Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, uśmiech
Rozwój

Ranny ptaszek

Dla niego nie ma znaczenia, czy to święta, czy długi weekend. Wstaje skoro świt i od razu potrzebuje twojego towarzystwa. Podpowiadamy, jak przedłużyć poranną drzemkę choć o kilka chwil.

Co łączy rodziców małego dziecka i rolnika? I jedni, i drudzy nie potrzebują budzika. A ty pewnie wiesz dlaczego...
Rolnika rankiem budzi kogut, a rodzice rannego ptaszka, zwanego Julką czy Wojtusiem, zrywają się o świcie, obudzeni przez swoją pociechę. Maluch daje o sobie znać tak długo, aż postawi na nogi cały dom.

Dla dziecka sprawa jest prosta: „Obudziłem się, nie chcę już spać, więc pora wstawać”. Żadnego znaczenia nie ma  fakt, że piąta rano to niezbyt dobra pora na zabawę i że mama zmęczona, np. przygotowaniami do świąt, chciałaby pospać. Dla rodziców jeszcze przez dłuższy czas poranne wylegiwanie się będzie tylko niespełnionym marzeniem. Kiedy dziecko podrośnie, zacznie chodzić do przedszkola czy szkoły, sytuacja zmieni się o tyle, że po prostu będzie musiało wcześnie wstawać. Nie łudź się jednak, że wtedy zacznie marzyć o dłuższym śnie.

Możesz natomiast już teraz podjąć próbę zapanowania nad sytuacją, dzięki czemu uda ci się opóźnić poranną pobudkę. Przyjrzyj się rozkładowi dnia malucha, napojom, które podajesz mu na kolację (może wypija za dużo, a nic bardziej niż mokra pielucha nie obniża komfortu snu). A może chodzi spać za wcześnie? Jeśli tak, kładź go codziennie dziesięć minut później, aż pora zasypiania przesunie się o 30–60 min. Czasem wystarczy w nogach łóżeczka położyć tekturowe książeczki. Ranny ptaszek, nim zacznie szukać towarzystwa, ma szansę pogrążyć się w porannej lekturze.


Ekspert odpowiada: Małgorzata Ohme, psycholog, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, specjalizuje się w psychologii rozwoju, mama Klary i Jurka.

→ Czy to prawda, że maluch musi „nauczyć się” spać?
Od samego początku warto uczyć dziecko naszego własnego rytmu, tak by to ono dostosowywało się do rodziców, a nie na odwrót. To spowoduje, że będzie się czuło bezpiecznie i będzie też lepiej spało. Dla dobrego, długiego snu ważny jest wieczorny rytuał – codziennie o tej samej porze kąpiel, czytanie książeczki, zasypianie. Wiele dzieci źle śpi, bo rodzice z dnia na dzień odkładają naukę zasypiania. Wiedzą, że wymaga to od nich wytrwałości i kilku nieprzespanych nocy. Tłumaczą sobie, że dziecko jest jeszcze za małe, że zrobią to na urlopie. Każdy kolejny dzień sprawia, że są bardziej rozdrażnieni, a maluch utrwala złe nawyki. Lepiej nie czekać, poświęcić kilka nocy, posłużyć się w tym celu tatą, któremu takie zadania lepiej wychodzą, i pozwolić sobie wreszcie na długą przespaną noc.

Jeszcze trochę snu
Reguluj tempo życia dziecka. Dbaj, by w ciągu dnia miało dużo ruchu, a wieczorem próbuj je wyciszyć – nadmiar emocji nie sprzyja zasypianiu.
Rano nie biegnij do pokoju dziecka od razu, gdy zakwili. Zdarza się, że malec chwilę kaprysi, a potem znowu sam uśnie.
Wieczorem zasłoń okna, by o świcie w pokoju panował półmrok. Jeśli z ulicy dobiegają hałasy, okno powinno być szczelnie zamknięte. Kiedy będzie cicho i ciemno, jest nadzieja, że maluch nie powita was o piątej rano.
Zostaw w łóżeczku zabawki. Książeczka czy absorbująca zabawka mogą rano zapewnić dziecku rozrywkę, a wam o kilka chwil dłuższy sen. Upewnij się, że są bezpieczne i malec nie zrobi sobie nimi krzywdy.
Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić. Niektóre dzieci lubią wcześnie wstawać i nic na to nie poradzisz. Spróbuj dostosować się do rytmu malucha, kładź się wcześniej, z nadzieją, że z biegiem czasu twoja obecność nie będzie już tak potrzebna w trakcie zabaw o świcie.
 

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Rozwój
Co zrobić, by dziecko szybko usnęło?
Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące.

Problemy ze uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym. 1. Rytuały Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka, czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu. 2. Wietrz dokładnie przed snem Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). 3. Nie denerwuj się Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. 4. Wyciszaj przed snem Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego psiaka) lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel lub delikatny masaż. 5. Wygodnie i zdrowo Małe dziecko powinno spać na płaskim, w miarę twardym materacyku, bez poduszki...

dobry sen, usypianie
Rozwój
Rady na dobry sen
Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące.

Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące. Problemy z uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym. 1. Rytuały Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka , czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu. Zobacz także: Teksty najpopularniejszych kołysanek 2. Wietrz dokładnie przed snem Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). 3. Nie denerwuj się Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. 4. Wyciszaj przed snem Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko , opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego...

najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka
Sen
Rady na dobry sen
Co robić, żeby dziecko szybko usnęło? Oto 11 praktycznych rad.

Na początku może być ci trudno przekonać dziecko do przyłożenia głowy do poduszki, wyciszenia się i próby zaśnięcia. Jednak cierpliwość i konsekwencja na pewno przyniosą efekty. Problemy z uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie waszym rozstrojem nerwowym. Oto  11 rad na dobry sen dziecka: Rytuały a sen dziecka . Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń . Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły was z rytmu. Wietrz dokładnie przed snem. Chłodne, świeże powietrze wpływa na lepszy sen i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię dziecka , a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). Nie denerwuj się. Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje . Jeśli twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. Wyciszaj przed snem . Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak