Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, basen, mama
Rozwój

Niemowlak na basenie

Ćwiczenia w wodzie to świetna gimnastyka dla mięśni i stawów oraz sposób na poprawę koordynacji ruchowej niemowlaka.

Chciałabym zabrać moją czteromiesięczną córeczkę na basen. Czy są jakieś przeciwwskazania?

Nie, jeśli dziecko jest zdrowe, bez obaw można je zabrać na basen, gdy ma 3–4 miesiące. Tym bardziej, że pływanie jest dla niemowlaków naturalne. Przecież płód spędza aż dziewięć miesięcy w wodzie. Dlatego maluszki świetnie radzą sobie na basenie, nawet bez specjalnego treningu. Odruchowo zamykają usta i oczy w kontakcie z wodą. Oczywiście, ćwiczenia powinny być prowadzone pod okiem instruktora.

Zawsze warto też sprawdzić czystość i temperaturę wody (najlepsza to 32–34 stopnie C) i pamiętać o tym, by nie podawać dziecku jedzenia mniej niż godzinę przed basenem. Z nauki pływania trzeba jednak zrezygnować przy przewlekłych chorobach nerek, a także wtedy, gdy  dziecko jest uczulone na  środki stosowane do dezynfekcji wody, np. chlor czy ozon. Wyprawa na basen nie jest też wskazana przy schorzeniach skóry, chorobach zakaźnych, biegunce, katarze oraz ostrych infekcjach górnych dróg oddechowych.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

mama, niemowlę, sen, spać, łóżko
Pielęgnacja
Razem czy osobno
Czujesz, że nadal łączy cię z maluszkiem niewidzialna pępowina? To zupełnie naturalne. Ale weź pod uwagę, że jeśli czasem się rozdzielicie, dziecko będzie uczyć się samodzielności i niezależności.

Możesz spać z dzieckiem, ale możesz też nauczyć je zasypiania we własnym łóżeczku. Możesz wziąć z nim wspólną kąpiel w dużej wannie, ale możesz też włożyć je do jego wanienki. Możecie razem udzielać się towarzysko – albo wybrać opcję: maluch zostaje z tatą, mama idzie na imprezę. Co wybrać? Podpowiadamy, co będzie najlepsze dla was obojga. Kąpiel w wannie Nasza trzymiesięczna Anielka zaczęła protestować podczas kąpieli. Moja mama poradziła, aby kąpać się z małą w dużej wannie. Pomysł mi się spodobał, ale nie jestem pewna, czy wspólna kąpiel na pewno jest zdrowa dla dziecka. Karolina z Piaseczna Taka wspólna kąpiel jest nie tylko zupełnie bezpieczna, ale i bardzo przyjemna! Maleństwo jest wtedy z tobą bardzo blisko, dzięki czemu czuje się bezpiecznie i łatwo się odpręża po dniu pełnym wrażeń. Usiądź wygodnie w wannie i poproś męża, aby podał ci malucha. Oprzyj jego plecki o swoją klatkę piersiową, tak aby nóżki i pupa były zanurzone w wodzie (o temperaturze ok. 37°C). Możesz też ugiąć kolana i ułożyć maluszka przodem do siebie, opierając jego plecy o swoje uda. Dzięki takiej pozycji możesz swobodnie kontrolować poziom zanurzenia. Zanim zaczniesz myć dziecko, możecie przez kilka chwil się pobawić. Weź jego dłoń i np. uderzaj nią o powierzchnię wody, tak aby wokół rozpryskiwały się krople. O tym pamiętaj! Zanim nalejesz wody do wanny i włożysz do niej malucha, weź prysznic, aby zmyć z siebie kurz i pot. Zrezygnuj ze wspólnej kąpieli z dzieckiem, jeśli masz infekcję pochwy albo problemy dermatologiczne. Wyjście do kawiarni Dzięki piaskownicy i placom zabaw poznałam kilka świetnych dziewczyn! Mamy dzieci w tym samym wieku i dobrze się nam rozmawia. Zastanawiałam się, czy nie urządzić naszego spotkania w pobliskiej kawiarni, ale dwie znajome uważają, że to zły pomysł. Anita z Warszawy Przekonanie,...

niemowlę, pić, butelka, woda, smoczek
Dieta
Woda - napój na upały
Gdy maluch wyciąga rączkę po kubeczek warto, by było w nim to, co najzdrowiej ugasi pragnienie. Popijanie wody to najprostszy sposób, by dziecko było zdrowe i miało mnóstwo energii. Nie tylko podczas upałów.

O tym, że jest niezbędna do życia, napisano już chyba wystarczająco dużo. A mimo to często o niej zapominamy. Nie zaszkodzi więc powtórzyć, że woda krąży w naszych komórkach, tkankach, krwi i płynach ustrojowych. Pomaga rozprowadzać tlen i substancje odżywcze, reguluje ciepłotę ciała, ciśnienie krwi, napięcia tkanek. Bez niej nie jest możliwe trawienie, wypróżnianie i oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii i różnych substancji toksycznych. Tyle uzasadnienia. Czas na konkrety, czyli co i jak. Im młodsze dziecko, tym częściej musi pić Bo jego organizm zawiera więcej wody – nienarodzone dziecko ma jej 94 proc., niemowlę 70–75 proc. (dla porównania dorosły – 54–60 proc.) – i codziennie traci jej 1–1,5 litra (czyli około 10–15 proc. ciężaru ciała). Taką jej ilość trzeba uzupełniać, by nie zakłócić przemiany materii w organizmie i nie dopuścić do odwodnienia. Nie oznacza to jednak, że małe dziecko musi codziennie wypić aż litr czystej wody. Znaczną jej ilość dostaje wraz z mlekiem (a później także z innym jedzeniem), a trochę wytwarza sam organizm. Każdemu według potrzeb Jeśli nasz organizm potrzebuje wody, odczuwamy pragnienie, ale gdy chodzi o małe dziecko, nie zawsze można temu ufać. Zajęte zabawą może zapomnieć się upomnieć. Poza tym w pewnych sytuacjach organizm traci więcej wody w krótkim czasie. Dzieje się tak, gdy maluszek został ubrany zbyt grubo, na dworze panuje upał, w mieszkaniu jest duszno i gorąco, a także podczas podróży nieklimatyzowanym samochodem (i samolotem też) oraz podczas aktywnej zabawy. Podobnie jest podczas choroby, np. kiedy dziecko gorączkuje, wymiotuje, robi luźniejszą kupkę czy ma biegunkę, rzadziej siusia. Odwodniony maluch początkowo jest tylko osowiały, ale funkcjonowanie jego organizmu pogarsza się bardzo szybko. Dlatego trzeba regularnie podawać mu coś do picia, a gdy...

niemowlę, mama, pielęgnacja
Pielęgnacja
Mycie dziecka na sucho
Kąpiel bez wanienki? No, kąpiel to może za dużo powiedziane, ale mycie bez zanurzania w wodzie jest możliwe. I czasem warto z niego skorzystać. Kiedy? Jak to zrobić? Oto nasze podpowiedzi.

Pediatrzy i położne zalecają, by kąpać maleństwo codziennie, bo wiadomo: gdy człowiek (także ten bardzo, bardzo mały) jest odświeżony, pachnący i zrelaksowany, lepiej się czuje i przyjemniej mu się zasypia. Życie pisze jednak różne scenariusze i zdarza się, że trzeba się obyć bez pluskania. Lepiej zrezygnuj z kąpieli Jesteś tak zmęczona, że kręci ci się w głowie i wszystko ci leci z rąk, lepiej zrezygnować z wieczornej kąpieli. Nie ma sensu strugać bohatera i niczym Bob Budowniczy oświadczać wszystkim, że „dasz radę”. W takiej sytuacji i dla malca, i dla ciebie będzie lepiej, jeśli dasz sobie spokój z wanienką, myjkami itd. i poprzestaniesz na myciu na sucho. W końcu jutro też jest dzień. Kąpiel możesz darować sobie także wtedy, gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, bo w takim stanie potrzebuje ono przede wszystkim snu i świętego spokoju. Nie ma sensu kąpać maluszka na siłę również wtedy, gdy z jakichś powodów nie można tego zrobić bezpiecznie: bo właśnie wysiadło ogrzewanie lub światło, bo jesteście poza domem i warunki, w których musiałabyś to zrobić, są, mówiąc oględnie, nie najlepsze, bo jest problem z wodą, bo, bo… Przykłady można mnożyć. Kłopoty, jakie mogłyby wyniknąć z organizowania kąpieli w niesprzyjających warunkach, mogłyby być większe niż zysk z niej. Obawy związane z kąpielą Pewnie spytasz: a co z niewygojonym pępkiem? Tak naprawdę nie ma powodu, by rezygnować z kąpania oseska, któremu nie odpadł jeszcze kikut pępowiny – wystarczy nalać do wanienki tylko tyle wody, by nie zalewać gojącego się miejsca. Kroplami, które na nie spadły, nie trzeba się przejmować – chodzi o to, by kikutek nie mókł w wodzie niczym ogórki w słoiku, bo mógłby się przez to źle goić. Jeśli mimo wszystko boisz się zmoczyć pępek (nic w tym dziwnego, w końcu nie masz jeszcze zbyt wielkiej wprawy), możesz przez...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak