Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rozwój

Ruch to mój żywioł

Narzekasz, że twoje dziecko to żywe srebro, że nie można spuścić go z oczu. A może wykorzystasz jego pasję i poćwiczycie razem?

Gdyby maluch całymi dniami leżał spokojnie, uznałabyś, że jest chory. I słusznie. Nieustanna aktywność jest mu jednak potrzebna nie tylko do trenowania mięśni i osiągania coraz lepszej sprawności ruchowej. Tak intensywne i angażujące ćwiczenia, jak pełzanie, raczkowanie, bieganie, pobudzają do pracy również cały mózg.

Obie półkule lepiej wtedy współdziałają ze sobą, tworzy się więcej połączeń między komórkami nerwowymi. A inna dziecięca pasja – huśtanie, wirowanie czy późniejsze kręcenie się w kółko? Takie zabawy pobudzają pracę błędnika, więc polepszają koordynację ruchów i równowagę całego ciała.

Maluch, który ma okazję do swobodnego, nieskrępowanego ruchu jest nie tylko silny oraz zwinny. Umie się także dobrze skupić, lepiej się uczy i zapamiętuje. Dziecko intuicyjnie wie, co dla niego dobre. Uważaj jednak, by nie zamienić jego spontanicznych zabaw w żmudne opanowywanie kolejnych sprawności. Wyobraźnia twojej pociechy i tak podpowie, jak wspiąć się na schody, przemieścić z jednego pokoju do drugiego, otworzyć szafkę z kuchennymi skarbami,  rozpocząć koncert na łyżki i pokrywki... Twoje zadanie to znaleźć czas na wspólną zabawę. I umieć się nią cieszyć. Przekonasz się, że to niezawodny sposób, by mieć więcej energii i kapitalny humor. A jaki to relaks dla ciała i ducha! Oto podpowiedzi, kiedy i w co się bawić.
 
8.00 Poranne pieszczoty
Wystarczy odsapnąć po wczesnym śniadanku i już można zacząć beztroskie baraszkowanie z rodzicami. Doceni to nawet kilkumiesięczny smyk. Przytulanie się, turlanie, wdrapywanie na mamę i tatę, całowanie, łaskotanie to ulubione zajęcie każdego malucha i jedno z przyjemniejszych wspomnień z dzieciństwa. Nie bez powodu. Pomaga doświadczać własnej siły, uczyć się zaufania do dorosłego i przede wszystkim czuć się kochanym.

10.30 Złap mnie, jeśli potrafisz
Niezależnie od tego, czy twój maluch dopiero pełza, odpychając się rączkami, raczkuje czy już zaczyna chodzić, zachęć go do nieco intensywniejszego wysiłku. Naprzemienne ruchy rączkami, nóżkami uaktywniają jednocześnie prawą
i lewą półkulę mózgu oraz usprawniają przepływ informacji między nimi. Do zabawy wykorzystaj czas przed spacerem. Schowaj się za fotelem, potem wołając: „a ku-ku, mam cię”, biegnij na czworakach do malucha. Kiedy go złapiesz, sama zacznij uciekać. Radosnym okrzykom nie będzie końca. Wyjdziecie z domu w superhumorach.
 
11.00 Fruwać na huśtawce
Najlepiej sprawdza się ta na placu zabaw, bo można jednocześnie obserwować, co dzieje się dookoła – to uczy dostosowywać patrzenie do ruchu ciała. Malucha, który jeszcze nie siedzi, możesz huśtać na leżąco na swoich udach albo gdy sama ćwiczysz brzuszki, leżąc na podłodze (unoś je na swoich nogach – pamiętaj o asekuracji). Podkreślaj głosem: „lecimy, wysoko, wysoko, a teraz spadamy”.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Pielęgnacja
Ćwiczenia z bujania
Na kocyku, na piłce lub na kolanach. Rozkołysz maluszka – to dla niego świetna zabawa i gimnastyka.

Na kocyku, na piłce lub na kolanach. Rozkołysz maluszka – to dla niego świetna zabawa i gimnastyka. Ćwiczenia opracowała Bożena Borys, instruktor gimnastyki dla najmłodszych. 1. Kołyska Maluszek wykonuje ją samodzielnie, najczęściej pięć razy w miesiącu. Dziecko leży na brzuchu na dość twardym podłożu, najpierw podpiera się rączkami, a potem unosi nóżki, ugina rączki i przyciąga je do tułowia. Wykonuje figurę przypominającą kołyskę. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie grzbietu. 2. Łódeczka na fali Ułóż niemowlę na kocu lub ręczniku kąpielowym. Rodzice trzymają koc za rogi i delikatnie kołyszą w nim maluszka na boki lub opuszczając kocyk z góry w dół. Ćwiczenie dostarcza nowych wrażeń i można je wykonywać nawet z trzymiesięcznym niemowlęciem. 3. Ptaszek w gniazdku Mama siedzi na podłodze po turecku i przytula do siebie maleństwo, trzymając je w ramionach jak ptaszka w gniazdku, buja się przy tym na boki, przekładając ciężar ciała z pośladka na pośladek. Może też jednocześnie śpiewać maluszkowi lub powtarzać: buju, buju. 4. Łapiemy równowagę Do tego ćwiczenia potrzebna jest duża plażowa lub rehabilitacyjna piłka. Maluszka ułóż brzuszkiem na piłce i cały czas, przytrzymując go za tułów, poruszaj na boki, do przodu i do tyłu. Niemowlę będzie próbowało utrzymywać równowagę, co uaktywnia wiele grup mięśniowych. 5. Dźwig Tata leży na plecach na podłodze. Malucha układa na brzuszku na swojej klatce piersiowej i dłońmi obejmuje jego tułów. Podnosi wyprostowane ręce, lekko je ugina i ponownie prostuje. Dzieci bardzo lubią zabawę z podnoszeniem i opuszczaniem. Najczęściej reagują na nią śmiechem. 6. Dzwon To ćwiczenie dla dziecka, które już dobrze stoi. Rodzice siadają naprzeciw siebie w rozkroku. Maluch staje bokiem między nimi, prosto, z...

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock/Tomsickova
Pielęgnacja
Zabawy z niemowlakiem: zabawy rozwijające dla niemowlaka i noworodka
Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia. Polecamy najlepsze zabawy rozwijające, które nie tylko edukują, ale i dają mnóstwo radości.

Jak wymyślać zabawy dla niemowlaka? Najpierw   poobserwuj dziecko. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Proponujemy zabawy rozwijające dla jednych i drugich. Spis treści: Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Kosi, kosi łapki A kuku! Pokaż język Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy Pokazuj mieszkanie Gładkie, szorstkie A kto to? Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy Bęc! Chcesz, to weź Taniec Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy Berek Zabawy w kąpieli Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Wymyślając zabawy dla noworodka, przygotuj zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach, np. czarnym i białym. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo matę edukacyjną z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię. Zabawy z noworodkiem: kosi, kosi łapki Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem. W co się bawić z noworodkiem: a kuku! Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć materiał i wykrzyknij radośnie „a...

dziecko, plac zabaw, huśtawka
Wychowanie
5 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw
Gdy dzieci szaleją na huśtawkach, kręcą się na karuzelach, wspinają po drabinkach, ćwiczą mnóstwo umiejętności. Takich, które przydadzą się również w szkole. Zobacz, dlaczego warto bawić się na placu zabaw.

Maluch, który zobaczy z daleka plac zabaw, ze wszystkich sił puszcza się w jego kierunku. Trudno go przed tym powstrzymać, bo radosne piski, śmiechy dobiegające z daleka to najlepsza zachęta do zabawy. Już niespełna roczne dziecko cieszy się na widok minizjeżdżalni czy piaskownicy. Nic dziwnego, że kiedy czas wracać do domu, nie można go od nich odciągniąć. Dzieci wiedzą, co dla nich dobre! Pomożemy ci zrozumieć tę fascynację. 1. Na placu zabaw dziecko trenuje sprawność Oczywistą zaletą placów zabaw jest fakt, że są na dworze. To ogromnie ważne zwłaszcza obecnie, ponieważ już małe dzieci zbyt dużo czasu spędzają w domu. A przecież w czasie, gdy dzieci najbardziej intensywnie rosną, to właśnie ruch na świeżym powietrzu jest im niezbędny. Sprawia, że dobrze rozwijają się fizycznie. Jeśli dziecko od małego dużo się rusza, będzie mu to dawało wiele radości także w dorosłym życiu. Zobacz 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe   2. Dziecko uczy się zachowań społecznych Na placu zabaw maluchy trenują nie tylko swoje ciało, ale również umiejętności społeczne: uczą się stać w kolejce do zjeżdżalni, wymieniać się foremkami czy wspólnie wprawiać w ruch karuzelę. To trening współpracy, kreatywności, no i współzawodnictwa. Dzieci nie tylko poznają zasady współżycia w grupie, ale też lepiej rozumieją własne możliwości. Zaczynają się uczyć, jak budować relacje z innymi dziećmi. Zdobywają wiedzę o sobie i kontaktach między rówieśnikami. A przy tym doświadczają różnych, pozytywnych i tych mniej przyjemnych, uczuć. Sprawdź, co robić, by dziecko odnalazło się w grupie 3. Dziecko ćwiczy wszystkie zmysły Wydaje się, że dzieci lubią placyki zabaw, bo mogą się tam wyszaleć, poznać kolegów czy wzmocnić mięśnie. Bezsprzecznie tak. Ale zabawa oraz ruch dostarczają także bodźców, których potrzebuje dziecięcy mózg do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak