
Ciałko zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nóżki i rączki, a kolanka pod brodą – taką pozycję przez ostatnie tygodnie ciąży przyjmuje szykujące się do narodzin dziecko. A po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materacyk sporego łóżeczka zastępuje przytulny, ciasny kącik, jaki maluch miał do dyspozycji w brzuchu mamy. Jak pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak go ułożyć, by było mu wygodnie i bezpiecznie? Przez pierwsze miesiące decyzja należy do ciebie, bo starsze niemowlę będzie już próbowało ułożyć się samo. O rady poprosiliśmy pediatrę neonatologa.
Dlaczego małym dzieciom zaleca się spanie na plecach?
To wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do snu dla maleństwa. W ten sposób można układać je i na czas drzemek w ciągu dnia, i podczas nocnego odpoczynku. Są jednak sytuacje, w których trzeba jej unikać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – wtedy lekarz zaleca częste układanie malca w pozycji żabki (na brzuszku z szeroko rozstawionymi nóżkami). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku.
Zapamiętaj: Jeżeli maluszek leży zawsze tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych ważnych umiejętności, np. podpierania górnych partii ciała na rączkach czy samodzielnego dźwigania główki.
Czy noworodkowi jest wygodnie bez poduszki?
Małe dzieci powinny leżeć bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę, dopiero gdy maluch skończy pół roku. Jednak jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać, poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby stworzyć niewielką różnicę poziomów, od wezgłowia można też podstawić coś pod nogi łóżeczka.
Zapamiętaj: Tułów i głowa dziecka muszą być utrzymane w prostej linii. Głowa nie może np. dotykać brodą klatki piersiowej lub być odchylona do tyłu.