Reklama

Z rozwojem wyobraźni i kreatywności jest podobnie jak z rozwojem innych obszarów: wszystko odbywa się stopniowo i jakby mimochodem, podczas zabawy.

Reklama

Rozwój małego dziecka

Przez większą część 1. roku życia dziecko żyje w świecie konkretów, a więc tego, co może zobaczyć, dotknąć, usłyszeć i zbadać na wszelkie dostępne sposoby, z oblizywaniem i wąchaniem włącznie. Potem zaczyna także eksperymentować, np. w nieskończoność zrzuca na podłogę jakiś przedmiot. Rodziców to czasem denerwuje, jednak warto zaufać maluszkowi, bo dzięki temu odkrywa ważne rzeczy, w przypadku rzucania na przykład to, że jest w stanie świadomie zwolnić uchwyt palców, a upuszczony przedmiot zawsze spada, zamiast poszybować pod sufit.
Pod koniec 1. roku życia zaczyna się rozwijać także jego wyobraźnia, a wraz z nią kreatywność. Najpierw maluszek naśladuje w zabawie czynności, które dobrze zna: karmi misia, układa go do snu, udaje, że rodzice rozmawia przez telefon itd. Jego wyobraźnia pracuje już pełną parą, bo telefonem może być otwarta dłoń, a miś może zjeść na obiad zupę z klocków albo kolorową skarpetkę. Z czasem dziecko potrafi coraz więcej: tworzy w wyobraźni coraz bardziej złożone światy, pełne postaci, przedmiotów i zdarzeń, z którymi nie zetknął się w rzeczywistości.

materiały prasowe

Jak wspierać malucha?

Co możesz zrobić, by twoje dziecko rozwijało kreatywność i wyobraźnię? Przede wszystkim pozwól mu eksperymentować i badać świat na wszelkie możliwe sposoby (oczywiście w granicach rozsądku, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo). Niech maluch bawi się używając zabawek i innych przedmiotów tak, jak ma ochotę, np. niech paraduje z miską na głowie, udając, że to hełm. Doceń jego wyobraźnię i kreatywność, gdy wciela się w najróżniejsze role, rozmawia z psem, wymyśla niesłychane historie albo bawi się zabawką, w sposób, którego nie zaproponował producent. Każda z takich zabaw jest niezwykle rozwijająca i będzie procentować w przyszłości!

Odpowiednie zabawki

Istnieją jednak zabawki, które mogą pomóc w rozwoju wyobraźni i kreatywności. Warto się im przyjrzeć.

Mali Odkrywcy
Lew Leonardo, Królik Thomas i Myszka Coco zawdzięczają swoje imiona trzem wielkim, niezwykle kreatywnym postaciom: Leonardowi daVinci, Thomasowi Edisonowi i Coco Chanel.

materiały prasowe

Każda z tych zabawek jest interaktywna i dzięki inteligentnym czujnikom reaguje na to, co robi z nią dziecko, np. zaczyna chrupać, gdy malec podsuwa jej jedzenie, chichocze, pochrapuje itd.
Małymi Odkrywcami można się bawić na wiele sposobów. Na przykład w „A ku ku” wygląda tak: gdy schowasz Leonarda, Thomasa lub Coco w pudełku, szufladzie albo gdziekolwiek indziej, zwierzątko zawoła, by je znaleźć, a gdy malec je odkryje, będzie wiwatować. Takich funkcji Mali Odkrywcy mają aż 7. Karmienie zwierzątka, łaskotanie go, skakanie wraz z nim i pozostałe zabawy to także świetny punkt wyjścia do snucia najróżniejszych historii, których bohaterem jest malec i jego ulubiony Mały Odkrywca.

materiały prasowe

Do każdej z zabawek dołączono 7 bezpłatnych kart rozwojowych ze wskazówkami dotyczącymi nauki i zabawy, które nie tylko pozwalają rodzicom w pełni zrozumieć wartość rozwojową poszczególnych zabaw, ale także są inspiracją do wielu kolejnych.

Książeczka interaktywna – dwustronna – Zabawa na łące (Tiny Love)
Czarno-białe ilustracje, które możemy znaleźć po jednej stronie tej składanej w harmonijkę książeczki, są idealne dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3. miesiąca życia i właśnie takie kontrastowe obrazki widzą najlepiej. Nieco starszy bobas także znajdzie tu coś dla siebie: piękne, pełne intrygujących szczegółów kolorowe obrazki przedstawiające sarenkę bawiącą się na łące.

materiały prasowe

Książeczka rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka i może być punktem wyjścia do rozmów i opowiadania bajek o jej bohaterce.
Zabawka pomaga także w rozwoju innych obszarów, np. dzięki niej maluszek spędza więcej czasu na brzuchu (to ważne, bo dzięki temu wzmacnia mięśnie ramion i karku), uczy się wyciągania rąk , chwytania i badania poszczególnych elementów, a różne kolory, kształty i tekstury, stymulują zmysły.

materiały prasowe

Książeczka jest nieduża i lekka, dzięki czemu łatwo ją zabrać ze sobą na spacer albo w podróż. Twoje dziecko znajdzie w niej lusterko, zabawkę „A ku ku” i satynowe wstążki, odkryje, że ogonek lista szeleści, a drzewo ma ciekawą fakturę.

Książeczka edukacyjna dla dziecka – Świat Małej Księżniczki
Ta piękna, mięciutka książeczka ma liczne elementy, które zachęcają, by je odkrywać: ciekawe tekstury, klakson, elementy 3D, gryzak, satynowe wstążki i lusterko.

materiały prasowe

Zabawka rozwija wiele obszarów, w tym wyobraźnię i kreatywność: bawiące się nią dziecko z czasem uświadamia sobie, że ukazane w książeczce przedmioty istnieją także w realnym świecie, bajkowe sceny zachęcają do rozmawiania o nich, a z czasem także snucia własnych historii na ich temat.

materiały prasowe

Książeczka jest nieduża i ma uniwersalne zapięcie, za pomocą którego można ją przypiąć ją np. do wózka.

Zestaw kubeczków kąpielowych do zabawy

materiały prasowe


Kolorowe kubeczki o ciekawym kształcie zachęcają do eksperymentowania w wodzie i nie tylko. Rozwijają wiele obszarów, w tym wyobraźnię i kreatywność. Dziecko może bawić się nimi na wiele różnych sposobów: może sprawdzać, co się z nimi dzieje w wodzie (Toną? Unoszą się na powierzchni?), układać jedne na drugich, tworzyć fontannę, sprawdzać, czy poza wodą da się w nich przenosić coś jeszcze itd. Kubeczki są wykonane z nietoksycznych materiałów oraz wolne od BPA i ftalanów.

materiały prasowe

Zestaw zabawek do kąpieli
Te 4 kolorowe postacie – Lisek Christopher, Jeżyk Marie, Króliczek Thomas i Słonik Samuel – są tak urocze, że można się nimi bawić w nieskończoność, wymyślając im wciąż nowe przygody, np. wysyłając je w morską podróż na gąbce albo ucząc nurkowania.

materiały prasowe

Są mięciutkie i miłe w dotyku, a w dodatku można je wypełnić wodą, a potem nią pryskać. Mają idealny rozmiar: świetnie się mieszczą w rączce dziecka. Wykonano je z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, wolnych od BPA i ftalanów.

materiały prasowe

Sorter i układanka 2 w 1
Ten kolorowy sorter uczy nie tylko myślenia i panowania nad niesfornymi paluszkami, ale także rozwija kreatywność i wyobraźnię, bo jest także nietypową – bo przestrzenną – układanką.
Gdy zabawka jest złożona, dziecko może bawić się nią jak klasycznym sorterem, a więc dopasowywać kształty do otworów w kształcie kwadrata, kółka, krzyżyka i trójkąta.

materiały prasowe

Gdy ją rozłoży, sorter zmienia się w układankę z wieloma ciekawymi elementami, które można badać. Co więcej, zabawka ma ruchome ścianki, które można ustawiać w różnych pozycjach, tworząc z nich najrozmaitsze konstrukcje, np. domek, dinozaura, pudełko z ruchomym wieczkiem albo podest na nóżkach.
Różnokolorowe klocki (każdy ma inny kształt) także są interesujące: dwa z nich są grzechotkami, jeden piszczkiem, który wydaje odgłos po naciśnięciu, a jeden piszczkiem-shakerem.

materiały prasowe

Uwagę malca przyciąga także obracające się kółko A ku-ku z ukrytymi pod nim postaciami zwierzątek oraz bezpieczne lusterko, w którym można się przejrzeć.
Ruchome ścianki sprawiają, że zabawka może przybrać najróżniejsze kształty, co pozwala rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem Marko

Reklama
Reklama
Reklama