Nie ma jednego okrycia nocnego dobrego dla każdego dziecka – jednym dobrze się śpi pod zwyczajną kołderką, inne nie znoszą, gdy są przykryte i coś krępuje im ruchy. Już nawet noworodki mają swoje preferencje: jedne lubią być ciasno zawinięte w rożek, inne bardzo się wtedy denerwują. Dlatego, zanim twoje dziecko nauczy się spać pod zwykłą kołdrą, poobserwuj je, wypróbuj różne sposoby i zorientuj się, jak okrywać je na noc by nie zmarzło i z tego powodu się nie obudziło.

Reklama

Lekka kołderka

Odpowiednia do pory roku piżamka i kołderka to duet prosty i niemal idealny. Problem w tym, że nie wszystkie dzieci ją akceptują. Poza tym dziecku łatwo ją rozkopać i... zmarznąć. Dlatego nadaje się tylko dla spokojnych maluszków, które nie buszują nocą po całym łóżeczku. Wybieraj kołderki ze sztucznym wypełnieniem hipoalergicznym (pierze może uczulać!). Można je prać w pralce w niższych temperaturach. Miej też co najmniej dwa zestawy poszewek (na zmianę), najlepiej z bawełny.

Nasza rada. Aby unieruchomić kołderkę i sprawić by dziecku trudniej było się spod niej wykopać, włóż jej rogi pod materacyk. W ten sposób zapobiegniesz też temu, że maluszek narzuci ją sobie na buzię. I nie podciągaj kołderki wyżej niż do paszek dziecka.

Śpiworek dla niemowlaka

Dziecku będzie w nim naprawdę ciepło, a i ty nie będziesz się martwić, że zmarznie. To idealne rozwiązanie dla dzieci, które szybko rozkopują kołderkę, ale są w stanie znieść to, że mają lekko ograniczone ruchy w śpiworku. Zależnie od pory roku wybierz śpiworek cieplejszy lub grubszy, kilkuwarstwowy. Zadbaj, by góra śpiworka (karczek) był miękki i nie obcisły, a dół na tyle obszerny, żeby dziecko miało w nim sporo miejsca na nóżki.

Nasza rada. Wybierz śpiworek, który nie tylko ma duże rozpięcie umożliwiające bezproblemowe włożenie do niego nawet śpiącego dziecka, ale także rozpina się na dole. Dzięki temu w razie potrzeby łatwo zmienisz dziecku nocą pieluszkę bez niepotrzebnego rozbudzania go.

Zobacz także

Miękki kocyk

To lekkie i uniwersalne przykrycie. Przyda się jako dodatkowe nocne przykrycie (na kołderkę), gdy jest zimno, lub w cieplejszej porze roku jako jedyne (na piżamkę). Kocyk jest niezastąpiony także na spacerze, gdy maluszek zaśnie lub nagle zrobi się chłodniej.

Nasza rada. Zrezygnuj z ażurowych kocyków, dzierganych przez babcię. Dziecko ma tak małe paluszki, że mogłyby się one zaplątać w dziurki w ażurze.

Ciepły polarowy pajacyk

To też sposób ma niesforne dziecko, które nie lubi być niczym przykrywany, a próba ze śpiworkiem okazała się niewypałem. Idealny będzie pajacyk z ciepłego miękkiego materiału, np. polaru.

Nasza rada. Najlepiej kup lub uszyj od razu co najmniej dwie, a najlepiej trzy piżamki - maluch śpi w jednej, druga jest w praniu, a trzecia w zapasie, gdyby zdarzyła się wpadka z przemoknięciem pieluchy.

Rożek dla noworodka

Jest jednym z elementów wyprawki przygotowywanej na narodziny dziecka. Miękki, choć uszyty z grubego materiału, pozwala otulić maluszka. Niemowlak nie ma skrępowanych ruchów i jest mu ciepło. Jest to dobry pomysł dla dziecka do 6. miesiąca życia.

Nasza rada. Wybierz taki model, który po rozłożeniu sprawdzi się również jako kołderka.

Otulacz

Okrycie to, podobnie jak śpiworek czy rożek, zapewni nie tylko ciepło, ale też imituje przyjemną „ciasnotę”, będącą wspomnieniem życia płodowego. Otulacze różnią się grubością, w zależności od ciepła, jakie dają. Rączki dziecka znajdują się blisko ciała, co zapobiega odruchowi Moro.

Nasza rada. Nie wolno przegrzewać dziecka, więc otulacz powinien być dobrany adekwatnie do pory roku i temperatury panującej w sypialni.

Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko wiecznie się rozkopuje? Może jest mu po prostu za ciepło. Najlepsza temperatura do spania to około 18-20 st. C. Wtedy wystarczy kołderka lub grubszy kocyk do przykrycia, jeśli maluch jest ubrany w bawełniane body i lekką piżamkę. Latem, gdy temperatura przekracza 24 st. C, dziecku wystarczy do przykrycia tylko cienkie prześcieradełko lub nawet pieluszka tetrowa. Pamiętaj też, że dzieci tracą nadmiar ciepła przez główkę, dlatego w ciepłym mieszkaniu dbaj, by dziecko nie spało w czapeczce (wyjątkiem jest noworodek, jeśli w domu jest raczej chłodno). Jeśli dziecko jest chore i ma gorączkę, nie okrywaj go dodatkowo - powinno być okryte lżej niż zwykle.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama