


Twoje niemowlę nie musi leżeć nieruchomo, dopóki samo nie zacznie się poruszać. Już od momentu, kiedy potrafi trzymać główkę, możesz wykonywać z nim wspólne ćwiczenia i zabawy. To doskonały sposób na jego rozwój fizyczny i miłe spędzanie czasu. Ćwiczenia te dodatkowo kształtują równowagę dziecka i wpływają na jego dalszy rozwój.
Ćwiczenie 1 - Zabawa w samolot
1. Połóż się na kocu lub karimacie na plecach
2. Zgięte nogi w kolanach przyciągnij do klatki piersiowej
3. Przytrzymując dziecko pod pachami połóż go na brzuszku na swoich nogach
4. Delikatnie zacznij poruszać nogami do przodu, w tył oraz na boki. Na początku bujaj maleństwo delikatnie, później możesz bardziej energicznie. Pamiętaj utrzymywać kontakt wzrokowy z maleństwem i uśmiechać się, dzięki czemu będzie ono wiedziało, że wszystko jest w porządku.
Ważne: Cały czas obserwuj reakcje dziecka. Jeśli jest rozdrażnione i zaczyna płakać zakończ ćwiczenia. Może to nie jest dobry moment i spróbuj później. Ale na pewno się nie poddawaj.
Polecamy: 10 zabaw, które wspomagają rozwój mowy niemowlaka

Ćwiczenie 2 - Kołysanie na piłce
Do tego ćwiczenia potrzebna ci będzie duża gumowa piłka do ćwiczeń.
1. Połóż dziecko brzuszkiem na piłce przytrzymując je pod pachami
2. Delikatnie poruszaj dzieckiem w przód i w tył oraz na boki. Początkowo poruszaj dzieckiem powoli i spokojnie, z czasem możesz zwiększyć ilość powtórzeń.

Ćwiczenie 3 - Ćwiczenia na poduszce lub kocyku
Do tego ćwiczenia wystarczy kocyk lub niska poduszka
1. Połóż dziecko na kocyku i delikatnie ciągnij za kocyk do przodu, do tyłu, czy na boki
2. Jeśli maluszkowi się spodobało, możesz powoli obracać kocykiem
Ważne: Podłoże do tego ćwiczenia powinno być miękkie, najlepiej łóżko, karimata, czy materac. Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie dziecka.
Polecamy: Niezwykłe umiejętności dzieci

Ćwiczenie 4 - Huśtanie
Wystarczy, że będziesz huśtać niemowlaka na kolanie, czy na rękach, a gdy będzie starsze możesz go huśtać na placu zabaw w huśtawce dla malutkich dzieci (to te huśtawki posiadające kubełkowe siedziska).
Bujając dziecko możesz śpiewać maluchowi "Patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj.

Innym pomysłem na kołysanie niemowlaka jest wspólny taniec. Do tego celu możesz wykorzystać chustę, albo mając niemowlę na rękach delikatnie poruszać się. W ten sposób stymulujesz zmysły równowagi i słuchu. Pamiętaj tylko, żeby nie wykonywać z dzieckiem podskoków, jeśli dziecko samodzielnie nie trzyma główki.
Polecamy: Gimnastyka dla malucha - ćwiczenia


Lubię się huśtać W górę i w dół. Do przodu albo na boki. W ramionach mamy lub na leżaczku-huśtawce. Maluch może kołysać się godzinami – i bardzo dobrze! W ten sposób stymuluje układ przedsionkowy, czyli tę część mózgu, która odpowiada za poczucie równowagi. Im lepiej rozwinięty będzie układ przedsionkowy, tym ruchy malca będą płynniejsze, a upadki, kiedy już zacznie chodzić – rzadsze. Naukowcy mówią też, że dzieci, które w niemowlęctwie miały zapewnioną odpowiednią ilość kołysania, w przyszłości potrafią łatwiej się koncentrować, są spokojniejsze i rzadziej mają kłopoty z nauką. Jeśli jednak dziecko reaguje na kołysanie płaczem (tak jakby tego nie lubiło albo się bało), poproś pediatrę o skierowanie do neurologa. Strach podczas łagodnego kołysania pojawia się zazwyczaj jedynie u maluszków, których układ nerwowy nie działa do końca sprawnie, np. występują zaburzenia napięcia mięśniowego. Uwaga: siadam Która mama nie czeka z niecierpliwością na tę chwilę? Bobas też się do tego aż rwie! Lepiej jednak powstrzymaj się od „pomagania” mu. Sadzanie maluszka i np. obkładanie poduszkami przyniesie więcej szkody niż pożytku. W ten sposób nie ćwiczymy równowagi malucha, za to nadmiernie obciążamy jego mięśnie i kręgosłup. Smyk powinien usiąść samodzielnie mniej więcej w ósmym–dziewiątym miesiącu życia. Na początku pewnie nieraz się zachwieje (będzie jednak umiał utrzymać równowagę, podpierając się na wyciągniętych do przodu rączkach), ale już po kilku tygodniach jego siedzenie stanie się pewne i swobodne. Rączki wtedy na nowo zajmą się zabawkami – albo łyżeczką i kubeczkiem :) Ćwiczę obroty Mniej więcej w piątym–szóstym miesiącu maluchowi uda się pierwszy pełny obrót z pleców na brzuch. Po kilku tygodniach dojdzie nowa akrobacja: przekręcanie się z brzuszka na plecy. Co...

Czas pędzi do przodu nieubłaganie, kiedy się jest rodzicem małego dziecka. Chociaż pewnie czasami masz wręcz odwrotne uczucie. Zwłaszcza kiedy pogrążasz się w niekończących się dyskusjach z dzieckiem na temat np. koloru skarpetek, które nałoży. Albo w krzykach i napadach jego złości. Kiedy to w końcu się skończy? Nie martw się, już widać światełko w tunelu, niech no tylko maluch skończy cztery lata. Zobaczysz! Kiedy będzie lepiej? Wielu osobom wydaje się, że po okresie buntu 2-latka dalej będzie już prościej. Nic z tego - nadchodzi 3-latek z całą gamą skrajnych emocji , zmieniających się jak w kalejdoskopie. Co chwila targają nimi gniew, strach, radość, wstyd. Często trwają tylko kilka minut, nagle powstają i nagle się kończą. Dziecko przechodzi łatwo z jednego nastroju emocjonalnego w drugi, a ty ledwie dyszysz. Ale nagroda jest już blisko i przyjdzie wraz z kolejnymi urodzinami dziecka. Zobacz, jakie wspaniałe cechy charakteru mają 4-letnie dzieci! 1. Potrafią cieszyć się z najprostszych rzeczy Kolejny dzień pada deszcz i jest nudno oraz ponuro? Nic z tych rzeczy, dla 4-latka to nie jest czas zmarnowany, bo na przykład dostrzeże, że dzięki deszczowi roślinki i drzewa są teraz...najszczęśliwsze. Po czym z pewnością wyciągnie cię na dwór, abyście pochodzili w kaloszach po kałużach. Taki wspaniały zastrzyk energii. Maluchy w tym wieku są już wrażliwe na przyrodę i potrafią zauważyć piękno natury. Potrafią też cieszyć się najprostszymi czynnościami. 2. Są bardzo zdeterminowane, aby osiągnąć cel 4-latek wie już, czego chce i aby to mieć, gotów jest do poświęceń. Więc kiedy twój maluch przez kilka minut siłuje się z pasami bezpieczeństwa w foteliku, bo postanowił sam je zapiąć, nie frustruj się tym, że robi coś, co ty zrobiłabyś w kilka sekund. Daj mu to dokończyć i ciesz się, że ma silną osobowość i...