Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, rysoawanie, kartka, kredki
Rozwój

Pozwól dziecku bazgrać

Gdy maluch pewnie trzyma w ręku zabawki i umie nimi manipulować, daj mu do ręki kredkę i pokaż, jakie ślady zostawia na papierze. To dla niego fantastyczne doświadczenie.

Małe dziecko na początku jest zafascynowane samym ruchem – chwyta kredkę całą dłonią i rysuje, nie odrywając ręki od papieru. Wychodzi poza obręb kartki, czasem mu się ona przesuwa, ale malec się tym nie martwi. Sama czynność wodzenia kredką jest dla niego ciekawa. Nie trzeba się jednak dziwić, gdy po chwili pogniecie kartkę i popatrzy na mamę dumne ze swego „osiągnięcia”.
Nie wszyscy doceniają ten pierwszy etap dziecięcej twórczości, zwany przez psychologów okresem bazgroty. Wielu rodzicom wcale nie przychodzi do głowy, by dać półtorarocznemu maluchowi kredkę i kartkę. Ten etap jednak spełnia istotną rolę w rozwoju całej dziecięcej twórczości rysunkowej. Jest podstawą języka obrazowego (później malec przez swoje rysunki będzie wyrażał, co myśli i czuje), rozwija się podobnie jak mowa. Można go porównać do okresu gaworzenia, które jest warunkiem koniecznym, by dziecko zaczęło mówić. 

Między pierwszyma drugim rokiem życia maluch tworzy na papierze zagmatwany labirynt kresek, potem linii poziomych, następnie pionowych, w dalszej kolejności rysuje kropki i zygzaki. Trzynastomiesięczna Jagoda najpierw rysowała poziome kreski, a po kilku miesiącach kreśliła linie koliste i kółeczka. Jeśli da się jej pędzelek i farby, z zapałem tworzy abstrakcyjne obrazki. Podziw rodzica w przypadku takich plastycznych osiągnięć jak najbardziej wskazany.   


Ekspert odpowiada: Magdalena Gąssowska, psycholog mama dziesięcioletniej Ady, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP.

Co robić, aby dwuletni malec nie mazał w domu po ścianach?
Jeśli mały artysta rysował już na papierze, pewnego dnia spróbuje swoich umiejętności na ścianie. Tylko nieliczni rodzice akceptują taką twórczość. Ci, którzy do nich nie należą, mogą kupić tablicę i kredę – problem się rozwiąże, a dziecko będzie miało radość. Należy ustawić tablicę, położyć przy niej kolorowe kredy i obserwować. Jeśli malec zacznie rysować, wyrażamy swoje uznanie (uwaga: maluchy mogą wkładać kredę do buzi). Zróbcie wspólny rysunek (mama, tata i dziecko). Nie ścierajcie go od razu, tylko się nim nacieszcie. Tablicę może zastąpić duży arkusz papieru przyczepiony do ściany, na którym malec może rysować. Małego dziecka nie trzeba uczyć rysunku, lepiej stwarzać warunki do działania i wzbudzać przekonanie, że to, co robi, jest warte włożonego wysiłku.

Radosne początki twórczości
Zainicjuj rysowanie lub malowanie. Jeśli jednak maluch nie ma na nie chęci, poczekaj – przyjdzie czas, gdy sam z ochotą zacznie rysować.
• Nie poprawiaj rysunków, nie pytaj, co przedstawiają, chwal prace i czasem rób coś razem z dzieckiem.
• Daj maluchowi do rączki miękką kredkę, np. grubą kredkę świecową, którą łatwo trzymać w ręce, albo miękkie kredki ołówkowe.
• Wykorzystuj różne techniki – nie tylko kredki, ale też kredę, farby plakatowe, malowanie gąbką.
• Kup farby do malowania palcami – umocuj na stole arkusz papieru, postaw miseczkę z wodą do mycia rączek i farby. Zabawa sprawi dziecku radość i uwrażliwi koniuszki palców lub dłonie na dotyk. Przyda się szczególnie w rodzinach, w których panuje przesadny kult czystości. 
• Sama zacznij malować – dzieci uczą się przez naśladowanie. Usiądź koło dziecka, wyciśnij na swoją i jego kartkę farbę z tubki. I chwyćcie ze pędzle.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

rysunek dziecka
Fotolia
Wychowanie
Dziwne rysunki dzieci – czy powinny niepokoić?
Rysunek dziecka może wiele ci powiedzieć o nim samym: czy dziecko jest szczęśliwe, co może sprawiać mu problem, jak się czuje, czego potrzebuje, o czym myśli... Trudno ci w to uwierzyć? No to sprawdź!

Rysunek to dla dziecka jeden z najważniejszych sposobów wypowiedzi. Dziecko może nie umieć nazwać swoich uczuć, nie zdawać sobie z nich sprawy czy bać się je wyjawić, za to potrafi przelać je na kartkę papieru. Tyle tylko, że dorośli nie zawsze potrafią zinterpretować dziecięce rysunki. A szkoda, bo są one na tyle ważne, że mogą pomóc zdiagnozować  problemy dziecka . Korzystają z nich nawet psychologowie! Dowiedz się,  jak pokonać problemy dziecka przez zabawę Co rysuje trzylatek Dzieci około 3. roku życia rysują kółka lub zamknięte owale. Wtedy właśnie dziecko zaczyna sobie w pełni uświadamiać poczucie własnej odrębności, niezależności,  samodzielności . A kółko staje się symbolem JA. Między 3–4. rokiem życia dziecko do kółka zaczyna dorysowywać nóżki. I w ten sposób powstaje prawdziwy człowiek, czyli dokładniej rzecz ujmując,  głowonóg . To etap, który przechodzi każde prawidłowo rozwijające się dziecko. Co rysuje czterolatek Czterolatek zaczyna zauważać inne części ciała i na rysunkach pojawiają się ręce, brzuch, szyja czy paluszki. Na razie jednak dziecko rysuje za pomocą zamkniętych figur: postacie składają się z oddzielnych części jedynie stykających się ze sobą (np. głowa i brzuch to oddzielne koła, nogi i ręce to prostokąty itd.). Kilkulatek rysuje nie to, co widzi, ale to, co wie na temat świata. To właśnie dlatego, rysując, np. swoją mamę, która spodziewa się dzidziusia, przedstawia jej duży brzuszek, w którym widać... malutkie dziecko. Co rysuje pięciolatek Postacie rysowane przez starszego przedszkolaka zaczynają się scalać (np. szyja połączona jest z głową), mają mnóstwo szczegółów (wokół oczu są rzęsy, ubrania mają wzory itp.), pojawia się tło i inne elementy, np. słońce, obłoczki, drzewa, ptaki. Około 6. roku życia dziecko rysuje ciągle to samo, np....

dziecko, dziewczynka, przedszkolak, rysowanie, nauka pisania
Fotolia
Wychowanie
Gdy dziecko nie lubi rysować - 12 sposobów, by to zmienić
Rysowanie jest bardzo ważne, bo przygotowuje rękę do pisania. Niestety nie wszystkie dzieci lubią to robić. Nie musi tak być!

