Reklama

W jakiej pozycji lubisz zasypiać, a w jakiej zwykle się budzisz? Odpowiedzi będzie tyle, ile możliwości. A jak lubi spać noworodek? Musi minąć trochę czasu, byś mogła się o tym przekonać. Na razie, gdy się obudzi, leży dokładnie tak samo, jak gdy go ułożyłaś do snu (czasem się trochę rozkopie). Dopóki nie nauczy się obracać, to ty powinnaś zadbać, by mógł leżeć w różnych pozycjach. Bo patrzenie na świat z jednej perspektywy jest nie tylko nudne, ale i nie najlepsze dla prawidłowego rozwoju.

Reklama

Choć noworodek jest bezbronną istotką, twój delikatny, ale pewny chwyt (nie opuszkami palców, ale pełną dłonią) jest mu bardzo potrzebny. Sprawi, że poczuje się bezpiecznie. Nie bój się zatem wyjmować go z łóżeczka i z powrotem tam odkładać. I pamiętaj, każda zmiana pozycji to dla dziecka nowe doświadczenie. Zanim się z nim oswoi, minie kilka dni.

  • Gdy odkładasz dziecko do łóżeczka, trzymaj je blisko ciała i odwracaj bokiem do podłogi. Maluch będzie mógł obserwować, co się z nim dzieje i mniej się zestresuje. Nie zapominaj też o sobie. Ustawiając stopę na podnóżku, odciążysz kręgosłup podczas pochylania. Na razie maluszek waży niewiele, ale z każdym dniem jego ciałka będzie przybywać (fot. 1).
Piotr Ratajski
  • Do snu układaj dziecko na wznak. Jeśli przykrywasz je kołderką, połóż je w nogach łóżeczka. Taka pozycja uniemożliwi noworodkowi wsunięcie się z główką pod przykrycie. Maluchy, które śpią w rożkach lub śpiworkach, można kłaść wyżej – ciasno opatulone nie mają szansy zakryć sobie noska. Warto pamiętać o zmianie pozycji, bo długie leżenie na plecach może odkształcać główkę (fot. 2).
Piotr Ratajski
  • Noworodkowi nie jest potrzebna poduszka Do czasu, gdy skończy pięć miesięcy, powinien leżeć płasko. Poduszkę można wsunąć pod materac albo pod dwie nogi łóżeczka włożyć książki, by powstał lekki spadek. Dla rodziców, którzy boją się, że dziecko zechce odwrócić się na bok (noworodkom się to nie zdarza), wymyślono podpórki, które ograniczają możliwość ruchów. Dzięki nim w dużym łóżeczku maleństwo poczuje się przytulniej (fot. 3).
Piotr Ratajski
  • Jeśli maluszek ulewa po karmieniu, układaj go na boku. Zdarza się to dzieciom, które nie zdołały odbić połkniętego powietrza. Aby noworodek wytrwał w tej pozycji, podeprzyj mu plecki rulonem z kocyka. Dziecka, które skończyło 2–3 tygodnie, nie zostawiaj w tej pozycji bez opieki. Pod twoją nieobecność może przewrócić się na brzuszek i zatkać sobie nosek (fot. 4).
Piotr Ratajski
  • Od pierwszego dnia dziecko kładź na brzuszku. Maluszki, których rodzice później przypominają sobie o tej pozycji, zwykle za nią nie przepadają. Dla usprawniania mięśni karku, dla uświadomienia dziecku, że tak można, i dla urozmaicenia dnia ważne jest, by maluch mógł leżeć na brzuszku tak długo jak na plecach. Jeśli dziecko leży w tej pozycji, zawsze miej go na oku (fot. 5).
Piotr Ratajski

W roli modelki: Anna Sobczyńska z córeczką Helenką.

Reklama

Konsultacja merytoryczna

Magdalena Kukulska

Położna i terapeutka uroginekoloiczna, refleksolog. Prowadzi szkołę rodzenia Centrum dla Kobiet aKuKu, posiada tytuł Międzynarodowej Konsultantki Laktacyjnej (IBCLC) i Certyfikowanej Doradczyni Laktacyjnej, ukończyła m.in. kursy dla położnych przyjmujących porody w domu
Reklama
Reklama
Reklama