Na kocyku, na piłce lub na kolanach. Rozkołysz maluszka – to dla niego świetna zabawa i gimnastyka. Ćwiczenia opracowała Bożena Borys, instruktor gimnastyki dla najmłodszych.
1. Kołyska
Maluszek wykonuje ją samodzielnie, najczęściej pięć razy w miesiącu. Dziecko leży na brzuchu na dość twardym podłożu, najpierw podpiera się rączkami, a potem unosi nóżki, ugina rączki i przyciąga je do tułowia. Wykonuje figurę przypominającą kołyskę. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie grzbietu.
2. Łódeczka na fali
Ułóż niemowlę na kocu lub ręczniku kąpielowym. Rodzice trzymają koc za rogi i delikatnie kołyszą w nim maluszka na boki lub opuszczając kocyk z góry w dół. Ćwiczenie dostarcza nowych wrażeń i można je wykonywać nawet z trzymiesięcznym niemowlęciem.
3. Ptaszek w gniazdku
Mama siedzi na podłodze po turecku i przytula do siebie maleństwo, trzymając je w ramionach jak ptaszka w gniazdku, buja się przy tym na boki, przekładając ciężar ciała z pośladka na pośladek. Może też jednocześnie śpiewać maluszkowi lub powtarzać: buju, buju.
4. Łapiemy równowagę
Do tego ćwiczenia potrzebna jest duża plażowa lub rehabilitacyjna piłka. Maluszka ułóż brzuszkiem na piłce i cały czas, przytrzymując go za tułów, poruszaj na boki, do przodu
i do tyłu. Niemowlę będzie próbowało utrzymywać równowagę, co uaktywnia wiele grup mięśniowych.
5. Dźwig
Tata leży na plecach na podłodze. Malucha układa
na brzuszku na swojej klatce piersiowej i dłońmi obejmuje jego tułów. Podnosi wyprostowane ręce, lekko je ugina i ponownie prostuje. Dzieci bardzo lubią zabawę z podnoszeniem i opuszczaniem. Najczęściej reagują na nią śmiechem.
6. Dzwon
To ćwiczenie dla dziecka, które już dobrze stoi. Rodzice siadają naprzeciw siebie w rozkroku. Maluch staje bokiem między nimi, prosto, z opuszczonymi rączkami. Bezwładnie opada na ręce mamy, a ona „odbija” go w kierunku taty. Ćwiczenie wyrabia równowagę, ale wymaga wiele odwagi.
Zobacz także: Bujamy niemowlę

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji obciąża kręgosłup , napina mięśnie karku i ramion. Niekorzystnie wpływa również na układ pokarmowy (spowalnia proces trawienia ), układ oddechowy (uniemożliwia oddychanie "pełną piersią", a co za tym redukuje zapasy tlenu w organizmie). W pośredni sposób może się również przyczynić do ucisku nerwu łokciowego (jeśli długotrwale opieramy się łokciami o biurko) lub zespołu cieśni nadgarstka (gdy opieramy nadgarstki). Warto wiedzieć: Drętwienie palców - czy to zespół cieśni nadgarstka? O czym warto pamiętać, dbając o kręgosłup? Aby uniknąć dolegliwości bólowych , przede wszystkim trzeba stale zmieniać ułożenie ciała (kilka razy w ciągu godziny wstawać od biurka i wykonywać ćwiczenia rozciągające ) oraz zadbać o prawidłową postawę podczas siedzenia. Podstawą są proste plecy podczas opierania się o blat (utrzymujemy je pod kątem 20-30º, dzięki temu mięśnie pleców są odciążone). Ta pozycja wyklucza korzystanie z oparcia krzesła. Warto zresztą rozważyć zakup poduszki rehabilitacyjnej lub zamienić krzesło na... dużą gumową piłkę . Siedzenie na takiej piłce wymusza ciągłą zmianę postawy i odciąża mięśnie. Ważne jest również ustawienie głowy (nie powinna przechylać się w żadną stronę) - tutaj kluczowe jest ustawienie monitora komputera na wysokości oczu i w odległości 40 cm od twarzy, dzięki temu unikniemy przykurczu mięśni. Na biurku powinniśmy opierać jedynie przedramiona, a nie łokcie czy nadgarstki . Pod nogi warto podłożyć podnóżek, tak by nogi były zgięte pod kątem prostym, dzięki temu unikniemy ucisku na podudziu, a tym samym obrzęków nóg . Ćwiczenia rozciągające Rozluźnij napięte mięśnie . W tym celu wstań od biurka, przeciągnij się kilka razy. Pokręć głową - raz w lewo, następnie w prawo, w...

Rozluźnij się przed ćwiczeniami Siądź po turecku, oddychaj spokojnie i wykonuj skręty szyi. Ćwiczenie rozluźnia mięśnie karku, dna miednicy, poprawia krążenie w obrębie miednicy i pęcherza, łagodzi nacisk na stawy nóg. Zobacz też: Bieganie, pływanie, pilates: co ćwiczyć w ciąży? Podskakuj na piłce Usiądź na piłce, opierając całe stopy na podłodze. Kiedy już wygodnie siedzisz, zacznij wykonywać delikatne podskoki. To ćwiczenie zwiększa ruchliwość odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa i zmniejsza nacisk na dyski. Dzięki temu odciąża tę okolicę. Oprócz tego pobudza przepływ krwi do serca i poprawia koordynację ruchową (a pod koniec ciąży możesz mieć z nią kłopoty). Ćwiczenia na piłce w ciąży, a szczególnie siedzenie na niej to także pozycja świetnie przygotowująca do porodu, ponieważ podczas niej mięśnie miednicy i kanału rodnego rozciągają się. Przytul się do piłki Uklęknij na podłodze obok swojej piłki. Plecy muszą być wyprostowane, pośladki napięte. Jedną ręką lekko obejmij piłkę i oprzyj się na niej. To samo ćwiczenie powtórz z drugą stroną ciała (zrób to kilka razy). Podczas gimnastyki, niezależnie od tego, który to miesiąc ciąży , następuje wyraźne zwiększenie aktywności pasa barkowego oraz mięśni rąk. Połóż się na piłce do ćwiczeń Uklęknij i oprzyj się klatką piersiową o piłkę. Postaraj się rozluźnić. Możesz też lekko kołysać całym swoim ciałem. Podczas ćwiczenia odciążasz swój przemęczony kręgosłup i zmęczoną okolicę krzyżowo-lędźwiową. Uwaga! Pozycja ta może być również wykorzystywana w pierwszej fazie porodu . Kołysz się na piłce Opierając się na piłce, nie opuszczasz swobodnie głowy, tylko podpierasz się na rękach i lekko kołyszesz. Odciążasz wtedy kręgosłup. Bądź giętkim kotem To dość typowa pozycja dla jogi. Uklęknij, siadając na...

Jeśli zbliżasz się do terminu porodu, a twoje dziecko nadal jest odwrócone pośladkami do dołu, możesz zachęcić je do zrobienia obrotu w macicy odpowiednimi pozycjami, ruchami ciała i delikatnym głaskaniem brzucha. Oczywiście pod warunkiem, że nic poważnego mu w tym nie przeszkadza. Poproś wcześniej lekarza o zrobienie USG, by upewnić się, że możesz wykonywać polecane przez nas ćwiczenia. Dowiedz się, jak leży twoje dziecko (pleckami do twojego brzucha czy odwrotnie) i w którym kierunku łatwiej będzie mu się obrócić (w lewo czy w prawo). Jego ciałko jest bowiem lekko skręcone w stosunku do osi twojego tułowia. Rączki i nóżki maleństwa są tam, gdzie czujesz kuksańce – na lewo lub na prawo od kręgosłupa. Opisane poniżej ćwiczenia staraj się robić kilka razy w ciągu dnia, systematycznie, do momentu, gdy maluch zmieni położenie w macicy . Jeśli wydają ci się one zbyt trudne, porozmawiaj z doświadczoną położną. By łagodnie zachęcić dziecko do zmiany ułożenia , mów do niego ciepło i głaszcz brzuch . Pamiętaj też, aby nie wstawać od razu po skończeniu ćwiczeń. Ułóż się na boku, odpocznij, oddychając spokojnie. Ćwiczenie nr 1 - klęknij na złożonym kocu lub płaskiej poduszce, podpierając się na zgiętych w łokciach rękach. Głowę połóż na dłoniach, nogi rozstaw na szerokość tułowia. Spokojnie oddychając, rozluźniaj mięśnie brzucha i delikatnie kołysz biodrami przez 15-30 minut. Ćwiczenie nr 2 - połóż się wygodnie na wznak, z głową na małej poduszce. Ugnij nogi w kolanach, stopy oprzyj o podłogę, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Powoli unoś biodra do góry i opuszczaj je w dół. To trudne ćwiczenie, przerwij je, gdy poczujesz się zmęczona. Ćwiczenie nr 3 - inna wersja poprzedniego ćwiczenia: leżysz na plecach z biodrami uniesionymi powyżej głowy. Pod biodra i poduszkę podłuż poduszki, nogi ugnij w...