Każde niemowlę powinno być zbadane przez ortopedę
PRAWDA Skierowanie na bezpłatną wizytę dostaniesz od pediatry. Zdrowe dziecko w pierwszym roku życia ma sprawdzane stawy biodrowe zazwyczaj trzy razy: w 6–8.tygodniu życia, następnie w 6–7. miesiącu, a potem – gdy już dobrze chodzi, czyli około 12–14. miesiąca. Jeśli ortopeda rozpozna dysplazję, zaleci odpowiednie leczenie i wyznaczy kolejne wizyty.

Maluszek powinien uczyć się chodzić w bucikach
FAŁSZ Pierwsze kroki może stawiać boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Bez bucików dziecko trenuje mięśnie stóp i lepiej wyczuwa podłoże. Gdy może swobodnie poruszać paluszkami, łatwiej mu też utrzymać równowagę. Pierwsze buciki warto kupić, kiedy smyk zacznie chodzić sam w czasie spacerów.

Najlepsze są buty ortopedyczne
FAŁSZ Wręcz przeciwnie: specjalistyczne obuwie noszone bez potrzeby może zdeformować zdrowe stópki. Kupienie takich bucików może zalecić wyłącznie ortopeda!

Buty mogą być na dziecko za duże nawet o dwa rozmiary
FAŁSZ Buciki powinny być najwyżej o rozmiar większe. To wystarczy, by malec swobodnie poruszał palcami. W większych butach stopa nie ma dobrego oparcia, ślizga się, a wybrzuszenie na podbicie może uciskać poduszkę przed paluchem.

Dziecko nie powinno nosić obcisłych skarpet
PRAWDA By stópki się prawidłowo rozwijały, nie mogą być skrępowane. Zawsze sprawdzaj, czy skarpetki są dostatecznie rozciągliwe i nie uciskają paluszków. Maluszek powinien móc swobodnie nimi poruszać. To samo dotyczy nogawek śpiochów i pajacyków. Jak najczęściej pozwalaj maluchowi na swobodne machanie bosymi nóżkami.

Brak wklęśnięcia na spodzie stópek oznacza płaskostopie
FAŁSZ Sklepienie stópek uwidacznia się dopiero w 4–5. roku życia, kiedy na podeszwach znikają poduszeczki tłuszczyku. Wcześniej to właśnie on zasłania łuk stopy.
[CMS_PAGE_BREAK]

Trenujący chodzenie smyk nie może nosić sandałów bez pięt
PRAWDA Buciki z odkrytymi paluszkami również powinny mieć usztywnioną piętkę, tzw. zapiętek. Pomaga on w odpowiednim ustawieniu stopy.

Beczułkowate nóżki u bobasa nie są wadą
PRAWDA Gdy złączysz niemowlęciu stópki, między kolanami powstaje owalna szpara. Do drugich urodzin nóżki malucha powinny się wyprostować. Jeśli jednak są nadal beczułko­wato wygięte, idź ze smykiem do lekarza.

Maluch, który stawia pierwsze kroki, może chodzić jak kaczka
PRAWDA To zupełnie naturalne – maluszek stara się w ten sposób utrzymać równowagę. Może także stawiać stópki nieco do wewnątrz lub na zewnątrz. Zgłoś się jednak z malcem do lekarza, gdy skręca tylko jedną stopę lub ciągle się potyka, przewraca.

Zanim kupisz buciki, sprawdź
Przymierz buty malcowi i dokładnie je obejrzyj. Oto na co musisz zwrócić uwagę:
• Rozmiar. O jeden większy niż długość stopy. Paluszki nie mogą dotykać ściany buta, między dużym palcem a końcem buta powinno być około ośmiu milimetrów.
• Nosek. Palce smyka nie mogą być ściśnięte, malec powinien je swobodnie podkurczać i rozprostowywać.
• Cholewka. Powinna sięgać przynajmniej do kostki, by nóżka dziecka była trochę usztywniona. To ułatwi mu stawianie kroków.
• Zapiętek. Usztywniany pomaga w odpowiednim ustawieniu małych stópek w czasie chodzenia.
• Podeszwa. Musi być dość gruba, elastyczna, antypoślizgowa. But powinien się zginać na linii zgięcia palców, tylko wtedy smyk będzie mógł chodzić w sposób naturalny.
• Oddychający materiał. Najlepiej skóra, goreteks lub nubuk. W butach ze sztucznego tworzywa nóżki mogą się pocić i odparzać.
• Miękka wyściółka. Powinna być dobrze wyprofilowana i mieć anatomiczny, dostosowujący się do stopy kształt.

Ważne!
Maluszek nie powinien nosić butów po starszych dzieciach, bo to może przyczynić się do deformacji jego stópek.

Reklama

Konsultacja: lek. Maciej Ozonek, ortopeda dziecięcy. Umów się na wizytę przez ZnanyLekarz.pl

Reklama
Reklama
Reklama