  Jeśli dziecko nie znosi rysować  albo znacznie odstaje od rówieśników (np. uczy się zamykać kółko, podczas gdy inni rysują już domki czy pieski) warto pomóc mu już teraz, by nie miało kłopotów w szkole.  Co może pomóc? 1. Palec, szminka, patyk Fakt, że  dziecko trzyma się z dala od kredek, nie oznacza, że zrezygnuje z frajdy jaką daje robienie „pieczątek" łapkami umoczonymi w farbie do malowania palcami.   Może też rysować palcem po po zaparowanym lustrze, talerzu posypanym kawą,  kaszą lub innym sypkim produktem. Rysować można także kredą po chodniku, węglem rysunkowym po dużym arkuszu brystolu albo papieru pakowego, szminką po czym się da (np.lustrze albo własnej nodze czy  buzi),  patykiem po ubitym piasku, klejem w sztyfcie po kartce (potem można posypać kartkę brokatem), znikopisem.   2. Karton, ściana, tatuaż Biała kartka nie zachęca do rysowania? Nie szkodzi. Malować i rysować można po wszystkim: kartonowych pudłach (można zrobić z nich skrzynki na listy),  figurce z masy solnej, talerzu, szybie drzwi balkonowych,  wielkich arkuszach szarego papieru, ścianie (możesz  pomalować ją farbą tablicową ), płótnie naciągniętym na ramę, chodniku, własnej albo cudzej skórze  (tatuaże!). 3. Kalka Rysowanie przez kalkę biurową to wielka  frajda -  można zrobić  dwa albo nawet trzy  rysunki za jednym zamachem!   4. Coś  ekstra W sklepach papierniczych i internetowych jest mnóstwo ciekawych materiałów plastycznych, np.  farby metalik (karoseria  namalowanego nimi auta wygląda jak prawdziwa), fluorescencyjne, witrażowe, do malowania buzi, do malowania placami. Można też kupić bardzo grube flamastry i  kredki, którymi da się rysować  pod wodą, np., po wannie. Są nawet zestawy do malowania w 3D (rysunek robi wrażenie...

dziecko, farby, malowanie, pianino
Fotolia
Rozwój dziecka
Kiedy warto dać dziecku kredki i farby do ręki?
Jak zachęcić dzieci do rysowania i twórczej kreacji, wyjaśnia Katarzyna Gruszczyńska, nauczycielka zajęć artystycznych, które prowadzi m.in. w warszawskim przedszkolu Akademia Sztuk Dziecięcych.

Kiedy można rozpocząć naukę rysowania z dzieckiem? Dziecko ma potrzebę podjęcia aktywności plastycznej już wtedy, kiedy nauczy się siedzieć stabilnie i operować rękoma nie poruszając całym ciałem (czyli mniej więcej pod koniec 1. roku życia ). Początkowo ćwiczenia polegają na samym obcowaniu z przyborami plastycznymi , później bardzo chętnie pozostawia ślady przy użyciu jedzenia czy kredek.  Swobodne działania plastyczne sprawiają dziecku ogromną radość, zwłaszcza w początkowym okresie życia, gdy dominuje u niego postrzeganie zmysłowe. Dziecko ma tak silną potrzebę zostawiania rozmaitych znaków i śladów, że jeżeli mu tego nie umożliwimy, będzie spontanicznie rysować kreski na ścianach i meblach. Warto więc zapewnić maluchowi wielki arkusz papieru, najlepiej na ścianie (by pozbyć się niewygodnego ograniczenia w postaci sztywnego siedzenia na krzesełku) i bawić się razem z nim. Kredki powinny mieć miękki grafit i dobrze "leżeć" w dziecięcej dłoni, tak by umożliwić pozostawienie wyraźnego i łatwego do narysowania śladu. Wygodnym narzędziem jest też gruby mazak.  Koncentracja małego dziecka łatwo ulega rozproszeniu, więc starajmy się wykorzystać każdą krótką chwilę, kiedy akurat ma ochotę gryzmolić. Dobrym pomysłem jest również stworzenie kącika do prac plastycznych , gdzie zawsze powinien znajdować się papier i kredki. Nigdy nie wiadomo, kiedy młody artysta będzie miał wenę. Czy w początkowym okresie warto zwracać uwagę na dobierane przez dziecko kolory? Warto wiedzieć, że przynajmniej do ukończenia 1. roku życia dziecko wybiera kolory kontrastowe , stąd często skłania się ku kolorowi czarnemu. Nie ma to nic wspólnego z jego stanem emocjonalnym. Podsuńmy mu takie barwy , jakimi lubi się posługiwać.  Polecamy: Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów? Kiedy rysunki dziecka zaczną stawać się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak