pierwsze kroki dziecka
Adobe Stock
Rozwój dziecka

Pierwsze kroki dziecka: jak wyglądają i kiedy dziecko samodzielnie stawia pierwsze kroki?

Pierwsze kroki dziecka są bardzo nieporadne, ale to dopiero wstęp do sprawnego chodzenia. Maluch musi jeszcze sporo poćwiczyć, zanim pójdzie, dokąd chce, zatrzyma się w odpowiednim miejscu, zacznie biegać, skakać i kopać piłkę. Kiedy należy spodziewać się pierwszych kroków dziecka i jak powinny one wyglądać?

Pierwsze kroki dziecka są wielkim rodzinnym wydarzeniem. Trzeba na nie czekać do 10-18 miesiąca życia malucha. A kiedy dziecko zaczyna chodzić, jak najszybciej musisz zapewnić malcowi bezpieczne otoczenie. Dziecko będzie teraz trenować technikę chodzenia. Zanim nabierze pewności siebie i odpowiednie umiejętności, upadnie setki razy. Nie chodzi o to, aby temu zapobiec, ale żeby maluch upadał tak, aby sobie nic nie zrobić.

Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko?

Jak dziecko powinno stawiać pierwsze kroki?

Zanim maluch ruszy przed siebie na własnych nogach, musi zacząć chodzić bokiem, podpierając się rękami o meble. To szalenie ważny etap nauki chodzenia, gdyż uczy dziecko, jak przenosić ciężar ciała z nogi na nogę i jak pracować miednicą. Zatem tak naprawdę pierwsze kroki dziecko stawia, chodząc bokiem przy meblach.

W treningu chodzenia ważnym etapem nauki chodzenia jest też sprężynowanie na stojąco – dziecko stoi, podpierając się rączkami i rytmicznie ugina i prostuje nogi. Dzięki temu koordynuje pracę zginaczy i prostowników kończyn dolnych. Gdy maluch nabierze pewności siebie, staje, trzymając się czegoś jedną ręką, w końcu uwalnia tę rękę i rusza w przód. Pierwsze kroki dziecka nie zaprowadzą go za daleko – maluch postawi dosłownie kilka kroków, zanim upadnie.

Jak wyglądają pierwsze kroki dziecka?

Najczęściej malec stawia je, aby dojść do mamy lub taty, zwłaszcza jeśli ci mobilizują go do pierwszych kroków, wyciągając ręce w kierunku dziecka i zachęcając je głosem do zdobycia się na odwagę.

Pierwsze samodzielne kroki dziecka są:

  • chwiejne i dość szybkie,
  • wykonywane na szeroko rozstawionych nogach,
  • mogą być nierównej długości,
  • dziecko często ma zaciśnięte piąstki,
  • unosi barki do uszu,
  • ma zdziwioną minę,
  • wypina brzuszek i pośladki.
Uwaga! Dziecko, które trzyma coś w rączce, stawia pewniej kroki podczas nauki samodzielnego chodzenia. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że koncentracja na trzymanym przedmiocie pozwala wyłączyć część zbędnych napięć w ciele dziecka, które utrudniają skoordynowany chód.

Nie denerwuj się, jeśli początkowo dziecko będzie krzywo stawiać nóżki. „Koślawy” chód i pałąkowate nogi to zazwyczaj etap przejściowy (częściej pojawia się na przykład u dzieci pulchnych). Nie wymaga to interwencji lekarza – wystarczy dbać o to, by dieta malca była bogata w wapń. Czasami pediatra może zalecić też podawanie dziecku witaminy D3.

Dziecko cieszy się ogromnie, gdy rodzice doceniają jego wysiłki, bijąc brawo. Widząc w oczach mamy i taty podziw, podnosi się i kolejny raz próbuje. Nawet początkowe niepowodzenia nie zniechęcają go do dalszych ćwiczeń.
Pamiętaj, że chodzenie może dziecko tak zaabsorbować, iż przez kilka tygodni nie będzie robić postępów w innych dziedzinach, może się wręcz cofnąć. Ale teraz nic nie jest dla niego równie ważne jak pierwsze kroki.

Pierwsze samodzielne kroki dziecka – bezpieczeństwo

Pozwól dziecku na eskapady w różne części domu. By małemu odkrywcy zapewnić bezpieczeństwo, załóż plastikowe nakładki na kanty i narożniki mebli, zasłoń gniazda elektryczne, połóż matę antypoślizgową w łazience. Schowaj wszystko, co ostre, szklane i drobne. Zablokuj też dostęp do schodów, okien i lekarstw. Upewnij się, że nisko położone szafki i szuflady są zamknięte na klucz lub ich uchwyt blokują specjalne nakładki.

Pamiętaj jednak, że aby nauczyć się chodzić, dziecko musi upadać. Dla niego to sygnał, że technika chodu nie była wystarczająco dobra i jednocześnie impuls, aby ją doskonalić. Dlatego nie należy prowadzić dziecka za obie rączki – to uchroni je przed upadkiem, ale nie da szans zdobywania doświadczenia i szlifowania techniki chodu.

