Dobre buty - zdrowa nóżka
Bucik trzymający kostkę, płytki pantofelek czy może chodzenie na bosaka – zastanawiasz się, gdy malec stawia pierwsze kroki, jak zadbać o stopy dziecka?
- Agata Janicka
W pierwszym roku życia dziecięce stópki są okrągłe, elastyczne i miękkie. Szybka ewolucja ich budowy zaczyna się około jedenastego miesiąca życia i wiąże się ze stawianiem przez dziecko pierwszych kroków. Najważniejszy w tym okresie jest wybór obuwia.
Pierwsze buciki dla dziecka
Kiedy dziecko siedzi lub dopiero raczkuje, nie należy wkładać na jego nóżki ciężkich bucików. W tym czasie wystarczą skarpety lub miękkie papucie.
Pierwszy poważny bucik powinnaś założyć na nóżki dziecka, gdy zaczyna chodzić. Najlepsze (najbardziej higieniczne) są buciki skórzane wykonane z dosyć miękkiej skórki. Powinny mieć szerokie noski (dziecko musi swobodnie poruszać palcami) i sztywne napiętki. Najlepiej, aby buciki były dłuższe o około 7 mm od stopy malca (uciskając końcową część trzewika nie powinnaś dotykać dużego palca dziecka). Bucik dla dziecka powinien być gładki, bez grubych, drażniących skórę dziecka szwów. Musi mieć także elastyczną podeszwę.
Sznurowane, zapinane - jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?
Wygodne są buty na rzepy, które dziecko dosyć szybko uczy się sam zapinać (ważne, aby dobrze trzymały nóżkę). Pierwsze buciki mogą być sznurowane – wprawdzie wymagają pomocy przy wkładaniu, ale najlepiej trzymają nóżkę dziecka.
Unikać należy różnych sprzączek i paseczków – są niewygodne, mogą uciskać nóżkę, a ponadto nie zapewniają właściwej ochrony całej stopy.
Sprawdź, czy wiesz, jak wybrać idealne buciki dla dziecka? - test
A może chodzenie na bosaka?
Chodzenie na bosaka po dywanie, ciepłym piasku czy trawie wzmacnia dziecięce stópki i jest doskonałym ćwiczeniem zapobiegającym płaskostopiu. Aby usprawniać małe nóżki, możesz także zachęcać dziecko do wykonywania specjalnych ćwiczeń, np. chwytania woreczka z grochem czy kaszą palcami stóp lub toczenia bosą nóżką małej piłki.
Kiedy iść z dzieckiem do ortopedy?
Rodzice zazwyczaj zbyt wcześnie niepokoją się wyglądem stóp czy sposobem stawiania kroków przez swoje dziecko. Gdy dziecko zaczyna chodzić, warto wybrać się do ortopedy, który stwierdzi, czy rozwój nowej umiejętności odbywa się w sposób prawidłowy.
Pamiętać jednak należy, że kształtowanie się stóp dziecka odbywa się jeszcze w wieku przedszkolnym. Dopiero gdy dziecko ma pięć–sześć lat, można zaobserwować ewentualne płaskostopie. Wówczas, po konsultacji ze specjalistą, zapisz dziecko na ćwiczenia korekcyjne lub wykonujcie zalecone ćwiczenia w domu.
Najczęstsze problemy ze stopami małego dziecka
- Płaskostopie – brak wgłębienia pośrodku stopy, nóżka opiera się na całej jej powierzchni. Podeszwa stopy noworodka jest całkowicie gładka ze względu na pokrywającą ją warstwę tłuszczu. W miarę jak dziecko rośnie, stopniowo kształtuje się wgłębienie – ostatecznie zazwyczaj około trzeciego roku życia.
- Słabe ukształtowanie mięśni stopy – stopa ma wgłębienie, lecz brak jej napięcia mięśniowego. Nóżka staje się miękka, „rozlewa się”. Nieprawidłowość ta pojawia się zwykle u dzieci, które od małego nosiły sztywne buciki (mięsień nie mógł się więc rozwijać).
- Stopa z nadmiernym wgłębieniem – w odróżnieniu od płaskiej stopy opiera się praktycznie na palcach i pięcie.
Zobacz też: Buty dla dzieci marki Mariquita