Rozwój poznawczy obejmuje:
UMIEJĘTNOŚCI LOGICZNE, a więc umiejętność łączenia poszczególnych elementów informacji i wyciągania wniosków.
KREATYWNOŚĆ, czyli inteligencję artystyczną, oznaczającą swobodę poruszania się w świecie kolorów, kształtów, form, dźwięków, rytmu, a także zdolność rozumienia proporcji i perspektywy.
UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE, czyli zdolność używania języka, wyrażania siebie, rozumienia innych.

Reklama

WIĘCEJ O ROZWOJU POZNAWCZYM >>>TUTAJ
W dokonaniu wyboru pomoże ci również Doradca Rozwoju Dziecka.
To bardzo proste: wybierasz na stronie wiek dziecka, zaznaczasz, co już potrafi (np. „stara się naśladować różne dźwięki”, „uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech dorosłych”, „potrafi chwytać grzechotkę”) i natychmiast otrzymujesz analizę dotyczącą poziomu jego rozwoju wraz z sugestiami, jakie zabawki będą w jego przypadku najlepiej stymulować poszczególne obszary.
Spróbuj!

Jakie zabawki wspierają rozwój poznawczy?

Zabawki, które wspierają rozwój poznawczy, rozwijają w dziecku zdolność logicznego myślenia, porządkowania informacji, wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów. Zachęcają także do poznawania kolorów, kształtów, dźwięków, rytmu oraz do tego, by bawić się nimi na różne, niekoniecznie opisane w instrukcji sposoby.
Wspierają również rozwój mowy, np. ułatwiają naukę nazw zwierząt, pojazdów itd., dostarczają tematów do rozmowy i zadawania pytań.

Trójkąt Umiejętności

Rozwój poznawczy nie jest oczywiście jedynym obszarem, który warto rozwijać. Pozostałe, a więc rozwój fizyczny i rozwój społeczny, ściśle się z nim wiążą i są równie ważne. Znany producent zabawek - marka K’s Kids - postanowiła przybliżyć rodzicom korzyści rozwojowe, jakie czerpie dziecko z zabawy konkretnymi zabawkami przy pomocy Trójkąta Umiejętności - prostego przewodnika pokazującego, jakie umiejętności zdobywa i rozwija maluszek, gdy się nimi bawi. Wygląda tak:

materiały prasowe

Wśród zabawek wspierających rozwój poznawczy znajdziesz m.in.:

Zobacz także

Edukacyjne klocki Puzzle

Te leciutkie, miękkie sześciany służą nie tylko do rozwijającego kreatywność budowania wież i zamków, ale także uczą myśleć i dostarczają maluszkowi mnóstwa wiedzy na różne tematy. Zestaw uzupełniają miękkie, kolorowe stożki o podstawie kwadratu, z których można zrobić np. dach domku.

materiały prasowe

Każda ścianka sześcianów jest inna i ma swoje zadania. Na przykład na zielonym tle prezentowane są obiekty w różnej liczbie (od 1 do 12), np. domki czy ptaszki, a na pomarańczowo-niebieskim cyferki. Są także ścianki, które ukazują fragment większej całości: np. na czerwonym tle malec znajdzie połówki zwierzątek, a na różowym – pojazdów. By zobaczyć cały obrazek, musi więc znaleźć 2 odpowiednie klocki i dopasować je do siebie. Z kolei na ściankach z niebieskim tłem są fragmenty dużej układanki: gdy dziecko ją złoży w całość, zobaczy obrazek z wesołym miasteczkiem.

materiały prasowe

Bardzo interesujące są także ścianki granatowe, które rozwijają zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego: mają naszyte klapki z wizerunkiem różnych obiektów, pod którymi jest obrazek z tym samym obiektem w innym stanie, np. całego i roztopionego bałwanka.

materiały prasowe

Zabawka rozwija także kompetencje językowe. Bawiąc się z maluszkiem warto głośno i wyraźnie wypowiadać nazwy kolorów, zwierząt, pojazdów, liczb itd., a gdy dziecko trochę podrośnie, rozmawiać z nim o tym, co widać na obrazkach.

Klocki Popboblocs Zbuduj sam – Miasto

Zestaw klocków Popbobblocs składa się z 50 plastikowych klocków różnej wielkości, figurki ciężarówki oraz elementów z papieru, takich jak ludzie, drzewa czy budynki.

materiały prasowe

Dzięki tej zabawce dziecko może nie tylko budować miasto, zamki czy garaże i mnóstwo innych konstrukcji, ale także bawić się w odgrywanie różnych ról i wymyślania historii oraz eksperymentować. Tego typu aktywności sprawiają, że malec rozwija kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i umiejętności językowe.

materiały prasowe

Piramida edukacyjna Patrick

Ta bajecznie kolorowa zabawka tylko z pozoru jest prosta. Składa się z 5 kolorowych kubeczków rożnej wielkości, na których wytłoczone są liczby i inne elementy (np. gwiazdki, kwiatki, rybki) oraz z pokrywki w kształcie głowy sympatycznego Psa Patricka.
Każdy element zabawki jest zaprojektowany w taki sposób, by stymulować różne obszary rozwoju poznawczego.

materiały prasowe

Jednym z zadań dziecka jest ułożenie kubków w stos od największego do najmniejszego, co rozwija zdolność logicznego myślenia. Kubeczków można jednak używać także na inne sposoby. Warto sprawdzić na przykład, czy stos da się ułożyć rozpoczynając od najmniejszego kubka, a kończąc na największym, albo czy pojedynczych kubeczków można użyć do robienia babek z piasku albo śniegu. Podpowiadamy: oczywiście, że można!

materiały prasowe

Zabawka rozwija także umiejętności językowe: dziecko poznaje dzięki niej nazwy kolorów i cyferek, a także zaczyna rozumieć polecenia: „Ułóż kubeczki”, „Podaj mi niebieski kubeczek”, „Odwróćmy żółty kubek do góry dnem”.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem Marko

Reklama
Reklama
Reklama