Podczas prób chodzenia podsuń dziecku wózek, rowerek-pchacz lub inną zabawkę do pchania. Drepcząc przy nich, nabierze większej pewności siebie. Oparty o tzw. jeździdełko może spacerować po całym mieszkaniu. Z braku odpowiedniego sprzętu może posłużyć się nawet… kuchennym taboretem. Rozwój ruchowy znakomicie wspierają też stare dobre konie na biegunach. Na pewno nie pomoże natomiast dziecku chodzik.

Pierwsze kroki dziecka – w butach czy boso?

Do tej pory stopa dziecka nie była obciążona, całą powierzchnią styka się więc z podłożem. To tzw. fizjologiczne płaskostopie u dziecka, które będzie się utrzymywać do trzeciego-czwartego roku życia – wówczas zniknie poduszeczka tłuszczowa na podeszwie i wzmocni się aparat więzadłowy. Do tego czasu małe stópki będą się prawidłowo rozwijały, jeśli będziesz często pozwalać maluszkowi chodzić boso lub w antypoślizgowych skarpetkach po miękkich i ciepłych powierzchniach, np. po dywanie. Pamiętaj jednak, że dziecko nie powinno dreptać bez butów po twardej podłodze, na przykład po terakocie – nie tylko jest ona zimna, ale może nawet w pewnych warunkach źle wpływać na kształtowanie się stopy.

Pierwsze buty do chodzenia załóż dziecku, gdy zacznie ono dość pewnie chodzić. Muszą być nowe – otrzymane „w spadku” mogłyby zdeformować stopę, przyzwyczaić jej mięśnie i więzadła do nieprawidłowej pozycji. Gdy będziesz zamierzała kupić buty, najlepiej zabierz malca do sklepu. Małe stopy różnią się tęgością i wysokością podbicia, więc miarka ci nie wystarczy. Pamiętaj, że dobre buty mają elastyczną podeszwę oraz szeroki nosek, dziecko może w nich swobodnie kucnąć. Rozmiar dobierz tak, aby paluszki swobodnie się poruszały (buty powinny być większe o 5-10 mm).

Konsultacja: Artur Bartochowski, magister rehabilitacji ruchowej

Sprawdź także:

dwójka bawiących się przedszkolaków
Adobe Stock
Czas wolny
Jak zabawa wpływa na rozwój dziecka? [QUIZ]
marko
Marko
Rozwój
Najlepsze zabawki wspierające rozwój dziecka w różnych obszarach
Zastanawiasz się, co kupić dziecku na święta? Poznaj zabawki, które rozwiną motorykę, zmysły i wyobraźnię malucha, a do tego będą wspaniałym prezentem pod choinkę!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '16Mw3eepr6eVeCpzoCMMucV37zEZMVrD4iyi4qDw2CL.37', 'kmrqnrplas', 'eibhuhxaxqjkuxjfcbzblgvfruli']);   Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto pomyśleć o tym, co sprezentować dziecku pod choinkę. Jeżeli szukasz czegoś dla niemowlęcia, sięgnij po zabawki, dzięki którym maluch będzie mógł rozwinąć zdolności poznawcze oraz motoryczne. Powinny być to również przedmioty przykuwające wzrok dziecka, a także takie, które rozbudzają ciekawość i wyobraźnię. Poznaj rozwojowe zabawki Tiny Love, które wspomogą rozwój twojego dziecka i przy okazji idealnie sprawdzą się, jako świąteczny prezent.   Jaka zabawka pomoże wspierać rozwój dużej motoryki dziecka? Jeśli chcesz ułatwić dziecku naukę unoszenia główki, siadania, raczkowania, czy chodzenia, sięgnij po Spiralkę sensoryczną Inspiral - Klepsydra . Pozwoli ona rozwinąć maluchowi zdolności poznawcze oraz motoryczne. Dzięki innowacyjnej wirującej strukturze spiralki, dziecko może sięgnąć do środka zabawki i odkryć co znajduje się w środku. Wnętrze klepsydry wypełnione jest małymi kuleczkami - gdy szkrab wprawi zabawkę w ruch, usłyszy grzechotanie, które przyczyni się do rozwoju zmysłu słuchu i kojarzenia. Ponieważ zabawka jest łatwa do uchwycenia i trzymania, dziecko rozwija także mięśnie palców i rąk, a tym samym zmysł dotyku. Spiralna struktura sprawia, że zabawkę można turlać po ziemi, co daje jeszcze maluchowi więcej frajdy. Jej podstawa jest przezroczysta - dziecko może sprawdzać co znajduje się za prześwitującym materiałem. Zabawka wyposażona jest w satynowe tasiemki. Każda mama wie, że maluchy uwielbiają pociągać za wszelkiego rodzaju metki, tasiemki, sznurki… Jaka zabawka pomoże wspierać rozwój małej motoryki dziecka?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj